جلوگیری از ریکاوری هارد؛ پاکسازی کامل هارد بدون بازگشت اطلاعات!

جلوگیری از ریکاوری هارد؛ پاکسازی کامل هارد بدون بازگشت اطلاعات!

در این مقاله ما سعی بر ارائه نرم افزار مناسب جهت حذف بدون بازگشت اطلاعات هارد می باشد. شاید برای شما پیش آمده باشد که اطلاعات خود را از روی لپ تاپ با کامپیوتر پاک کرده اید و قصد فروش لپ تاپ یا کیس خود را دارید اما از ترس ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات آن از فروش کیس یا لپ تاپ خود منصرف می‌شوید.

اما با خواندن این مطلب تا انتها متوجه می شوید با دانلود یک نرم افزار ساده می توانید اطلاعات خود را بدون بازگشت پاک کنید.

شناختن ساختار ریختن اطلاعات

برای آشنایی با پاک کردن بدون بازگشت اطلاعات ، کمی لازم می دانم در مورد ساختار هارد توضیحاتی ارائه دهیم.هنگامی که یک فیلم یا یک عکس روی هارد خود کپی می کنید یک فضایی از داخل هارد شما را اشغال می کند این فضا بر اساس حجم اطلاعات از چند سکتور تا چند میلیون سکتور را اشغال می کند.

سکتورچیست؟

سکتور کوچک ترین واحد آدرس دهی هارد و ذخیره سازی اطلاعات هارداست. اگر دنبال عدد دقیق آن باشیم می توانیم حجم یک فایل را بر اساس گیگا بایت به سکتور یا بر عکس تبدیل کنیم.برای مشاهده تو ضیحات بیشتر اینجا کلیک کنید.

به عنوان مثال : اگر یک فیلم با ظرفیت ۱GB  روی هارد خود کپی کنید حجم اشغال شده بر اساس سکتور بر اساس فرمول زیر بدست می آید:

* ۵۱۲ / ۱۰۲۴KB / ۱۰۰۲۴MB / ۱۰۲۴GB=GB تعداد سکتور

پس برای به دست آوردن یک GIG باید

GB1*1024*1024*1024/512=2,097,152

یعنی یک گیگ از فضای هارد شما چیزی حدود ۲,۰۰۰,۰۰۰ دو میلیون سکتور از داخل هارد شما اشغال می کند ، پس یک هارد یک ترا بایت می تواند حدود ۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ دو میلیارد سکتور در درون خود داشته باشد پس در درون هارد سکتور معنی دارند نه GIG

انواع حذف اطلاعات

 • فرمت کردن اطلاعات
 • پاک کردن پارتیشن یا در اصطلاح Delet Partition
 • Delet کردن اطلاعات
 • Shift Delet کردن اطلاعات

فرمت کردن اطلاعات:

هر هاردی به نام جدولی به نام ROOT می باشد این جدول شامل فضاهای حاوی اطلاعات هارد است پس از فرمت کردن اطلاعات فقط و فقط این جدول از هارد شما حذف می شود و اطلاعات که به صورت سکتور با یک تکنولوژی روی هارد شما همچنان وجود دارد.، و با یک نرم افزاری بازیابی اطلاعات ریکاوری می شود.

پاک کردن پارتیشن یا همان Delet Partition:

هنگام پاک کردن پارتیشن فقط و فقط از فضاهی کلی هارد سکتور صفر یا همان اولین سکتور پاک شده است که به راحتی قابل ریکاوری بوده و در ظرف کمتر از ۲۰ دقیقه امکان بازگشت اطلاعات به شکل اول می باشد.

Delet کردن اطلاعات:

در Delet کردن در بیشتر موارد در جای خود باقی میماند و فقط نماد آن به  Recycle Binداده می شود و شما می توانید به راحتی این فضا راRestor  کردن و اطلاعات در جای خود باقی بماند.

Shift+ Delet:

در حالت Shift Delet در اصطلاح شبیه حالت فرمت که یکی از جداول پاک شده است و در اصطلاح تمام اطلاعات در غالب سکتور در تمام فضای هرد دیسک وجود دارد.

دلیل از بین نرفتن اطلاعات بعد از حذف

در هارد های HDD به علت وجود قطعات مکانیکی در درون خود امکان پاک کردن اطلاعات به علت وقت گیر بودن نمی باشد و زمانی که شما دستور فرمت به هارد می دهید در صورت پر بودن یک هارد یک ترا بایت باید حدود زمانی نزدیک به ۵ ساعت برای هارد وقت صرف کند که برای جلوگیری از اطلاف وقت فقط فضا هارد را به صورت مجازی خال نشان داده و در صورت عدم ریختن اطلاعات جدید اطلاعات قبلی شما قابل ریکاوری می باشد.

روش پاک کردن اطلاعات بدون بازگشت

روش اول:

در روش اول اگر شما فلش یا رم یا هر حافظه ای را که خواستید پاک کنید که اطلاعات به هیچ عنوان قابل ریکاوری نباشد حتما” به اندازه حجم فضای خالی هارد اطلاعات بدرد نخوری مانند عکس ، فیلم های سینمایی و غیره پر کنید در این مواقع اطلاعات جدید روی اطلاعات قدیم ریخته و هنگام استفاده از نرم افزار اطلاعات قبلی شما که فیلم و عکس خانوادگی بوده غیر قابل ریکاوری می شود.

روش دوم:

در این روش شما می توانید اگر اطلاعات کل هارد را می خواهید بدون بازگشت فرمت نمائید باید هنگام فرمت کردن از روش زیر استفاده کنید.

استفاده از فرمت برای پاکسازی هارد

Quick Format: در Quick Format فقط و فقط جدول اطلاعات پاک شده . اطلاعات قابل ریکاوری می باشد.(تفاوت فرمت سریع و فرمت کامل چیست؟)

Full Format: اما در Full Format اطلاعات به صورت کامل و سکتور با یه سکتور پاک شده است و سکتورها از اطلاعات شما خالی و با صفر پر می شود برای آموزش این روش شما می توانید از روش زیر استفاده نمائید:

مرحله اول.در قسمت This PC یا My Computer کلیک راست کرده و گزینه Manage  را کلیک می کنیم.

جلوگیری از ریکاوری هارد؛ پاکسازی کامل هارد بدون بازگشت اطلاعات!

مرحله دوم. در قسمت Disk Managment حافظه مد نظر خود را که می خواهید فرمت کنید پیدا کرده برای جلو گیری از اشتباه در قسمتی که Disk  ها را به صورت عددی نشان داده است شما کلیک راست کرده و در اصلاحPropertis  بگیرین و با مدل هارد مطابقت نمائید.

جلوگیری از ریکاوری هارد؛ پاکسازی کامل هارد بدون بازگشت اطلاعات!

مرحله سوم. روی خود هارد در Disk Managment کلیک راست کرده سپس گزینه فرمت را فشار دهید.

جلوگیری از ریکاوری هارد؛ پاکسازی کامل هارد بدون بازگشت اطلاعات!

مرحله چهارم. در این مرحله شما حتما باید تیک قسمت Performa Quick Format را برداشته تا به جای فرمت معمولی یک فرمت کامل انجام دهد.

جلوگیری از ریکاوری هارد؛ پاکسازی کامل هارد بدون بازگشت اطلاعات!

مرحله پنجم. در مرحله بعد همانطور که می بینید با طی کردن درصد هنگامی که درصد آن ۱۰۰% شود یک فرمت کامل و اطلاعات بدون بازگشت خواهد شد.

جلوگیری از ریکاوری هارد؛ پاکسازی کامل هارد بدون بازگشت اطلاعات!

روش سوم.استفاده از نرم افزار

ایراد روش دوم حذف کامل اطلاعات بوده و اگر به عنوان مثال شما حجمی از اطلاعات مد نظر خود نباشد از مرحله دوم به علت حذف کامل اطلاعات قابل استفاده نمی باشد به عنوان مثال شما قسمتی از اطلاعات را نیاز دارید پس نمی توان از مرحله دوم استفاده کرد اما استفاده از نرم افزار به شما اجازه حذف کامل یا بخشی از اطلاعات را به شما می دهد و شما می توانید فقط یک پوشه یا حتی یک فیلم را بدون بازگشت حذف کنید.

در این بخش نرم افزار قدرتمند  Hard Wipe  را خدمت شما معرفی می کنیم.برای شروع ابتدا این نرم افزار را دانلود و نصب کنید.

دانلود نرم افزار

قابلیت های نرم افزار Hard Wipe

 • پاک کردن آسان کل درایو
 • پاک کردن اطلاعات به صورت تکی یا فضای خالی هارد دیسک
 • خاموش کردن کامپیوتر به صورت خودکار پس از حذف اطلاعات
 • کارکرد سریع نرم افزار

مرحله اول.نرم افزار را از حالت  RAR  خارج کرده و نرم افزار را نصب می‌کنیم.

جلوگیری از ریکاوری هارد؛ پاکسازی کامل هارد بدون بازگشت اطلاعات!

مرحله دوم.در مرحله بع هنگام باز شدن نرم افزار شما با چند آیتم مجزا رو به رو خواهید شد که در شکل زیر تمام آنها را از طریق شکل توضیح داده ایم شم

در مرحله اول شما می توانید یک فایل یا فولدر انتخاب کنید .

در قسمت Devices شما می توانید یک حافظه کامل را انتخاب کنید در قسمت Free Space شما می توانید فضای خالی هارد را انتخاب نمائید.

به عنوان مثال اگر یک اطلاعات در گذشته پاک شده و الان نمی خواهید اطلاعات ریکاوری شود این گزینه به شما کمک خواهد کرد .

جلوگیری از ریکاوری هارد؛ پاکسازی کامل هارد بدون بازگشت اطلاعات!

نتیجه گیری کلی از نرم افزار های بالا بر این اساس است که شما با استفاده از ۳ مراحل بالا برای از بین بردن اطلاعات بدون بازگشت به شما کمک خواهد کرد بهرحال بر اساس نیاز خود از کدام از موارد بالا اطلاعات شما را بدون بازگشت حذف خواهد نمود.

در مرحله بعد شما حتی می توانید دستورات رایت اطلاعات را عوض کنید به عنوان مثال با عدد صفر اطلاعات را پاک و جایگزین نمائید.

جلوگیری از ریکاوری هارد؛ پاکسازی کامل هارد بدون بازگشت اطلاعات!

در مرحله آخر نیز می توانید بعد از پاک کردن دستور خاموش کردن سیستم را دهید.

فیلم آموزش جلوگیری از ریکاوری هارد

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

23 thoughts on “جلوگیری از ریکاوری هارد؛ پاکسازی کامل هارد بدون بازگشت اطلاعات!

  • محمد نامدار says:

   سلام
   می تونید با نرم افزار low level format کل هارد رو فرمت کنید.یا هارد رو روی یک سیستم دیگه Full format کنید.یا پارتیشن C رو فرمت و اطلاعات به درد نخور به اندازه حجم کامل این پارتیشن بریزن با هر کدام از این سه کار اطلاعات غیر قابل بازیابی است.

   ۰
   ۰
 1. مریم says:

  سلام .من اگه بخام درایو سی رو با روش نرم افزاریهlow lewel formatبدون بازگشت اطلاعاتشو پاک کنم..ویندوزم نمیپره؟میشه لطفا زود جواب بدین؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام اگه تو درایو c ویندوز باشه نمیتونید اینکارو انجام بدین.لطفا بگید چرا میخواید درایو c رو پاکسازی کنید؟

   ۰
   ۰
   • پری says:

    سلام من میخواستم فضای خالی داخل پوشه های music و picture که جزو درایو c هستن رو پاک کنم، میخواستم بپرسم اسیب نمیزنه به درایوc?

    ۰
    ۰
    • محمد نامدار says:

     سلام
     نه اسیب نمی زنه اما اگر اطلاعاتی در این دو فولدر ندارین حجم خاصی از پارتیشن C شما اشغال نمی کنه و لزومی به پاک کردن ان ندارین اما اگر هم اطلاعاتی دارین و اونها مد نظر هست می تونید وارد این دو پوشه بشین و محتویات توش رو فقط پاک کنید.

     ۰
     ۰
  • حمید رضا says:

   سلام خسته نباشید از روش دوم استفاده کردم و درایو ر فرمت کردم ولی بعد از فرمت دسترسی به درایو ندارم ، یعنی حجم درایو رو نمیزنه _درایو باز نمیشه_ و یه کلمه انگلیسی NFTS زیرش نوشته ممنون میشم راهنمایی کنید چطور این مشکلو رفع کنم

   ۰
   ۰
 2. مهوین says:

  سلام من میخوام اطلاعات روی لپ تاپ از روی هاردم پاک بشه و قابل ریکاوری نباشه
  از کدوم روش استفاده کنم؟
  میشه لطفا زود جواب بدین

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   دو روش برای این کار پیشنهاد میشه
   اول اینکه اطلاعات رو از روی هارد پاک کرده و به حجم فضای خالی هارد اطلاعات بی ارزش مانند فیلم های سینمایی بریزین تا جایی اطلاعات جدید بریزین که حجم هارد پر شده و فضای خالی روی هارد دیگه وجود نداشته باشه حالا می تونید این اطلاعات جدید رو پاک کنید اطلاعات جدید روی اطلاعات قبلی اوررایت شده و اطلاعات قبلی به خیچ عنوان قابل بازیابی نمیشه
   روش دوم استفاده از نرم افزار هایی مانند hardwipe بوده ودر این نرم افزار باید گزینه free space رو انتخاب کرده این نرم افزار فضای خالی هارد رو اوررایت با صفر یا random سکتور ریخته و این باعث میشه اطلاعات پاک شده اوررایت شده وبه اطلاعات داخل هارد نیز اسیب وارد نمیشه

   ۰
   ۰
 3. گدراتناررر says:

  سلام من هاردم رو پاک کردم و اول از روش اول فرمت کامل انجام دادم بعد روش دوم برای محکم کاری از برنامه ای که معرفی کردید استفاده کردم که با اطلاعات صفر فضای هارد رو کاملا پر کرد میخاستم ببینم بازگشت اطلاعات مخصوصا عکس دیگه وجود نداره میخام مطمن بشم چون ما برنامه های خفنی برای ریکاوری عکس داریم

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   اگر از نرم افزار معرفی شده من به صورت درست استفاده کرده باشین اطلاعات با هیچ نرم افزار و سخت افزاری قابل ریکاوری نیست

   ۰
   ۰
 4. رضا says:

  سلام خسته نباشید
  اگر یک فایل از نوع rar رمز دار که مثلا ۱۰ الی ۲۰ فیلم با فرمت mp4 پاک شده باشه از یکی درایو ها با ریکاوری به همون فرمت rar برمیگردد؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   با هارد های جدید و مشکلات جدید باید دقیق هارد بررسی شود اما اگر هارد ssd یا هارد های وسترن جدید نباشد بعد از ریکاوری نیز بهترین کار رسیده به خود فایل rar بوده و اون فایل ریکاوری شود و بعد از ریکاوری پسورد به این فایل داده شود تا به اطلاعات خود به صورت کامل برسید

   ۰
   ۰
  • محمد نامدار says:

   بله با این نرم افزار امکان بازیابی اطلاعات هارد به هیچ عنوان امکان پذیر نیست

   ۰
   ۰
 5. امیر says:

  سلام
  یعنی با روش دوم بدون هیچ نرم افزاری اطلاعات به هیچ وجه بازگردانی نمیشه؟؟؟
  حتی روی SSD؟؟

  ۰
  ۰
 6. محمد says:

  سلام وقتتون بخیر ، من میخوام هارد کامپیوتر م بفروشم، ویندوز کامپیوتر هم روی درایو c نصب شده ، میخوام بدونم میتونم نرم افزار dvd low level format tool روی کامپیوترم که در واقع روی درایور c که ویندوز هم روش هست نصب کنم و بعد از نصب این برنامه اقدام به فرمت کامل هارد اینترنال کامپیوترم بکنم جوری که هیچ جور اطلاعاتم قابل بازیابی نباشه ؟ یا باید برای اینکار حتما هارد اینترنالم رو به کامپیوتر دیگه ای وصل کنم تا بتونم از طریق نرم افزار hdd low level format به طور کلی فرمت ش کنم ؟ ممنون میشم جواب بدید

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   شما دوراه می تونید انجام بدین هارد رو از کیس خارج کرده و به یک سیستم دیگه انتقال داده سپس کل هارد را از نرم افزار بالا استفاده کرده و مجدد یک ویندوز جدید نصب کنید یا ابتدا اطلاعات خودتون رو پاک کرده سپس از طریق نرم افزار Hard Wipe و انتخاب گزینه free space رو که در سایت آموزش اون رو‌گزاشتم انتخاب و در این دو حالت اطلاعات شما توسط هیچ شخص و مرکزی قابل بازیابی نخواهد شد

   ۰
   ۰
 7. مهدی says:

  سلام دوتا سوال
  یعنی با هاردوایپ کاملا اطلاعات مطمئنا فرمت میشه و به هیچوجه قابل بازگشت نیست حتی اگر طرف تو این جور کارها حرفه ای باشه؟
  و سوال دوم اینکه درایو سی یا ویندوز رو چطور فرمت بدون بازگشت کنیم بدون اینکه روی سیستم دیگه بزاریمش؟
  ممنون

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   وایپ هارد اگر به صورت درست و کامل انجام شود ریکاوری آن غیر ممکن است حتی توسط متخصصین این امر
   و در باره سوال دوم اگر بالا آمدن ویندوز مهم نیست هارد را به یک سیستمی که داری ویندوز هست اتصال داده و یک فول فرمت کامل انجام دهید نه دیگه ویندوز بالا می اید نه هیچ اطلاعاتی دیگه قابل ریکاوری هست

   ۰
   ۰
 8. سینا سلیمی says:

  سلام وقت بخیر. ببخشید من دوستم با نرم افزار hardwipe، هارد اکسترال شرکت رو فرمت کرده ولی در حین فرمت مجبور بوده چند بار لپتاپ و هارد رو جا به جا کنه. الان که فرمت تموم شده متاسفانه سیستم هارد رو شناسایی نمیکنه. میشه لطف کنید بفرمائید ایراد کار کجاست ؟ با تشکر

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار says:

   سلام
   وقتی هارد به صورت کامل wipe بشه MBR از بین می رود و باید مجدد پارتیشن بندی شود شما می توانید وارد قسمت disk management بشوید و هارد را پارتیشن بندی مجدد کنید

   ۰
   ۰
 9. محمدعلی says:

  سلام و درود ببخشید سوالی داشتم!!
  من با نرم افزار هارد وایپ سه بار با سرعت Slow و متود Zero Overwrite هارد اکسترنال خودمو زدم فرمت کامل کردم !! آیا مطمئن باشم که دیگر اطلاعات این غیر قابل بازگشت است حتی توسط متخصصین این امر ؟؟

  ۰
  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *