حل مشکل Raw شدن هارد

بازیابی اطلاعات هارد raw شده کامپیوتر

در این مقاله سعی داریم در مورد پارتیشن هایی که با پیغام Raw مواجه می شویم بحث کنیم. اگر اطلاعات مهمی روی این هارد ها داشته باشیم با مواجه شدن این پیغام دیگر امکان دیدن اطلاعات نخواهد بود.

در این مقاله درباره علت مواجه شدن با ایراد و دلیل Raw شدن هارد ، طریقه رفع این ایراد به کمک ویندوز یا نرم افزار بپردازیم ، پس تا آخر مقاله با ما باشید.

۶ دلیل عمده Raw شدن هارد یا انواع حافظه نگهداری

بدسکتور

یکی از عمده دلایل Raw شدن در هارد دیسک وجود بدسکتور در هارد دیسک می باشد. وجود بدسکتور ممکن است در اول هارد و در فضای MBR هارد دیسک یا در منطقه اطلاعات بوده و هنگام بازخوانی سکتور های فوق به علت عدم دسترسی به مناطق مورد نظر به علت وجود بد سکتور توانایی خواندن سکتور های MBR را نداشته و به طبع در Disk Managment به صورت Raw نمایش داده می شود.

خرابی فایل سیستم

از دلایل عمده و دیگر Raw شدن ، خرابی فایل سیستم بوده حال مناطقی که MBR وجود دارد به درستی خوانده اما اطلاعات پارتیشن هارد موجود نیست و هنگام خواندن MBR که در اصطلاح فهرست هارد دیسک می باشد به علت وجود اطلاعات درست هارد به صورت RAW نمایش داده می شود.

خرابی پارتیشن تیبل

حال هارد بدسکتور نداشته و در نهایت نیز آدرس پارتیشن های سالم را به درستی می خواند اما زمانی که هارد سراغ آدرس درست می رود به علت وجود بدسکتور در شروع پارتیشن ، سپس پارتیشن فوق به درستی باز نمی شود و پارتیشن مانند یک پارتیشن RAW نمایش داده می شود.

آپدیت کردن سیستم عامل

آپدیت کردن سیستم در بعضی از مواقع نیز باعث وجود این مشکل می شود مثلا” فایل سیستم شما  Fat می باشد حال با آپدیت سیستم عامل سیستم در بعضی از مواقع پارتیشن Fat را به NTFS تبدیل می کند حال اگر این تبدیل به درستی انجام نشود سیستم شما دچار پارتیشن Raw شده و اطلاعات پارتیشن را نمی تواند باز کند.

ویروس

در بعضی از مواقع نیز بعضی از ویروس ها نیز باعث به وجود آمدن این مشکل می شود. وجود ویروس در بعضی از مواقع با خراب کردن قسمت هایی از هارد به درستی شناسایی نمی شود و اطلاعات قابل روئیت نیست مثلا” در دههء اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی یکی از ویروس های شایع ، ویروس چرنوبیل بوده که در نهایت برای حل این مشکل باید MBR بک آپ گرفته ، در نهایت MBR پاک و در صورت سالم بودن MBR مجدد روی هارد نوشته می شود.

نحوه برطرف کردن مشکل RAW شدن پارتیشن

روش اول.کلیک راست کردن در پارتیشن که RAW شده است.انتخاب گزینه Properties.وارد شدن به Tab Securityدر این منو شما باید  Uneless User و تمام Massy Codes پاک کرده و در این مرحله با اضافه کردن یک Local User را از حالت RAW خارج نمائید.

روش دوم اصلاح

 • وارد Control panel شده و سپس System and Security را انتخاب می کنیم.
 • سپس در قسمت Administrative Tools کلیک کرده
 • در این مرحله صفحه جدیدی برای شما باز خواهد شد سپس باید Local Security Policy را انتخاب کرده
 • سپس وقتی وارد آن شدید وارد سربرگ Security Setting شده و سپس Local Policy را انتخاب کرده
 • در این مرحله شما باید sharing and security model for local accounts پیدا کرده
 • در مرحله آخر شما می توانید با تغییر گزینه Guest onlyto Classic  تغیرات را انجام داده و هارد یا حافظه را از حالت RAW خارج کنید.

روش سوم

شما می توانید با تغییر پارتیشن RAW به NTFSنیز اقدام نمائید.

 • ابتدا در قسمت Cmd بعد گزینه as administratorانتخاب کنید .
 • سپس در قسمت Cmd عبارت پائین را تایپ نمائید .

fs:NTFS”, such as “convert E: /fs:NTFS”.

 • سپس گزینه Enter را زده

 

 • در مرحله بعد باید پارتیشنی را که می خواهید تغییر فرمت دهید نام آن را به درستی تایپ کنید مثلا” درایو C یا D

 

 • دیگر منتظر اتمام مرحل فوق شده تا این پروسه تمام شود.

روش چهارم

در این روش مستقیم روی ریکاوری حافظه که به صورت RAW نمایش داده شده می رویم و روی Source اصلی هیچ اقدامی نمی کنیم برای بعضی از عزیزان که تجربه کافی در زمینه ریکاوری نداشته شاید از موارد بالا امن ترین حالت باشد.

در این روش ابتدا حافظه اصلی را Scan می کنیم و پس از Scan کامل اطلاعات ریکاوری شده را روی یک حافظه دیگر ریکاوری می نمائیم.

برای این منظور از نرم افزار قدرتمند و ساده Ea Seus Data Recovery را بررسی و به صورت آزمایشی ریکاوری می کنیم.

قبل از بررسی و نحوه کار کردن این نرم افزار چند قابلیت مهم آن را بررسی می کنیم.

 • دسترسی راحت نرم افزار با Right Click
 • فضای ساده و کاربردی برای کاربر
 • پشتیبانی از Hard Disk ، SD Card انواع فلش و USB Drive
 • پشتیبانی از انواع فایل سیستم ها مانند Fat 12 ، Fat 16 ، Fat32 ، NTFS ، Ext2 ، Ext3
 • بازیابی اطلاعات فرمت شده
 • بازیابی اطلاعات پاک شده به وسیله ویروس

مرحل اول

خارج کردن نرم افزار از فایل فشرده و اجرای آن

مرحله دوم

ابتدا در قسمت My PC کلیک راست کرده و با انتخاب Manage وارد Disk Managment شده و حافظه RAW شده را پیدا کرده و در قسمت نرم افزار مطابقت داده

مرحله سوم

پس از پیدا کردن حافظه مورد نظر روی حافظه در نرم افزار کیک راست کرده را مستقیم Scan می کنیم.

مرحله چهارم

بع از پیدا کردن فایل های پاک شده می توان با انتخاب فایل های پاک شده و در نهایت گزینه Recover مسیر فایل های پاک شده را داده تا در مسیری که ما انتخاب کرده ایم اطلاعاتاک شده را ریکاوری نمائیم.

نکته اساسی

به هیچ عنوان مسیر انتخابی برای ریکاوری نباید مسیر  Source اصلی باشد یعنی به هیچ عنوان نباید اطلاعات ریکاوری شده را بعد از Scan روی خود هارد ریکاوری نمائید.

در نهایت

تمام مراحل ریکاوری هارد ها یا حافظه هایی با پیغام RAW در نهایت در بالا به صورت مرحله به مرحله شرح و توضیح دادیم اما همه موارد فوق دلیل بر بی عیب بودن مراحل بالا نمی باشد همانطور که در بالا مشاهده کردین اصولا” همیشه دلیل خرابی MBR نیست و در برخی موارد خرابی فیزیکالی دلیل این امر می باشد.

پس همیشه بدون در نظر گرفتن اصل دلیل خرابی انتخاب هر کدام از موارد فوق  در بعضی از موارد باعث خرابی Source  اصلی یا اضافه کردن یک خرابی به خرابی اولیه بوده و در تمام موارد فوق تشخض دلیل خرابی از رفع آن ارزشمند تر است زیرا با فهمیدن دلیل خرابی از اضافه کردن یک خرابی به اصل دلیل RAW شدن جلو گیری می شود.

فیلم آموزشی بازیابی هارد raw شده

12 دیدگاه برای “حل مشکل Raw شدن هارد

 1. فرهاد گفته:

  سلام. بنده یک مموری ۳۲G دارم که به حالت RAW دچار شده است. مشکل وقتی بوجود آمد که می خواستم با مموری ریدر اطلاعات آنرا به کامپیوتر کپی کنم. در جستجوی راه حل به سایت شما برخوردم که مطالب تان خیلی مفید بود. لذا از مطالب بسیار مفیدتان کمال تشکر را دارم. عرضی داشتم. بنده نرم افزار Ea Seus Data Recovery را با وجود اینکه در فیلم هم اشاره نموده اید، در داخل مقاله و یا جای دیگه پیدا نکردم. برای همین منظور آنرا از سایت های نرم افزار معتبر دیگر دانلود کردم. خوشبختانه در مرحه scan فایل های زیادی را پیدا نمود. ولی در مرحله recovery بعد از اینکه مسیر را می دهم، نرم افزار قفل میشه و هر قدر هم منتظر میشم، هیچ اتفاقی نمی افتد. برای همین منظور نرم افزار را از سایت دیگه هم دانلود و نصت نمودم که باز همین اتفاق افتاد. می خوستم راهنمایی فرمایید. با تشکر

  ۰
  ۰
 2. هادی قنبری گفته:

  سلام
  Ssd سامسونگ روی لپ تاپ قرار دادم و با کدی هارد ۱ت وسترن رو روی کامپیوتر نصب کردم. بعد از فرمت هارد wd و پارتیشن بندی مجدد با مشکل Raw پارتیشن ها مواجه شدم. یکبار هم با نصب ویندوز ۱۰ هر دو هارد رو کامل دلیت و هر کدوم رو یک پارتیشن تبدیل کردم. باز هم هارد wd به شکل raw در اومد. با cmd و diskpart و نرم افزار هم به اشکال مختلف اقدام کردم یکبار هم که موفق شدم مجدد ۳ پارتیشن بسازم و حتی فرمتشون هم بکنم ولی بعد از یک بار استفاده از یکی از پارتیشن ها نتونستم مجدد فرمتش کنم و مجدد الان کل هارد و پارتیشن به شکل rawاست. گفتن این نکته می هارد رو خارج و با usb به لپ تاپ دیگه وصل میکنم راحت پارتیشن بندی میشه و مشکلی نشون نمیده دوبار هم انجام دادم. ولی بعد از این که روی لپ تاپ قبلی میگذارم و فرمت میکنم همون داستان raw. مشکل کجاست؟

  ۰
  ۰
 3. علیرضا گفته:

  با سلام و خسته نباشید من اطلاعات هارد قدیم را به هارد جدید cut past کردم و بعد از مدتی که کار انتفال تمام شد و هارد جدید را از سیسستم eject کردم و هارد جدید را زمان دیگری به سیستم زدم خطای raw شدن هارد را داد و من مشکل raw شدن هارد جدید با عمل ریکاوری و… انجام شد ولی یک مشکلی ایجاد شد
  ۱.بعضی از فایلها مثلا عکس و ویدیو خراب شدن و اجرا میکنید خطا میدهد با روش سخت افزاری این فایلها را میشود سالم کرد چکار باید کرد این فایلها درست شوند.
  باتشکر از شما

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   شما می توانید هم از هارد قدیم که کات کردین هم از هارد جدید به شرط نریختن اطلاعات عمل ریکاوری رو انجام بدهین اگر ریکاوری درست رو انجام بدهید همه فایل ها باز خواهد شد
   در حال حاضر شما هارد قدیم رو با نرم افزار ریکاوری کنید حتما جواب خواهید گرفت

   ۰
   ۰
 4. علیرضا گفته:

  باسلام هنگام ریکاوری فایل ها برق برود و دوباره هرموقع برق بیاید ودوباره از اول کار ریکاوری فایلها را انجام دهیم در رفت و آمد برق در حین ریکاوری اطلاعات آسیب میبیند یا نه یعنی فایلی خراب میشود که بعدا فایل را اجرا کنیم فایل خراب شده باشد و هنگام اجرا کردن فایل خطا بدهد مثلا فایلها عکس و ویدیو و… باشد
  باتشکر از شما

  ۰
  ۰
 5. Z.n گفته:

  سلام من فایل مهمی توی فلشم ندارم اما چون وقتی خواستم فرمت کنم سیستم ارور داد گفتم شاید این راه حل ب درد بخوره اما تغییری تو وضعیت فلش ایجاد نشد

  ۰
  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *