معرفی ۵ نرم افزار رایگان برای پاک کردن کامل هارد

معرفی 5 نرم افزار رایگان برای پاک کردن کامل هارد

آیا به دنبال فروش یک کامپیوتر قدیمی هستید و می خواهید هارد درایو آن را قبل از فروش پاک کنید؟ دلیل شما هر چه باشد، تعداد زیادی برنامه وجود دارد که می توانید با آنها نه تنها داده های روی هارد دیسک را پاک کنید بلکه به گونه ای پاک کنید که هرگز دیگر قابل بازیابی نباشد. اگر اطلاعات حساس زیادی دارید پاک کردن ایمن هارد دیسک به شدت توصیه می شود.

جلوگیری از ریکاوری اطلاعات هارد دیسک

پاک کردن ایمن اساساً یک فرمت سطح پایین را انجام می دهد به طوری که کل دیسک با صفرها بازنویسی می­شود. سایر نرم افزارها چندین بار داده های ناخواسته را روی دیسک می نویسند تا اثری از داده های قبلی باقی نماند. با هریک از این روش ها هیچ کس نمی تواند داده های اصلی را از هارددیسک خارج کند چون به طور کامل از بین رفته است.

در این پست به پنج برنامه محبوب اشاره خواهیم کرد که می توانید برای پاک کردن مناسب هارد دیسک از آنها استفاده کنید. برنامه های رایگان و خوب فراوانی وجود دارد که نیازی به صرف هزینه برای انجام کارهایی مثل پاک کردن هارد درایو نیست. شما می توانید با استفاده از نرم افزارهای رایگان، تقریباً به نتایج مشابهی دست یابید.

DBan (بوت و نوک داریک)

DBan احتمالاً محبوب ترین برنامه است و در اصل یک دیسک بوت جامع و مستقل است. با استفاده از CDBurnerXP یا هر برنامه برنینگ که دوست دارید، یک سی دی قابل راه اندازی (بوت) بسازید و پس از ری استارت کردن کامپیوتر هر زمان که خواسته شد سی دی را بوت کنید.

شما می توانید از بین روش های مختلف پاک کردن از جمله پاک کردن گوتمان (Gutmann Wipe)، «کوتاه و متوسط وزارت دفاع» ​​و غیره انتخاب کنید. من چندین بار از این برنامه استفاده کرده ام و دریافته ام که در پاک کردن داده از روی انواع مختلف هارد درایو عملکرد بسیار خوبی دارد. اگر به هر دلیلی DBan برای شما کار نمی کند می توانید سایر برنامه های زیر را امتحان کنید.

KillDisk

KillDisk دو نوع است: رایگان و حرفه ای. نسخه حرفه ای آن قطعاً از لحاظ گزینه ها بهتر از DBan است اما ارزش هزینه کردن ۴۰ یا ۵۰ دلار را ندارد. نسخه رایگان فقط یک راه برای پاک کردن داده ها از روی هارد درایو (پاک کردن با صفرهای تک گذر) دارد اما با این حال در پاک کردن هارد دیسک خوب عمل می کند. قطعاً DBan بهتر است چون می توانید از پروتکل DoD 5220.22-M استفاده کنید.

اگر این برنامه را بخرید یک مجموعه عالی از ۱۷ گزینه برای حذف داده ها دارید و استانداردهای امنیتی به شرح زیر است:

 • پاک کردن با صفرهای تک گذر
 • پاک کردن با کارکترهای تصادفی تک گذر
 • پاک کردن با روش تعریف شده توسط کاربر، با استفاده از الگوی کاربر و تعداد مشخص شده گذرها
 • پاک کردن با تعداد گذرهای تعریف شده توسط کاربر (تا ۹۹)
 • وزارت دفاع آمریکا ۵۲۲۰.۲۲ M
 • وزارت دفاع آمریکا ۵۲۲۰.۲۲ M (ECE)
 • ارتش آمریکا AR380-19
 • نیروی هوایی آمریکا ۵۰۲۰
 • Navso P-5329-26
 • (MFM) Navso P-5329-26
 • (RL) NCSC-TG-025
 • OPS-II کانادایی
 • مبنای HMG 155
 • HMG 155 پیشرفته
 • VISTR آلمانی
 • بروس اشنایر
 • روش گاتمن
 • GOST p50739-95 روسی

شما می توانید از این برنامه مستقیما در ویندوز، DOS یا رسانه های قابل بوت استفاده کنید بنابراین می توانید هر دیسکی را چه در ویندوز، لینوکس، OS X و غیره پاک کنید. پاک کردن تعداد زیادی دیسک ارزش هزینه کردن را دارد در غیر این صورت نسخه رایگان نیز عملکرد خوبی دارد.

Disk Wipe

یکی دیگر از اپ های رایگان Disk Wipe است. تنها اشکال آن این است که یک اپ مبتنی بر ویندوز است پس باید آن را بر روی یک سیستم عامل اجرا کنید در حالی که دو مورد دیگری که در بالا ذکر شد با استفاده از سی دی یا فلاپی دیسک قابل بوت هستند. و از آنجایی که این اپ مبتنی بر ویندوز است فقط هارد درایوهایی در فرمت ویندوز را پاک می­کند (NTFS ، FAT32 ، FAT و غیره).

پس اگر این مساله برای شما مشکلی ندارد این برنامه عالی است! این برنامه قابل حمل است و نیازی به نصب ندارد و می توانید آن را با یک USB جابجا کنید یا برای خودتان ایمیل بزنید. این برنامه می تواند هارددرایوها، کارت های حافظه، کارت های SD و غیره را پاک کند.

همچنین الگوریتم های پیشرفته مانند DoD 5220-22.M، ارتش ایالات متحده و پیتر گاتمن را پشتیبانی می کند.

Eraser

برنامه دیگری که مشابه Disk Wipe است Eraser می باشد. این نرم افزار منبع باز است و پیوسته آپدیت می شود. آخرین نسخه آن ویندوز ۷ و ویندوز سرور ۲۰۰۸ را پشتیبانی می کند. مشکل آن این است که فقط سیستم عامل ویندوز را پشتیبانی می کند و فقط داده ها در درایوهایی که ویندوز را پشتیبانی می کنند را پاک می­کند.

Eraser برخلاف سایر برنامه های اشاره شده در بالا الگوریتم های پیشرفته زیادی را پشتیبانی نمی کند و بنابراین اگر واقعاً پاک کردن ایمن هارد درایو را مدنظر دارید بهترین گزینه نیست. این برنامه رایگان است و استفاده از آن با ریسک بیشتری همراه می باشد.

ابزار فرمت سطح پایین HDD

این برنامه رایگان است اما یک کلاهک سرعتی حدود ۱۸۰ گیگابایت در ساعت دارد. اگر مبلغی حدود ۳ دلار هزینه کنید می توانید برنامه را بدون کلاه سرعتی دریافت کنید. این برنامه درایوهای SATA ، IDE ، SCSI ، SAS ، USB و Firewire را پشتیبانی می کند.(دانلود نرم افزار)

همانند دو مورد قبلی، فقط سیستم عامل ویندوز را پشتیبانی می کند بنابراین اگر هارد درایو از یک سیستم عامل متفاوتی دارید باید آن را به کامپیوتر شخصی ویندوز که استفاده می کنید وصل کنید.

به طور کلی، بهترین گزینه های شما برای پاک کردن هر هارد درایو با بالاترین سطح امنیتی DBan و KillDisk است. اگر اینها عملکرد خوبی ندارند یا هزینه آن زیاد است می توانید هر یک از سه برنامه ذکر شده دیگر را امتحان کنید.

نرم افزار های فوق دارای معایب و محاسنی نیز بوده که ممکن است ما را در کار کردن با آن ها دچار مشکل کند.

 1. به طور مثال زمان محدود ، و شما دسترسی به اینترنت نداشته و در گذشته نیز تمهیداتی برای دانلود یا BOOT CD آن نکرده این.
 2. دسترسی به اینترنت داشته اما توانایی دانلود یا BOOT را نداریم و در گذشته به هیچ عنوان هیچ برنامه ای را دانلود و نصب نکرده ایم .
 3. و مشکل سوم برای عدم دسترسی به BOOT  به CD  می باشد CD BOOT وجود ندارد.

حال با در نظر گرفتن مشکلات بالا ما سعی می کنیم دو روش کاربردی ، راحت و بدون هزینه در پایین ارائه دهیم که به طبع تقریبا با درصد امهای اطلاعات با نرم افزار های بالا برابری کرده و شما نیاز به نصب هیچ برنامه اضافه ندارین.

روش اول

 1. در درون پارتیشنی که می خواهیم اطلاعات آن را نابود کنید کلیک راست کرده و گزینه FORMAT را انتخاب می نمایید سپس هارد خود را فرمت معمولی یا همان QUICK FORMAT می کنید حال اطلاعات شما پاک شده است اما هنوز توسط متخصصین این امر به کمک نرم افزار های قوی قابل بازیابی می باشد.

برای حل این مشکل در پارتیشنی که QUICK FORMAT  انجام شده شروع به ریختن اطلاعات بی ارزش مانند فیلم های سینمایی یا موزیک کرده تا حجم کل پارتیشن را اشغال نماید به طور مثال پارتیشن شما ۱۰۰ گیگ می باشد شما باید ۱۰۰ گیگ اطلاعات بی ارزش روی پارتیشن مورد نظر کپی کنید حال ممکن است شما ۱۰۰ گیگ اطلاعات بی ارزش نداشته باشید به طور مثال ۱۰ گیگ دارین برای حل این مشکل این ۱۰ گیگ را ده بار با عناوین مختلف روی هارد کپی کنید تا حجم پارتیشن پر شود هنگامی که حجم پارتیشن با این اطلاعات پر شد هیچ مرکز بازیابی اطلاعات توانایی ریکاوی قبل از این اطلاعات بی ارزش را نداشته و به راحتی و کم هزینه ، شما اطلاعات خود را امها نموده اید.

روش دوم

 • هنگامی که شما پارتیشن خود را میخواهید فرمت نمائید بعد از کلیک راست روی پارتیشن انتخاب کلمه FORMAT در صفحه بعد در قسمت پایین شما می توانید با برداشتن تیک QUICK FORMAT  به این پارتیشن دستور FULL FORMAT  را داده و پارتیشن را به صورت کامل با جای گذاری صفر به جای اطلاعات شما پروسه امهای اطلاعات را انجام دهید.

که البته کمی زمان بر بوده اما کاملا” قابل اطمینان و هیچ مرکز و نرم افزار توانایی ریکاوری اطلاعات شما بعد از FULL FORMAT را ندارد البته لازم به ذکر است از ۱ درصد تا ۱۰۰ درصد طی می کند شما باید حتما به پارتیشن این زمان را بدهید و قطع کردن این پروسه به طور مثال در ۵۰% اگر این پارتیشن شما کامل بوده باشد ۵۰% اطلاعات مابقی شما با نرم افزار ها و متخصصین این کار امکان پذیر می باشد پس حتما از صد در صد طی شدن پروسه مطمعن شوید.

نکته قابل اهمیت در ویندوز ۷  ، ۸ یا ۱۰ شما با برداشتن تیک QUICK FORMAT به صورت ناخودآگاه دستور FULL FORMAT را داده اید اما شما گزینه FULL FORMAT را نمی بینید اما در ویندوز های قدیمی شما هنگام انتخاب کردن FORMAT  همیشه باید قبل گزینه FULL و QUICK یکی را انتخاب کنید.

به هر حال استفاده از هر کدام از نرم افزار های بالا به هیچ عنوان امکان دسترسی به اطلاعات پاک شده شما را نخواهد داد و می توانید با خیال راحت هارد یا کامپیوتر خود را فروخته و یا در اختیار دیگران قرار دهید بدون لو رفتن هیچ گونه اطلاعاتی.

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

۰

به هر حال استفاده از هر کدام از نرم افزار های بالا به هیچ عنوان امکان دسترسی به اطلاعات پاک شده شما را نخواهد داد و می توانید با خیال راحت هارد یا کامپیوتر خود را فروخته و یا در اختیار دیگران قرار دهید بدون لو رفتن هیچ گونه اطلاعاتی.

User Rating: ۵ ( ۱ votes)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *