علت بلندشدن صداهای غیرعادی از هارد چیست؟

علت بلندشدن صداهای غیرطبیعی از هارد چیست؟

شنیده شدن صداهای غیرطبیعی در هارد ، هشداریست برای اینکه که هارد دیسک به خوبی کار نمیکند.بارها مشتریان ما این موضوع را عنوان کرده اند که گاهی بدون دلیل هارد دیسک صدای غیرعادی مثل صدای: کلیک ، نویز و یا  در اکثر موارد صدای تق تق می دهد.هر یک از این صدا ها می‌تواند دلایل خودش را داشته باشد ولی شایع ترین آنها به شرح زیر است:

 • منبع تغذیه مشکل دارد و هارد را خوب تغذیه نمی‌کند.
 • هارد ضربه خورده و به لحاظ فنی دچار مشکل دارد.(تعمیر هارد ضربه خورده)
 • عمر مفید هارد به پایان رسیده.
 • هد هارد دیسک مشکل فنی دارد و یا آسیب دیده.(+)

وقوع هریک از عوامل بالا می‌تواند منجر به نشناختن هارد شود و یا به اصطلاح هارد بالا نیاید و پیغام عدم شناسایی بدهد.این نکته را هم اشاره کنم که هارد ها حساسیت فوق العاده ای  به ضربه دارند ، بنابراین حتما این نکته را در جابجایی آنها رعایت کنید.

دلیل شنیده شدن صدای تق تق هارد چیست؟

تا اینجا فهمیدیم که دلیل بلند شدن صداهای غیر طبیعی از هارد چست.ولی شایعترین نوع  آن بلند شدن صدای تق تق از هارد است که صدای متداول  برای هاردهای آسیب دیده است.علت به صدا در آمدن این صدا برخورد هد هارد با پلاتر است که دلایل مختلفی برای آن وجود دارد.

 1. هارد دیسک آسیب دیده ممکن است صدای تق تق یا خرت خرت  به دلیل کالیبراسیون حرارتی  بدهد.هارد هم برای پاسخ به افزایش دمای بدنه از خود واکنش نشان می‌دهد تا به موقعیت مجدد خود دست یابد.
 2. دلیل دوم بلند شدن  صدای هارد  به علت استفاده از یک منبع تغذیه نامناسب و ناپایدار است،حتما نوسانات منبع تغذیه را جدی بگیرید چرا که بیشترین اسیب به هارد از طریق منبع تغذیه وارد می شود. وقتی که هد روی ناحیه ای از هارددیسک قرار می گیرد الکترونیک های HDD دوباره ریستارت می شوند.به طور معمول وقتی که هد در یک موقعیت اشتباه قرار می گیرد قادر به دریافت سیگنال نیست، در این حالت از هارد ، صدای خرت خرت کردن، کلیک کردن و یا هر صداهای دیگر بلند می شود.
 3. همچنین زمانی که فرآیند لود کردن فریم‌ویر با شکست مواجه شود صدای کلیک کردن یا خرت خرت کردن ایجاد می شود.(+) و سیستم هنگ می کند و  پردازنده قادر به کنترل عملیات هارد نیست. در همه این موارد ابتدا باید علت صدا دادن هارد تشخیص داده شود و بعد یک استراتژی کاربردی و موفق برای ریکاوری هارد و بازیابی موفق اطلاعات از روی هارد خراب انتخاب شود.

صدای انواع هارد در موقعیت های مختلف

برخی تمایز بین صدای هارد سالم از هارد معیوب برخی از صداهای انواع مدل هارد را که صدای ناسالمی دارند قرارمیدهیم.این فهرست شامل بندهای متنوعی از هارد است:

صدای غیر طبیعی هارد کلیک کردن هدها


صدای غیرطبیعی در صورت خرابی هد


صدای ناسالم هارد 

روش های برطرف کردن صدا غیر طبیعی هارد 

 •    ابتدا اطمینان حاصل  شود که منبع تغذیه، برق کافی را برای هارد فراهم می آورد.
 •    اطمینان حاصل شود که هارد در طول عملیات خود بیش از حد داغ نمی شود.
 •    برد هارد باید دقیق بررسی شود.
 •    تعویض برد هارد.
 •    انتقال دادن محتوای ROM.
 •    آزادسازی هِد و جراحی هِد.

جمع بندی:

همانطور که بالا اشاره شد صدای خرت خرت کردن هارد عادی نمی باشد پس در صورتی که با مشکل صدا دادن هارد مواجه هستید و  هنوز به اطلاعات خود دسترسی دارید سریعا از اطلاعاتتان نسخه پشتیبان تهیه کنید زیرا همانطور که بالاتر هم گفتیم هر لحظه ممکن است که هارد خراب شود و دیگر به اطلاعات خود دسترسی پیدا نکنید و مجبور شوید برای بازیابی اطلاعات هزینه زیادی بپردازید، زیرا وقتی هِد هارد آسیب می‌بیند معمولا با اطلاعات با همان هد قابل ریکاوری نیستند و برای ریکاوری اطلاعات هاردتان نیاز به حراجی هِد دارد.

۴.۵/۵ - (۱۴ امتیاز)