هارد هلیومی: نسل جدید درایوهای پلمپ شده با گاز هلیوم!

هارد هلیومی: نسل جدید هاردهای پلمپ شده با گاز هلیوم

هارد درایوهای پلمپ شده با گاز هلیوم دارای مزایت‌های بیشتر و عملکرد بهتری نسبت به هارد دیسک‌های معمولی است.

چرا هلیوم؟

هلیوم در مقابل دیگر مواد غیر قابل اشتعال دارای کمترین چگالی براحتی نمی‌توان آن را گرم کرد.این به این معنی است که هلیوم یک خنک کننده بسیار م ناسب است.این دو ویژگی موجب شده، که گاز هلیوم برای بسیاری از کاربردهای تخصصی انتخاب مناسبی باشد. پس از کشف این ویژگیها از آن به ­عنوان خنک کننده در دستگاه های تصویربرداری  مغناطیسی (MRI) شد.همین استفاده باعث شد تقاضای بسیار زیادی را برای این محصول  ایجاد شود،که فقط در چند نقطه از جهان آن هم با شرایط غیرمعمول و پیچیده زمین­ شناسی تولید شود.

کمپانی وسترن دیجیتال اولین تولیدکننده هارد هلیومی

بعد از استفاده موفق در دستگاه های تصویر برداری مغناطیسی ،کمپانی وسترن دیجیتال اولین هارد درایو کامپیوتر خود را که با استفاده از گاز هلیوم پلمپ شده بود،را تولید کرد. این هارد درایو ها برای استفاده در مراکز داده طراحی شده اند که در آن ها صدها و یا هزاران کامپیوتر در حال کار هستند.

چرا هلیوم؟ هلیم فقط ۷/۱ چگالی هوا را دارد. درایو پلمپ شده ( مهر و موم شده)  با هلیوم، کمترین آشفتگی turbulence  هوا را تولید می­کند، که به نوبۀ خود موجب صرفه­ جویی در مصرف برق، تولید کمتر گرما، تولید کمتر ارتعاشات و لرزش، تولید کمتر سرو صدا می­شود و اجازه می­دهد تا ظرفیت هارد بیشتر شده و هزینه های عملیاتی بسیار پایین تر را به همراه می آورد. تولید و ساخت این نوع درایوها گران قیمت می باشد، اما این هزینه­ ها با صرفه جویی انرژی و افزایش عملکرد جبران می­شوند. توجه داشته باشید این نمونه از هارد های کاملا پلمپ شده هیچگونه پیچی برای بازکردن درپوش ندارند و درپوش آنها جوش کاری شده است. تلاش برای بازکردن و جراحی هارد برای اینگونه هارد ها در کلین روم کلاس ۱۰۰ جراحی هارد در حال حاضر بی فایده است.

هارد هلیوم
هارد هلیوم: یک هارد دیسک که در یک محیط هلیوم کار می کند و مزایای بسیاری نسبت به یک هارد در خلاء دارد.

آشفتگی کمتر با هارد هلیومی Lower Turbulence

در مقایسه با هوا، چگالی کمتر هلیوم اجازه می­دهد تا هارد با آشفتگی و تلاطم بسیار کمتر بچرخد. سطح پایین آشفتگی اجازه می­دهد تا موتور برای چرخاندن درایو ۲۳٪ در مصرف برق صرفه­‌جویی کند، و سطح پایین آشفتگی اجازه می­دهد تا هفت پلتر ( دیسک های گردان مغناطیسی هارد) در یک درایو با ضخامت یک اینچ ، به جای پنج پلاتر کار کنند. در اینصورت ما قادر هستیم در فضایی کمتر تعداد بیشتری از پلتر ها که داده ها بر روی آنها ذخیره میشوند را ا دهیم. این امر موجب افزایش ظرفیت ذخیره­سازی درایو تا ۵۰ درصد (از ۴ ترابایت تا ۶ ترابایت) و افزایش ظرفیت ذخیره ­سازی سرور ها می­شود.

سر و صدای کمتر با هارد هلیومی

پایین بودن سطح آشفتگی هوای داخل درایو، میزان ارتعاش تولید شده توسط پلاتر در حال چرخش را کاهش می­دهد. سطح ارتعاش پایینتر میزان ۳۰% کاهش سر و صدای تولید شده توسط درایو را موجب شده است.برای مطالعه بیشتر توصیه می‌کنیم مقاله‌ای با عنوان «علت بلند شدن صدای غیرعادی هارد» را مطالعه کنید.

حرارت کمتر

آشفتگی کمتر در درایو بدین معنی است که اصطکاک کمتری بین مولکول ها تولید می­شود. این اجازه می­دهد تا درایو در دمایی در حدود ۴ درجه سانتیگراد خنکتر، به کار گرفته شود. این بدین معناست که درایو، گرمای کمتری به مرکز داده تزریق می کند و بنابراین به سیستم تهویۀ هوای کمتری نیاز است  که به این ترتیب موجب صرفه­جویی در انرژی می­شود.

چالش فرار گاز

تولید هارد هلیومی پلمپ شده در یک محیط هلیم یک چالش بزرگ بود. چرا؟ اتم هلیم آنقدر کوچک است که آنها می­توانند تقریبا به هر ماده­ای نفوذ کنند. ایجاد یک محفظه که بتواند در طی یک دورۀ زمانی طولانی، هلیم را نگه دارد سخت ترین بخش تولید هارد بوده است و این دلیلی بود که درایوهای هلیومی در زمان های طولانی گذشته قابل استفاده و تولید نبوده است.

مزایای محفظه پلمپ شده هارد هلیومی

تولید یک محفظه پلمپ شده مزیت های بیشتری را ایجاد می­کند. این محفظه هارد درایو را از رطوبت، گرد و غبار و آلاینده­های دیگر دور نگه میدارد. با این کار انتظار می­رود که نرخ ایرادات و عیوب هارد دیسک کاهش یابد و متوسط طول عمر درایو هلیوم افزایش.

هارد هلیومی مثالی است از اینکه چگونه استفاده از مواد خاص، چالشهای خاص را ایجاد می­کند اما میتواند منجر به صرفه­جویی استثنایی شود.

منبع: geology

۵/۵ - (۱ امتیاز)