کدام شرکت بهترین تولید کننده هارد درایو است؟

کدام شرکت بهترین تولید کننده هارد درایو است؟

کدام شرکت بهترین هارد درایوهای جهان را تولید می کند؟سئوالی که اغلب خریدارن در زمان انتخاب هارد،از خود می پرسند.پاسخ این سئوال نزد شرکت Backblaze است ؛ یک کمپانی فعال در زمینه ارائه‌ی خدمات پشتیبان گیرن آن لاین که در حال حاضر بیش از ۱۰۴،۰۰۰ هارد دیسک از برندهای مختلف در اختیار دارد و گزارش های ۲۰۱۸ می‌تواند کمک بزرگی به خریدران هارد باشد.

گزارش ها و اطلاعات منتشرشود توسط کمپانی هایی نظیر Backblaze مهم است چرا این شرکت ، در حال حاضر ۱۰۴۰۰۰ هارد دیسک را نگه داری وپشتیبانی می کند و یقینا پایداری و سرعت برای آن از اهمیت فراوانی دارد، چرا که تعمیر هارد ، بیرون آوردن و قرار دادن و راه اندازی یک آرایه‌ی رید شده ،بسیار وقت گیر است.

اما هارد درایو‌های کدام تولیدکننده بیش از سایرین مقاومت داشته و می‌تواند برای مدت طولانی‌تری کار کند؟

بهترین تولید کننده هارد دیسک جهان کیست؟

 برای یافتن پاسخ این سوال بهتر است نگاهی به اعداد و ارقام اعلام شده توسط بک‌بلیز داشته باشیم. این کمپانی داده‌های خود را براساس دو فاکتور تقسیم‌بندی کرده است:

  • شرکت تولید کننده
  • نوع  هارد دیسک

 اطلاعات ارائه شده توسط این کمپانی در نگاه اول بسیار پیچیده و غیرقابل درک است، اما در ادامه این داده‌ها را تحلیل خواهیم کرد.شاخص AFR نرخ خرابی سالیانه هارد دیسک است که درصد پایین آن برای شرکت های مختلف نشان دهنده کیفیت خوب هارد درایو است.

نکته جالب توجه در این گزارش روند کاهشی نرخ خرابی (AFR) از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ است.کم ترین درصد خرابی در این جدول از آن شرکت سیگیت است.هارد دیسک TB Seagate10 سیگیت با نرخ .۳۳ یکی از پایدارترین هارد درایو های این گزارش است.

در پایان ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی، بک‌بلیز ۴۳/۲۰۰ هارددرایو سیگیت، ۲۴٫۹۰۲ هارددرایو از هیتاچی، ۱٫۱۷۴ هارددرایو از وسترن دیجیتال و ۴۶ هارددرایو از توشیبا را در اختیار داشته است.
تمامی این درایو‌ها از نظر عمر مصرف با یکدیگر برابر نبوده و هر یک در زمان‌های متفاوتی آغاز به کار کرده‌اند، اما اغلب نمونه‌های چهار ترابایتی و شماری از نمونه‌های ۶ ترابایتی مورد استفاده از سال ۲۰۱۶ آغاز به کار کرده‌اند.

بک‌بلیز برای خرید هارددرایوهای خود از قانون خاصی تبعیت می‌کند و این قانون دریافت بیشترین ظرفیت ممکن در برابر پول پرداختی است. عمر و ماندگاری هارددرایوهای خریداری شده در رتبه‌ی دوم قرار دارد. در پنج سال اخیر محصولات کمپانی‌ سیگیت و توشیبا از نظر میزان ظرفیت در برابر پول پرداخت شده بهترین گزینه‌ی ممکن برای خرید بوده‌اند. محصولاتی نظیر سیگیت و توشیباMD04ABخیرا در صف هارد درایوهایی قرار گرفته‌اند که از نظر صرفه‌‌ی اقتصادی مناسب هستند.

گزارش فوق وضعیت پایداری هارد درایوها ، در پنج سال اخیر است.

