بازیابی ماشین مجازی پاک شده VMware Workstation

بازیابی ماشین مجازی پاک شده - VMwaer Workstation

این مقاله ، سعی بر ارائه مطالبی در رابطه با بازیابی اطلاعات ماشین های مجازی پاک شده  یا VMwaer Workstation دارد.

گروه کانون بازیابی اطلاعات با داشتن دانش کافی و تخصص در زمینه ماشین های مجازی به سطحی از تخصص رسیده است که توانایی ریکاوری اغلب ماشین های مجازی را داشته حال قبل از اینکه به مقوله ریکاوری اطلاعات ماشین های مجازی بپردازیم لازم می دانم در مورد ساختار ماشین مجازی های و موارد دیگر ، به چند دسته از سوالات عمده شما پاسخ دهیم.

در این نوشته به این سئوالات پاسخ می‌دهیم:

  1. مجازی سازی چیست؟
  2. چرا مجازی سازی ایجاد کنیم؟
  3. انواع مجازی سازی
  4. مقدمات بازیابی اطلاعات VMware Workstation

تاریخه مجازی سازی

اولین جرقه های مجازی سازی بین ۱۹۶۰ تا ۱۹۵۰ میلادی برای بهره گیری هر چه بیشتر از منابع سخت افزاری توسط شرکت IBM پایه گذاری شد و در حوالی ۱۹۶۵ با معرفی VM1370 آغازی نوین برای برنامه های VM شد به دنبال آن ماشین های مجازی TCD/IPVM که به عنوان FAL شناخته می شد اولین سنگ بنای تاسیس شرکتی تحت عنوان  VMwareگردید.

این شرکت در سال ۱۹۹۹ بستر مجازی سازی VMware  را تحت عنوان VMware GSX SERVER10O پایه گذاری کرد.

مجازی سازی چیست؟

در گذشته برای ایجاد یک شبکه فعال باید صبر می کردیم دوست و یا اقوام به کامپیوتر خود نیاز نداشته و برای مدت محدودی قرض می گرفتیم و پس از اتصال دو کامپیوتر حال توانایی ایجاد شبکه را داشتیم با تحول در تکنولوژی وابستگی به سخت افزار کم وکمتر شد و تقریبا نیاز به چند سیستم فیزیکی برای مجازی سازی تقریبا از بین رفت.

پس مجازی سازی این امکان را به شما می دهد که از امکانات سخت افزاری بتوانیم به بهینه ترین شکل ممکن استفاده کنیم و مجازی سازی این امکان رو به شما می دهد که منابع سخت افزارتان را تفکیک و سیستم عامل های مجازی ایجاد کنید.

انواع تعاریف مورد استفاده در مجازی سازی

سیستمی که ما روی آن مجازی سازی انجام می دهیم مانند یک لپ تاپ ، یک کامپیوتر PC یا یک سرور را ، میزبان یا HOST گفته می شود.حال ما در سیستم HOST یا همان میزبان می توانیم پذیرای سیستم های مهمان یا GUEST باشیم.

به عنوان مثال یک لپ تاپ با منابع سخت افزاری ۸G RAM – DDR3 – 500 GB HDD را تمایل به ایجاد شبکه دارین برای ایجاد شبکه نیاز به چند سیستم عامل مختلف دارین پس مجازی سازی این امکان رو به شما می دهد یا در اصطلاح درست ، منابع سخت افزارتان را تفکیک کنید تا توانایی ساخت سیستم عامل های مجازی را داشته باشین و این سیستم عامل های مجازی به شما توانایی کار در یک شبکه میدهد.

البته مجازی سازی قاعدتا برآوردن توهمات نیست. به طور مثال در لپ تاپ با RAM 8G شما نمی توانید RAM 10G به مهمان یا همان GUEST اختصاص دهید.

پس بطور مثال:

GUEST1 : 2G RAM ، یک هسته

GUEST2 : 2G RAM ، یک هسته

ماشین مجازی چیست؟ VMware Workstation

پس می توانیم به هر کدام از این سیستم عامل خود یک VIRTUAL MACHIN اطلاق کنیم پس ما در بالا توانستیم در اصطلاح ۲ عدد GUEST یا همان دو ماشین مجازی ایجاد کنیم.

انواع کلی ماشین های مجازی

دو TYP اصلی در ماشین مجازی وجود دارد اما برای آشنایی با دو TYP اصلی ابتدا باید با تعریف  Hypervisorآشنا شوید.

Hypervisor در اصطلاح همان نرم افزار مجازی سازی می باشد که درکل عامل اصلی وجود دو TYP مختلف همین  Hypervisorمی باشد.

TYP1 : قدرتمندترین Hypervisor ها بوده ، اینها به نوعی خودشان سیستم عامل هستند و بر عکس نوع دوم هیچ وابستگی به سیستم عامل نداشته.

معروف ترین Hypervisor های نوع دوم همان VMware EXI می باشد.

TYP2 :  Hypervisorهای  TYP2 که همان نرم افزار های مجازی سازی می باشند حتما و حتما باید روی یک سیستم عامل دیگر نصب شوند به طور مثال من یک سیستم عامل ویندز دارم حال برای ایجاد ماشین مجازی باید یک        Hypervisor  TYP2نصب کنیم که بتوانیم به عنوان یک شبکه از اجزای سخت افزاری خودم به بهینه ترین روش ممکن استفاده کنم که معروفترین  Hypervisor های TYP2 همان  VMwaer Workstation برای ویندوز می باشد.

پس تفاوت اصلی  TYP2و  TYP1در ماشین  های مجازی وجود و عدم وجود سیستم عامل مرجع می باشد در TYP2 حتما باید یک OS یا یک سیستم عامل مثل ویندوز وجود داشته باشد.

سیستم نرم افزار مجازی سازی  TYP2 حتما باید سوار بر OS سیستم سخت افزار ما شود و کار خود را شروع کند اما در TYP1 وظیفه سیستم عامل و OS تماما” بر عهده همان Hypervisor  می باشد و از تفاوت های عمده آنان نیز می توان گفت که نوع دوم بیشتر جنبه لابراتواری داشته اما نوع ۱ در اغلب شرکت ها به عنوان یک مرجع اصلی استفاده می شود.

بازیابی اطلاعات ماشین مجازی یا همان virtual machin

تمامی موارد بالا مقدماتی بود برای آشنایی با انواع  virtual machin یا همان ماشین مجازی بود.

شما در موارد بالا متوجه شدین که ماشین مجازی به دو صورت بود مواردی که نیاز به OS یا همان فایل سیستم بود و مواردی که ماشین مجازی کار همان OS را انجام می دهد یعنی در اصطلاح Host Less محسوب می شود مانند VMware ESXI و VMware ESX

انواع خرابی برای ماشین مجازی

بد سکتوری هارد یا عدم دیتکت هارد

بدسکتوری یا دیتکت نشدن هارد ، اغلب در هارد های Single یا همان هارد های با پشتوانه OS ایجاد می شود(TYP2) که هارد دچار بدسکتور یا خرابی های فریم ویر شده است که در نهایت با اصلاح موارد بدسکتوری یا اصلاح FW اطلاعات فایل دیدن شده ، سپس شما به راحتی می توانید ماشین مجازی را در هارد دیگر ریکاوری نمائید یا با کمک یک سری نرم افزار این ماشین مجازی را Extract کرده و محتویات درون آن را رویت نمائید.

خرابی با از دست دادن آرایه های رید

از عمده ترین یا می توان به جرات بالای ۸۰ % خرابی یا از دست دادن ماشین مجازی به خاطر از دست رفتن آرایه رید می باشد (Raid Array) و با بازسازی آرایه رید شما به راحتی دسترسی به ماشین مجازی مهیا می شود که این نوع خرابی مربوط به ماشین های مجازی TYPE1  بوده پس مشکل اساسی این نوع خرابی از دست رفتن آرایه رید بوده و ربطی به ماشین مجازی ندارد.

این نوع ماشین های مجازی   Host Less می باشد که عمدتا مربوط به سرور یا دستگاه NAS و غیره می باشد از دلایل عمده از دست رفتن اطلاعات همین از دست رفتن آرایه Raid می باشد که برای اطلاعات در این مورد ما می توانید به صفحه بازیابی اطلاعات  Raid مراجعه نمایید.

پاک کردن عمدی یا غیر عمدی ماشین مجازی

بعد از دو دلیل بالا حال پاک کردن ماشین مجازی از دلایل دیگر از دست رفتن ماشین مجازی می باشد اما پاک کردن ماشین مجازی به دو صورت عمده می باشد که در مواردی ریکاوری این نوع ماشین ها مجازی برای خود دنیای پیچیده دارد که ما سعی می کنیم در مطلب بعدی حتما بازیابی اطلاعات ماشین های مجازی را آموزش دهیم.

  • انواع پاک کردن ماشین مجازی
  • پاک کردن کامل خود ماشین مجازی
  • پاک کردن محتوای داخل ماشین

شما یک ماشین مجازی دارید حال عمدا یا سهوا ماشین مجازی را کامل پاک می کنید در این موارد با پیدا کردن ماشین مجازی محتوا نیز به درستی در جای خود می باشد در پایین برای درک این مسئله یک مثال می زنیم:

بازیابی ماشین مجازی پاک شده - VMwaer Workstation

همانطور که می دانید ما با ایجاد هر تعداد ماشین مجازی می توانیم یک سخت افزار مجازی ایجاد کنیم به عنوان مثال شما با ایجاد ۳ ماشین مجازی می توانید در حالت مجازی و شبکه مانند ۳ سخت افزار یا OS شبیه شکل بالا ایجاد کنید در بالا شما در دل یک لپ تاپ ۳ ماشین مجازی ایجاد کردید.

  1.  ماشین مجازی ۱: با یک سیستم امل یا OS و دو پارتیشن دیگر
  2.  ماشین مجازی ۲ : با یک سیستم عامل یا OS و یک پارتیشن دیگر
  3. ماشین مجازی مجازی ۳ : فقط یک سیستم عامل یا یک OS دارد

پس شما با ۳ ماشین مجازی می توانید فضای مانند ۳ عدد هارد دیسک ایجاد کنید حال ممکن است شما یک ماشین مجازی را کامل پاک کنید مانند پاک کردن کامل یک عدد هارد دیسک و در حالت بعد شما می توانید محتویات داخل یک ماشین را پاک کنید مانند پارتیشن دوم از ماشین اول

به هر حال ریکاوری تمام موارد فوق نیاز به تخصص پیچیده و خاص خود دارد.

به هر حال در ابتدای این مقاله سعی ما بر آموزش مقدماتی در رابطه با ماشین ها مجازی بود و در ادامه انواع خرابی ماشین های مجازی را شرح دادیم و در مقاله بعدی حتما ریکاوری نرم افزای این ماشین های مجازی را توضیح می دهیم.

اما به هر حال تشخیص نوع خرابی ماشین مجازی خود به تکنولوژی و تخصص ویژه ای نیاز دارد.

همانطور که می دانید با تشخیص خرابی در بیشتر مواقع ۸۰% راه را شما میتوانید طی کنید و عدم تشخیص درست در بیشتر مواقع باعث از دست دادن بخشی یا در مواردی کامل اطلاعات می شود.

اما کانون بازیابی اطلاعات نماینده رسمی و انحصاری دستگاه Dolphin در ایران می باشد و با بهره گیری از ابزارآلات بروز ریکاوری و جراحی هارد دیسک مانند دستگاه های PC 3000 EXPRESS ، PC 3000 SAS SCASI و Dolphin و ابزارآلات جراحی هارد دیسک شرکت HDDOR یا HDD SURGERY برای جراحی هارد های SAS و SATA در کنار متخصصین زبده و آموزش دیده در شرکت های بزرگ و تراز اول در دنیا به جرات توانسته است در زمینه بازیابی انواع ماشین های مجازی بازسازی آرایه های RAID و جراحی های هارد دیسک های SAS و HDD یکی از قوی ترین قطب های بازیابی اطلاعات در ایران شود تجربه تخصص و ابزارآلات در کنار سرعت و دقت رمز موفقیت گروه متخصصین کانون بازیابی اطلاعات در ایران می باشد.

آنچه دیگران نتوانسته اند را شما به جرات می توانید از کانون بازیابی اطلاعات بخواهید.

در پایین یک فیلم آموزشی در رابطه با ماشین های مجازی ارائه داده ایم که مفاهیم بالا قابل درک تر شود اما به هر حال این مسئله را نیز در نظر بگیرید که بازیابی اطلاعات نیاز به تجربه تخصص ابزارآلات بروز را دارد و ندانستن هر کدام از موارد فوق باعث از دست رفتن اطلاعات شما می شود پس اگر اطلاعات اهمیت بالایی دارد از ریکاوری کردن آن پرهیز کنید و این کار را با خیال راحت به متخصصین کانون بازیابی اطلاعات واگذاری کنید.

فیلم آموزشی مجازی سازی
۴.۷/۵ - (۴ امتیاز)