آموزش ریکاوری حافظه گوشی با نرم افزار

انجام تضمینی بازیابی اطلاعات هارد دیلیت شده

یکی از روش های رایج برای ریکاوری حافظه گوشی استفاده از نرم افزار است.Dr.fone یکی از بهترین و قویترین نرم افزار های ریکاوری حافظه داخلی انواع گوشی های هوشمند است.


پاک شدن ناخواسته اطلاعات از گوشی و عدم شناخت از روش های بازیابی فایل های حذف شده، باعث شده تا کاربران به محض حذف شدن اطلاعات خود از حافظه گوشی سردرگم شوند.برای ریکاوری حافظه گوشی دو روش وجود دارد: • روش اول : دانلود یک اپ و استفاده از خودگوشی برای ریکاوری.

 • روش دوم: دانلود یک نرم افزار ریکاوری با نسخه دسکتاپ و اتصال گوشی به آن جهت ریکاوری.

در این مطلب هدف برسی روش های بازگرداندن اطلاعات گوشی با با استفاده از کامپیوتر است.یکی از محبوب ترین نرم افزار ها برای انجام این کار Dr.fone است.قبل از شروع نیاز به یک توضبح مقدماتی است.

انواع حافظه گوشی چیست؟

برای ریکاوری گوشی ابتدا نیاز به توضیح انواع حافظه موبایل است.ما دونوع حافظه داریم:

 • حافظه داخلی گوشی
 • همان حافظه ای گفته می شود که هنگام ساخت گوشی در نظر گرفته شده است و در هنگام خرید همه خریداران عزیز به آن توجه می کنند به عنوان مثال حافظه ۲۵۶ گیگا بایت با ۱۲۸ گیگا بایت و غیره این حافظه در نظر گرفته شده به هیچ عنوان قابل کم یا زیاد شدن نیست و از آیتم های مورد توجه همه خریداران عزیز می باشد.

 • حافظه خارجی 

 حافظه خارجی یا همان رم به حافظه اکسترنال گوشی یا MICRO SD گفته می شود که در گوشی ، تبلت و دوربین های عکاسی و فیلم برداری کاربرد فراوان دارد.

نحوه ریکاوری حافظه گوشی

اولین گام یا اولین مرحله در ریکاوری اطلاعات انتخاب فضای حذف شده می باشد که اطلاعات پاک شده شما مربوط به حافظه داخلی یا حافظه خارجی می باشد.

به عنوان مثال هنگامی که گوشی شما فاقد حافظه خارجی باشد پس ملاک همان حافظه داخلی گوشی می باشد.اما اگر حافظه اکسترنال یا همان حافظه MICRO SD  شما به مشکل خورده باشد شما به راحتی می توانید با خارج کردن این حافظه اکسترنال و کمک گرفتن از یک مبدل یا همان رم ریدر اکسترنال به راحتی به کامپیوتر وصل و مانند یک هارد، فلش یا یک درایو شروع به  SCAN و ریکاوری آن نمائید.

بیشتربخوانید:

هنگامی که حاظه اکسترنال شما به مشکل می خورد اگر اطلاعات جدیدی روی کارت حافظه ریخته نشده باشد به راحتی این کار امکان پذیر است اما هنگامی که اطلاعات جدید روی کارت حافظه ریخته شود این کار به سختی انجام می پذیرد و در بیشتر مواقع غیر قابل بازیابی می شود.

اما پیچیدگی اصلی مربوط به کارت حافظه اینترنال با همان حافظه داخلی گوشی می باشد که برای ریکاوری آن کمی مشکل داریم.

اوررایت overwrite چیست؟

از شایع ترین مشکلات حافظه ها، مخصوصا گوشی موبایل اوررایت است. اوررایت به معنی بازنویسی اطلاعات جدید روی حافظه پاک شده است.هنگامی که شما همه اطلاعات یا قسمتی از اطلاعات را از گوشی پاک می کنید و بعد از پاک کردن فایل ها از حافظه گوشی، شروع به استفاده مجدد گوشی می کنید حال گوشی به علت عدم وجود حافظه خارجی شروع به اوررایت اطلاعات می کند و اطلاعات بی ارزش جدید مانند یک فیلم که در شبکه های اجتماعی دانلود می کنید به طبع در قسمتی از حافظه داخلی گوشی SAVE شده و به همان اندازه حجم اطلاعات از گوشی نابود خواهد شد.

چرا اوررایت ریکاوری اطلاعات پاک شده را غیر ممکن می کند؟

همانطور که در پاراگراف قبل اشاره شد، اوررایت به معنی کپی اطلاعات جدید روی حافظه پاک شده است. شما نیاز به اطلاعات پاک شده خود دارید گفته می شود.پس هنگامی که اوررایت برای گوشی یا حافظه خارجی اتفاق می افتد حتما باید از اوررایت اطلاعات جلوگیری کرد.

ریکاوری حافظه داخلی گوشی اندروید با کامپیوتر

حال پس از اتمام توضیحات در رابطه با ریکاوری گوشی در اینجا یک نرم افزار کاربری و عالی به نام DR.FONE می باشد با توضیحات تصویری و فیلم شرح می دهیم ابتدا نرم افزار فوق را دانلود می کنیم.

Dr.Fone دانلود نرم افزار

سپس پس از دانلود نرم افزار برای فعال شدن تمام گزینه ها روی همه گزینه ها زده تا نرم افزار مخصوص خود را دانلود کند.پس از باز کردن نرم افزار می توانید بر اساس نیاز خود گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید. که در ادامه این گزینه را توضیح می دهیم.

 • RECOVER : ریکاوری تمام اطلاعات پاک شده در درون هارد
 • TRANSFER : جا به جایی اطلاعات بین گوشی و کامپیوتر
 • RESTOR SOCIAL APP :ارسال کردن – بک آپ گرفتن و ….. از نرم افزار های مختص گوشی
 • UNLOCK : تعمیر OS و اندروید مربوط به گوشی
 • SWITCH : جا به جایی اطلاعات بین دو گوشی
 • BACK UP SRESTOR : بک آپ گرفتن از اطلاعات گوشی
 • ERASE :امحاء کامل اطلاعات گوشی

در اولین مرحله شما گزینه مورد نظر خود را برای ریکاوری انتخاب می کنید. در حالت پیش فرض گزینه RECOVER  را انتخاب می کنیم. 

آموزش تصویری نرم افزار Dr.fone

در مرحله بعد گوشی خود را به کامپیوتر یا لپ تاپ اتصال داده و از گزینه کنار ریکاوری حافظه داخلی یا SD کارت را انتخاب می کنیم.

آموزش ریکاوری حافظه گوشی با نرم افزار Dr.Fone

در مرحله بعد مربوط به انتخاب گزینه های مورد نیاز جهت ریکاوری می باشد که می توان یک گزینه یا تمام گزینه ها را انتخاب کنیم.

در عکس شماره ۴ عدم استفاده و استفاده از گوشی ذکر شده است که در آپدیت های مختلف نرم افزار متفاوت می باشد.

 

آموزش ریکاوری حافظه گوشی با نرم افزار Dr.Fone

 

در محله بعد شما انتخاب می کنید که گوشی خود را بر اساس ROOT یا غیر ROOT ریکاوری می کنید که اصولا” شما باید بیشتر مواقع به علت پیچیده بودن غیر ROOT همان گزینه STANDAED MODE را انتخاب کنید.

آموزش تصویری نرم افزار Dr.fone

در مرحله بعد که درحال اسکن گوشی می باشد.

آموزش تصویری نرم افزار Dr.fone

مرحله ۷ اتمام مراحل ریکاوری شما می توانید با انتخاب مسیر شروع به ریکاوری اطلاعات مد نظر خود نمائید.

آموزش تصویری نرم افزار Dr.fone

بازیابی اطلاعات گوشی، بایدها و نبایدها

 1. سعی کنید هنگام از دست دادن اطلاعات هیچ اطلاعات جدیدی روی گوشی کپی نکنید.
 2. توجه کنید هر چه بازه زمانی پاک شدن اطلاعات تا عمل بازیابی اطلاعات گوشی طولانی تر شود امکان بازیابی اطلاعات هم کمتر می شود البته به شرط روشن ماندن گوشی می باشد.
 3. مطمعن شوید که اطلاعات پاک شده مربوط به کدام حافظه می باشد ، حافظه اکسترنال یا حافظه اینترنال
 4. از اوررایت اطلاعات جدا خودداری کنید اوررایت حتما ریختن اطلاعات جدید نمی باشد باز کردن سایت رفتن ، به شبکه های اجتماعی و غیره به منزله اوررایت اطلاعات می باشد.
 5. حدالمقدور بعد از ، ازدست دادن اطلاعات از گوشی خود استفاده نکنید.
 6. گوشی را خاموش و تا هنگام اقدام برای ریکاوری گوشی را روشن نکنید.
 7. هر چه ورژن اندروید بالاتر باشد احتمال ریکاوری به خاطر مسائل امنیتی بیشتر ، کمتر می شود.
 8. اغلب گوشی ها برای ریکاوری بهتر ، نیز به ROOT شدن گوشی می باشد.

نکته ای در مورد روت کردن گوشی

ROOT کردن گوشی اغلب باعث ریسک های زیادی می باشد که ما به هیچ عنوان ROOT کردن را توصیه نمی کنیم زیرا این عمل نیاز به تخصص ویژه ای داشته که در صورت عدم رعایت درست امکان آسیب اطلاعات وجود دارد.

بهترین نرم افزار ریکاوری حافظه داخلی گوشی 

ساده ترین و بهترین برنامه ریکاوری موبایل،  EaseUS MobiSaver است. این بهترین برنامه برای بازیابی عکس ها، ویدیوها، مخاطبین، پیام ها و چت های واتساپ و مکالمه های شماست که هم از حافظه داخلی و هم SD کارت پشتیبانی می کند.قبلا در مطلبی جداگانه با عنوان ریکاوری اطلاعات حذف شده گوشی اندروید به معرفی این نرم افزار پرداختیم.
 
 

 

۴.۶/۵ - (۸ امتیاز)