عدم شناسایی هارد اکسترنال و اینترنال

رفع مشکل عدم شناسایی هارد اینترنال و اکسترنال

چرا در برخی از مواقع هارد اکسترنال خود را به سیستم (لپ تاپ و کامپیوتر) وصل می‌کنیم؛ اما هارد شناسایی نمی‌شود؟ ویا کامیپیوتر خود را روشن می‌کنیم اما ویندوز بالا نمی‌آید و اصطلاحا هارد دیتکت نمی شود؟ شما به اطلاعات خود دسترسی ندارید.چه طور این مشکلات را رفع کنیم ؟ در ادامه برای رفع این مشکلات همراه ما باشید.

رفع مشکل عدم شناسایی هارد اینترنال و اکسترنال

خطاهای عیب‌یابی

هنگامی که هارد دیسک اینترنال یا اکسترنال شما دیگر شناسایی نشود، مهمترین کاری که می‌توان انجام داد تشخیص صحیح مشکل است. اگر هارد دیسک شما به‌خاطر سقوط از ارتفاع، برخورد، تکان ناگهانی یا وارد شدن هر نوع ضربه دیگر به آن دیگر توسط کامپیوتر شناسایی نمی‌شود، لطفا این صفحه را مطالعه کنید (در این شرایط، قبل از بررسی متخصص بازیابی اطلاعات نبایستی آن را به کامپیوتر وصل کنید).

مطالعه موردی: نشان داده نشدن هارد دیسک در کامپیوتر

مشتری گزارش داد که هارد اکسترنال وسترن‌دیجیتال مای‌پاسپورت وی در گذشته خوب کار می کرده است اما ناگهان یک روز دیگر توسط کامپیوتر شناسایی نشد. او آن را جدا کرد و دوباره وصل کرد و کامپیوتر نشان داد که چیزی به پورت USB وصل شده، اما هارد دیسک نشان داده نشد. چراغ آن چشمک می‌زد و هارد دیسک از هر نظر سالم به نظر می‌رسید. تمام عکس‌های فرزندان و اطلاعات مالی کسب‌وکار خانگی مشتری داخل این هارد دیسک بود، بنابراین او برای مشاوره تلفنی رایگان با ما تماس گرفت. ما در زمینه برچسب‌گذاری بسته و نحوه بسته‌بندی ایمن هارد دیسک او را راهنمایی کردیم. پس از دریافت هارد دیسک، مهندس ما مشخص کرد که اشکال در واقع از هد خواندن/نوشتن و فریمور است. در این مورد لازم بود تا هد تعویض شود و چند مرحله کار روی دستگاه تعمیر هارد دیسک ما روی آن انجام گیرد. توانستیم دوباره این هارد دیسک را به شرایط کاری مناسب برگردانیم تا حدی که بتوان اطلاعات آن را به‌طور کامل بازیابی کرد.

اولین واکنش به نشان داده نشدن هارد دیسک

اولین واکنش به این شرایط اضطراری در نهایت تعیین‌کننده سرنوشت اطلاعات شماست. صرف زمان خیلی زیاد برای حدس و گمان یا انجام کارهای اشتباه می‌تواند به هارد دیسک آسیب زده و اوضاع را خیلی بدتر کند.

در این مطلب سعی می‌کنیم تا با ارائه راهنمایی و مبانی پایه درک پیام‌های خطایی که ممکن است با آنها مواجه شوید به شما کمک کنیم، اما مهمتر از همه این است که بدانید آیا به متخصص نیاز دارید یا خیر. این برای تشخیص مشکل هارد دیسک‌هایی مانند هاردهای اکسترنال وسترن‌دیجیتال مثل مای‌پاسپورت یا مای‌بوک یواس‌بی یا هارد دیسک‌های اینترنال، اکسترنال، لپ‌تاپ یا دسک‌تاپ هر سازنده دیگر صدق می‌کند.

یادگیری تفاوت‌ها و شباهت‌های بین خطاها، پیام‌ها، علائم رایج هارد دیسک شناسایی نشده

 • «عدم چرخش هارد دیسک»
 • «نشان داده نشدن هارد اکسترنال یواس‌بی»
 • «شناخته نشدن هارد اکسترنال»
 • «نشان داده نشدن هارد دیسک در بایاس»
 • «وجود نداشتن هارد دیسک در بخش مدیریت دیسک»

شاید هنگام وصل کردن هارد اکسترنال خود به کامپیوتر با یکی از این خطاها برخورد کرده باشید.

دانستن مطالب زیر به شما کمک خواهد کرد تا مانع از بدتر شدن اوضاع هارد دیسک خود شوید (در صورت مهم بودن اطلاعات بسیار توصیه می‌شود). در صورت رعایت جوانب احتیاط یا سپردن به یک مرکز غیر تخصصی بازیابی اطلاعات می تواند باعث رسیدن هارد دیسک به مرحله غیر قابل بازیابی شود.

گام‌های لازم هنگام عدم شناسایی یا عدم تشخیص هارد دیسک

این پیام خطا توسط یکی از پورت‌های ارتباطی نظیر یواس‌بی، فایروایر، تاندربولت، و غیره ایجاد می‌شود و بدین معناست که کامپیوتر شما تشخیص داده که چیزی به آن وصل شده، اما قادر به شناسایی هیچگونه جزئیاتی درباره آن دستگاه نیست. این یکی از رایج ترین خطاها است، زیرا  تا زمانی که هارد بتواند روشن بماند و صدای اضافه ندهد بالغ بر  90%  بازیابی هارد اکسترنال با موفقیت قابل انجام است .

بسیاری از ایرادات هارد دیسک می‌تواند باعث ایجاد این خطا شود، بنابراین تشخیص صحیح خطا می‌تواند غیرممکن باشد. هدهای معیوب یا در حال خراب شدن، بدسکتور خیلی زیاد، آسیب رسانه (دیسک)، خرابی سیستم فایل، قطعات مکانیکی یا الکتریکی معیوب همگی می‌توانند مظنون باشند.

کار بعدی می‌تواند تعیین این عامل باشد که آیا اطلاعات شما اصلا با موفقیت قابل بازیابی هستند یا خیر.

نشانه متداولی که به مشتریانمان کمک می‌کنیم تا هنگام بحث راجع به اوضاع خود بر آن چیره شوند، این است که «هارد اکسترنال وسترن‌دیجیتال من شناسایی نمی‌شود». وسترن‌دیجیتال به داشتن این نوع مشکلات معروف است. اکثر اوقات حل موقت خطای مزبور و توانایی مشاهده اطلاعات این هارد دیسک به فناوری پیشرفته نیاز دارد.

با این حال، اطلاعات معمولا قابل بازیابی هستند.

گاهی اوقات باید فریمور هارد دیسک موقتا تعمیر شود تا دسترسی به داده‌ها امکان پذیر شود، حتی اگر قابل تشخیص نباشد. (فقط چند دستگاه در دنیا قادر به انجام این کار است که بسیار گران است.)

اصولا وقتی هارد اکسترنال شما نشان داده نمی‌شود، ممکن است شروع به چرخش کند و سپس احتمالا به نظر بیاید که در حال بارگذاری درایور است، اما بعد از آن از کار بایستد. این درایو هنوز می‌چرخد و چراغ آن به چشمک زدن ادامه می‌دهد.

چند مورد از علائم و صداهای دیگری که ممکن است با آنها برخورد کنید عبارتند از تیک‌تیک، بوق زدن، سمباده زدن، تق‌تق، وزوز، سایش.

در مسیر device manager/computer management/disk manager ممکن است خطاهایی با این عناوین بیابید:

«The disk you inserted is not readable by this computer» (دیسکی که وارد کرده‌اید توسط این کامپیوتر قابل خواندن نیست)

«The volume does not contain a recognized file system» (این درایو حاوی سیستم فایل شناخته شده نیست)

«Unknown device» (دستگاه ناشناخته)

«You need to format the disk in drive H: before you can use it» (لازم است دیسک موجود در درایو H: را پیش از آنکه بتوانید از آن استفاده کنید، را فرمت نمایید)

«Unallocated» (تخصیص نیافته)

«USB device not recognized» (دستگاه یواس‌بی شناسایی نشد)

«One of the USB devices attached this computer has malfunctioned» (یکی از دستگاه‌های یواس‌بی متصل به این کامپیوتر درست کار نکرده است)

«The last USB device connected to the computer malfunctione» (آخرین دستگاه یواس‌بی وصل شده به این کامپیوتر درست کار نکرد)

«Windows does not recognize it» (ویندوز آن را شناسایی نمی‌کند)

«No media» (رسانه‌ای وجود ندارد)

این کاملا متفاوت از سایر انواع مشکلات هارد دیسک است. یک مثال برای آن موقعی است که هارد دیسک هنگام بوت شدن توسط سیستم عامل تشخیص داده نمی‌شود و یا پیدا نمی‌شود. هر کاری بکنید این هارد دیسک هیچ جا نشان داده نمی‌شود.

مشکلات هارد دیسک نظر «hard drive not found» (هارد دیسک پیدا نشد) یا « internal hard disk drive not found» (هارد دیسک اینترنال پیدا نشد)، وقتی کامپیوتر شما هیچ هارد دیسکی تشخیص نمی‌دهد.

آیا تا بحال خطای «هیچ هارد دیسکی دیتکت نشد» موجب نگرانی شما شده است؟ کامپیوتر شما هشداری ایجاد می‌کند که هارد دیسک شناسایی نشد؛ منظورش چیست؟ این به معنای آن است که هارد دیسک اینترنال شما توسط بایاس پیدا نشده تا برای بوت شدن دنبال سیستم عامل بگردد. الان به بازیابی داده نیاز دارید!

وقتی کامپیوتر شما موقع بوت شدن هارد دیسک را پیدا نمی‌کند، به معنای خرابی آن است. گاهی نیز می‌گوید که نتوانست سیستم عامل را پیدا کند، دیسک دیگری را در کامپیوتر انتخاب کنید. این یک نمونه کلاسیک خرابی هارد دیسک است.

وقتی یک هارد دیسک اینترنال یا انواع دیگر اسکازی، ساس، ساتا دارید که در بایاس دیتکت نمی‌شوند، نشانه یک مشکل جدی است. این درایو باید عیب‌یابی شود تا دلیل این خرابی مشخص شود.

این می‌تواند ناشی از کابل یا شکستگی هد (وقتی هد واقعا با سطح دیسک برخورد می‌کند) باشد. اغلب وقتی هارد دیسک نشان داده نمی‌شود، مشکل مربوط به هارد دیسک است نه کامپیوتر یا کابل.

چه چیزی باعث خطای «هارد دیسک دیتکت نشد» یا «بایاس هارد دیسک را دیتکت نمی‌کند» می‌شود؟

برای این اتفاق می‌توان چند دلیل آورد. به همین دلیل، انتخاب شرکت بازیابی اطلاعات با تجهیزات و تخصص مناسب برای تعیین دلیل خرابی هارد دیسک کاملا حیاتی است.

 • تنها و مهمترین مرحله ای که بسیاری از متخصصان کامپیوتر و IT نادیده می‌گیرند، تعیین عامل بازیابی فایل‌های شما در این موقعیت است.
 • تجهیزات خاص که بسیار گران است و برای بهره برداری از آن نیاز به تکنیسین بسیار ماهر است، در اکثر این موارد بازیابی اطلاعات لازم است.

دلایل رایج عبارتند از:

 • بدسکتور خیلی زیاد
 • هد در حال خراب شدن یا معیوب
 • ماژول‌های فریمور آسیب دیده در ناحیه سرویس
 • قطعات الکترونیکی معیوب
 • موتور معیوب
 • خرابی مکانیکی
 • آسیب رسانه (دیسک)
 • خرابی سیستم عامل (معمولا دلیل آن یکی از موارد فوق است)
 • ایراد کابل
 • پورت یواس‌بی معیوب
 • سقوط هارد دیسک
 • آیا شما هم همین علائم را دارید؟ موارد زیر نمونه ای از درخواست‌های واقعی است که به‌طور روزمره از طریق فرم نظرات آنلاین خود دریافت می‌کنیم:
 • «هارد اکسترنال وسترن‌دیجیتال من شناسایی نمی‌شود. آیا محصولات وسترن‌دیجیتال به درد نمی‌خورد؟»
 • «هارد دیسک من دیتکت نمی‌شود. چطور می‌توانم اطلاعاتم را نجات دهم؟»
 • «نمی دانم چکار کنم، کامپیوتر من هارد اکسترنال را نمی‌شناسد»
 • «کامپیوتر هارد دیسک را در بایاس دیتکت نمی‌کند»
 • «کامپیوتر هارد اکسترنال را نمی‌خواند، همه کابل‌ها را چک کردم و مشکل از آنها نبود»
 • «هارد اکسترنال من نشان داده نمی‌شود، چطور می‌توانم آن را حل کنم»
 • «هارد اکسترنال من کار نمی‌کند؛ آیا همه فایل‌هایم از دست رفت؟»
 • «به دادم برسید! کامپیوتر هارد دیسک من را نمی‌شناسد»

مطالب دیگر درباره مشکلات هارد دیسک:

 • بدسکتور
 • فریمور خراب یا آسیب دیده
 • هدهای خواندن و نوشتن معیوب، در حال خراب شدن و شکسته
 • دیسک‌های خراشیده شده
 • اطلاعات حذف شده
 • سروصدای تیک‌تیک یا بوق زدن

در هر صورت ما با ارائه این توضیحات سعی بر آشنایی بیشتر عزیزان با مشکلات عدم شناسایی هارد اکسترنال یا اینترنال خود شوید.

اما بیشتر مواقع عدم شناسایی هارد مستلزم دستگاه ، تخصص ، تجربه و …. بوده که عدم وجود یکی در بیشتر مواقع باعث عدم رسیدگی به اطلاعات در بعضی از موارد نیز باعث نابودی کامل اطلاعات می شود.

به هر حال هیچ کدام از موارد فوق به تنهایی در خانه قابل حل نمی باشد.

چرا کانون بازیابی اطلاعات؟

کانون بازیابی اطلاعاتیکی از معتبر ترین مراکز بازیابی اطلاعات در ایران می باشد که متخصصین و کادر کانون بازیابی اطلاعات از با تجربه ترین و موفق ترین در زمینه بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد بوده که در سال گذشته با ریکاوری بالغ بر ۹۰% هارد های ورودی خود توانسته است رکوردی در این زمینه به وجود بیاورند.

عدم شناسایی هارد اکسترنال و اینترنال

توصیه های مهم :

 1. در صورت عدم شناسایی از سپردن هارد خود به مراکز غیر متخصص جدا” خود داری نمایید.
 2. اگر به هر دلیل هارد خود را فرمت یا DELET نمودید از ریختن اطلاعات جدید روی هارد خود جدا” پرهیز کنید.
 3. در صورت صدای اضافی هارد دیسک از اتصال مجدد هارد خود به کامپیوتر جدا”خود داری کنید چون اتصال پی در پی هارد دیسک باعث آسیب فیزیکی بیشتر به هارد دیسک می شود

رفع مشکل عدم شناسایی هارد

برای رفع مشکل شناخته نشدن هارد توصیه می‌شود حتما به یکی از مراکز استاندارد و مجاز در حوزه بازیابی و ریکاوری اطلاعات هارد مراجعه نمایید. در صورت عدم شناسایی هارد از دستکاری لپ تاپ و هارد دیسک خود اکیداً خودداری نمایید و انجام سرویس‌های مرتبط با تعمیر این اشکال را به کارشناسان تعمیر هارد بسپارید.

توجه داشته باشید که هارد درایو به کار رفته در سیستم هایی مثل لپ تاپ بسیار حساس تر از کامپیوتر شخصی است.دلیل آن هم کوچک بودن قطعه و جابه جایی لپ تاپ نسبت به کامپیوتر شخصی (PC) است. به همین دلیل از باز کردن هارد کامپیوتر و لپ تاپ به منظور تعمیر آن جدا خود داری کنید.برای تعمیر هارد لپ تاپ ، کافی است با کارشناسان ما در کانون بازیابی اطلاعات در تماس باشید.

رفع مشکل عدم شناسایی هارد اینترنال و اکسترنال

امروزه تعمیرات هارددیسک نظیر تعمیرات مرتبط با شناخته نشدن هارد (تمامی هاردهای موجود در بازار اعم از هارد اکسترنال و هارد اینترنال) تقریباً به یک شیوه صورت می‌گیرد و کارشناسان تعمیرات هارددیسک در صورتی که تمامی ابزارآلات مورد نیاز را در اختیار داشته باشند قادر به رفع تمامی مشکلاتی خواهند بود که در هارد ایجاد می‌شود.

عیب یابی هارد با مشکل شناخته نشدن هارد

در صورتی که هارد شما دچار آسیب های فیزیکی مثل خرابی هد، به دلیل ضربه خوردن هارد دیسک شده باشد، در هیچ مرحله ای شناسایی نخواهد شد. خرابی های فیزیکالی هارد دیسک عموماً با صدای نابهنجار و غیرعادی همراه است.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: علت بلندشدن صداهای غیرطبیعی از هارد چیست؟

 بنابراین شنیدن صدای غیرعادی یا صدا دادن هارد می تواند دال بر وجود خرابی در هد یا قطعات دیگری درهارد دیسک باشد. در صورتی که شناخته نشدن هارد به دلیل خرابی های فیزیکی باشد، برای بازیابی اطلاعات آن از جراحی هارد کمک می گیریم.جراحی هارد نیز مثل جراحی در پزشکی در اتاق هایی ایزوله به نام کلین روم (clean room) انجام می‌شود.

در هر حال تعمیر هارد و بررسی اقدامات مورد نیاز جهت رفع مشکل شناخته نشدن هارد می بایست در یک محیط کاملا مجهز و توسط کارشناسان این حوزه انجام شود. مرکز تعمیر هارد یکی از مجموعه های فعال و مجهز در حوزه بازیابی و ریکاوری هارد است که تمامی خدمات خود را با تضمین ۹۹% بازیابی و ضمانت ارائه می نماید.

پیشنهاد می‌کنم بخوانید:

آیا اطلاعات هارد گوشی سوخته قابل بازیابی است؟

آیا تعمیرهارد اکسترنال امکان پذیر است؟

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

رفع مشکل عدم شناسایی هارد - ۹.۹
رفع مشکل کندی هارد اکسترنال - ۸.۳

۹.۱

بنابراین شنیدن صدای غیرعادی یا صدا دادن هارد می تواند دال بر وجود خرابی در هد یا قطعات دیگری درهارد دیسک باشد. در صورتی که شناخته نشدن هارد به دلیل خرابی های فیزیکی باشد، برای بازیابی اطلاعات آن از جراحی هارد کمک می گیریم

User Rating: ۴.۸۹ ( ۵ votes)

2 دیدگاه برای “عدم شناسایی هارد اکسترنال و اینترنال

 1. محمد گفته:

  سلام بایوس سیستم من گاهی هارد و درایو dvd رو دیتکت میکنه گاهی نه. طبیعیه وقتی هارد دیتکت نمیشه سیستم هم بالا نمیاد
  گاهی حتی هارد دیتکت هم میشه اما سکتور بوت رو نمیشناسه.
  بعضی مواقع هم بدون هیچ مشکلی بوت میشه.
  چندین بار ویندوز عوض کردم مشکل حل نشد.
  میشه راهنماییم کنید؟
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *