تعمیر هارد سوخته

تعمیر هارد سوخته

برای تعمیر هارد اصطلاحاتی متفاوتی در بین مردم رایج شده ، که یکی از این اصطلاحات هارد سوخته است.سوختن هارد معولا در اثر خراب شدن یک قطعه الکترونیکی بسیار مهم به نام PCB اتفاق می افتد.

برای برسی علت سوختن هارد ، مقدمه ای را بیان می کنیم و در ادامه به برسی راه کارهایی برای تعمیر هارد سوخته پیشنهاد می کنیم.حافظه ها معمولا به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 • مغناطیسی اند مثل هارد دیسک ، هارد اکسترنال و …
 •  مغناطیسی نیستند مثل فلش مموری و کارت حافظه و ……

تنهای قطعه ای که در هارد ، که پتانسیل سوختن دارد بَرد آن است.همۀ هارد یسک ها از بُرد(PCB) و مدیا (Media) که شامل اسپیندل موتور هد اتاقک مدیا تشکیل شده است که تمام قطعات نیز از یک قطعات ریزتر تشکیل شده است پس به غیر از برد یا همان PCB  هارد قطعه قابل سوختن در هارد موجود نمیباشد.

مقایسه هارد SSD و HDD
تعمیر هارد اسیب دیده بدون فرمت کردن

اگر هارد بسوزد چه اتفاقی می افتد؟

بنابراین سوختن هارد، زمانی رخ می دهد که اختلال درقطعه الکترونیکی به نام PCB باشد.این اتفاق می تواند به دلایل مختلفی باشد که مهترین آن گرمای بیش از حد محیطی است که هارد در آن قرار دارد.این قطعه به گرما بسیار حساس بوده و بوی بد سوختگی که در بعضی از هارد های اکسترنال و یا حافظه های دیگر مشاده می شود به این لیل است.نشانه های زیر در صورت سوختن هارد قابل مشاهده است:

 1. هارد روشن نمیشود.
 2. هارد روشن میشود اما شناسایی نمیشود.
 3. هارد روشن میشود و بعد از چند بار صدای تیک تیک، خاموش میشود.
 4. هارد روشن میشود که با صدای ناهنجار که از دور نیز قابل شنیدن میباشد.
تعمیر هارد سوخته

اگر هارد شما اصلا روشن نشد PCB یا همان برد هارد شما سوخته است که با تعویض برد و همخوانی رام هارد دوباره اصلاح شده است و قابل خواندن و نوشتن Read & Write می‌باشد

در بعضی از موارد مشاهده شده است با خرابی PCB مدیای هارد نیز آسیب دیده است که نیاز به تعویض مدیا از طریق یک هارد سالم میباشد.

در بعضی از موارد هارد روشن شده اما شناسایی نمیشود که برد و مدیا سالم اما از نظر فریموری هارد دچار مشکل شده است که باید از طریق دستگاه PC3000 یا MRTPRO فریمور جدید آپدیت کرد یا در صورت اصلاح فریمور خود هارد اصلاح گردد در بعضی از موارد لازم میباشد سکتورهای خراب شناسایی شود و از لیست کلی هارد خارج شود.

اما اگر هارد معیوب شما چند تیک مختصر کرد و سپس خاموش شد نیاز میباشد هارد از طریق کلین روم و ابزارات خاص جراحی باز شود . خوشبختانه کانون بازیابی اطلاعات توانایی اصلاح هد هارد های فوق را دارا میباشد و پس از جراحی هارد دوباره دیتکت شده و قابل بازیابی میباشد اما بهتر است از این نمونه هاردها اطلاعات سریعا استخراج شود چون در بعضی از موارد مشاهده شده است که هارد پس از مدتی دیگر دیتکت نشده است اما اگر هارد با صدای ناهنجار روشن شد نیاز به جراحی در کلین روم پیشرفته و از طریق یک هارد مشابه جابجایی قطعه خراب از جمله هد یا اسپیندل گردد.

پس تعمیر هارد سوخته عملا اصطلاح درستی در زمینه هارد نمیباشد چون فقط مدیای هاردهای فوق در معرض آسیب میباشند پس برای تعمیر هارد سوخته نیاز میباشد که خطای درست هارد بررسی و اصلاح گردد . در بعضی از موارد نیز هارد قابل تعمیر نمیباشد و فقط برای دیتا میتوان تلاش کرد.

هزینه تعمیر هارد سوخته

برای اطلاع از میزان خرابی هارد سوخته خود و همچنین اگاهی از اینکه آیا اطلاعات هارد سوخته شما قابل بازیابی هست یاخیر.(+) لطفا از طریق لینک زیر مشخصات خود را وارد نموده ومنتظر تماس همکاران ما درکانون بازیابی اطلاعات باشید.

می خواهید بدانید ریکاوری هاردتان چه قدر هزینه دارد؟

اگر هارد دیسک شما آسیب دیده یا فکر می‌کنید سوخته و نیاز به مشاوره دارید
همین الان با ما تماس بگیرید

هزینه بازیابی اطلاعات

۰۲۱-۶۶۴۷۹۵۸۰

11 دیدگاه برای “تعمیر هارد سوخته

  • محمد نامدار گفته:

   سلام ما در هارد سوزن نداریم هد داریم.برای ارزیابی بهتر می تونید با شماره موجود درسایت تماس گرفته و یا هارد خود را برای برسی بیشتر به شرکت ارسال کنید

  • محمد نامدار گفته:

   سلام بله
   برای بازکردن هارد نیاز به یک محیط ایزوله مثل کلین روم داریم چون ذرات ریز وارد هارد نشن.برای همین پیشنهاد می کنیم هارد رو خودتون باز نکنید

 1. behnam گفته:

  سلام.وقتتون بخیر هارد۵۰۰هیتاچی داشتم اطلاعات کپی می کردم یه دفع قطع شد فهمیدم که سوخته نمیدونم بردشه یا هدش اشکال پیداکرده
  دوتاسوال اگه از برد باشه باتعویض برد اطلاعت پاک میشه ؟
  ۲اگه از برد نباشه امکان درست کردنش و بازیابی اطلاعاتش هست؟

  • محمد نامدار گفته:

   سلام اگر برد اسیب ببینه اما به مدیای هارد اسیب نزنه با تعویض اطلاعات سر جاش هست وپاک نمیشه
   اما اگر برد هارد اسیب دیده اما به هد یا پلتر که محل ذخیره اطلاعات است اسی بزنه با تعویض برد اطلاعات بالا نخواهد امد وریکاوری یا جراحی بر اساس تشخیص کارشناس باید انجام شود
   اما تشخیص خرابی برد نیز نیاز به بررسی کارشناس داشته و یک متخصص می تواند این تشخیص را بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت شماره تماس

شماره تماس خود رابه صورت کامل وارد نمایید

مثال 0912000000