بدسکتور چیست؛چطور مشکل بدسکتور هارد را رفع کنیم؟

سکتور چیست؟روش های رفع بد سکتور هارد

بدسکتور،زمانی اتفاق می‌افتد که کوچک‌ترین ذره مغناطیسی ذخیره سازی هارد یعنی سکتور مختل شود.اگر سکتور به هر دلیلی آسیب ببیند، به درخواست های خواندن و نوشتن پاسخ نمی دهد.به عبارت دیگر ، داده ها در چنین بخش هایی قابل ذخیره نیستند و کلیه اطلاعات ذخیره شده بر روی آنها از بین می رود.این اختلال باعث کندشدن هارد و در موارد شدیدتر موجب عدم شناسایی هارد توسط کامپیوتر خواهد شد.

علت ایجاد بدسکتور در هارد چیست؟

وظیفه هد، خواندن/نوشتن (Read & Write) روی سطح پلتر است.اگر به هر دلیلی هارد دیسک، نتواند روی سکتور مربوطه عملیات خواندن / نوشتن  را انجام دهد،آن را به عنوان بدسکتور(badsector) شناسایی میکند. البته زمان خواندن سکتور نیز مهم است،یعنی هارد یک Maximum  زمانی برای خواندن سکتور در نظر می‌گیرد.اگر هاردنتواند سکتور مورد نظر را بخواند.سیستم به صورت خودکار آن سکتور را به عنوان یک بدسکتور می شناساند.

نکته:البته یکی ازقابلیتهای هارد دیسک داشتن یک Defect List  میباشد .که زمانی که هارد نتوانست یک سکتور را به درستی بخواند. معمولا با فضای مازاد محدودی که در هارد جاسازی شده است یا با یک سکتور سالم جایگزین میکند ( نه بصورت  فیزیکی ، آدرس سکتور مورد نظر عوض میشود )

تعمیر و رفع بدسکتور هارد

علائم بدسکتور شدن هارد چیست؟

برای تعمیر هارد بدسکتور،ابتدا مختصر توضیحاتی در رابطه با تعریف سکتور ارائه می کنیم و بعد به برسی انواع روش های رفع بدسکتور می دهیم. زمانی که گفته میشود هارد دچار بدسکتور شده است منظور چه قسمت هایی از هارد مد نظر میباشد و آیا بدسکتور فقط  مختص هارد است، یا در مورد هاردهای SDD  ، فلش ، مموری نیز صادق میباشد .اما علت بروز این مشکل به دو دلیل است:

 • آسیب فیزیکی هارد : دراین حالت رفع بدسکتور، بسیار مشکل است.
 • مشکل منطقی هارد: این حالت به صورت نرم افزاری قابل رفع است.

بدسکتور فیزیکی چیست؟

هارد درایوها بر اساس نحوه نگهداری، مدل هارد ، عمر و سایر عوامل دیگر دچار بدسکتور های فیزیکی می‌شوند.در برخی از موارد،هاردهایی که زیاد به سیستم وصل بوده .عملیات زیادی روی انها انجام گرفته است؛ به اصطلاح دچار پیری سکتور میشود.به این معنی عمر سکتور مورد نظر به سر آمده است.بدسکتور فیزیکی: یک کلاستر از هارددیسک است، که بصورت فیزیکی آسیب دیده است که ممکن است دلیل آن برخورد هد به آن منطقه از دیسک ایجاد شده یا نفوذ غبار به داخل هارددیسک باعث ایجاد این بدسکتور شده باشد.

هارد هایی که دچار پیری سکتور می‌شوند، هاردهایی هستند که بدسکتور آنها غیر قابل رفع می‌باشد.در بعضی از موارد نیز هد هارد به علت اسیب فیزیکی دیگر قادر به خواندن سکتور هایی که بیش از حداکثر نیاز دارند را نمیباشند.سکتور مورد نظر را به عنوان بدسکتور شناسایی میکند. اصولا بدسکتور فیزیکی غیر قابل تعمیر میباشد.

با این حال معمولا توسط هارد شناسایی شده و در سیستم عامل خود هارد یا همان Service Area  هارد نشانه گذاری شده تا دیگر موارد استفاده قرار نگیرد در زمانی که هارد دچار بدسکتور فیزیکی میشود. منطقی ترین راه ابتدا استخراج دیتا می باشد.سپس اگر لازم شد درصد رفع بدسکتور براییم که هاردهایی که دچار بدسکتور فیزیکی شده اند چندان منطقی به نظر نمیرسد.

بدسکتور منطقی چیست؟بدسکتور منطقی چیست؟

در بدسکتور منطقی هارد بصورت فیزیکی آسیب ندیده است .با این حال قادر به اجرای پروسه صحیح خواندن و نوشتن نمیباشد . هر هارددارای یک پروسه خود درمانی میباشد. به این معنی که هر هارد درون خود یک Defect List  دارد . بعد از شناسایی سکتور خراب سیستم عامل هارد این سکتور را از سکتور های سالم هارد جدا کرده و درون این Defect List قرار میدهد. سکتور خراب را با یک سکتور سالم جاگذاری می کند.  به هارد اجازه استفاده از این سکتور ها که به عنوان سکتور معیوب میباشد نمی دهد

حال با توجه به این نوع خرابی زمانی که Service Area  معیوب اصلاح شود سرعت خواندن و نوشتن هارد بالا رفته . پروسه خود درمانی هارد را بدرستی انجام می شود .که در این پروسه پس انجام اصلاح سیستم عامل هارد بدرستی کار کرده و میتوان از هارد مجدد استفاده کرد

علت بدسکتور منطقی هارد چیست؟

بدسکتور‌هایی که بوسیله مشکلات نرم‌افزاری ایجاد می‌ شوند را بدسکتور نرم‌ افزاری می‌ نامند. برای مثال اگر کامپیوتر شما به صورت ناگهانی بر اثر قطعی برق خاموش شود، احتمال اینکه هارد شما در زمان نوشتن اطلاعات خاموش شده باشد زیاد است. در بعضی موارد نیز ممکن است اطلاعات خوانده شده تطابق نداشته باشند که این امر نیز باعث ایجاد بدسکتور، می‌ شود.از طرف دیگر ویروس‌ ها و سایر بدافزارهای مخرب هم ممکن است باعث ایجاد بدسکتور‌های نرم‌افزاری شوند.

رفع بدسکتورهارد با cmd در ویندوز

سیستم عامل ویندوز ابزارهایی برای شناخت و رفع بدسکتور در اختیار دارد که با نام چک دیسک-chkdsk شناخته می شوند.این ابزار به صورت اتوماتیک هارد را اسکن کرده ومیزان بدسکتور نرم افزاری و سخت افزاری را مشخص می کند.این اتفاق زمانی رخ میدهد که سیستم دچار بدسکتور شده و هنگام بالا آمدن ویندوز این ابزار به صورت اتوماتیک Run می‌شود.

تعمیر و رفع بدسکتور هارد

البته شما هر زمان که بخواهید، می‌توانید برنامه تعمیر هارد  و شناسایی بدسکتور را با تایپ chsdsk در منوی Run ویندوز فراخوانی کنید و یا اینکه می توانید روی درایو مورد نظر مانند درایو c راست کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید و در پنجره ظاهر شده سربرگ tools را انتخاب کنید و دکمه Check را کلیک کنید. سیستم‌عامل‌های دیگر نظیر لینوکس و OS X نیز ابزار‌های مخصوص به خود را برای شناسایی و تعمیر بدسکتورها دارند. برای یادگیری کار با این ابزار می توانید از مقاله رفع مشکل بدسکتور هارد با cmd استفاده کنید.

نرم افزار بدسکتور گیری هارد اکسترنال 

Minitool یک نرم افزارکاربردی، برای تست سلامت هارد دیسک است و قابلیت های زیادی برای تست هارد درایو دارد. برنامه Minitool  قابلیت اندازه گیری و نمایش SMART Status و SMART Attribute و آزمایش های عیب یابی هارد، را دارد. اگر خطای نرم افزاری وجود داشته باشد، امکان تعمیر کردن آن وجود دارد. این برنامه این قابلیت را دارد که تعمیرات خاص را انجام دهد و در ویندوزهای ویستا، ۷، ۸، ۸٫۱ و ویندوز ۱۰ قابل اجرا است و هاردهایی نظیر SATA, USB, FireWire, SAS را تست می کند.

آموزش تعمیر بدسکتوری هارد اکسترنال+نرم افزار MiniTool

نرم افزار حذف بدسکتور هارد دیسک «Seagate»

نرم افزار Seagate SeaTools برنامه ای کاربردی و رایگان است. که کمپانی سیگیت آن را تولید و در اختیار کاربران قرارداده است .و شاید فکر کنید چون این برنامه را شرکت Seagate که خود از تولید کننده‌های هارددیسک است طراحی و منتشر کرده است تنها برروی حافظه‌ های سیگیت قابل اجراست اما اینطور نیست و کاربران با هر برند هارددیسک می‌توانند از این برنامه استفاده کنند. این برنامه برای هر درایو وضعیتی را نمایش خواهد داد که نشان دهنده اطلاعاتی درباره تست یا عدم توانایی تست و یا مشکلات احتمالی درایو‌ها می‌باشند. محیط کار این برنامه کاملا ساده است و قابلیت نمایش مقدار اضافی کل هارد و جمع آوری جزییات هارد دیسک را دارد و با اکثر ویندوز ها حتی ویندوز ۱۰ سازگار است.

نرم افزار رفع بدسکتور هارد دیسک «Seagate»

EASEUS Partition Master نرم افزار رفع بدسکتور هارد

EASEUS Partition Master نرم افزاری قدرتمند در حوزه مدیریت بر پارتیشن ها و فضای هارد دیسک می باشد. به کمک این نرم افزار کاربران قادر خواهند بود تا با استفاده از ابزارهای موجود در برنامه هارد دیسک خود را پارتیشن بندی نموده و میزان فضای آن را مدیریت نمایند. در این نرم افزار کاربران می توانند بدون ایجاد مشکلات برای اطلاعات ذخیره شده بر روی هارد اقدام به تغییر اندازه درایوهای خود نمود و حجم فضای دلخواه را به آن ها اضافه و کم نمایند. با استفاده از این نر افزار می توانید بدسکتور هارد دیسک خود را شناسایی و تعمیر کنید. هنگامی که بخش بدسکتور توسط این نرم افزار پیدا می شود رنگ آن بخش با رنگ قرمز نمایش داده می شود.

EASEUS Partition Master نرم افزار رفع بدسکتور هارد

تعمیر بد سکتور هارد دیسک اکسترنال

Macrorit Disk Scanner نرم افزاری کاربردی است برای تشخیص اینکه آیا هارد دیسک یا حافظه قابل حملی دارای بدسکتور (bad sector) است یا خیر. وجود بد سکتور برای هارد دیسک و انواع حافظه ها شایع ترین مشکلات در زمینه ذخیره سازی اطلاعات محسوب می شود. اگر حافظه یا هارد دیسکی دارای بد سکتور باشد برای ذخیره سازی امن نیست و قابل اعتماد نیست چرا که هرلحظه ممکن است اطلاعات از دست برود یا غیرقابل خواندن شود.همچنین بد سکتور باعث کند شدن اجرای سیستم یا فایل ها و برنامه ها خواهد شد و در برخی از موارد مشاهده صفحه آبی مرگ نیز مسبب آن است. این نرم افزار میتواند با شناسایی بد سکتورها به کاربر در نگهداری بهتر اطلاعاتش کمک کند. به سادگی نسبت به اسکن هارد دیسک می پردازد و تعداد خطاها و بدسکتورها را نمایش خواهد داد.نرم افزار Macrorit Disk Scanner جهت یافتن بدسکتور از هارد دیسک و دستگاه های زیر پشتیبانی می نماید : E HDD, SATA HDD, SCSI HDD, FireWire HDD, SSD, USB HDD, External HDD, Hardware RAID, Floppy drive, USB flash drive, Compact flash card, Secure Digital card, Memory card/Memory stick, Micro card, Zip drive, IPod و…

تعمیر بدسکتور هارددیسک اکسترنال

تعمیر هارد بدسکتور شده با Abelssoft CheckDrive

Abelssoft CheckDrive یک برنامه برای توسعه هارد دیسک و تعمیر هرگونه ارور مربوط به هارد دیسک با اسکن کردن کل هارد برای رفع هرگونه خطاهای احتمالی می باشد. نرمر افزار Abelssoft CheckDrive یک برنامه کاربردی برای هارددیسک های کامپیوتر شما که یک رابط کاربری گرافیکی چشم نواز و زیبا با گزینه های ساده در تب استارت و با قابلیت چک درایو امکان انتخاب آسان آیتم اسکن را داراست و اطلاعات درایو را نمایش می دهد و همیشه میزان هاردیسک شما را کنترل می کند.

تعمیر هارد بدسکتور شده با Abelssoft CheckDrive

معرفی نرم افزار عیب یابی هارد و رفع  بدسکتور فلش ، مموری

HDDScan یکی از بهترین و قوی ترین برنامه های تست هارد دیسک لپ تاپ و کامپیوتر  است. در صورتی که اطلاعاتی در هارد دیسک دارید در استفاده از این نرم افزار دقت کنید. امکان دارد در صورت استفاده نادرست باعث شود اطلاعات هارد دیسک از بیین برود و قابل بازیابی نباشد. این برنامه تمامی هارد دیسکهای IDE و SATA و SCSI و حتی SSD و انواع فلش مموری های USB را پشتیبانی میکند.

نرم افزار عیب یابی هارد و رفع  بدسکتور فلش ، مموری

HDD Regenerator؛نرم افزار رفع بدسکتور هارد لپ تاپ و کامپیوتر 

علاوه بر نرم افزارهای فوق برنامه HDD Regenerator یکی از قدرتمند ترین برنامه های حذف بدسکتور نرم افزاری و تعمیر بدسکتور سخت افزاری با بلاک کردن بخش آسیب دیده میباشد. جهت استفاده از این برنامه حتما قبل از شروع فرآیند بد سکتور گیری هارد از اطلاعات مهم خود بکاپ بگیرید ، سپس برنامه را میتوانید از طریق بوت روی فلش (Bootable USB Flash) یا CD/DVD اجرا کنید .

پس از ریستارت شدن سیستم و بوت شدن ، Normal Scan with /without repair یا Prescan Show Bad Zones انتخاب (به هیچ عنوان گزینه Regenerate all sectors in a range even if not bad انتخاب نکید) و سپس گزینه Scan and Repair (اسکن و تعمیر خودکار بدسکتور ها )  را انتخاب نمایید و با فشردن کلید ۱ فرآیند بد سکتور گیری هارد را شروع کنید و پس از آن با انتخاب گزینه Start Sector فرآیند اسکن و تعمیر را شروع کنید ، توجه کنید که ممکن است این کار به ساعت ها زمان نیاز داشته باشد.

کلام آخر:

دراین نوشتار سعی کردیم ضمن ارائه توضیح کامل از مفهوم بدسکتور، به برسی روش هایی بپردازیم که به رفع آن منجر میشود.اگر هریک از روش های ذکره شده در این مقاله نتوانست مشکل بد سکتور هاردتان را رفع کند، می توانید در ادامه همین مقاله مشکلات خود را در میان بگذارید تا شاید کارشناسان ما بتوانند پاسخ مناسبی برای آن پیدا کنند.ضمنا اگر روش دیگری به ذهنتان می‌رسد با ما درمیان بگذارید.

24 دیدگاه برای “بدسکتور چیست؛چطور مشکل بدسکتور هارد را رفع کنیم؟

 1. رضا سعدالدینی گفته:

  با سلام من با استفاده از نرم افزار HDD Regenerator هارد اکسترنالم رو شروع به عیب یابی بدسکتور کردم. هارد یک ترابایت است و الان یک هفته است که کماکان دارد عیب یابی میکند … این عملیات تا کی قرار است ادامه پیدا کند؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   اگر اطلاعات هارد مهم است کار اشتباهی انجام داده اید، اگر مهم نیست بذاریت کار ش رو انجام بدهد .اگر اطلاعات هارد شما مهم است این کار ممکنه به علت مشکلات فیزیکی هارد اطلاعات رو برای همیشه از بین ببره

   ۱
   ۰
 2. آیدا گفته:

  سلام
  چند روز پیش داشتم از قسمت sharing ایتونز یه ویدیو رو مستقیما رو هارد اکسترنالم خالی میکردم که به خاطر حجم زیادش انگار هنگ کرد و کنسلش کردم ، اما بعد اون هاردم خیلی کند شده ، هیچیو نمیشه ازش پاک کرد و اطلاعات توش انگار دارن از بین میرن ، عکس و ویدیو رو نمیتونم ازش خالی کنم ، راه حلی براش هست؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   ریختن اطلاعات جدید روی هارد تاثیری روی خرابی هارد ندارد
   بهر حال هارد شما در حال خراب شدن بوده و خرابی رو در هنگام کپی اطلاعات جدید نشون داده
   هارد شما دچار کندی شده وبه علت خرابی هارد به مرور زمان کامل از کار خواهد افتاد
   برای رفع این کار نیاز به ابزار سخت افزاری است که از دست شما خارج ودر نهایت اصرار بیشتر به استخراج اطلاعات از سمت شما باعث خرابی بیشتر ودر بعضی از مواقع باعث اسیب های جبران ناپذیر خواهد شد.

   ۱
   ۰
 3. محمد روشن گفته:

  سلام ، وقت بخییر ، یه سوالی ذهنمو خیلی درگیر کرده ، لطفا راهنمایی کنید ، من هاردم بدسکتور افتاده ۶۰درصد بدسکتور داشت ، اطلاعاتشو پاک کردم ، بعد دادم به یه نفر ، ایا احتمال داره اطلاعات رو برگردونه؟ درست میشه؟

  ۱
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   بدسکتوری هارد با برگشت اطلاعات قبلی درست نخواهد شد.بدسکتور در ذات هارد می افتد واصولا در هیچ موردی با برگردوندن اطلاعات مشکل هارد برطرف نخواهد شد

   ۰
   ۰
 4. بانو گفته:

  من یه سری عکس روی هارد اکسترنال دارم که خیلی برام مهمن اما نمیتونم اونا رو کپی کنم روی کامپیوترم یا حتی توی همون هارد نشون نمیدن
  چکار باید بکنم تا بتونم عکسا رو نجات بدم ؟؟؟

  ۰
  ۰
 5. رضا گفته:

  سلام من یه هارد دارم که برای لپ تاپ ام هست خورده زمین و به قول فنی دچار بدسکتور فیزیکی شده . توضیح اول سعی کردیم اطلاعات از روی هارد خارج کنیم که نصف این انجام شد بعد متوقف شد . به تعمییراتی دیگه که کارش تخصص هارد بود مراجع کردم یکی دو ماه روش کار کرد بعد گفت درست نمیشه ببر پاساژ رضا شاید اونا بتون درست کنن الان می خوام بدونم واقعا درست میشه بعد چقدر هزینه داره

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   هارد شما دچار خرابی فیزیکی شده است.بهتر بود از اول به یک متخصص ارجاع می دادین که فشار زیادی روی هارد نمی اوردین بهر حال باید ارسال کنید شرکت بررسی کنم
   ودر نهایت در هارد دومی اطلاعات رو ریکاوری کنیم.

   ۰
   ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   بله صدر درصد خود همین بدسکتور ها مشکل هستند
   در بعضی از مواقع این بدسکتور نبوده ویک منطقه خراب است که حجم ان بیش از ۸۰ سکتور بوده است البته خود هارد قابلیت خود درمانی داشته و همین که شما می توانید از این هارد استفاده کنید به علت همین امر می باشد.
   اما در بعضی از مواقع اگر این تعداد بد سکتور زیاد شود عملکرد هارد به مشکل خورده و توانایی بلاک کردن بیشتر سکتور خراب را نداشته و هارد دچار NO DETECT شده
   بهتر است از هارد خود یک بک اپ گرفته واین هارد رو ب ای تعمیر به کانون ارسال نمایید

   ۰
   ۰
 6. هادی گفته:

  با سلام
  یک هارد wd یک ترابایت روی لپ تاپ نصب بود که با ssd جایگزین شد و هارد ۱ت با استفاده از کدی محل درایو نوری نصب شد. متاسفانه هارد ۱ت RAW شد و روی لپ تاپ پارتیشن بندی نمیشه و اگر هم بشه تمام پارتیشن ها RAW هستن. با روش های مختلف تست کردم درست نشد.حتی مجدد شروع به نصب ویندور۱۰ و فرمت نمودن و پارتیشن بندی مجدد هر دو هارد کردم اما تغییری ایجاد نشد. هارد۱ت رو از روز لپ تاپ برداشتم و با ساتا به PC متصل کردم. بدون هیچ مشکلی به راحتی با DISK PART پارتیشن بندی و فرمت کردم. و هر پارتیشن هم به شکل مجزا فرمت میشد. هارد رو مجدد روی لپ تاپ گذاشتم درایوها شناخته میشه و میشه استفاده کرد ولی یک گیر در درایو اول هست. به محص اینکه درایوی رو در لپ تاپ دستور فرمت میدم فرمت نمیشه و بلافاصله به حالت RAW تغییر پیدا میکنه(خاصه درایو اول) و دوباره همان حالت قبلی. مجدد هارد رو باز و روی PC بردم بدون هیچ مشکلی تمامی فرایندهای قبلی روش انجام میشه. لطفا راهنمایی بفرمایید.

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   این مشکل باید بررسی شود بهتر است شما هارد SSD رو روی یک سیستم دیگه هم بررسی کنید.ممکنه هارد SSD شما مشکل داشته باشه
   هارد دو کار انجام می دهد پس به طبع دو وظیفه دارد رایت اطلاعات و خواندن اطلاعات در بعضی از مواقع اگر یکی از این دو پروسه وظیفه خود رو درست انجام ندهند این مشکل پیش خواهد امد
   البته لپ تاب شما هم باید بررسی شود اما اولین مظنون هار SSD است در صورت درست بودن این هارد سپس باید سراغ لپ تاب رفت.

   ۰
   ۰
 7. محمد امین گفته:

  باسلام من یک هارد وسترن سری سبز ۵۰۰ گیگ دارم که تقریبا ۱۱ ساله داره کار میکنه و فشار روشه. سال پیش یبار بد سکتور گرفت ۸ تا با اچ دی دی ریجنیتور برطرف کردم یبارم ۶ ماه پیش ۶ تا گرف برطرف کردم تا همین یک هفته ی پیش که برق قطع شد و وقتی ویندوز میومد بالا یه قسمتایی از ویندوز مثل تسک بار کار نمیکرد و موس فریم فریم میشد بعدش دیگه کلا بوت نشد و بلو اسکرین میداد بازم ریپیرش کردم اینبار ۴ تا بد سکتور ترمیم کرد و ویندوز بدون هیچ مشکلی بالا اومد و سرعت سیستم عالیه و سلامتیش ۱۰۰ در صده. ایا امکان داره دوباره برگرده و اینکه به فکر هارد دیگه باشم؟ یا نه؟
  درضمن یه هارد ریفر ۱ترا وسترن گرین هم دارم تقریبا ۹ ماهه بدون هیچ مشکلی کار میکنه با سرعت نسبتا زیاد و سلامتی ۱۰۰ درصد و ۳۵ هزار ساعت کارکرد و کاربردش گیمه مثل سایبرپانک میخواستم بدونم ایا به این هاردای ریفر اطمینانی هست؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   اصولا شما هنوز هاردتون خراب نشده در فکر خرابی اینده هستین
   اما در کل در هارد دو چیز اساسی وجود دارد
   ۱ عمر هارد و تعداد read و write روی هارد
   ۲ طریقه استفاده
   اگر این دو عامل را درنظر بگیرید زمان استفاده از هارد برای اشخاص مختلف متفاوت هست
   اما بهترین توصیه من به شما استفاده از همین هارد ها و گرفتن بک اپ از اطلاعات در هارد دیگه هست که اگر هارد خراب شد دو هزینه گردن شما نباشد هزینه ریکاوری ودر صورت تعمیر نشدن هزینه تعویض هارد.
   ودر مورد سوال دوم شما متاسفانه در حال حاضر با اشفتگی بازار دلار اغلب هارد های که وارد ایران می شود ریفر بوده ودر ایران تعمیر شده وساعات کارکرد انها صفر می شود و شما اصولا به سختی می توانید هارد new پیدا کنید اما بهر حال اگر بخواین این هارد رو هم عوض کنید مشخص نیست هارد دوم شما ایا ریفر هست یا نه اما برای این هارد هم توصیه اول من به شما اینه که سری که درد نمی کنه دستمال نمی بندن فعلا داره کار می کنه استفاده کنید واگر در حال حاضر توانسته برای این هارد یک بار هم که شده از فضای کامل هارد استفاده کنید یعنی اطلاعات برای حجم کامل هارد بریزین وبتوانید این اطلاعات را بخوانید این هارد مشکلی ندارد و می تونید استفاده کنید

   ۰
   ۰
   • محمد امین گفته:

    بله تقریبا کامل پره نه سروصدا داره نه افت سرعت و نه بد سکتور و تقریبا دایم خواندنو نوشتن روش انجام میشه
    ممنون بابت پاسخ گوییتون :))))

    ۰
    ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   خیر دما درست هست مشکلی ندارد اصولا نرم افزار هایی که وظیفه چک کردن سلامت هارد را برعهده دارند درصورت خرابی یا دمای بالا با رنگ قرمز نشان می دهند

   ۰
   ۰
 8. علیرضا جنتی گفته:

  درود عزیزان ، لپ تاپ بنده روی هارد های اینترنال hdd که دارم بدسکتور میندازه و طوری هست که یک درایو کاملا باز نمیشه و انگار پریده، و باعث ایجاد تداخل توی سیستم میشه ،با توجه به اطلاعاتی که کسب کردم حدس میزنم بدسکتور سخت افزاری باشه ، میخواستم براورد هزینه تعمیر و بازیابی اطلاعات توش رو بدونم اینکه در بدترین حالت چقدر میشه و چقدر ممکنه طول بکشه ؟ این نکته رو بگم که با کوییک فرمت که قبلا انجام میدادم گاها هارد دوباره کار میکرد اما زودتر به اون مشکل میخورد باز ممنون از راهنماییتون .

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   لب تاب مشکل بد سکتوری در هارد به وجود نمی اورد بلکه ممکنه استفاده از مبدل های نادرست باعث کم اوردن برق به هارد شده و باعث به وجود اوردن مشکل در هارد می شود که ان هم دلیل استفاده از مبدل های نادرست می باشد .براورد هزینه تعمیر راحت هست مثلا یک هارد یک ترا بایت ۳۰۰ هزینه اون می شود اما هزینه بازیابی اطلاعات بر اساس خرابی مشخص می شود و بدون بررسی امکان اعلام قیمت نیست

   ۰
   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *