تعمیر هارد

یکی از نکاتی که در تعمیر هارد باید به آن توجه کنیم برسی علت خرابی هارد است.به همین دلیل باید یک برسی همه‌جانبه از مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری هارد دیسک انجام دهیم، که می‌تواند همزمان یا جدا ازهم در یک هارد مشاهده شود.خرابی هارد علائمی دارد که اگر آن را برطرف نکنیم، می‎تواند باعث وخیم تر شدن وضعیت هارد شود.

فارغ از اینکه هارد اکسترنال یا اینترنال باشد، این مشکلات در همه انواع هارد درایوها مشترک اند.اما انچه که در تعمیر هارد می‌تواند موثر واقع شود، نقش نوع برند هارد است.در تعمیرات تخصصی هارد، نقش برند بسیار پررنگ است؛  چرا شرکت های سازنده هارد ساختار یکسانی برای تولید هارد ندارند و باید از روش های خاصی برای تعمیرات هارد بهره گرفت.

تعمیر انواع برند های هارد دیسک

تعمیر انواع هارد وسترن دیجیتال WD : هارد های وسترن موجود در بازار به دو صورت عمده اکسترنال و اینترنال موجود می باشد که به صورت تماما حرفه ای و سریع انجام می شود.

تعمیر انواع هارد سیگیت Seagate : با ابتکار جدید ۵ متد در زمینه ی بازیابی اطلاعات و دو متد در زمینه ی تعمیر هارد و دارای بالاترین رتبه ی ریکاوری اطلاعات در ایران.

تعمیر هارد دیسک Maxtor : به علت قدیمی بودن این هارد و عدم تولید جدید به قدرت می توان گفت در زمینه ی تعمیر و بازیابی این نمونه هارد هیچ مشکلی وجود ندارد.

تعمیر انواع هارد دیسک Toshiba و Hitachi: به علت ادغام شدن این دو برند و با دارا بودن پیچیدگی های فراوان تقریبا تمام این برند ها قابل بازیابی و تعمیر می باشد.

تعمیر هارد وسترن دیجیتال 

هارد وسترن دیجیتال تفاوت های عمده ای با دیگر برند ها ار دارا می باشد به عنوان مثال هارد های اکسترنال وسترن دیجیتال به علت برخورداری از برد مجزا اطلاعات تماما به صورت Encryption روی هارد ذخیره می شود , یعنی اطلاعات تماما به صورت  کدینگ روی هارد نگه داری میشود که زمانی که هارد دچار مشکل میشود رسیدن به اطلاعات نیز از پیچیدگی هی خاص خود برخوردار می باشد .

از ایرادات شایع هارد های وسترن دیجیتال کند شدن هارد دیسک و عدم کپی اطلاعات و عدم دیتکت می باشد بارها و بارها دیده شده است که افرادی که تخصص کمی در زمینه بازیابی و تعمیر هارد های وسترن را دارا می باشند باعث بوجود آمدن خرابی هایی می شوند که کمتر مرکزی توانایی بازیابی اطلاعات شما می باشد که ما به شما توصیه می کنیم در انتخاب مرکز بازیابی اطلاعات دقت فراوانی نمائید.

تعمیر انواع هارد دیسک

از دیگر خرابی های مشاهده شده در هارد وسترن صدای اضافی هارد می باشد که در اصطلاح هد هارد صدمه دیده است که این صدمه ممکن است با جراحی هارد دیسک مرتفع شود و در بعضی از موارد هد معیوب قابل اصلاح و در بعضی از موارد نیز هد معیوب باید حتما عوض شود که این امرنیز مستلزم داشتن ابزار آلات دقیق جراحی می باشد و نیز پس از جراحی هارد دیسک نیز حتما باید در ریکاوری اطلاعات دقت فراوان شود.

تعمیر هارد سیگیت

به جرات می توان گفت هارد سیگیت از پیچیده ترین هارد های موجود در بازار می باشد هارد سیگیت ساختار کاملا پیچیده ای نسبت به هارد های دیگر را دارا می باشد که از عمده خرابی های هارد سیگیت عدم دیتکت در کامپیوتر می باشد هارد سیگیت به علت یونیک بودن اکثر ماژول های اساسی هارد حتما ماژول خراب باید اصلاح شود که این خود یکی از دلایل پیچیدگی هارد سیگیت می باشد.

تعمیر انواع هارد دیسک

هر زمان صحبت از شناسایی نشدن هارد سیگیت می شود افراد غیر متخصص اول شروع به تعمیر یا تعویض برد هارد دیسک می نمایند در حالی زمانی که هارد شما روشن می شود و هیچ صدای اضافی ندارد احتمال زیاد برد هارد شما سالم می باشد هارد های سیگیت نیز مانند هارد های دیگر نیز دچار بدسکتور می شود که در بیشتر مواقع بدسکتور این هارد ها غیر قابل اصلاح می باشد به هیچ عنوان قبل از ریکاوری اطلاعات نباید شروع به بدسکتور گیری هارد نمائید که در بعضی از موارد مشاهده شده است که بدسکتور گیری هارد باعث آسیب فراوان و در بعضی از مواقع مشاهده شده است که بدسکتورگیری هارد باعث آسیب فراوان و در بعضی از مواقع باعث عدم ریکاوری اطلاعات می شود.

کانون بازیابی اطلاعات زمانی که هارد شما دچار بدسکتور فراوان شود شروع به خواندن سکتور های سالم در ابتدا و سپس از اتمام این مرحله حال شروع به بدسکتورگیری با روشی کاملا جدید و بی خطر می نماید که به هیچ عنوان به اطلاعات شما آسیب نمی زند.

تعمیر هارد توشیبا

هارد های توشیبا بیشتر در اندازه های ۵/۲ اینچ در بازار موجود می باشد که عموما دچار بدسکتور و خرابی فریم ویر می شوند هارد های توشیبا دارای یک لیست خرابی می باشند که این لیست خرابی به علت فضای کم زود پر می شود و هارد را دچار عدم دیتکت می نماید از خرابی های شایع دیگر هارد توشیبا بدسکتوری فراوان می باشد که کانون بازیابی اطلاعات با روشی کاملا نوین و جدید تمام اطلاعات شما را  بدون کم و کاست ریکاوری می نماید.

تعمیر انواع هارد دیسک

تعمیر هارد هیتاچی 

هارد دیسک هیتاچی نیز مانند توشیبا بیشتر در اندازه های ۵/۲ اینچ موجود می باشد البته ۵/۳ اینچ و در اصطلاح PC نیز دارند اما کم هارد های هیتاچی از نظر فریم ویر کمتر دچار خرابی شده و بیشتر دچار خرابی های فیزیکی می شوند هارد های هیتاچی از نظر پسورد گذاری فوق العاده پیچیده عمل میکنند که در صورت فراموشی رمز هارد دیسک خود بای پس کردن رمز یا برداشتن رمز کمی پیچیده و سخت می شود و نیاز به تخصص پیچیده ای می باشد از خرابی های شایع هارد های هیتاچی خرابی فیزیکی , سوختن برد , بدسکتوری هارد و خرابی ترنسلیتور هارد می باشد.

تعمیر برد هارد دیسک

از ایرادات شایع انواع هارد دیسک خرابی برد می باشد که با در نظر نگرفتن برند هارد برای اغلب هارد ها به وجود می آیند . نوسان برق , اتصال به تلویزیون , بر عکس زدن پاور برد هارد شما را دچار آسیب می نماید لازم به ذکر است زمانی که هارد دیسک شما دچار سوختن برد می شود در بعضی از حالات به هارد دیسک شما هم آسیب وارد می نماید و هارد شما از نظر فیزیکی نیز دچار مشکل می شود اما کانون بازیابی اطلاعات با دارا بودن کاملترین آرشیو برد هارد دیسک در ایران مشکل عدم وجود را ندارد و برد هارد دیسک شما را با هر برند در دسترس دارد و در صورتی که با تعویض برد هارد متوجه شویم که به مدیای هارد شما نیز آسیب وارد شده است هارد شما را  در صورت اهمیت داشتن اطلاعات جراحی می نمائیم.

لازم به ذکر است جراحی هارد دیسک امری فوق العاده سخت و نیاز به ابزار آلات دقیق جراحی می باشد کانون بازیابی اطلاعات مفتخر است که بیش از ۸۵% جراحی موفقیت آمیز را در سال گذشته داشته است.

مشکلات هارد دیسک که این مرکز توانایی حل آنها را دارا می باشد.

 • عدم نصب ویندوز روی هارد دیسک
 • برداشتن پسورد 
 • بدسکتور داشتن هارد 
 • کندی هارد دیسک
 • عدم کپی اطلاعات 
 • کم شدن ظرفیت هارد 
 • ویروسی شدن اطلاعات 
 • صدای ناهنجار هارد دیسک
 • عدم شناسایی هارد دیسک
 • اصلاح فریم ویر
 • جراحی هارد دیسک
 • سوختن برد هارد 

 تعمیر هارد با آسیب مکانیکی

بر خلاف حافظه های SSD  و فلش مموری‌ها(کارت حافظه،رم،کول دیسک و …) که هیچ قسمت مکانیکی و متحرکی ندارند، همه هارد دیسک های سنتی (HDD)  یک قسمت مکانیکی بسیار حساس به نام هد برای خواندن یا نوشتن داده ها دارند. این قسمت مانند یک سوزن گرامافون مینیاتوری  است که، وظیفه آن تبدیل میدان مغناطیسی پلتر به جریان الکتریکی؛ برای خواندن داده ها ازهارد دیسک و تبدیل جریان الکتریکی به یک میدان مغناطیسی برای نوشتن داده بر روی هارد است. از آنجا که فقط ۳ نانومتر فاصله بین هد و پلتر وجود دارد،  کوچکترین ضربه یا آسیب فیزکی منجر به جدایی هد از پلتر می‌شود.دراین حالت دسترسی به اطلاعات ذخیره شده از طریق معمول غیر ممکن خواهد شد.

مطالب مرتبط:

ساختار هارد دیسک به‌گونه ای است که برای جلوگیری از ورود ذرات گرد و غبار ، یک فیلتر هوا داخل آن قرار داده شده ؛ که فشار و رطوبت اتمسفر بین محفظه و محیط خارج را متعادل می کند.چرا که کوچکترین ذره نیز می تواند با عث خرابی هد شود.یک اختلال فیزکی بسیار ناچیز می تواند، فرآیند ریکاروری هارد را با مشکل مواجه کند.

گاهی اوقات جابجایی های ناگهانی(به خصوص در هارد های اکسترنال)، افتادن هارد از ارتفاع و نیز بی توجهی در نگهداری برخی از دستگاه که هارد دیسک دارند(مثل لپ‌تاپ)  می تواند این نتیجه را به دنبال داشته باشد.

وقتی مشکل هارد،نقص فنی در تولید آن است.

همه تولید کنندگان معتبر هارد قبل از فروش آنها به کاربران ، محصولات خود را کاملاً آزمایش کنند. اما با وجود آزمایشگاههای پیشرفته و روش های مدرنِ برسی سلامتِ هارد ، هنوز هم شاهد خرابی هارد در برندهای معرف از مبداء هستیم.بیشتر نقص های تولید، خود را در سال اول  نشان می‌دهند.بنابراین توصیه می شود هرگز به یک هارد دیسک کاملاً جدید به منظور ذخیره اطلاعات مهم اعتماد نکنید. مگر اینکه در جایی دیگر نسخه پشتیبان از آن تهیه کرده باشید.

دمای بیش ازحد هارد

بیشتر هارد درایوها ، طوری طراحی شده‌اند که تحمل گرما در دمای ۵ تا ۵۰ درجه سانتیگراد را دارند، اما در این میان برخی از هارد دیسک‌های مدرن می توانند تا ۶۰ درجه سانتیگراد را نیز تحمل کنند. گرچه گرمای بیش از حد معمولاً آسیب جدی به هارد وارد نمی‌کند،اما در موارد مشابه ما شاهد از دست رفتن اطلاعات و خطاهای خواندن هستیم. نکته مهم اینست که کامپیوتر، لپ تاپ و یا هارد اکسترنال خود را همیشه در دمای متعال نگه دارید ، مخصوصاً در ماهای گرمِ سال. در موارد شدید ، گرما حتی می تواند باعث شود برد مدار الکترونیکی که کنترل تمام هارد دیسک را در اختیار دارد آسیب ببیند ، بطور یکه  تعمیر هارد درایو را با استفاده از نرم افزاری که برای کار انتخاب کرده اید غیرممکن سازد.

ممکن است هارد سوخته باشد!

بدون تردید مهمترین بخش از اجزای الکترونیکی هارد، برد آن است.وقتی می گوییم هارد سوخته، منظورمان برد آن است.اگر این قطعه به هردلیلی به مشکل بخورد، نتیجه آن عدم شناسایی هارد توسط سیستم خواهدبود.وقتی برد هارد دیسک (pcb) معیوب شود.برای تعمیر آن از ۲ روش مرسوم استفاده می کنیم:

 • ۱- از یک هارد قدیمی مشابه استفاده کرده و برد هارد معیوب را جابجا می‌کنیم.
 • ۲- برد هارد را تعمیرکنیم.منظور از تعمیر تعویض قطعه ای به نام(ROM) است که روی هارد تعویض می‌شود.

 تذکر:انجام این فرآیند توسط کارشناسان حرفه ای انجام می شود.بنابراین شدیدا توصیه می شود افراد مبتدی از باز کردن هارد خودداری کنند و برای ریکاوری هارد خود، به یک مرکز تعمیر هارد مراجعه کنید.

تعمیر هارد،تعمیرات تخصصی هارددیسک
کلین روم کلاس ۱۰:محیطی ایزوله برای بازکردن و تعمیر هارد

ازجمله مهمترین مواردی که باعث خرابی برد هارد ،می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوسانات برق بلای جان بیشترهارد های آسیب دیده است .که باعث سوختن هارد می شود.
 • اسیب های فیزیکی ناشی ازافتادن،ضربه و خیس شدن هارد.
 • وقتی هارد دیسک شما بیش ازحد کارمیکند.هارد درایوها عمر مفیدی دارند که بعد از اتمام آن احتما از کارافتادنشان بسیار زیاد است.بنابراین اگر استفاده از هاردتان چند سالی است کهطول کشیده حتما به فکر خرید هارد جدید باشید.چرا که هر لحظه امکان  نشناختن هارد توسط سیستم باشد.
 • اتصالات نادرست کابل برق ویا اتصالات هارد باعث سوختن هارد خواهد شد.

نکته : گرمای زیاد شمن هارد است. تا حد امکان آن را خنک نگه دارید.

چنانچه به هر دلیلی برد هارد شما سوخته و نیاز به اطلاعات ارزشمند ذخیره شده در آن دارید با کانون بازیابی اطلاعات در تماس باشید.

تعمیر هارد،تعمیرات تخصصی هارددیسک

پشنهاد می‌کنیم بخوانید: آیا اطلاعات هارد سوخته قابل بازیابی است؟

تعمیر هارد در صورت قفل شدن اسپیندل موتور

موتور دوکی یا اسپیندل موتور) (Spindle Motor یکی از اجزاء الکترونیکی در درایو هارد دیسک است ، که  وظیفۀ آن چرخاندن پلاتر درایو است. میانگین سرعت گردش پلاترهای درایو ۷۲۰۰ دور در دقیقه است. زمانیکه بلبرینگ های اسپیندل موتور هارد دیسک قفل می کند ( مثلا بر اثر شوک فیزیکی و ضربه خوردن ) درایو برای شناسایی اولیه تلاش می کند اما چون یاطاقان اسپیندل موتور قفل شده ، توانایی چرخاندن پلاتر را ندارد. در برخی موارد ما در کانون بازیابی اطلاعات،  تعمیرات هارد دیسک  با استفاده از ابزار فوق تخصصی موتور هارد دیسک قفل اسپیندل موتور را در صورتیکه آسیب جدی نباشد ، برطرف نموده و اطلاعات شما را بازیابی می کنیم. در سایر موارد ، هارد دیسک بصورت اسمبل نشده باقی و برای تعویض موتور و یا انتقال پلاتر به هارد دیسک با هویت مشابه و اسمبل مجدد ( اصطلاحاً جراحی هارد دیسک ) اقدام می شود.

تعمیر هارد بدسکتور

برای رفع مشکل بدسکتور هارد، ابتدا باید با مفهوم سکتور آشنا شویم.در مقاله ای در همین سایت ضمن آشنایی با سکتور به روش های تعمیر هارد بدسکتور پرداختیم.در این مقاله به طور مفصل به این نکته اشاره کردیم که، بدسکتور به ۲ نوع فیزیکی و منطقی تقسیم بندی می شوند:

بدسکتور منطقی: زمانی رخ می دهد که یک قسمت از هارد وظیفه خود را به خوبی انجام ندهد و مختل شود.علت ان هم می تواند بد افزارها  یا ویروسی شدن هارد باشد.

بد سکتور فیزیکی: همانطور که از اسمش پیداست ناشی از مشکلات فیزکی و ضربه خوردن هارد است.بدسکتور فیزیکی بدترین نوع این مشکل است.به دلیل اینکه بازیابی اطلاعات هارد از این نوع هارد بسیار مشکل و اختیاج به یک کارشناس یا مرکز بازیابی برای ریکاروری آن دارید.

تعمیر پلتر هارد

قطعه‌ای بسیار حساس و مهم، درون هارد دیسک که تمام اطلاعات داخل آن ذخیره می شود.در هر هارد دیسک ۲ تا ۵ پلتر وجود دارد.برای ذخیره اطلاعات روی پلتر ، به موتور محرکی به نام اسپیندل نیاز است. کار اسپیندل موتور، چرخش پلتر هاست.برای تکمیل فرایند ذخیره سازی نیاز به قطعۀ دیگری به نام هد داریم.عملکرد هد بسیار ساده است ، این قطعه کوچک به وسیله امواج مغناطیس عملیات خواندن یا نوشتن اطلاعات روی هارد را انجام می‌دهد.

فاصله هد با پلتر بسیار کم است.(در حد۵۱ میکرون) بنابراین کوچکترین ذرات معلق در هوا می تواند عملکرد این سیستم را مختل کند.پوشش مغناطیسی بر روی پلتر هارد دیسک ها بسیار آسیب پذیر است. اگر سطح پلتر هارد دیسک خراشیده شود ، آسیب وارد شده جبران ناپذیر می باشد. حتی اگر تعویض هد هارد انجام شود ، هد جدید فورا آسیب می بیند. خرابی پلتر به آسانی از حلقه های مخدوش دورانی بر روی سطح پلتر و یا علائم خراشیدگی روی سطح پلتر قابل تشخیص می باشد.

تذکر: هارد دیسک را به هیچ وجه نباید در محیط غیر ایزوله باز کرد چون ممکن است ، ریکاوری هارد غیر ممکن شود. مراکز بازیابی اطلاعات مجهز به اتاق‌هایی به نام کلین روم(Clean Room) هستند.ما نیز در کانون بازیابی اطلاعات ، سعی کرده ایم از پیشرفتن ترین مراکز جراحی هارد بهره مند شویم.

تعمیر هد هارد

هد، ظریف‌ترین بخش فیزیکی هارد است؛ که وظیفۀ آن خواندن و نوشتن اطلاعات روی پلتر ، با استفاده از امواج مغناطیسی است.بیشتر هارد دیسک های مدرن، از تکنولوژی هدهای مقاوم ابر مغناطیسی یا(Giant Magento Resistive head) استفاده می کنند. این هدها بر روی اسلایدر Slider قرار گرفته و به بازوی متحرک هارد دیسک متصل می شوند.

تعمیر هارد،تعمیرات هارد

آنها بر روی سطح پلاتر هارد دیسک سر می خورند اما اصلا با سطح پلاتر تماس برقرار نمی کنند که این عمل به نوعی تحمل هوا یا Air-Bearing نامیده می شود. هد های هارد دیسک سیگنال هایی را که به سیگنال مغناطیسی مبدل شده اند از پلاتر دیسک شناسایی می کنند. این فرآیند بعنوان بیشترین شباهت پاسخ نسبی یا Partial Response Maximum Likelihood (PRML) نامیده می شود. این سیگنال های دیجیتالی به واحد میکروکنترلر هارد دیسک MCU ، منتقل می شوند. میانگین ارتفاع پرواز ( فاصله هد از سطح پلاتر ) حدود ۳ نانومتر می باشد. یک موی انسان ، یک ذره گرد و غبار و یا اثر انگشت به راحتی می تواند موجب اختلال در فرآیند خواندن و نوشتن هد بر روی سطح پلاتر هارد دیسک شود. برای یک هارد دیسک ۱ ترابایت استاندارد ، بطور معمول ۶ هد بر روی اسلایدر قرار گرفته است.

اگر هد آسیب ببیند، عملیات خواندن یا نوشتن اطلاعات روی پلتر مختل می شود و نتیجه آن عدم دسترسی به اطلاعات خواهد بود.یکی از نشانه های خرابی هد، بلند شدن صدای غیر عادی از هارد است.

عت خرابی هد هارد دیسک

خرابی پنهان هد هارد دیسک

 درایو های هارد دیسک قبل از ورود به بازار تحت آزمایش کنترل کیفیت قرار می گیرند. اما برخی از هارد دیسک ها، ممکن است دارای ایرادات کوچکی در مراحل ساخت باشند که تحت آزمایش کنترل کیفیت قابل شناسایی نباشند. خرابی های پنهان هد هارد دیسک، خودبخود طی ۱۲ ماهه اول طول عمر هارد دیسک ظاهر می شوند.

خرابی ناشی از ضربه

 یکی از دلایل متداول خرابی هد هارد دیسک ها که کارشناسان تعمیرات هارد ما با آن مواجه می شوند ، آسیب بر اثر ضربه می باشد. آسیب فیزیکی به هارد دیسک معمولا بر اثر پرتاب یا سقوط تصادفی یک درایو هارد دیسک اکسترنال ، یا لپ تاپ می باشد. این اتفاق باعث آسیب جدی به فرآیند پارک کردن هد هارد دیسک شده و مانع از برگشت هد به ناحیه پارکینگ می شود. در مواردی دیگر نیز وارد شدن شوک به هارد دیسک باعث بلند شدن هد از روی پلاتر و غیرممکن شدن فرآیند خواندن و نوشتن هارد دیسک می شود.برای کسب اطلاعات بیشتر می‎‌توانید به صفحه «تعمیر هارد ضربه خورده» مراجعه کنید.

 فرسایش به مرور زمان

 حسب عمر هارد دیسک ، سیگنال خروجی از هد به الکترونیک هارد دیسک کاهش می یابد. زمانیکه سیگنال بسیار ضعیف می شود ، درایو هارد دیسک توانایی خواندن و نوشتن خود را از دست می دهد که موجب مشکلات دسترسی به اطلاعات می شود.

 بلند شدن بوی سوختگی از هارد

 زمانیکه ذرات بسیار کوچک در زیر هد گیر می کنند ، یک فرآیند شناخته شده بنام نامطبوعی حرارتی رخ می دهد. این ذرات می توانند با ایجاد اصطکاک باعث افزایش بیش از حد دمای پلاتر توسط هد هارد دیسک شوند و همچنین باعث از دست رفتن مکانیکی و یا حرارتی داده ها شوند.

تخلیه الکترواستاتیک :

سنسورهای روی هد مقاومتی ابر مغناطیس فوق العاده به تخلیه الکترومغناطیس حساس هستند. این اتفاق موجب آسیب رساندن سنسور به هد هارد دیسک شده و در برخی موارد باعث ذوب شدن سنسور هد می شود.

مطلب مرتبط: بازیابی اطلاعات هارد، با خرابی هد

خرابی منطقی(نرم افزاری) هارد

تا اینجای مطلب به  خرابی فیزیکی هارد اشاره کردیم.اما بخش مهمی از مشکلات هارد ناشی از خرابی های منطقی است.برای درک بهتر این مطلب، سعی می کنیم نکات را به صورت دسته بندی ارائه کنیم.

وقتی هارد پیام unallocated نمایش می‌دهد.

درصورت مواجه با این مشکل ، ۲ راه پیش رویمان قراردارد:

 • اگر اطلاعات مهمی در هاردنداریم، می توان براحتی از گزینه Format برای پارتیشن بندی استفاده کرد.
 • اگر از قبل اطلاعات درهاردذخیره باشد، نباید از گزینه فرمت(Format) استفاده کنیم.در این صورت برای بازیابی اطلاعات هارد به یک مرکز بازیابی مراجعه می کنیم.

وقتی پارتیش RAW شده باشد.

هنگامی که هارد ظرفیت واقعی خود را نمایش نمی دهد. این حالت هارد RAW نامیده می شود.برای رفع مشکل RAW از یک مرکز بازیابی اطلاعات کمک می‌گیریم.

تعمیر فریم ویر هارد

فریمور همان سیستم عامل یا میان افزار هارد است؛ که در بخش پلتر ذخیره شده است.در این قسمت کلیه خرابی هارد نرم افزاری ذخیره می شود.

بد افزارهای مخرب(باج‌افزارها)

باج‌افزارها یا همان ویروس های باج گیر با استفاده از خللی که در پارتیشن ایجاد می‌کنند باعث عدم دسترسی به اطلاعات هارد می شوند و از شما بابت دسترسی به هارد درخواست واریز وجه می کنند.برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ای با عنوان باج افزار چیست را بخوانید.فعالیت این باج گیرها در دنیا به یک روش معمول اخاذی تبدیل شده است.اما با مشاهده این باج گیرها به هیچ وجه نباید مبلغی واریز شود و برای بازیابی هارد،باید به یک مرکز بازیابی اطلاعات مراجعه کنیم.برای

نرم افزار تعمیر هارد دیسک

تا اینجای مطلب متوجه شدیم عوامل تاثیر گذار بر خرابی هارد چیست.اگر در تشخیص عیب یابی هارد و یا سمت هارد خود شک دارید می توانید از نرم افزارهای ریکاوری اطلاعات استفاده کنید.همچنین می توانید با استفاده از نرم افزار تعمیر هارد دیسک، اطلاعات خود را بازیابی کنید.

سئوالات متداول

آیا هارد باز شده تعمیر میشود؟
در بیشتر مواردهاردی که توسط مشتری قبلا بازشده به سختی تعمیر شده و احتمال ریکاوری آن وجود ندارد یا بسیار مشکل است.بنابراین توصیه می‌کنیم از بازکردن هارد برای تعمیر یا تعویض خودداری کنید.
آیا هارد ضربه خورده تعمیر می شود؟
بله.برای تعمیر هارد ضربه خورده به کلین روم نیاز است و بدون آن امکان بازیابی و تعمیرهارد وجود ندارد.این تجهیزات در کانون بازیابی اطلاعات وجود دارد.
آیا هارد بدون تعمیر و یا تعویض قطعه ریکاوری خواهد شد؟
برخی از هارد درایوهای معیوب بعد از تعمیر امکان ریکاوری نداشته و فقط می توان اطلاعات جدیدی روی آن ریخت.همچنین برخی از هارد دیسک ها هم فقط ریکاوری شده و قابلیت تعمیر ندارند.
هزینه تعمیر هارد چطور محاسبه می‌شود؟
باتوجه به نوع خرابی هارد دریافت هزینه متفاوت خواهد بود.برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ای که در باره هزینه تعمیر هارد نوشته شده را مطالعه بفرمایید.

150 thoughts on “تعمیر هارد

 1. قاسم مرودشتی says:

  سلام و عرض ادب
  هارد من مدتیه که صداهای عجیب غریبی میده و وقتی یه مقدار کار میکنه قطع می شه و خیلی هم داغ میکنه ضمنا این هارد اکسترنال هست لطفا اگه امکان داره راهنماییم کنید ممنون از لطف شما

  ۳
  ۰
 2. ممد says:

  سلام
  هارد من موقعه نصب ویندوز شناخته نمیشد و پارتیشن هاشو نمیورد وبعد مدتی روی لگوی مادر برد گیر کرد دیگه بوت هم نشد وصلش میکنم روی صفحه مادر برد گیر میکنه دیگه هیچکاری نمیشه کرد چیکارذش باید بکنم .اگر پارتیشن بندی رو پاک کنم دوباره پارتیشن بندیکنم بازم میشه ریکاوری کرد فایل های قبلیمو ؟ محتویاتش رو لازم دارم

  ۰
  ۰
  • مدیر says:

   سلام
   شما مشکل نصب ویندوز ندارین شما مشکل خرابی هارد رو دارین وقتی که هارد خرابه فرقی نمی کنه پارتیشن اول یا دوم خوب هارد خرابه اما اگر به صورت عمدی یا سهوا اطلاعات رو رو پارتیشن دوم بریزن به خاطر اینکه موقع نصب ویندوز علاوه بر فرمت پارتیشن پروسه اوررایت انجام می شود روی هارد پس حجم زیادی از هارد شما نابود وبخشی هم که ریکاوری میشه به صورت RAW یا همون درهم برهم که دربیشتر مواقع به دردمشتری نمی خوره
   اگر می خواین علمی تر متوجه بشین می تونید به صفحه ریکاوری اطلاعات پس از نصب ویندوز مراجعه کنید

   ۲
   ۰
  • امجد قیصری says:

   سلام . بنده یک هارد سیگیت ۵۰۰ گیگ دارم که بعلت جابجا کردن با یه هارد دیگه .. حالا فقط مقدار۳.۸۰ گ شناخته میشه توسط سیستم خواهشمندم بفرمایید آیا این هارد تعمیر و ریکاوری میشود ؟ چون واقعا لازم و ضروریه فیلم عروسی مردم روشه .. خواهشن راهنمایی بفرمایید . با تشکر
   قیصری . قروه کردستان

   ۱
   ۱
   • محمد نامدار says:

    سلام
    باید بررسی بشه دو دلیل داره یکی افت ظرفیت که مشکل FW دارد و مشکل دوم مشکل فیزیکالی که با جراحی میشه مشکل رو حل کرد بهرحال تمام موارد فوق نیاز به بررسی دارد

    ۱
    ۰
 3. اکبر says:

  سلام
  هارد کامیوترم به مشکل خورده .چندبار دکمه پاور کامپیوتر پشت سرم زده شده توسط بچه و هارد از کار افتاده. هارد ۵۰۰ گیگ حجمش هست ولی تنها ۵گیگ اونرو میشناسه ایا قابل تعمیر و بازیابی اطلاعات هست ؟

  ۱
  ۰
  • مدیر says:

   سلام
   بله FW فریم ویر که همان سیستم عامل هارد دیسک می باشد به مشکل خورده است
   هارد شما دچار افت ظرفیت شده است قابل اصلاح است

   ۳
   ۰
 4. buy-backlinks says:

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و
  امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

  ۰
  ۰
 5. امیر محمد says:

  سلام.ببخشید هارد من چند بار ضربه خورده و چند بار هم رمز لپ تاب اشتباه زده شده.یکی گفت که هارد شما سوخته.خواستم ببینم میتونم بدون عوض کردن هارد اونو درست کنم و حافظش هم برگرده.هارد۵۰۰گیگ لپ تاب acer.

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   ۱: هارد ضربه خورده
   ۲: پسورد اشتباه خورده
   ایا اطلاعات مهم است یا نه اگر اطلاعات مهم است باید ارسال کنید شرکت درصد خرابی مشخص بشه
   اما به احتمال زیاد اطلاعات ریکاوری میشه

   ۱
   ۰
   • erfanet says:

    سلام بله استاد درسته ولی هارد کاملا بی صدا و نرم کار میکنه و فک کنم بخاطر ویروسی بود ک تو اون درایو بود و مشکل سخت افزاری گمون نکنم باشه چون حتی تکون هم نخورده سیستم ک ضربه ای واردشه. ایرادی نداره من با سیستم کار کنم چون فقط ی درایو مشکل داره و فرمت راو گرفته بقیه سالمن و با چک دیسک هم اروری نداشتن. ممنون میشم پاسخ بدین چون واقعا میترسم روشن کنم تشکر از شما

    ۰
    ۰
    • محمد نامدار says:

     سلام بدون بررسی به نظرتون من باید چه پیشنهادی بدم من هارد ندیده رو نمی تونم پیشنهاده خاصی بدم اما اگر از فیزیکال هاردتون مطمین هستین می تونید یه نرم افزار هارو در نهایت چک کنید

     ۱
     ۰
 6. حمید says:

  سلام هارد من موقع کار کردن یهو سیستم هنگ کرد و بعد اون یبار درایو رو میاره و کپی انجام میشه یبار کلا درایو رو نمیشناسه ممنون میشم راهنمایی کنید.

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   بهتره تا الان می تونید اطلاعات رو وردارین بعد هاردتون رو بفرستین به یک مرکز تعمیر هارد هارد رو تعمیر کنند

   ۰
   ۰
 7. erfanet says:

  سلام خسته نباشید یکی از درایوای من اسکن ریپر میشد گ گداری و هنگ میکرد سیستم ریست میشد و خود ویندوز تعمیرش میکرد من این سری کلید اس رو زدم و گذشتم از اسکن و ریپر حالا تو مای کامپیوتر درایوم رو اصلا باز نمیکنه و هیچ جزعیاتی نداره چک دیسک هم کار نمیکنه هم تو خط فرمان تست کردم هم ویندوز و توی مدیریت دیسک هم درایو فرمت راو گرفته راه حلی هست درست شه و اصلا میشه ریکاوری کرد چون شصت گیگ اطلاعات دارم تو درایو ممنونم

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام هارد شما در نهایت پارتیشن تیبل ان RAW شده است اما این خرابی ممکن است مربوط به خرابی فیزیکالی باشه یا لاجیکالی پس بهتره شما بیشتر دست کاریش نکنید چون تشخیص اشتباه خرابی در بعضی مواقع باعث از بین رفتن کامل اطلاعات می شود

   ۰
   ۱
 8. غفاری says:

  سلام ، بعلت تعمیرات مجبور بجابجایی کامپیوتر با ماشین شخصی شدیم ولی بعدا” کار نکرد و پیام format the disk می آید و احتمالا تکان و ضربه خورده ولی چون برنامه حسابداری دارد ، احتمال دارد ریکاوری و راه اندازی شود؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   بله امکان ریکاوری هست.اگر ساکن تهران هستید میتونیم حضوری در خدمتتون باشیم، یا اگه مایلید میتونید هارد رو برامون پست کنید

   ۰
   ۰
 9. غفاری says:

  سلام
  امکان راه اندازی مجدد همان هارد است و هزینه ریکاوری حدودا” و مدت زمان لازم چقدر است .

  ۰
  ۰
 10. احسان says:

  سلام وقتتون بخیر
  آیا hdd pass هارد رو میشه از بین برد؟
  هارد ۲.۵ اینچی wd پسوردش رو فراموش کردم
  ایا امکان بازیابی رمزش وجود داره؟
  اگر امکانش هست لطفا بهم اطلاع بدید هارد رو براتون ارسال کنم.
  ۰۹۱۷۹۷۴۳۰۴۸

  ۰
  ۰
 11. حسین says:

  سلام خوبین؟من ویندوزم ویروسی شد عکسهای خانوادگیمون ویروسی شدن بدازون ویندوز عوض کردم و در همون درایوی که عکسا بودن فیلم اهنگ ریختمو پاکردم به چنجا تماس گرفتم گفتن دیگه امکان بازگشتش نیس .ایا درسته بزرگوار حرفشون؟؟؟/ممنون میشم راهنماییم کنید

  ۰
  ۱
 12. ایلیا says:

  سلام خسته نباشید ما یک هارد اکسترنال داریم که ارور اندروید داده یعنی با کابل otg به تلفن زدیم و اطلاعاتش پاک شد و فقط یه پوشه توش هست که نوشته Android و وقتی که داخلش میشم میزنه data میخواستم ببینم اطلاعاتش قابل باز یابی هست یا نه چون اطلاعات خیلی مهمی توش بود

  ۱
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام بله به احتمال زیاد بازیابی می شود باید ارسال کنید شرکت بررسی کنم بعد خدمتتون بگم

   ۰
   ۰
 13. شریف نارویی says:

  سلام خسته نباشید،هارد اکسترنال به سیستم وصل بود،دوستمم یه هارد اکسترنال آورد براش فیلم بریزم،وقتی هارد اونم وصل کردم هارد خودم کلا از کار افتاد دیگه بالا نیومد،مشکلش چی می‌تونه باشه احتمالش هست درست بشه؟من فقط اطلاعات داخلش رو خیلی ضروری لازم دارم،نزدیک پونزده سال عکس خانوادگیمون داخلش بود که فقط حسرت همون عکسا رو میخورم،راهی هستی بشه درستش کرد یا عکسا رو ازش بیرون اورد؟من شهرستان هستم میتونم با پست براتون ارسالش کنم فقط اگه بدونم درست میشه

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   وصل کردن هارد دیگه با این باعث خرابی اون نمیشه
   باید ارسال کنید بررسی کنیم بعد خدمتتون می گیم
   بعضی از هاردها هم میشه اطلاعاترو نجات داد هم خود هارد اما بعضی های دیگه فقط میشه اطلاعات رو نجات داد
   بهر حال تا ارسال نکنید نمیشه کاری کر

   ۰
   ۰
 14. نگار says:

  سلام
  هاردی هست که دیگه هرگز نشه اطلاعاتشو برگردوند
  یا هر هاردی ک ب هر دلیلی خراب شده باشه قابل تعمیره؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   بله بعضی از هاردها هرکز نمیشه اطلاعات رو برگردوند وبعضی از هاردها هم غیر قابل تعمیره

   ۰
   ۰
 15. علی صادقی says:

  سلام
  من یه هارد اکسترنال وسترن دارم که چند وقت بود انتقال اطلاعات خیلی کند انجام می شد ولی بعد از یه مدت دیگه هارد شناسایی میشه ولی اصلا بالا نمیاره پارتیشن هارد رو به نظرتون قابل تعمیر هست چون شنیدم که این هاردها این مشکل رو زیاد دارند

  ۱
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام بله کند شدنش به خاطر خرابی سکتوری بوده به مرور زمان این خرابی زیاد ودر نهایت هارد از کار می افته
   به کمک تعمیر مناطق خراب از هارد پیدا شده ودر دیفکت لیست بلاک وهارد دوباره عملیاتی شده و می تونید از هارد مجدد استفاده کنید اما اگر اطلاعات مهم باشد اول باید اطلاعات ریکاوری شده ودر نهایت هارد تعمیر شود

   ۰
   ۰
 16. hassan says:

  سلام و خسته نباشید .من یه هارد۱ ترابایت Adata دارم که طبق گفته تعمیرکار فریم آن آسیب دیده و باید تعویض بشه میخواستم بدونم آیا بعد از تعویض فریم امکان بازیابی اطلاعات هست یا نه؟ اگر قابل بازیابی نیست چه راهی پیشنهاد میکنید . با تشکر

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   اصولا در بیشتر مواقع ودر صورت مهم بودن اطلاعات وبر اسال برند هارد فریم ویر قابل تعویض نیست واصولا فریم ویر در بیشتر مواقع مخصوصا در صورت مهم بودن اطلاعت تعویض نمی شود بلکه اصلاح می شود زیرا عمده دلیل اسیب فریم ویر حتی در صورت تشخیص درست پر شده defect list هارد بوده ودلیل پر شدن این لیست وجود بد سکتور یا خرابی هد بود و بعد از رفع مشکل اصلی هارد حال فریم ویر اصلاح می شود نه تعویض .
   و حتی با اصلاح فریم ویر بدون اصلاح ورفع دلیل اصلی خرابی هارد مجدد عملیاتی نخواهد شد
   پس برای رسیدن به اطلاعات یا حتی تعمیر هارد ابتدا
   اصلاح ورفع اصلی خرابی هارد
   سپس اصلاح یا پاک کردن defect list
   و اصلاح یکی بدون اصلاح دیگری بدون نتیجه می باشد

   ۰
   ۰
 17. امین says:

  سلام من وقتی درحال بازی هستم صفحه آبی مرگ میاد و این کد رو نوشته memory management از چند نفر پرسیدم گفتن مشکل از هارد اینم بگم هارد من تقریبا برای ۶ سال پیش هست و این اواخر سیستم دیر بالا میاد میخواستم بدونم حتماً باید هارد رو تعویض کنم؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   ممکنه مشکل از هارد باشه اما بهر حال توضیحات شما چندان در رابطه با تشخیص ما کارساز نیست اگر اطلاعات مهم نیست و هارد شما از نظر ظرفیت ارزش داره باید ارسال بشه شرکت برای تعمیر

   ۰
   ۰
 18. حسین says:

  سلام.من یه دونه هارد اکسترنال ادیتا دوترابایت دارم که موقعی که وصلش کردم به گوشی به درستی کار میکرد اما چند بار پشت سر هم به خاطر لقی که کابلش داشت تکون خورد و خاموش و روشن شدو بعد از اون دیگه هارد رو نخوند.الان که وصلش میکنم چراغ ابی هارد روشن میشه که به معنی درستی هارد هست اما اصلا توسط گوشی و لپتاپ خونده نمیشه.البته لپتاپ و گوشی تشخیص میدن که یه چیزی بهشون وصل شده ولی نمیخوننش چراغ هارد هم که روشن میشه که وصل شده ولی بالا نمیاد.ممنون میشم راهنمایی کنید

  ۰
  ۰
 19. محمد حسین says:

  سلام خسته نباشید
  من مدتی که ویندوز کامپیتور ام پریده و هر جا میبرم که برا کامپیوتر ام ویندوز نصب کنن میگن ک نمیشه هارد ات مشکل داره
  میخواستم بدونم هارد من قابل تعمیر هستش؟

  ۱
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام.باید مشخصات دقیق تری از هاردتون بدید.برای برسی بیشتر می تونید با کارشناسامون تماس بگیرید و یا هارد رو برامون ارسال کنید.

   ۰
   ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام.اگه منظورتون اینه که هارد شناسایی نمیشه می تونه دلایل مختلفی داشته باشه.باید برسی بشه که مشکل هارد شما چیه.هارد شما کلا روشن نمیشه یا صدای غیر عادی داره.لطفا توضیح بدید یا برای مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.ممنون

   ۲
   ۰
 20. حسن says:

  سلام خسته نباشید
  سیستم من بعضی وقت ها صدای بیب میده بعد ویندوز چند ثانیه کار نمیکنه چند بار انجام میده تا کلا سیستم میپره وقتی هم بالا می یاد اولش کلی نوشته میاد که ۱۰ دقیقه طول میکشه نوشته ها تمام بشه تا ویندوز بالا بیاد
  ایرادش از هارد میتوانه باشه
  ممنون

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   اگر این صداها از هارد میاد باید برای تعمیر و ریکاوری هارد تون لطفا با مرکز تعمیر هارد مون تماس بگیرید تا برسی بشه.در مورد نوشته ها اگه منظورتون صفحه ابیه به احتمال زیاد از هاردتون می تونه باشه.علتش هم ممکنه نوسان برق باشه.

   ۰
   ۰
 21. ثنایی says:

  سلام، هارد اکسترنالم به گوشی وصل بود که یهو هنگ کرد و دیگه باز نشد بعدش که دوباره به گوشی وصل می کنم چراغش روشن میشه و صدایی هم برای چند ثانیه میده
  و قطع میشه ولی هارد باز نمیشه، آیا هارد تعمیر میشه و اطلاعاتش قابل بازیابی است؟
  متشکرم

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   روشن بودن چراغ دلیل به سلامت یا خاموش بودن آن دلیل عدم سلامت هارد نیست. اگر بعد از چند ثانیه صدا و قطع صدا همراه با خاموشی هارد باشد علت به احتمال زیاد خرابی فیزیکالی یا هد هارد است
   اغلب هاردها قابل ریکاوری هستند اما هاردهایی که صدا می دهند قابل تعمیر نیستند

   ۰
   ۰
 22. علیرضا فراهانی says:

  سلام من تعداد زیادی هارد لپ تاپ معیوب دارم دنبال جایی هستم که با هزینه مناسب برام تعمیرشون کنن ایرادات هاردها عمدتا ۴ دسته اند ۱-صدای اضافی ۲-دیتکت نشدن بدون صدای اضافه ۳-نشان دادن ظرفیت ۲ترا برای هارد ۵۰۰ ۴-بدسکتور
  خواستم ببینم میتونم از شما کمک بگیرم ؟؟؟ تعداد هاردها حدود ۵۵۰ عدد می باشد
  ممنون میشم اگه کمکم کنید

  ۰
  ۰
 23. پیمان says:

  سلام وقتی لپ تاپ روشن میشه هیچ اطلاعاتی رو نمیاره و وقتی وارد تنظیمات میشم فقط اسم هارد رو میاره و حجم رو میزنه صفر

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   هارد شما یا احتمالا فقط در حال حاضر برد ان را دیتکت می کند و اون اطلاعات مربوط به برد هارد شما می باشد
   یا احتمالا هارد شما الان دچار مشکل فریم ویر یا افت ظرفیت شده است در نهایت باید بررسی کنید که ایا هارد شما در disk managment بالا می اید یا نه
   شناسایی هارد در این مد نشان از سالم بودن حداقل قسمتی از هارد می باشد

   ۰
   ۰
 24. Silver says:

  با سلام خدمت اساتید. تشکر فراوان بابت راهنمایی و مطالب آموزنده تون که خیلی عالی بود.

  ۱
  ۰
 25. mahdi says:

  سلام استاد خسته نباشید.
  من یه مدت وقتی هارد رو به کامپیوتر یا دستگاه دیجیتال وصل میکردم تند تند قطع وصل می شد<بعد چند مدت دیگه اطلاعات هارد رفت و
  هد هارد میره روی دیسک و دوباره برمیگرده سرجاش همین روند پیش میره و هد هارد سر جاش نمیمونه.
  ((هارد اکسترنال ای دیتا مدل HD710 ظرفیت ۱ ترابایت))
  ۱_مشکل سخت افزایه یا نرم افزاری؟
  ۲_اطلاعات رفته شده بر میگرده!؟
  ممنون از اطلاعات جامع و مفیدتون.

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   اصولا صدا از هارد چیز خوبی نست نشان از مشکلات سخت افزاری است اما مطلق نمیشه گفت
   اما بهر حال اطلاعات جایی نمیره تو مکان خودش هست اما در نهایت خرابی فیزیکالی که عمده ان هد است باعث عدم دسترسی به اطلاعات می شود که در نهایت نیاز به جراحی وتعویض هد ودر نهایت ریکاوری اطلاعات در هارد دیگر hsj.

   ۰
   ۰
 26. آرش says:

  سلام خسته نباشید.ممنون از توضیحاتتون.من یک هارد اکسترنال ۵۰۰ سونی دارم.پورت usb3 خراب شده و وقتی سیم بهش وصل میکنم لق میزنه و توسط کامپیور شناسایی نمیشه ،قابل تعمیر هست؟

  ۰
  ۰
 27. حسن says:

  سلام جناب خسته نباشید . سیستم من موقع ستاپ و بالا اومدن ارور smart hard disk و hard disk problem
  رو میده و وقتی هم که سیستم بالا میاد خیلی خیلی کنده و هنگ میکنه و جدیدا هم خودش خودشو ریست میکنه . درحالی که اینکه بیشتر فضای سیستم خالیه و نرم افزار سنگین هم اجرا نمیکنم بنده . خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید

  ۲
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام هارد شما دچار مشکل شده وارور اسمارت به همین دلیل سریع اطلاعات رو خارج کنید. هارد شما به هیچ عنوان امن نیست.
   خرابی هارد ربطی به خالی یا پر بودن هارد نداشته هارد شما در چند روز اینده دیگه به احتمال بالغ بر ۹۰ درصد دیگه بالا نخواهد امد
   درصورت خارج کردن اطلاعات هارد رو برای تعمیر می تونید ارسال کنید.اما اگر برای خارج کردن اطلاعات هم به مشکل خوردین به هارد زیاد فشار نیارین که اول ریکاوری بعد تعمیر بشه

   ۳
   ۰
 28. Erkan kaya says:

  سلام آقا من هارد کامپیوترم مشکل دارد و شناسایی نمیکند و من میخواهم اطلاعاتم را ازش بردارم آیا امکان دارد لطفا چون اطلاعاتم‌برام‌خیلی مهم هست

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام بله امکانش هست اما قبلش چن تا سئوال دارم :
   ۱-ایا می خواین خودتون کار انجام بدین ؟
   ۲-ایا می خواین ارسال کنید جایی ریکاوری کنند؟
   ۳-چه اتفاقی برای هاردتون پیش اومده ؟
   ودر نهایت چه کمکی از دست من بر میاد سوالتون خیلی کلی هست.

   ۰
   ۰
 29. Sooren says:

  سلام خسته نباشید
  هارد بنده قسمتی که در آن سيم ساتا جای میخورد کمی کج شده است
  یعنی محل جای گیری کابل ساتا همون زردا که کابل داخلشون می ره یکی دوتاشون فقط کج شدن دچار مشکل نيستند یکی از فامیل هایمان گفت با موچین میشه سر جایش آورد آیا راست است و آیا این کار عمریست ممنون میشم جواب دهيد

  ۲
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   بنده در موارد غیر کارشناسی و غیر تخصصی نظر نمی توانم بدم
   هارد محل ذخیر اطلاعات انسان که در بعضی از موارد با از دست رفتن ان ممکنه انسان چه از نظر مالی و چه از نظر معنوی ضرر های زیادی کند پس لطفا در موارد شبیه این از دست کاری فیزیکی خودداری ودر صورت نیاز این امر را به افراد متخصص محول کنید

   ۱
   ۰
 30. سیه چهره ناصر says:

  با سلام
  هارد اکسترنال WD My password !T دارم به کامپیوتر وصل می کنم صفحه فقل میاد البته نسبت به قبل با تاخیر و بعدش با تاخیری تمام درایوها میاد ولی داریو پیغام غیرقابل دستیبابی رو میزنه هیچکاری نمی تونم بکنم لطفا راهنمایی بفرمایید

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   اغلب هارد ها با خرابی نرم افزاری(لاجیکال) یا سخت افزاری(فیزیکال) ابتدا کند شده، ولی بعد از مدتی کلا از کار افتاده و دیگه دیتکت نخواهد شد اگر دسترسی به اطلاعات دارید، باید اطلاعات را استخراج در غیر این صورت نباید بیشتر به هارد فشار بیارین و ارسال کنید شرکت برای بازیابی اطلاعات.

   ۱
   ۰
 31. امید says:

  سلام و عرض ادب
  متاسفانه بنده هارد را در شرایط غیر ایزوله باز کردم.هارد بنده از نوع hdd لپ تاپی است.
  به نظر شما آیا این هارد قابل تعمیر خواهید بود؟؟
  شایان ذکر است هارد به صورت اکسترنال و با رابط های موجود در بازار استفاده میشد.
  ممنون میشم کمک کنید
  سپاس فراوان

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   هاردی که در شرایط غیر استاندارد باز بشه احتمال ریکاوریش خیلی پایین می آید

   ۱
   ۰
 32. جابر عسگری says:

  سلام خسته نباشید من پاک کردن و پارتیشن بندی هارد(WD) لپ تاپ(Lenovo g510) برا یکی رو انجام دادم و مدتی بعد از نصب ویندوز ارور Windows detected a hard disk problem اومد که با برنامه تعمیر بد سکتور رفع موقت شد ولی بعد از یه مدتی دوباره سرکله اش پیدا میشه هارد رو هم چندین بار فرمت و پارتیشن بندی کردم و خیلی کارهای نرم افزاری روش انجام دادم ولی فایده نکرد میخواستم ببینم تعمیر سخت افزاری لازمه روش انجام بشه یا باید هارد عوضش کنم

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   باید بررسی کنم.اصولا فرمت هارد چندان به عملکرد بهتر هارد کمک نمی کند اون فقط ادرس دیتا رو از روی هارد پاک می کند.اصولا در این مواقع باید در صورت ممکن اطلاعات رو از هارد خارج کنید و هارد رو برای یک مرکز معتبر جهت تعمیر اساسی ارسال کنید که اگر هارد فضای خراب یا هد خرابی دارد برای همیشه از روی هارد حذف شود.شما اصولا مشکل رو موقت حل می کنید سپس بعد از استفاده از هارد دوباره بعد از رسیدن به مناطق خراب هارد مجدد دچار مشکل می شود

   ۲
   ۰
 33. قزوینه says:

  سلام
  دوست عزیز من یه هارد ۲۵۰ سیگیت دارم که به مرور زمان شروع به کند شدن کرد ؛ بعضی اوقات ویندوز لود نمیشد تا اینکه کلا از کار افتاد و دیگه شناسایی نمیشه ، بنظر شما امکان راه اندازی هارد یا بکاپ گیری از هارد وجود داره ؟
  ممنون از سایت خوب و اطلاعات کاملتون?

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   بله باید ارسال کنید شرکت برای بازیابی .اغلب هارد های که قرار است در اینده دچار مشکل شود قبل از از کار افتادن کامل به ما الارمهایی نشان می دهد قطع و وصل شدن کند شدن و غیره بهر حال هارد شما قابل تعمیر نیست فقط در صورت لزوم می توان اطلاعات ان را نجات داد.

   ۱
   ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام به آدرسی که در قسمت تماس با هست ارسال کنید و یا با شماره های موجود درسایت تماس بگیرید راهنماییتون میکنن

   ۰
   ۰
 34. عرفان زمانی says:

  با سلام من هارد وسترن دیجیت دارم و دقیقا هر مشکلی گفتین رو این داره یعنی هم گاهی دیتکت نمیشه و کلا خاموش میشه سیستم میگه هارد موجود نیست و هم کند میشه گاهی هم اطلاعات رو از رو فلش و گوشی گاهی کپی نمیکنه هم بعضی وقتا ک فیلم میزارم یا موسیقی یهو یه صدای زیقی میاد ازش باز قطع میشه اگه میشه راهنمایی کنید چیکار کنم هارد ۱ ترا سبز هستش

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   بهتره سریع تر اطلاعات این هارد رو تخلیه کرده چون تمام موارد ناامنی هارد رو نشون می ده سپس برای حل مشکل هارد این هارد رو به یک مرکز تخصصی تعمیر ارسال کنید تا مشکل هارد رو برطرف کرده سپس مجدد از هارد استفاده کنید.

   ۰
   ۰
 35. یاسین says:

  سلام و خسته نباشید
  ببخشید بنده یه هارد دیسک WD blue 2Tb دارم
  ازش برای گیم استفاده میکنم
  تقریبا چند ماه این مشکل پیش اومده که وسط بازی یا زمانیکه کپی پیست میکنم یه صدایی از هارد میاد و برای دو دیقه از کار میافته و دوباره اون صدا رو میده و شروع به کار کردن میکنه
  از دیروز تا به الان وقتی لوددینگ بازی ها تموم میشه صفحه سیاه میشه و میندازه بیرون
  و باز هم مشکل که در بالا گفتم رو دارع
  بازی رو منتقل کردم اس اس دی و مشکلی نداره
  شما میدونید مشکل از چی هست و ایا قابل تعمیره؟ و یا اینکه ببرم برای گارانتی ؟ بنده اصلا ضربه یا …. ای به هارد وارد نکردم و فقط تا به الان استفاده عادی داشتم
  داخل اپلیکیشن Hard disk sentinel سلامت هارد رو ۱۰۰ درصد نشون میده
  متشکرم از شما

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   برای فهمیدن سلامت هارد یک بار هارد شما کلا باید low level format شود.بعد تست هد read انجام شود.برای این کار بهتره ارسال کنید شرکت بررسی ودر صورت خرابی مشکل ان برطرف شود سپس دوباره استفاده کنید

   ۰
   ۰
 36. مرتضی خانگل زاده says:

  سلام مدتیه لپ تاپم دچار مشکل شده اونم اینه که وقتی دکمه پاور رو میزنم بعد چندثانیه صدای فن لپ تاپ ومیشنوم که انگار رو دور تند هستش ولی ویندوز بالا نمیاد هرچند وقت یبار روشن میشه ولی وقتی خاموش میکنم باز همون داستان پیش میاد خواهشن اگه کسی اطلاعاتی داره که به دردم میخوره راهنماییم کنه.با تشکر

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   لپ تاپ اصولا هرد سال نیاز به سرویس داشته ویک سرویس لپ تاپ اصولا باعث طول عمر زیاد و عدم وجود مشکلات بالا خواهد شد.

   ۰
   ۰
 37. امیر says:

  سلام.من هارد دوربین مدار بستم چند بار خیلی شدید به زمین افتاد روی سرامیک بعد وقتی از روی زمین برداشتمش داخلش صدای تق تق میداد یه چیزی تکون میخور یا چیزی از جاش دراومده بود انگار.هارد خراب شده؟؟هزینش چقدر میشه؟؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   اصولا ضربه به هارد در بیشتر مواقع باعث نابودی کامل هارد میشه وبا وجود صدا از هارد شما هد هارد شما مشکل خواهد داشت و این هارد تعمیر نخواهد شد
   اما اگر اطلاعات مهمی داشته باشین باید با هزینه بالا جراحی شود واطلاعات رو نجات داد در غیر این صورت بی خیال هارد شوید وهارد رو باید عوض کرد.

   ۰
   ۰
 38. ساقی says:

  سلام وقت بخیر. من یه هارد ۲۹۸ سیگیت دارم. جدیدا اینجوری شده که یه بار وصل می کنم میاد یه بار نمیاد. یه چند بار کابلشو با دست فشار دادم اومدم ولی بعدش همینم جواب نداد. نمیدونم مشکل از خودشه یا کابل؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   ممکنه بوده مشکل از کابل بوده باشه اما خرابی کابل هم در بیشتر مواقع اگر اصلاح نشود به هارد اسیب وارد می کند پیشنهاد من به شما در ابتدا تعویض کابل شما است تا مطمین شویم الان در حال حاضر کابل سالم است یا نه اگر مشکل حل نشد باید به دست کارشناسان کانون بفرستین بررسی کنند.

   ۰
   ۰
 39. سعیدی says:

  سلام و تشکر از اطلاعات مفید سایتتون
  سوال من اینه ایا بر فرض مشکلات نرم افزاری و عدم نیاز به اطلاعات موجود بر هارد آیا می توان با format کردن مشکلات را برطرف کرد؟ اگر خیر روش مرسوم دیگری وجود دارد؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   مشکلات عمده هارد بر دواساس هست :
   ۱-مشکلات سخت افزاری
   ۲-مشکلات نرم افزاری یا خرابی های لاجیکال
   اگر مشکلات لاجیکلی باشه با فرمت مشکلات حل خواهد شد اما Full Format نه Quick Format!!!
   اما اگر مشکلات سخت افزاری باشه کاری از دست شما بر نخواهد امد و باید با دستگاه های سخت افزاری کار شود
   اما برای مشکلات نرم افزاری می تونید از نرم افزار low level format استفاده کنید.

   ۰
   ۰
 40. سعیدی says:

  ممنونم از پاسختون
  ایا بدون این نرم افزار و با استفاده از ابزار خود ویندوز (disk management) هم می شود full format کرد؟
  و دوم برای تشخیص اینکه مشکل نرم افزاری است یا سخت افزاری ایا استفاده از نرم افزار های تست سلامت مثل HD tune کمکی به ما می کند؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   بله هنگام فرمت در ویندوز ۱۰ اگر تیک quick format را بردارین Full Format انجام می شود
   برای تشخیص مشکل سخت افزاری یا نرم افزاری همانطور که از اسم نرم افزار بر می اید هیچ نرم افزاری قادر به تشخیص خرابی نرم افزاری یا سخت افزاری نیست
   واگر هم در نهایت شما به هر دلیل مشکل هارد رو بتوانید حل کنید log های save شده روی سرویس ایریا را نمی توانید پاک کنید و ان هم عموما باید توسط سخت افزار انجام شود

   ۰
   ۰
 41. جلال says:

  سلام. خسته نباشید. ممنون از سایت خوبتون و توضیحات مفیدتون. ببخشید ۲ تا سوال داشتم خدمتتون.
  اول یه هارد سیگیت لپتاپ ۲ ترابایت دارم. اکسترنال کرده بودم. ضربه هم تا اونجایی که یادمه نداشته. الان هاردو چه اکسترنال چه داخلی استفاده میکنم وصل نمیشه. تو ستاپ کامپیوترم نمیشناسه. از هارد صدای بوق بوق ریز میاد. ولی کار نمیکنه و دیسک توش نمیچرخه. اطلاعاتش مهم نیست برام. ارزش تعمیر دارد بفرستم خدمتتون؟
  و سوال دوم با توجه به قیمت بالای هارد ، یه هارد ۸ ترا ۳،۵ اینچ توشیبا n300 میخوام وارد کنم. بین راه احتمال ضربه های کوچیک هست. ولی هارد تو بسته بندی مشما حباب دار هست. ایا هارد ۳،۵ اینچ در مقابل ضربه مقاوم تر از هارد ۲،۵ اینچ است یا نه ، انجام این کار ریسک است؟ ببخشید بازم وقتتون رو میگیرم. تشکر.

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   صدای تیک تیک هارد شما نشان دهنده گیر کردن هد هارد روی سطح پلتر هست هارد درست بشو نیست فقط اطلاعات قابل نجات هست که برای شما مهم نیست این گیر سه دلیل داره:
   یک ضربه دو نوسان و سومی کشیدن ناگهانی هارد از سیستم کلا فرقی نمی کنه هارد دو ونیم اینچ با سه ونیم اینچ نسبت به ضربه حساس هست اما بهر حال تمام هارد های ایران به همین شکل وارد می شود باید از باب گارانتی مطمین شوید که اگر هارد خراب بود بتونید مرجوع کنید.

   ۱
   ۰
   • جلال says:

    تشکر. لطف کردید بابت پاسخگویی.
    و ببخشید یه سوال دیگه داشتم شاید کمی بی ربط باشه. عذر میخوام.
    هارد ظرفیت بالا لازم دارم. به شدت گرون شده برا ارز دیجیتال . خیلیها میگن جهانیه.‌ ولی سایتای خارج قیمت پایینه. صبر کنیم قیمت هارد میاد پایین ؟ یه هارد ۸ ترا رو ۱۸ میلیون قیمت میدند.

    ۰
    ۰
    • محمد نامدار says:

     سلام
     عزیز شما از من پیش بینی اینده بازار رو می خوای ؟
     من نمی تونم فعلا چیزی بگم اما مطمینا در هارد مشکلی که در کارت های گرافیک پیش اومد پیش نخواهد امد زیرا کارت گرافیک قابل گذشت ونخریدن بود اما هارد چیزی نیست که طرف از خرید ان صرفنظر کند مطمینا هارد چیزی هست که عدم وجود ان به کل سیستم IT در دنیا اسیب خواهد رساند

     ۰
     ۰
     • جلال says:

      تشکر. واقعا از توضیحات شما استفاده میکنیم. خیلی ممنون بابت پاسخگو بودن و صداقت شما. لطف کردید.

      ۰
      ۰
 42. محمد says:

  سلام
  من دو تا هارد دیسک لپ تاپی دارم
  سامسونگ ۱TB و هیتاچی ۶۴۰GB
  هیتاچی و سامسونگ وقتی به سیستم وصل میکنم درایورش رو داخل Device Manager میشناسه و فقط هیتاچی دو درایو داخل This PC نمایش میده و اصلا باز نمیشه و ظرفیتی نشون نمیده.همچنین داخل Disk Managment بعضی مواقع یه قسمتی میاد به نام Offline و سریع میره
  آیا قابل تعمیره اگر مربوط به قسمت مکانیکی شامل هد و پلاتر و … باشه؟اطلاعات داخل اصلا مهم نیست جهت ریکاوری

  پنجشنبه ۱۳ خرداد هستید هارد هارو بیارم؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام.بله شرکت تا ساعت ۲ بعدظهر پذیرش داره.قبل از ساعت ۲ تشریف بیارید و برای هماهنگی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۶۱۵۴۹۷۷ تماس بگیرید.ممنون

   ۰
   ۰
 43. احمد says:

  سلام و خسته نباشید. یک هارد یک ترا مخصوص دستگاه nvr دارم که مدتی هست وقتی دستگاه ری استارت میشه هارد رو دیتکت نمیکنه ولی از داخل منو دستگاه اگر فرمت بشه دوباره شروع بکار میکنه تا زمانی که برق قطع بشه یا دستگاه ری استارت بشه که مجدد به مشکل میخوره. دستگاه رو با هارد دیگه تست کردم مشکل نداره. به نظر شما مشکل هارد چی میتونه باشه. ممنون از راهنمایی شما. در ضمن با کامپیوتر هم شناسایی میشه ولی وقتی میخوام فرمت کنم پیفام ورود و خروج خطا رو میده و نمیشه فرمت کرد.

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام روی دستگاه شما زمانی که برق قطع میشه مشکل می خوره ممکنه در سیستم های دیگه هم وقتی که برق قطع بشه دچار مشکل بشه.
   اما اینکه خراب منطقی نیست یا هارد خراب است یا سالمه و با قطعی برق نباید هارد دچار مشکل شود مگر اینکه خود هارد ایراد اساسی داشته باشد بهتره هارد رو یک بار با نرم افزار low level format یک بار کامل فرمت کنید اگر کامل فرمت نشود صد درصد هارد خراب و قطعی برق ربطی ندارد.

   ۰
   ۰
   • احمد says:

    احتراما وقتی سیستم ری استارت میشه هم هارد رو دیتکت نمیکنه. با کامپیوتر هم نمیشه فرمت کرد.چون کامپیوتر هم درست دیتکت نمیکنه که بشه فرمتش کرد. فقط بصورت آنلوکیتت میشناسه و گزینه فرمت غیر فعاله. با این حال میشه ارسال کنم براتون؟

    ۰
    ۰
 44. Farhad290 says:

  سلام سوال داشتم با نرم افزار تست هارد تست کردم عمر هارد کمتر از۵۰۰ روز نشون می ده میشه درستش کرد عمر هارد یا قابل درست شدن نیست ‌تعمیر میشه کرد؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   اون یک دیفالت خود نرم افزار هست شما می توانید فعلا تا زمانی که سلامت هارد ۱۰۰ می باشد از اون هارد استفاده کنید

   ۰
   ۰
   • Farhad290 says:

    سلام استاد تشکر می کنم می خواستم بدونم برای عمر هارد اگه مشکلی پیش بیاد قابل تعمیر شدن هست یا نه ؟

    ۰
    ۰
    • محمد نامدار says:

     سلام
     منظور شما رو بنده متوجه نشدم اگر به عنوان مثال عمری که نرم افزار های تست سلامت هارد رو می گین تا زمانی که سلامت هارد تغییری نکرده اما مثلا عمر هارد بر اساس نرم افزار تمام شده است مشکلی برای استفاده ندارید.

     ۰
     ۰
 45. افشین says:

  درود من هارد سامسونگ دارم با برنامه تست کردم سالم است اما عمر هارد به پایان رسیده و حتی از آن گذشته است و مدام ارورر میگیرم و ویندوز بالا نمیاد الان‌ هم که چند روز هست حتی با سی دی ویندوز هم لود نمیشه و صفحه آبی می بینم آیا می توانی عمر هارد را برایم صفر کنید تا بتوانم دوباره ازش استفاده کنم؟
  پرسش بعدی
  آیا مشکل از عمر هارد است؟

  ۰
  ۰
 46. افشین says:

  هارد سامسونگ من حدود دو ماه بود که ارورر میداد که از اطلاعات بک آپ بگیرید یا هارد را عوض کنید

  من چک کردم متوجه شدم هارد را ۱۰۰ درصد سالم می نه اما عمر هارد ازش گذشته ، با هاش کار میکردم و این ارورر هم هر چند دقیقه مخصوصا زمان نوشتن روی هارد داده میشد مثل کپی یک فایل یا ضبط کردن

  اما الان مدتی هست که اصلا ویندوز بالا نمیاد آیا میتوانید این هارد را بدون از دست دادن اطلاعات برایم درست کنید تا بتوانم ازش استفاده کنم؟ بعد از پاسخ دادن از طریق ایمیل اعلام کنید که چک کنم

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   باید هارد ارسال بشه تا بررسی کنم اما غالبا هاردی که دچار خرابی میشه باید اطلاعات در هارده دیگه ریکاوری سپس بعد از تایید مشتری این هارد تهمیر شود چون تعمیر هارد باعث نابودی اطلاعات قبلی و باعث غیر قابل باز گشت کردن اطلاعات خواهد شد

   ۰
   ۰
   • افشین says:

    درود الان هاردم به جایی رسیده که ویندوز بالا نمی آمد ولی وقتی بالا اومد هیچ برنامه ی exe کار نمیکنهو ارور 0xc000000d the application was unable to y correctly میدهد ولی دیگر فرمت ها کار می‌کنند و چراغ هارد هم همیشه روشن هست و اول کند است بعد از مدتی کمی بهتر میشه
    من نمی دانم علتش ارهارد است یا ویندوز که بخواهم خدمتتان بیاورم

    چون هارد هیچ صدایی ندارد و هیچ ضربه ای هم نخورده سامسونگ اینترنال ۱۶۰ گیگ است

    ۰
    ۰
    • محمد نامدار says:

     سلام
     باید هارد رو از سیستم جدا کنید و به عنوان هارد دوم به یک لپ تاپ یا PC اتصال دهید اگر مشکل از ویندوز باشه می تونید به این طریق اطلاعات رو روی یه هارد دیگه کپی کنید اما اگر روی یک سیستم دیگه شناسایی نشه باید هارد رو برای کانون بازیابی یا تعمیر ارسال کنید.

     ۰
     ۰
 47. افشین says:

  هارد سامسونگ من حدود دو ماه بود که ارورر میداد که از اطلاعات بک آپ بگیرید یا هارد را عوض کنید

  من چک کردم متوجه شدم هارد را ۱۰۰ درصد سالم می نه اما عمر هارد ازش گذشته ، با هاش کار میکردم و این ارورر هم هر چند دقیقه مخصوصا زمان نوشتن روی هارد داده میشد مثل کپی یک فایل یا ضبط کردن

  اما الان مدتی هست که اصلا ویندوز بالا نمیاد آیا میتوانید این هارد را بدون از دست دادن اطلاعات برایم درست کنید تا بتوانم ازش استفاده کنم؟ من برای لود نشدن ویند‌ز اررورهای زیر را میگی م :
  0xc000001
  0xc000007
  بعد از پاسخ دادن از طریق ایمیل اعلام کنید که چک کنم

  ۰
  ۰
 48. محمد زند says:

  سلام من هارد ۶ ترا صفر مدل وستر دیجیتال بنفس خریداری کردم .بدون گارانتی . هارد روزی که دستم رسید خراب بود . سیستم روی قسمت بوت هارد رو میشناسه ولی سیستم هنگ میکنه و جلو تر نمیره. روی چند سیستم چک کردم اینجور بود .مشکلش چیه؟ آیا درست میشه؟ چقدرهزینه داره ؟

  ۱
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   درست شدن و نشدن این هارد بستگی به بررسی اولیه داره به عنوان مثال اگر هارد مشکل فیزیکی داشته باشه و هد خراب باشه غالبا قابل تعمیر نیست.

   ۰
   ۰
 49. پژمان says:

  سلام خسته نباشید من سه تا هارد دارم یگی از هاردم با برنامه تست میگیرم زده سلامتیش ۲۵ درصد دوقسمت داره performance 100 , health 25 درصد میزنه کار میکنه سر صدا هم نداره اما موقع کار هنگ میکنه باید ریست کنم تمام قطعاتو چک کردم همه درستن فقط همینه که نمیدونم چطوری درست کنم

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   بهتره که اطلاعات رو از این هارد تخلیه کنید وبرای بررسی دقیق شرکت ارسال کنید باید خرابی از هارد مشخص سپس در صورت لزوم اصلاح یا از هارد حذف شود.

   ۰
   ۰
 50. soltan says:

  سلام وقت بخیر
  یه هارد ADATA HD830 چهار ترابایت که تقریبا ۵۰۰ گیگ فضای خالی داره رو دارمش که به مشکل خورده
  هیچ ضربه ای بهش وارد نشده و هیچ صدای تق تق یا چیزه دیگه ای نمیده
  وقتی که به سیستم وصل میکنم سنسور شوکش فعال میشه و چراغ سنسور از رنگ آبی به قرمز چشمک زن تغییر میکنه کابلشو عوض کردم و با چند سیستم دیگه تست کردم بازم هاردم روشن نمیشه
  ممنون میشم توضیح بدین مشکل از کجاست و آیا قابل تعمیر هستش یا نه.

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   هارد الان عدم دیتکت شده است و باید از باکس خارج و به دستگاه های سخت افزاری متصل تا خرابی اون مشخص شود کاری از دست شما بر نمی یاد
   بهتره برای جلوگیری از اسیب بیشتر دیگه هم به سیستم متصل نکنید.

   ۰
   ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام اگر هارد به صورت اصولی ودرست تعمیر شود مانند یک هارد نو شما می توانید از این هارد مجدد استفاده کنید.

   ۰
   ۰
 51. سیدعباس سیدعزیزاله says:

  سلام وقت بخیر . هارد اکسترنال من یک ترابایت هست چند روزه هیچ سیستمی نمیشناستش فقط پیغام میده باید فرمت بشه . اطلاعات داخلش مورد نیازمه . اگر فرمت بشه قابل دسترسی به اطلاعات هست یا خیر ؟ و آیا اینکه اصلاً امکان استفاده مجدد از آن هست یا خیر . اولویت با اطلاعات داخل آن است . با تشکر . نیازمند راهنمایی هستم .

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   پیغام فرمت به دو دلیل است خرابی فیزیکال و خرابی لاجیکال
   اگر تشخیص در خرابی لاجیکال یا نرم افزاری باشه به کمک نرم افزار های ریکاوری اطلاعات رو می تونید در هارد دیگه ریکاوری کنید
   اما اگر پیغام فرمت به خاطر خرابی فیزیکال باشه به کمک نرم افزار شما نمی توانید به اطلاعات برسید
   به هیچ عنوان هارد رو فرمت نکنید چون فرمت یک مشکل به مشکل هارد اصافه می کند بدون فرمت می تونید از نرم افزار کمک بگیرین

   ۰
   ۰
 52. صادق says:

  سلام و درود
  من یک هارد هیتاچی ۷۵۰G دارم که روی لپ تاپ نصب است مدتی قبل پیام خطا داد و اعلام می کرد که بک آپ بگیرم الان سرعت کپی کردن یا انتقال داده ها به خارج هارد یا درون هارد به کندی صورت می‌گیرد و گاهی هنگ می کند با بعضی از نرم افزارها مثل hddscan و hddreg قصد داشتم بد سلکتور را پیدا کنم که وسط کار پیام خطا می‌دهد و متوقف می شود لطفا بفرمایید مشکل از کجاست
  با تشکر

  ۰
  ۰
 53. رضا says:

  سلام و وقت بخیر استاد
  در کیفی که حامل لبتاب و هارد اکسترنال بود، از فاصله ۱.۵ متری افتاد و هم هارد اکسترنال و هم لبتاب دیگر کار نمیکنند، هارد اینترنال (لبتاب) هیچ صدایی نداشته، اما هارد اکسترنال صدای (بیپ بیپ مقطع) داره، بنظرتون امکان دسترسی به اطلاعات وجود دارد یا خیر؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   با این شرایط شما به هیچ عنوان با کامپیوتر معمولی توانایی رسیدن به اطلاعات رو ندارین باید هارد ولپ تاپ بررسی شود وبعد از بررسی با ابزار سخت افزاری احتمالا دو تا هارد شما نیاز به جراحی وسپس ریکاوری در هارد دیگه داره که تمام موارد فوق بدون بررسی امکان گفتن خرابی اون نیست

   ۱
   ۰
 54. علی says:

  باسلام…بنده سیستمم ویروسی شده بود وبه همین خاطر تصمیم به نصب ویندوز گرفتم که موقع بالااومدن پیغام ntldr is missing میداد چون نصف ونیمه نصب شده بود.الانم مجددا اقدام میکنم حافظه کل لپ تابو برای نصب به صورت خالی نشونم میده یعنی ۱۱۱ گیگ حافظه لپ تابو میگه خالیه درحالیکه ۴ تا درایو داشتم و برام فایل های اون درایو مهمن.موقع نصب روی همون پارتیشنی کهع خودش داده هم ( بدون اینکه پارتیشن رو فرمت کنم ) پیغامی میده که مفهومش عدم شناسایی هارد هستش.نظرتون راجع به مشکل بنده چیه؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   ممکنه هارد شما علاوه به ویروس مشکلاتی سخت افزاری هم داشته که تا قبل از تعویض ویندوز مشکل چندان نشان داده نمی شد اما الان با نصب ویندوز جدید مشکل مشخص شده و به طبع ویندوز به صورت درست نصب نمی شود اما بهر حال هارد رو از اون سیستم جدا کرده وبه یک سیستم دیگه اتصال دهید اگر هنوز به صورت تک پارتیشن بوده اما قبل از تعویض ویندوز پارتیشن های دیگه ای هم داشته هارد رو باید به شرکت ارسال کنید تا اطلاعات ریکاوری شود وسپس هارد تعمیر سپس نصب ویندوز انجام شود

   ۲
   ۰
 55. محمد says:

  سلام وقت بخیر و خسته نباشید.
  دو روزه کیسم دچار مشکل شده
  وقتی روشن میکنم و ویندوزم بالا میاد. همون صدایی ک هنگام روشن شدن از هارد در میاد
  همون صدا از هارد در میاد و سیستم هنگ میکنه. بعضی اوقات هم وقتی ویندوز بالا میاد وقتی یک برنامه سنگین مثلا بازی یا یک فیلم پلی میشه یا چیزای دیگ شبیه به این … دوباره همین صدا از هارد در میاد و سیستم هنگ میکنه بعضی اوقات هم بدون اینکه صدایی از هارد در بیاد سیستم خاموش میشه ممنون میشم راهنمایی کنین ک ایا مشکل از هارده و باید تاویض بشه یا نه
  با تشکر

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   اگر صدای که الان دارید می شنوید از هارده پس مشکلتون از هارده اما صدا می تونه از جاهای دیگه از سیستم هم بیاد وباعث هنگی سیستم یا خاموش شدن سیستم شما بشه برای بررسی خرابی بهتره یک هارده تست روی سیستم اتصال دهید و هارد اصلی رو خارج کنید وروی اون هارده جدید هم ویندوز نصب کنید اگر مشکل حل شد صد درصد مشکل از هارده اما اگر همچنان مشکل روی سیستم وجود داشت هارد اصلی رو جایگزین کنید وکیس رو به یک کارشناس ارجاع دهید اما اگر مشکل از هارده بهتره این هارد عوض شود

   ۱
   ۰
 56. محمد ظهوری says:

  سلام من ی هارد اکسترنال سیگیت ۱ ترا دارم که ۲بار توسط پسرم ارتفاع نیم متری افتاد روی سرامیک و دیگه متاسفانه اطلاعاتش بالا نمیاد.خواستم ببینم امکان تعمیر هارد ویا بازیابی اطلاعاتش هست،؟ممنونم.خسته نباشید

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   هاردی که ضربه می خورد به احتمال زیاد دچار اسیب فیزیکی شده و هد ان اسیب می بیند و به احتمال زیاد باید جراحی و هد ان تعویض شود این پروسه فقط برای ریکاوری اطلاعات انجام شدنی هست و برای راه اندازی مجدد واستفاده کردن جدید امکان پذیر نیست باید بیارید بررسی کنیم

   ۰
   ۰
 57. سامانی says:

  سلام دوست عزیز
  بنده یه لبتاب نو دارم و جدیدا هارد HDD توشیبا اضافه کردم جهت ذخیر مدیا و سیستم عامل هم در اس اس دی هست وقتی تو وب هستم تکس منیجر درصد HDD را صفر میزنه ولی جدیدا چرا هارد اچ دی داغ میشه در حالی که استفاده نمیشه

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   اینکه شما چطور فهمیدید این هارد با دمای بالاتر از دمای طبیعی کار می کنه جای سوال داره اما اگر منظورتان اینه که کلا چرا هارد روشنه خوب این استاندارد هارد است و بعضی از هارد ها حتی در صورت عدم استفاده در حالت اماده برای استفاده بوده و روشن بودن و کمی داغ شدن نیز به طبع طبیعی است

   ۰
   ۰
 58. میلاد says:

  سلام یدونه هارد بنفش ۸ ترا اصلی دارم مدل WD82PURX روشن میشه صدای مشکوکی نمیده، ولی توی Sentinel هیل و پرفورمنس رو علامت سوال نشون میده، با Genius HDD تست کردم همه سکتور هارو بد سکتور نشون میده کلا اوضاعش خرابه ، میشه درستش کرد؟

  ۰
  ۰
 59. پارسا says:

  سلام. هارد ۱ ترابایت توشیبا دارم که تو فرایند decryption گیر کرده رو ۹۵.۹%. چون این عدد بعد چند ساعت تغییر نکرد تصمیم گرفتم فرمتش کنم اما انگار کار نمیکنه حتی با CMD نمیشه فرمتش کرد، یعنی وقتی هارد به پیسی وصله دستورات CMD اجرا نمیشه. دیتا برام مهم نیس چون ازش بکاپ دارم اما آیا این هارد قابل تعمیره؟

  ۱
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   شما برای این کار وزمانی که اطلاعات مهم نیست یک بار هارد را با نرم افزار low level format یک فرمت کامل انجام دهید اما اگر فرمت کامل انجام نشود اصلاح این هارد باید با دستگاه سخت افزاری تعمیر شود

   ۰
   ۰
 60. amirrr says:

  سلام وقتتون بخیر یه بار که کامپیوترم روشن کردم سیستمم بوت نشد اول فک کردم ویندوز پاک شده اما بعدش فهمیدم کلا هاردم نمیشناسه مدل هاردم ۵۰۰ گیگ سبز وسترن دیجیتال هست نرم افزار نشان دهنده سلامت هارد سلامتی ۹۰ درصدنشون میداد اخیرا هنگ می کرد سیستمم طوری که باز کردن یدونه پوشه چند دقیقه طول میکشید حتی برخی وقتا کلا استوپ می کرد ویندوز اما دیقه این بار یهو کلا رفت امیدی هست ؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   بله باید بیارید بررسی کنیم اما باید از دست کاری روی اون اجتناب کنید و حدالامکان دیگه اتصال ندهید اما در حال حاضر هارد شما احتمالا دچار عدم دیتکت شده است که ممکنه خرابی فیزیکالی بد سکتوری و غیره باشه

   ۰
   ۰
 61. حمید says:

  سلام، شب خوش
  من دقیقا نمیدانم چه مشکلی برای هاردم پیش آمده. حدس می زنم از bad sector باشد. وقتی فولدر را باز میکنم یا در لحظه یا بعد از اندک زمانی پیام not responding دریافت میکنم و دیگر هیچ کاری نمیشود کرد. مدل هاردم maxtor است. با این توصیف آیا اطلاعات هاردم قابل بازیابی هست؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   بله باید ارسال کنید بررسی کنم اما بهتره دیگه به هارد فشار نیارید چون ممکنه باعث بشه آسیب بیشتر و اطلاعات در نهایت غیر قابل بازیابی بشه

   ۰
   ۰
 62. حسین says:

  سلام من یه هارد اس اس دی پورت m2 nvme خریدم و وقتی گذاشتمش رو لپ تاپ نخوندش حتی تو بایوس هم نخون و بعد از اپدیت بایوس بازم نخوند و حتی اینل راپید شیر هم نصب کردم ولی باز بالا نیومد. مارک هارد ای دیتا هست. مدل لپ تاپ ایسوس پرو p2440uq هست. ممکنه راهنمایی کنید ؟

  ۱
  ۰
 63. وحید says:

  سلام وقت بخیر
  یه چند تا سوال در مورد پارتیشن بندی هارد داشتم راهنمایی کنین ممنون میشم
  هارد بنده ۱ ترابایت هستش …موقع نصب ویندوز چه میزان حجم برای درایو c در نظر بگیرم ؟ بقیه فضا رو به چند قسمت تقسیم کنم بهتره ؟ کلا با حساب درایو ویندوز چند تا باشه ؟ فرق بین پارتیشن پرایمری و لاجیکال چی هستش ؟

  ۰
  ۰
 64. میکاییل says:

  با سلام هارد من هیچ بد سکتوری نداره درصد سلامتیش ۹۳ فقط با نرم افزار هارد دیسک سنشل که چک میکنم این اخطار رو میده errors occurred during data transfer 716 چجوری میتونم این ارور رفع کنم ؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   اصولا هاردی که به مشکل می خوره شما توانایی رفع آن را به کمک نرم افزار ندارید اصولا در این هارد مشکلی به وجود آمده که ممکن است در همین حد باقی بماند یا باعث از کار افتادن کامل هارد شود عزیزانی که هاردشون کلا بالا نمی اد در گذشته ممکن هست مانند هارد شما قبل از از کار افتادن کامل سیستم ارور های مانند ارور شما مواجه شده اما دقت نکردن
   بهترین ‌درست ترین کار برای هارد شما بک اپ گرفتن از اطلاعات در فضایی غیر از این هارد بوده ‌اگر در نهایت مشکل هارد شما بیشتر شد یا خواستید این ارور برای هارد شما برای همیشه برطرف شود هارد رو ارسال می کنید تا پروسه تعمیر کامل هارد شما انجام شود

   ۰
   ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   بنده بدون بررسی نمی تونم چیزی خدمتتون بگم به ظرفیت هارد و ایراد به وجود آمده بستگی داره اگر ظرفیت کمتر از یک ترا بایت است زیاد ارزش چندانی ندارد

   ۰
   ۰
 65. رحیم says:

  سلام و روز بخیر
  با توجه به اینکه کار شما خیلی حساس هست و اطلاعات خیلی حساسی رو بازیابی می کنید چرا سایت داری مجوز های اعتبار سنجی نیست . مثل نماد الکترونیک .
  منی که قصد دارم هاردم رو با اطلاعت شخصی بفرستم برای شما تا تعمیر کنید چه چیزی ضمانت اصالت مرکز شمارو رو میکنه ؟

  ۰
  ۰
 66. رسول غفاری راد says:

  سلام
  هارد توشیبا یک ترا دارم سیستم بالا میاره درایو هم میخونه فقط هر ده دقیقه یبار ارور میده هارد دیسک خرابه بکاپ بگیرید و تعویض کنید
  مشکل بدسکتور داره فک کنم
  راستی برنامه هارد هم نصب دارم درصد سلامتی هارد زده صفر

  ۰
  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *