تعمیر هارد دیسک و بازیابی اطلاعات هارد

هدف ما در کانون بازیابی اطلاعات ارائه روش هایی ایت که در وهله اول هارد آسیب دیده شما را تعمیر و سپس اطلاعات آن را بازیابی کند. در این نوشته سعی کرده ایم که به برسی علت خرابی انواع هارد و روش های ریکاروری هارد بپردازیم.

اگر هارد دیسک شما به هر دلیلی آسیب دیده باشد، و امکان دسترسی به اطلاعات آن نداشته باشید؛ اولین روشی که برای ریکاوری اطلاعات آن در نظر می گیرید چیست؟ با ما همراه باشید تا به برسی این روش ها بپردازیم.

 استفاده از نرم افزارهای ریکاوری برای هارد معیوب ، همیشه جواب نمی دهد!

استقاده از نرم افزار ریکاوری اطلاعات در صورتی موثر است که هارد دیسک شما توسط سیستم شناسایی شده باشد و شما به هارد درایو خود دسترسی دارید.اما موقعیتی را تصور کنید که هارد شما در اثرضربه،گرما و یا هر علت دیگری با مشکل عدم شناسایی هارد توسط سیستم مواجه باشد.در این صورت بهترین روش بازیابی اطلاعات چیست؟

هدف ما از طرح این مشکل هارد دیسک آسیب دیده باشد و همچنین توسط سیستم شناسایی نشود و یا هنگام اتصال هارد به سیستم پیغام خطاهای غیر منتظره بر صفحه نمایش ظاهر شود.

شناسایی خرابی های رایج هارد دیسک و راهکارهایی برای تعمیرات هارد دیسک

اگر بخواهیم عمده مشکلات انواع هارد های موجود در بازار را دسته بندی کنیم.باید آن را در ۳ دسته بندی کلی قرار دهیم تا براحتی علت آن را شناسایی کنیم.این دسته به صورت زیر قابل برسی است:

  1. تعمیر هارد با اختلالات منطقی
  2. تعمیر هارد با اختلالات اکلترونیکی
  3. تعمیر هارد با آسیب فیزکی

موارد خرابی هارد دیسک با آسیب منطقی Logical Failure

خرابی های منطقی هارد، بر اثر حذف کردن فایل ، فرمت شدن هارد دیسک و یا خارج از دسترس شدن فایل ها files not accessible پس از آسیب ناگهانی سیستم System Crash و بصورت اتفاقی و ناخواسته اتفاق می‌افتد. خرابی هارد دیسک با آسیب های منطقی زمانی رخ می دهد که راه انداز سیستم فایل هارد دیسک دچار آسیب می شود و یا پاک می شود. این نوع بازیابی اطلاعات در مواردی که فرمت کردن اتفاقی رخ دهد نیز مورد نیاز می باشد.

خرابی سیستم فایل هارد دیسک File System Corruption

زمانیکه درایور فایل سیستم هارد دیسک ( NTFS , FAT , HFS ) آسیب می بیند و داده های موجود بر روی هارد دیسک غیر قابل دسترسی می شوند.

سیستم فایل NTFS و FAT ویندوز

برای فایل سیستم های NTFS و FAT ، فایل سیستم مادر یا Master File System – MFT حاوی اسکلت بندی ساختار پوشه ها می باشد. این قسمت حاوی فهرستی از تمامی فایل های روی درایو مشتمل بر ستون های ویژگیها و سطرهای ثبت فایلها می باشد.

اگر ویژگیهای فایل کمتر از ۱۰۲۴ کیلوبایت در فایل سیستم مادر MFT باشد ، آنها بعنوان ویژگیهای ساکن در آنجا ثبت می شوند. اما در صورتیکه از این حد بگذرند آنها در سیستم فایل اصلی اضافی و یا فایل های ابر داده Metadata ذخیره می شوند.

وقتی که فایلی را بصورت اتفاقی و یا عمدی حذف می کنید ، در سیستم فایلی ویندوز NTFS چه اتفاقی می افتد؟

وقتی که فایلی را حذف می کنید ، وضعیت تخصیص فایل عوض می شود. و از حالت allocated یا موجود به حالت unallocated یا حذف شده تغییر حالت می دهد.

برای بازیابی اطلاعات از روی هارد پاک و یا فرمت شده ، متخصصین بازیابی اطلاعات محتوای فایل سیستم مادر را برای جستجوی وضعیت های پاک شده و با استفاده از تکنیک های تخصصی مورد بررسی قرار می دهند. با توجه به این نکته که محتوای مورد نظر بازنویسی نشده است ، این نوع از بازیابی اطلاعات بسیار موفقیت آمیز خواهد بود.

بازیابی اطلاعات سیستم فایلی FAT 32 و exFAT که بیشتر در هارد دیسک های اکسترنال External Hard Drives و حافظه های فلش USB memory sticks

فرمت استاندارد بیشتر حافظه های جانبی قابل استفاده FAT32 است. این نوع از سیستم فایلی توسط مایکروسافت ایجاد و در اوایل دهد ۹۰ میلادی بهبودی بر سیستم فایلی FAT بود.

دایرکتوری FAT شامل ناحیه رزرو ، ناحیه FAT ، دایرکتوری ریشه و ناحیه داده می باشد. در زمان بازگردانی اطلاعات هارد دیسک در نوع FAT ، مهمترین قسمت سیستم فایل FAT ، دایرکتوری ریشه می باشد. این ناحیه مسیر پیمایش تکنیسین های بازیابی اطلاعات را مشخص می کند که کدام مسیر شامل کدام محتوا بوده است. محتوای دایرکتوری ویژگیهایی از قبیل نام فایل ، تاریخ ایجاد فایل ، تاریخ آخرین تغییرات فایل ، سایز فایل ، کلاستر آغازین و وضعیت تخصیص allocation status جهت وجود و یا حذف فایل را مشخص می کند.

نشانه های متداول خرابی هارد دیسک و ایجاد آسیب منطقی هارد دیسک

  • نرم افزاری جدید بر روی سیستم نصب کرده اید و سیستم بوت نمی شود.
  • بر روی ویندوز خود خطای صفحه آبی Bluescreen و یا بر روی مکینتاش خطای صفحه سفید با علامت سوال چشمک زن مشاهده نموده اید.
  • پوشه ها و یا فایلها بدون هیچ دلیلی دیگر قابل مشاهده نیستند.
  • خرابی سیستم فایل HFS

تجهیزات رایانه ای اپل از ساختار سیستم فایلی سلسله مراتبی استفاده می کنند. در انجام بازیابی اطلاعات از تجهیزات اپل آگاهی از نقاط قوت و ضعف این سیستم فایلی بسیار حائز اهمیت می باشد.

مهمترین قسمت سیستم فایلی سلسله مراتبی HFS فایل کاتالوگ است. این فایل مورد استفاده مدیرفایلها می باشد تا اطلاعات مربوط به ساختار پوشه ها بر روی درایو را سازماندهی کند. فایل کاتالوگ بر اساس B-Tree ساختاردهی شده و شامل Header nodes , index nodes , map nodes و  leaf nodes می باشد.

آسیب گره کاتالوگ یکی از دلایل متداول از بین رفتن اطلاعات در تجهیزات مکینتاش می باشد. زمانیکه گره فایل کاتالوگ آسیب می بیند ، فایل بصورت پراکنده دریافت می شود و موقعیت یابی فایل بسیار سخت می شود.

 اما ، استفاده از اطلاعات Volume Header درایو و آنالیز فهرست فایلها می تواند متخصصین بازیابی هارد را برای بازسازی و بازیابی اطلاعات هارد دیسک تا حدودی یاری نماید و سرانجام منجر به بازیابی اطلاعات پاک شده و یا ازبین رفته بر روی حافظه های اپل شود.

تعمیر هارد با خرابی فرم ویر Firmware

فرم ویر یا میان افزار اغلب هارد دیسک های مدرن در ناحیه سیستم پلاترها ذخیره می شوند. عموما ناحیه سیستم شامل فهرست خرابی های P-List و G-List می باشد. P-List حاوی فهرست اولیه خرابی می باشد. همچنین فهرست کلیه سکتورهایی که طی تست کارخانه ای بعنوان بدسکتور شناخته شده اند می باشد.

فهرست خرابی های ایجاد شده یا G-List شامل سکتورهای خراب یا بدسکتورهایی می باشد که طی طول عمر هارد دیسک ایجاد شده اند. همچنین ناحیه سیستم شامل اطلاعات مهم سروو برای همگام سازی میان هدها و پلاترها می باشد. زمانیکه فرم ویر دچار خرابی می شود ، درایو توانایی فراهم سازی اولیه را نخواهد داشت و اطلاعات غیر قابل دسترسی خواهد شد.

حذف و یا فرمت شدن ناخواسته اطلاعات هارد دیسک

حتی زرنگترین کاربران کامپیوتر نیز ممکن است بصورت اتفاقی فایلهایی را از روی کامپیوتر حذف کنند. اگر این اتفاق برای شما افتاد ، سریعا استفاده از کامپیوتر را متوقف کنید. زمانیکه یک فایل از روی کامپیوتر حذف می شود ، فضای تخصیص داده شده به آن بعنوان تخصیص نیافته یا Unallocated نشان گذاری می گردد تا زمانیکه فایل جدید بر روی آن موقعیت نوشته شود.

– ممکن است هارد جدیدی را خریده باشید و در هنگام آماده سازی آن اشتباها هارد قدیمی خود را فرمت کنید.

– ممکن است هارد دیسک شما در زمان نصب سیستم عامل بر روی آن ، بصورت اتفاقی فرمت شود.

– در زمان تخصیص پیوست های RAID ، ممکن است تصادفا پارتیشن های هارد را حذف کنید و یا آرایه بندی تنظیمات کارخانه را ریست کنید.

بازیابی اطلاعات و تعمیرات هارد دیسک رمز گذاری شده Encrypted Hard Drive

رمزگذاری روشی برای حفاظت اطلاعات و جلوگیری از دسترسی به آنها بدون کلمه رمز میباشد. رمزگذاری هارد دیسک می تواند توسط کاربر ایجاد و یا بصورت پیش فرض بر روی درایو ذخیره سازی اطلاعات موجود باشد. رمزگذاری توسط کاربران عموما بوسیله نرم افزارهایی از جمله TruCrypt, Safeboot و SafeGuard ایجاد می شود. از سوی دیگر رمزگذاری های پیش فرض بر روی هارد دیسک ها ( مانند رمزگذاری ۱۲۸-bit ) عموما بر روی هارد دیسک اکسترنال وسترن دیجیتال قابل مشاهده می باشد.

اطلاعات از روی هارد دیسک های رمزگذاری شده با موفقیت قابل بازیابی است. در صورتیکه درایو هارد دیسک دچار آسیب منطقی یا Logical defects شده باشد ، درایو هارد دیسک پیش از انجام فرآیند بازیابی اطلاعات ، رمزگشایی می شود. اگر درایو هارد دیسک دچار آسیب فیزیکی Physical defects شده باشد ، هارد دیسک در ابتدا تعمیر می شود سپس اطلاعات هارد دیسک رمز گشایی می شود.

راه سریع برای تشخیص خرابی منطقی هارد دیسک یا Hard Disk Drive Logical Failure

زمانیکه شما درایو هارد دیسک را به کامپیوتر متصل می کنید ، پیغامی مبنی بر فرمت درایو ” You need to format the disk in drive X before you can use it. Do you want to format it? ” همچنین پارتیشن درایو هارد دیسک در زمان اتصال به کامپیوتر شناخته نمی شود.

فرآیند تعمیرات هارد دیسک و بازیابی اطلاعات در صورت خرابی منطقی هارد دیسک یا Hard Disk Logical Failure

عموما ، پس از بروز خرابی منطقی هارد دیسک ، نیاز به بازسازی سیستم فایلی می باشد. در اغلب موارد ، میزان قابل توجهی از اطلاعات شناسایی هارد دیسک از دست رفته و بایستی این قسمتهای از دست رفته مجددا بر روی سکتورهای هارد دیسک به درستی شبیه سازی شود.

انواع آسیب الکترونیک هارد دیسک

زمانی اتفاق می افتد که درایو هارد دیسک در بایوس سیستم قابل مشاهده و شناسایی نبوده و هارد دیسک هیچ فعالیتی ندارد.

نارسایی چیپست رام هارد دیسک Rom Chip Failure / آسیب دیدن فرم ویر Firmware Corruption

بعضی از ماژولهای فرم ویر ، بخصوص ماژولهایی که برای شناسایی هارد دیسک به سیستم ضروری هستند بر روی چیپ رام ROM Chip بر روی برد مدار چاپی هارد دیسک ( PCB ) ذخیره می شوند. زمانیکه فرم ویر آسیب می بیند و یا چیپست رام هارد دیسک خراب می شود ، هارد دیسک قابل دسترسی نیست. کارشناسان تعمیرات هارد دیسک لاژورد بانک اطلاعاتی فرم ویر هارد دیسک های Seagate ، Western Digital ، Samsung ، Maxtor ، Toshiba و Hitachi را جهت بازیابی اطلاعات شما در دسترس دارند.

نارسایی القاگر یا سلف و دیود TVS

برد PCB هارد دیسک حاوی تعدادی سلف یا القاگر و یک یا چند دیود TVS برای تنظیم جریان ولتاژ در مدار درایو هارد دیسک می شود. اگر یک یا چند تنظیم کننده بر روی مدار آسیب ببینند ، درایو هارد دیسک توانایی روشن شدن را نخواهد داشت.

 دلایل خرابی الکترونیک هارد دیسک Hard Disk Drive Electronic Failure

شوک الکتریکی Electrical Overstress

هر درایو هارد دیسک بایستی که با محدوده ای از ولتاژ کار کند و این محدوده ی جریان و ولتاژ توسط کمپانی سازنده هارد دیسک تعیین می شود. زمانیکه هارد دیسک خارج از محدوده امن عملکرد کار می کند ، شوک الکتریکی می تواند باعث آسیب به الکترونیک هارد دیسک شود. بعنوان مثال استفاده از آداپتور جایگزین برای لپ تاپ در صورتیکه ولتاژی متفاوت با آنچه برای لپ تاپ در نظر گرفته شده است می تواند الکترونیک هارد دیسک را دچار شوک الکتریکی کند.

تخلیه الکترواستاتیک Electrostatic Discharge

اگرچه درایو هارد دیسک دارای دیود هایی جهت محافظت از تغییرات ناگهانی ولتاژ در مدار می باشد اما در برابر تخلیه الکترواستاتیک آسیب پذیرند. شدت جریان بیشتر از حد نرمال باعث افزایش فشار بر فلز رسانای برد مدار چاپی شده و به اتصالات آن آسیب وارد می کند.

دمای بیش از حد Thermal Overstress

یک دستگاه میزبان با دمای بیش از حد مانند یک کامپیوتر یا لپ تاپ که با دمای بالا کار می کند ، باعث شوک حرارت بیش از حد بر روی الکترونیک هارد دیسک می شود. این آسیب اغلب بصورت علائم تاول شکل بر روی PCB هارد دیسک ، روی چیپ رام و یا چیپ MCU قابل مشاهده می باشد.

راه سریع برای تشخیص خرابی الکترونیک هارد دیسک یا Hard Disk Drive Electronic Failure

زمانیکه شما درایو هارد دیسک را به کامپیوتر دسکتاپ متصل می کنید ، هارد دیسک فعالیتی را از خود نشان نمی دهد و یا اطلاعات نادرست از هارد دیسک را داخل بایوس سیستم مشاهده می کنید.

فرآیند بازیابی اطلاعات در صورت خرابی الکترونیک هارد دیسک یا Hard Disk Electronic Failure

در برخی موارد ، تعمیر الکترونیک برد PCB هارد دیسک ( مانند تعمیر دیود های TVS ) جهت درست کردن هارد و بازیابی اطلاعات هارد دیسک کافیست. اما در اغلب موارد که اطلاعات ذخیره شده بر روی چیپ رام هارد دیسک غیر قابل دستیابی است ، کارشناسان تعمیرات هارد دیسک لاژورد با استفاده از ابزار تخصصی بازیابی اطلاعات هارد دیسک ، اطلاعات فرم ویر را بازیابی و بازنویسی می کنند.

انواع خرابی هارد دیسک بر اثر آسیب های فیزیکی

تعمیر هارد در صورت قفل شدن اسپیندل موتور

موتور دوکی یا اسپیندل موتور Spindle Motor یکی از اجزاء الکترونیکی در درایو هارد دیسک شماست که پلاتر درایو را می چرخاند. میانگین سرعت گردش پلاترهای درایو ۷۲۰۰ دور در دقیقه است. زمانیکه بلبرینگ های اسپیندل موتور هارد دیسک قفل می کند ( بعنوان مثال بر اثر شوک فیزیکی و ضربه خوردن ) درایو برای شناسایی اولیه تلاش می کند اما چون یاطاقان اسپیندل موتور قفل شده ، توانایی چرخاندن پلاتر را ندارد. در برخی موارد ، کارشناسان تعمیرات هارد دیسک لاژورد با استفاده از ابزار فوق تخصصی موتور هارد دیسک قفل اسپیندل موتور را در صورتیکه آسیب جدی نباشد ، برطرف نموده و اطلاعات شما را بازیابی می کنند. در سایر موارد ، هارد دیسک بصورت اسمبل نشده باقی و برای تعویض موتور و یا انتقال پلاتر به هارد دیسک با هویت مشابه و اسمبل مجدد ( اصطلاحاً جراحی هارد دیسک ) اقدام می شود.

تعمیر هارد دارای بد سکتور

سکتورهایی از هارد دیسک که در زمان خواندن و نوشتن توسط هد هارد دیسک توانایی پاسخگویی در زمان تعیین شده را ندارند بعنوان بد سکتور طبقه بندی می شوند. بد سکتور ها می توانند نرم یا سخت باشند. بد سکتور نرم یا Soft Bad Sector به راحتی ترمیم و مجددا قابل نوشتن و خواندن می شود. اما بدسکتور سخت یا Hard Bad Sector نواحی ای بر روی پلاتر هارد دیسک هستند که بصورت مغناطیسی تثبیت شده اند. این بد سکتور ها قابل ترمیم نیستند و نواحی این بدسکتور ها توسط هارد دیسک قابل استفاده نیستند و اصطلاحا سکتور های آن ناحیه مرده اند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: بازیابی اطلاعات از هارد دیسک دارای بدسکتور

تعمیر هارد با خرابی پلاتر Hard Disk Platter

پوشش مغناطیسی بر روی پلاتر هارد دیسک ها بسیار آسیب پذیر است. اگر سطح پلاتر هارد دیسک خراشیده شود ، آسیب وارد شده جبران ناپذیر می باشد. حتی اگر تعویض هد هارد انجام شود ، هد جدید فورا آسیب می بیند. خرابی پلاتر به آسانی از حلقه های مخدوش دورانی بر روی سطح پلاتر و یا علائم خراشیدگی روی سطح پلاتر قابل تشخیص می باشد.

 تعمیرات هد هارد دیسک Hard Disk Drive Head Failure

شاید بتوان گفت یکی از ظریفترین اجزاء هارد دیسک هد هارد دیسک می باشد. اغلب هارد دیسک های مدرن از هد مقاوم ابر مغناطیسی یا Giant Magento Resistive head استفاده می کنند. این هد ها بر روی اسلایدر Slider قرار گرفته و به بازوی متحرک هارد دیسک متصل می شوند. آنها بر روی سطح پلاتر هارد دیسک سر می خورند اما اصلا با سطح پلاتر تماس برقرار نمی کنند که این عمل به نوعی تحمل هوا یا Air-Bearing نامیده می شود. هد های هارد دیسک سیگنال هایی را که به سیگنال مغناطیسی مبدل شده اند از پلاتر دیسک شناسایی می کنند. این فرآیند بعنوان بیشترین شباهت پاسخ نسبی یا Partial Response Maximum Likelihood (PRML) نامیده می شود. این سیگنال های دیجیتالی به واحد میکروکنترلر هارد دیسک MCU ، منتقل می شوند. میانگین ارتفاع پرواز ( فاصله هد از سطح پلاتر ) حدود ۳ نانومتر می باشد. یک موی انسان ، یک ذره گرد و غبار و یا اثر انگشت به راحتی می تواند موجب اختلال در فرآیند خواندن و نوشتن هد بر روی سطح پلاتر هارد دیسک شود. برای یک هارد دیسک ۱ ترابایت استاندارد ، بطور معمول ۶ هد بر روی اسلایدر قرار گرفته است.

دلایل خرابی هد هارد دیسک Hard Disk Head Failure

خرابی پنهان هد هارد دیسک یا Latent Failure – درایو های هارد دیسک قبل از ترک کمپانی تحت آزمایش کنترل کیفیت قرار می گیرند. اما برخی از هارد دیسک ها ممکن است دارای ایرادات کوچکی در مراحل ساخت کمپانی باشند که تحت آزمایش کنترل کیفیت قابل شناسایی نباشند. خرابی های پنهان هد هارد دیسک خودبخود طی ۱۲ ماهه اول طول عمر هارد دیسک ظاهر می شوند.

خرابی ناشی از ضربه یا Shock Damage – یکی از دلایل متداول خرابی هد هارد دیسک ها که کارشناسان تعمیرات هارد دیسک لاژورد با آن مواجه می شوند ، آسیب بر اثر ضربه می باشد. آسیب فیزیکی به هارد دیسک معمولا بر اثر پرتاب یا سقوط تصادفی یک درایو هارد دیسک اکسترنال ، یا لپ تاپ می باشد. این اتفاق باعث آسیب جدی به فرآیند پارک کردن هد هارد دیسک شده و مانع از برگشت هد به ناحیه پارکینگ می شود. در مواردی دیگر نیز وارد شدن شوک به هارد دیسک باعث بلند شدن هد از روی پلاتر و غیرممکن شدن فرآیند خواندن و نوشتن هارد دیسک می شود.

 فرسایش به مرور زمان یا Degradation Over Time – حسب عمر هارد دیسک ، سیگنال خروجی از هد به الکترونیک هارد دیسک کاهش می یابد. زمانیکه سیگنال بسیار ضعیف می شود ، درایو هارد دیسک توانایی خواندن و نوشتن خود را از دست می دهد که موجب مشکلات دسترسی به اطلاعات می شود.

 نامطبوعی حرارتی یا Thermal Asperity – زمانیکه ذرات بسیار کوچک در زیر هد گیر می کنند ، یک فرآیند شناخته شده بنام نامطبوعی حرارتی رخ می دهد. این ذرات می توانند با ایجاد اصطکاک باعث افزایش بیش از حد دمای پلاتر توسط هد هارد دیسک شوند و همچنین باعث از دست رفتن مکانیکی و یا حرارتی داده ها شوند.

تخلیه الکترواستاتیک Electro Static Discharge – ESD – سنسورهای روی هد مقاومتی ابر مغناطیس فوق العاده به تخلیه الکترومغناطیس حساس هستند. این اتفاق موجب آسیب رساندن سنسور به هد هارد دیسک شده و در برخی موارد باعث ذوب شدن سنسور هد می شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: بازیابی اطلاعات از هارد دیسک با هد آسیب دیده

خرابی چیپ پیش تقویت کننده Preamplifier Chip

در برخی موارد ، هد هارد دیسک ، الکترونیک و مکانیک هارد دیسک به درستی کار می کند ، اما سیگنال های خروجی از هد به درجاتی ضعیف شده هستند و توسط درایو کنترلر آنها قابل خواندن نیستند. این مشکل می تواند علائمی از اختلال چیپ پیش تقویت کننده بر روی بازوی فعال کننده باشد. وظیفه این چیپ تقویت سیگنال های رمزگزاری شده به سمت واحد میکروکنترلر درایو MCU و آسان نمودن خوانده شدن داده ها می باشد. خرابی چیپ پیش تقویت کننده معمولا آسیب ثانویه بر اثر نوسان جریان می باشد. تعویض کامل واحد هد برای بازیابی اطلاعات موفق ضروری است.

راه سریع برای تشخیص خرابی مکانیکی هارد دیسک یا Hard Disk Drive Physical Failure

هارد دیسک در این موارد ایجاد بوق بازر ، سر و صدای مبهم و یا صدای کلیک خواهد نمود. و یا یاعث هنگ کردن سیستم عامل میزبان و یا عدم پاسخگویی آن می شود.

فرآیند بازیابی اطلاعات در صورت خرابی مکانیک هارد دیسک یا Hard Disk Physical Failure

 برای مشکلات هد هارد دیسک ، در برخی موارد امکان بازنشانی هد هارد دیسک بدون انجام جایگزینی و اسمبل مجدد هارد دیسک امکانپذیر می باشد. اینکار باعث صرفه جویی در زمان و هزینه مشتری می شود. در سایر موارد ، برای ماندگاری بیشتر فرآیند تعویض هد هارد دیسک در فضای کلین روم انجام می گیرد.

از رای شما سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید