کلین روم (اتاق تمیز) چیست؟

کلین روم (اتاق تمیز) چیست؟ و چه نقشی در بازیابی اطلاعات دارد؟

اتاق تمیز یا همان کلین روم، فضایی ایزوله(محافظت شده) برای جلوگیری از ورود و کنترل الودگی(ذرات معلق گرد و غبار در هوا) است.مراکز بازیابی اطلاعات،شرکت های دارویی ،غذایی و بهداشتی به دلیل حساسیت بالا از اتاق تمیز برای خدمات خود بهره می‌برند

برای سنجش آلودگی در یک فضا، استاندارد مشخصی وجود دارد.به نوان مثال iso-1،  یک استاندارد برای اتاق تیز در جراحی هارد است.این به معنی است که ذرات معلق در کلین روم(اتاق تمیز) باید کمتر از نیم میکرون باشند.برای اینکه تصوری از نیم میکرون داشته باشید؛ خوب است بدانید که یک تار موی انسان چیزی حدود ۷۵ تا ۱۰۰ میکرون است.با توجه به توصیف اتاق تمیز تقریبا هیچ الودگی در کلین روم وجود خواهد داشت.

اهمیت کلین روم در جراحی هارد و بازیابی اطلاعات چیست؟

هارد یک دستگاه مغناطیسی بسیار حساس است.چرا که حتی گرد و غبارهای بسیار ریز می‌تواند عملکرد آن را تحت تاثیر قرار دهد.اگر یک هارد خارج  از محیط ایزوله باز شود این امکان هست که گردوغبار موجود در فضا روی هد یا پلاتر هارد بشیند و زمانی که هارد روشن است به دلیل چرخش بالای هد روی پلاتر ، موجب می‌شود هارد آسیب ببیند.

این آسیب فیزکی می تواند کار بازیابی اطلاعات هارد را بسیار پیچیده می‌کند.بنابراین اهمیت کلین روم در جراحی هارد اینجاست که معلوم می شود. بنابراین هیچ گاه برای تعمیر هارد از افراد مبتدی مشاوره نگیرید چرا که باید قید اطلاعات هاردتان را بزنید.

ما در کانون بازیابی اطلاعات  برای تعمیر خرابی های سخت افزاری هارد  از آزمایشگاه های کلاس ۱۰۰ که دارای گواهینامه ISO-5 هستند استفاده می کنیم. استانداردهای کلاس ۱۰۰ اجازه می دهد که در هر فوت مکعب کمتر از ۱۰۰ ذره وجود داشته باشد و هر گونه آلودگی احتمالی را از بین می برد.

کلین روم هارد
نمونه‌ای از کلین روم هارد

مزایا داشتن کلین روم هنگام تعمیر هارد

  • سیستم های فیلترکننده HEPA می توانند ۹۹.۹۹۹ درصد از آلودگی ها را از بین ببرند.
  • گواهینامه کلاس ۱۰۰ یا کلاس ۵ ISO از محصولات شما محافظت می کند.
  • سیستم های فیلتر کننده HEPA کوچک با فریم های آلومنیومی می باشد.
  • سطح کاری استیل ضد زنگ است که برای راحتی اپراتور لبه های قسمت جلوی سطح کاری به حالت گرد درآمده است.
  • مانیتورها دارای صفحه نمایش های LED در پنل جلویی هستند تا میزان دقت عملکرد اپراتور را بالا ببرد.
  • کنترلر سرعت دمنده در داخل پنل الکتیریکی واقع شده است.
  • موتور چرخنده اکسترنال دارای طراحی بهره وری انرژی است که باعث توزیع جریان هوای ۳۶۰ درجه ای و جریان هوای بهینه و یکنواخت می شود.

شاید این مطلب برایتان مفید باشد:

چگونه عمر هارد دیسک خود را طولانی تر کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت شماره تماس

شماره تماس خود رابه صورت کامل وارد نمایید

مثال 0912000000