بازیابی اطلاعات raid

تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد سرور

ریکاوری هارد سرور

هارد سرور که طبق قائده کلی RAID در یک سیستم مرجع بسته میشود که در عمل ادغام دو یا چند عدد هارد دیسک را در یک سیستم عامل که به عنوان سیستم مرجع شناسایی میشود کاربرد دارد رِید مخفف عبارت  Redundant Array of Independent Disks می‌باشد که دو یا بیش از دو هارد که در یک سیستم به عنوان سرور به کار میرود رید اطلاق میشود . کاربرد RAID در این است که فضای بیشتر و سرعت بالاتر و یا امنیت اطلاعات و یا هردو را برای ما فراهم میسازد.

تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد سرور

دلایل اصلی استفاده از RAID در یک سیستم عامل :

 • حجم ذخیره بالای اطلاعات
 • سرعت نوشتن و خواندن اطلاعات
 • دسترسی چند سیستم عامل به یک سیستم عامل مرجع
 • بک اپ گیری اتوماتیک RAID توسط سیستم عامل
 • امنیت بالای RAID 

انواع رید RAID

RAID 0 – RAID 1 – RAID 0+1 – RAID 5 – RAID 3 – RAID 4 – RAID 6 – RAID 10 – RAID 50 – RAID 60

بازیابی اطلاعات هارد سروربا RAID 0

RAID 0  که نا امن ترین نوع رید محسوب میشود چون اطلاعات به صورت خطی در هارد ها نگهداری میشود  و از دست دادن یک عدد هارد RAID 0 به منزله از دست دادن تمام اطلاعات میباشد .

تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد سرور

سرعت خواندن و نوشتن Maximum حداقل تعداد هارد دو عدد حفاظت از اطلاعات ۰% بهره وری از ظرفیت ۱۰۰%

RAID 1

شما با از دست دادن ۵۰% اطلاعات هارد های خود به تمامی اطلاعات خود خواهیدرسید در این نوع هارد سرعت خواندن RAID  حدکثر میباشد اما سرعت نوشتن چون اطلاعات را در دو جا کپی میکند نصف میشود . حفاظت از اطلاعات شما به بالا ترین امکان ممکن در هاردهای RAID  100 میباشد اما از فضای مثلا ۴ترابایت هاردهای سرور شما فقط از ۵۰% آن قابل استفاده میباشد چون اطلاعات در دو جا ذخیره میشود ۱۰G  در دو عدد هارد هر کدام به ظرفیت ۲۰ گیگ نگهداری میشود در RAID 1   حداقل هارد موجود در سیستم ۲ عدد میباشد .

RAID5

RAID5 که Minimum  هاردهای مورد استفاده ۳ عدد میباشد یک عدد هارد به عنوان هارد دیسک Parity  نام گذاری میشود که اطلاعات را به صورت XOR کرده و در آخر داده مورد نظر را به صورت Parity در بین لایه های هارددیسک تقسیم میکند. بعد از RAID 1 از امنیت بالای برخوردار میباشد یعنی شما با از دست دادن یک عدد هارد فضای اشتغال کمتری نسبت به RAID 1 داشتید . سرعت خواندن بالا و سرعت نوشتن پایین میباشد حداقل هاردهای موجود جهت RAID 5 ، ۳ عدد میباشد . RAID 1,0,5 بیشترین نوع رید بندی در هاردهای سرور میباشد که نسبت به بقیه رید ها مورد استفاده قرار میگیرد . کانون بازیابی اطلاعات با بهرهگیری از PC3000  توانایی تعمیر و بازیابی اطلاعات انواع هارد سرور و هر نوع رید را دارا میباشد و نیز اگر هارد های رید شما بنا به دلایلی از حمله نوسان یا ضربه های ناگهانی دچار آسیب شده باشند و قبلا مانند RAID0  غیر قابل بازیابی شود میتوانند با بهره گیری از کلین روم کلاس ۱۰۰ و ابزار تعویض هد و پلتر مانند ابزار جراحی HDDSurgery  و HDRC هارد شما را با موفقیت تمام جراحی و قطعه معیوب فیزیکی را تعویض و سپس از طریق PC3000  از هارد معیوب ایمیج گرفته و با کمک تمامی هاردهای رید را بصورت مجازی بازسازی کرده و تمامی اطلاعات را بازیابی میکنیم . اما اگر هاردهای سرور شما بنا به دلایلی به مشکل خورد ، قبل از ارسال هارد توضیحات زیر دقیقا باید اجرا شود

توصیه های حیاتی قبل از ارسال هارد خود : 

 • از سپردن هارد های رید خود به افراد غیر متخصص که فاقد ابزارالات ریکاوری میباشند جدا خودداری کنید 
 • اگر رید شما به مشکل خورد باید از دریافت اخطار حتما رید را خاموش کنید
 • در سیستم های سرور هر هارد در یک محل تثبیت شده است از جابجایی هاردهای فوق جدا خودداری نمایید
 • اگر شما از RAID1 یا RAID5 بهره میبرید پس از خراب شدن یک هارد حتما با یک هارد سالم حتما جایگزین کنید.
 • اگر RAID شما با یک سیستم عامل خاص بالا می اید به هیچ عنوان هنگام از دست دادن اطلاعات سیستم عامل مورد نظر را تعویض یا دوباره بازسازی نکنید
 • اگر با شکست RAID مواجه شد یا در اصطلاح RAID خود را از دست دادید به هیچ عنوان دوباره RAID  بندی نکنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت شماره تماس

شماره تماس خود رابه صورت کامل وارد نمایید

مثال 0912000000