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید، هارد درایورهای هیتاچی در مقایسه با سایر محصولات از پایداری بالاتری برخوردار هستند. اگرچه در بین هارد‌های هیتاچی مورد استفاده توسط بک‌بلیز می‌توان نمونه‌هایی را یافت که عمری بالاتر از چهار سال دارند، اما درصد خرابی این هارد‌ها در سال تنها دو درصد است. در مورد هارددرایو‌های چهار ترابایتی هیتاچی باید به این نکته اشاره کرده که وضعیت این نمونه‌ها از سایر محصولات کمپانی بهتر است. اطلاعات ارائه شده حاکی از آن است که تنها .۷۷ درصد از هارد درایو‌های چهار ترابایتی هیتاچی در سال از کار می‌افتند.

وسترن دیجیتال، در مقایسه با سایر رقبا وضعیت بدی دارد. هاردهای ۶ ترابایتی این کمپانی پس از سه سال کارد ۳.۹۶ درصد خرابی داشته‌اند.اگر چه این امار برای سیگیت خوب نیست، اما خرابی هارد دیسک سیگیت ، نسبت به سال های گذشته روند نزولی دارد.

کدامیک از هاردها با دوام‌ترین محصول تولید شده است؟

 در صورتی که به دنبال خرید یک هارد درایو هستید، پس بهتر است ازهاردهای ۴ ترابایتی استفاده کنید. با توجه به آمارهای ارائه شده توسط بک‌بلیز، انتخاب هارد با ظرفیت چهار ترابایت، مناسب تر است. در میان برند‌های مختلف نیز می‌توان به سیگیت و هیتاچی اشاره کرد که قابلیت‌های خود را نمایش داده‌اند.

اگر همچنان برای خرید یک نمونه‌ی ۸ ترابایتی اصرار داشته باشید، پس HUH72808 از هیتاچی یکی از بهترین گزینه‌‌های موجود در بازار است. البته باید به این نکته اشاره کرد که این نمونه در مقایسه با سایر هاردهای ۸ ترابایتی موجود در بازار قیمت بالاتری دارد، اما با خرید این هارد می‌توان مطمئن بود که به احتمال ۹۷ تا ۹۸ درصد هاردتان در سه سال آینده با مشکل خاصی روبرو نخواهد شد.

بک‌بلیز به این نکته اشاره کرده که شماری از هارددراو‌ها نظیر نمونه‌ی سه ترابایتی وسترن دیجیتال و همچنین نمونه‌ی LP 2TB از سیگیت به محض قرار گرفتن در محل خود با مشکلاتی روبرو شده‌ و پیام‌های خطای متعددی را ایجاد کرده‌اند. به نظر کارشناسان این کمپانی ایجاد لرزش توسط تعداد کثیری هارد دیسک در سرور‌های این کمپانی دلیل اصلی از کار افتادن هاردهای این دوکمپانی است.

سامسونگ، توشیبا، نمونه‌های ۶ ترابایتی و بیشتر

متاسفانه بک‌بلیز اطلاعاتی را در مورد عملکرد هارد درایوهایی نظیر توشیبا و سامسونگ ارائه نکرده است. از سویی دیگر با توجه به اینکه سیگیت بخش تولد هارددرایو‌های سامسونگ را در سال ۲۰۱۱ مال خود کرد، از این‌رو نمی‌توان در مورد مقاومت و پایداری هارد‌های تولیدی این کمپانی پیش از رفتن به زیر پرچم سیگیت و پس از آن اظهار نظر کرد. توشیبا و فوجیتسو در حدود ۱۰ درصد از بازار را در اختیار دارند، اما با توجه به اینکه بک‌بلیز از این محصولات استفاده نکرده، از این‌رو اطلاعاتی نیز در مورد کارکرد آنها در دست نیست.

همچنین این کمپانی در مورد درایو‌های ۶ ترابایتی نیز اطلاعاتی را ارائه نداده، اما مطمئنا در گزارش سال آینده شاهد اطلاعاتی در خصوص عملکرد این نوع هاردها خواهیم بود.

به نظر شما کدامیک از هارد درایو‌های موجود در بازار بیش از سایرین مقاومت بالاتری دارد؟ در صورت گلی کدام یک از تولیدکنندگان هاردهای با کیفیت‌تری را تولید می‌کنند؟ آیا تولیدکنندگان دیگری نیز در بازار وجود دارند که محصولاتی با کیفیتی را روانه‌ی بازار کرده‌اند؟ نظر خود را با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید.

منبع:extremetech

بیشتر بخوانید:

۵/۵ - (۱ امتیاز)