ریکاوری هارد اکسترنال


برای ریکاوری هارد اکسترنال، باید به نکته مهم توجه داشت: نکته اول تشخیص دقیق خرابی هارد و  بعد بازیابی اطلاعات با درصد بالا است.هارد اگر اسیب ببیند ممکن است دیگر قابل استفاده نباشد ولی به طور قطع می توان اطلاعات آن را بازیابی نمود.در دامه ضمن اشاره به مهمترین عوامل خرابی هارد، باروش های تعمیر هارد اکسترنال و ریکاوری آن بیشتر آشنا می شویم.

سئوالاتی که بدنبال پاسخ آن هستیم:

علت خرابی هارد اکسترنال چیست؟


عمده خرابی‌های هارد اکسترنال، مثل هاردهای اینترنال به دلیل عواملی چون:ضربه، سقوط از ارتفاع،نوسان برق، گرمای زیاد(داغ شدن) و خرابی های منطقی است.بنابراین اگر هارد شما آسیب دیده و به هر دلیلی توسط سیستم شناسایی نمی شود و یا یپغام های Fomrat یا Error می دهد؛می‌تواند به دلیل موارد فوق باشد.
سئوالی که بعد از مشاهده این مشکلات به ذهن می‌رسد این است که آیا هارد را خودمان می توان تعمیر کنیم؟ در ادامه همراه ما باشید تا به این وسئوالات احتمالی بعدی پاسخ دهیم.

نشانه های خرابی هارد اکسترنال چیست؟


  • کند شدن انتقال دیتا، سرعت ترنسفر کاهش پیدا کند.

هنگام انتقال داده مثل کپی-پیست با کندی شدیدی مواجه شود.البته به شرط انکه ایراد از ویندوز نباشد.دراین صورت ، با برسی  سرعت انتقال هارد اکسترنال ، مشخص می شود که سرعت آن با سرعت واقعی چه قدر اختلاف دارد.

  • اطلاعات آسیب دیده باشد، پیام  Corrupted Data مشاهده شود.

اگر به این موضوع برخوردید که فایلهای شما در حال خراب شدن است و در زمان باز کردن آنها خطاهایی مشاهده می کنید مانند اینکه قسمتی از عکسها طوسی یا سبز شده و یا بصورت کامل باز نمی شود ، باید نگران شوید. زیرا این اتفاق دوباره و دوباره برای بسیاری از فایلهای شما و در زمان کوتاهی خواهد افتاد. این نیز از جمله علائم خرابی تدریجی هارد درایو است.

  •  وقتی هارد دچار بدسکتور شود

بدسکتور ها نواحی از هارد دیسک هستند که توانایی نگهداری اطلاعات را ندارند. آنها بصورت خودکار توسط سیستم عامل پوشانده می شوند و بنابراین شناسایی مجدد آنها سخت خواهد شد ، بخصوص اگر میزان زیادی از فضای دیسک را بپوشانند. اگر حقیقتا هارد شما شروع به بدسکتور شدن کرد نشانه خوبی نیست و بهتر است هرچه سریعتر فکری به حال آن بکنید.

همچنین می توانید بصورت دستی اقدام به چک کردن دیسک از طریق ابزار CHeck Disk ویندوز کنید تا بدسکتورهایی که از دید ویندوز پنهان مانده را شناسایی کنید. در ویندوز ۷ به منوی استارت و سپس کامپیوتر بروید و بر روی پارتیشنی که قصد بررسی دارید کلیک راست نموده و سپس از تب Tools گزینه Check now را انتخاب و هر دو گزینه را تیک زده و Start کنید. پس از آن کمی صبور باشید تا ویندوز دیسک شما را کنترل و نتیجه را اعلام کند.

  • وقتی صدای غیر طبیعی از هارد شنید شود.

وقتی صداهای عجیبی را از هارد دیسک خود می شنوید ، ممکن است برای ریکاوری اطلاعات؛ کمی دیر شده باشد. صدای تکراری شبیه کلیک کردن و تق تق مرگبار توسط هد هارد درایو که تلاش به نوشتن اطلاعات و گریز از خطا را دارد. صدای تقلای هارد برای شروع به کار و صدای ناهنجار مانند کشیدن جسمی سخت روی دیگری همگی نشاندهنده خرابی اجزاء سخت افزاری هارد مانند موتور اسپیندل و پلترها هستند.

  • گزارش اسمارت S.M.A.R.T

ابزاری برای پیش بینی خرابی احتمالی هارد دیسک به نام S.M.A.R.T (Self-Monitoring,Analysis and Reporting Technology) وجود دارد که توسط اطلاعاتی که از سیستم عامل می گیرد ثبت می شود. متاسفانه ، مانند بیشتر روشهایی که در بالا گفته شد ، S.M.A.R.T نیز بدنام و غیر قابل اعتماد است و معمولا فاجعه قبل از گزارش S.M.A.R.T اتفاق می افتد.

ریکاوری هارد اکسترنال wd

اهمیت برسی هارد اکسترنال وسترن، به دلیل کاربرد فراوان آن توسط کاربران است.استفاده زیاد از این نوع هارد ، بروز مشکلات فراوانی را برای اطلاعات ذخیره شده در آن بوجود آورده که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هارد شناسایی می‌شود ولی باز نمی شود

در این مورد هارد اکسترنال WD  در Device Maneger شناسایی می شود اما پارتیشن مورد نظر در My computer یا Disk Management شناسایی نمی‌شود؛ به همین  تا بصورت کامل شناسایی نشود اطلاعات قابل دسترس نخواهد بود. بازنشدن پارتیشن یا درایو هارد اکسترنال WD  بسیار رایج است که هارد دیسک شما روشن می شود و بدون صدای غیر عادی کار میکند ولی درایو شما را باز نمی کند. در صورت مشاهده این مورد برای ریکاوری اطلاعات، از یک مرکز بازیابی اطلاعت مشاوره بگیرید.توجه کنید که در بعضی از مواقع هارد دیسک شما خراب می شود و شناسایی کامل صورت نمی گیرد که ممکن است شما با پیغام فرمت کردن مواجه شوید اگر اطلاعاتتان مهم است از شما می خواهم از فرمت کردن هارد به امید ریکاوری مجدد خودداری نمایید چون این کار باعث خراب شدن و در بعضی مواقع(پسورد داشتن هارد) باعث نابودی اطلاعات شما می‌شود.

عدم شناسایی هارد اکسترنال WD توسط سیستم

اگر هارد دیسک شما روشن می شود و صدای غیر متعارفی از خود بروز نمی دهد اما در سیستم یا disk management سیستم یا لپ تاپ شما شناسایی نمی شود نگران نباشید ما این مشکل را نیز به راحتی حل می کنیم تعمیر هارد اکسترنال و یا بازیابی اطلاعات آنجام میشود البته اگر شما هم از دستکاری ها خود یا افراد دیگر اجتناب کنید . دستکاری ها نفرات غیر متخصص می تواند تعمیر هارد اکسترنال را با دشواری های بسیاری رو به رو کند و همچنین باعث افزایش هزینه تعمیر هارد اکسترنال می شود.

صدای تق تق هارد اکسترنال WD

اگر هارد دیسک شما روشن می‌شود، ولی صدای تق تق یا صدای غیر متعارفی دارد بهترین کار این است که سریعا از سیستم جدایش کنید . تو جه داشته باشید هر چه هارد دیسک شما بیشتر کار کند خرابی بیشتری بوجود خواهد آورد. در این حالت تعمیر هارد ،نه منطقی و نه به صرفه است.ولی در صورتی که اطلاعت ارزشمندی در آن ذخیره دارید کارناسان ما با استفاده از تعویض هدر هارد در کلین روم، اطلاعات شما را بازیابی خواهند نمود.

کند شدن هارد اکسترنال WD

اگر هارد دیسک ، اطلاعات و درایو مورد نظر را به سختی باز می کند و اطلاعات شما را بسیار کند می خواند نگران نباشید ما مشکل هارد دیسک شما در مدت زمان کوتاهی برطرف می‌کنیم ؛ اما توجه کنید که هنگامی که با این مشکل مواجه شدید دقت کنید از تلاش و سعی برای دستیابی و کپی اطلاعات اجتناب کنید چون بعد از مدت کمی هارد دیسک مورد نظر دیگر شناسایی نمی شود و مشکلات پیچیده تری بوجود می آید. بیش از ۹۰ %  مشتریان اعلام می کنند که هارد اکسترنال وسترن ما کند بوده و بعد از مدت کمی کارکرد دیگر شناسایی نشده است.برای اگاهی از علت کند شدن هارد اکسترنال وسترن، پشنهاد ما خواندن مقاله ای با عنوان دلایل کند شدن هارد اکسترنال است.

تعمیر برد هارد اکسترنال wd

اگر بُرد هارد دیسک اکسترنال شما بر اثر نوسان برق، بسوزد توسط سیستم شناسایی نخواهد شد.بُرد آسیب دیده را در صورت  را تعمیر ،یا اگر لازم باشد تعویض می کنیم. در بعضی از مواقع مشاهده می شود که هارد دیسک را به تلویزیون های نسل LED و LCD وصل می کنند و بعد از آن دیگر اطلاعات قابل مشاهده نیست . این مشکل بسیار رایج است اما اگر دستکاری نشود ریکاوری و بازیابی هارد انجام میشود حتی در ۹۰ درصد اگر مشکل فقط همین باشد هارد دیسک شما تعمیر هم می شود و شما می توانید باز هم از هارد اکسترنال خود مانند سابق استفاده کنید.

 

ریکاوری هارد اکسترنال سیگیت (seagate)


تعمیر هارد و بازیابی اطلاعات، برای هارد اکسترنال سیگیت نیاز به باز کردن درپوش روی هارد دیسک در محیط کلین روم کلاس ۱۰۰ و تعویض هد، از نمونه مشابه می باشد. اما در برخی موارد کارشناسان ما قادر به پاک کردن هد و تعمیر موقتی آن جهت بازیابی اطلاعات می باشند و ممکن است در برخی موارد نیاز به هد مشابه برای جراحی هارد دیسک نباشد.

مشکل عدم شناسایی هارد اکسترنال سیگیت

اگر هارد دیسک اکسترنال سیگیت شما دیتکت نمی شود و صدای غیر متعارفی ندارد  این مشکل برآمده از سیستم فایل ها و ماژول های هارد دیسک شما است که ما با اصلاح فریمور هارد شما آن را تعمیر می کنیم. سیگیت های اکسترنال چند مدل دارند اما رایج ترین مدل های آن مدل های : Expensian , Seagate Backup plus است که هرکدام خرابی های خاص خودشان را دارند که رایج ترین مشکلات آنها دیتکت نشدن و شناسایی نشدن هارد است. تخصص ما در ریکاوری و تعمیر هارد اکسترنال سیگیت است؛ این مهارت نتیجه سالها تجربه و بهره گیری از کارشناسان حرفه‌ای است.

تعمیر بدسکتور هارد اکسترنال سیگیت

یکی دیگر از مشکلات شایع در هارد دیسک های سی گیت، بدسکتور لاجیکال Bad Sector می باشد. بعد از یک دوره زمانی نامشخص برخی سکتور های پلتر شروع به تنزل سیگنال مغناطیسی می کنند و میدان مغناطیسی خود را برای تعیین جهت در زمان نوشتن هد از دست می دهند؛ این زمانی است که بدسکتور ایجاد می شود.

وقتی که هارد دیسک شروع به خواندن اطلاعات در آن ناحیه می کند ، قادر به خواندن بدسکتورها نیست و منجر به هنگ کردن ، خراشیده شدن و حتی کلیک کردن هارد می شود. عموما در زمان بوت کردن سیستم ، خطای “SMART failure predicted” و یا خطاهای مرتبط با اسمارت S.M.A.R.T نمایش داده می شود. همه این خطاها به زودی منجر به خرابی سطح پلتر ، هد و در نهایت از دست دادن اطلاعات شما می شود. اصرار بر خواندن اطلاعات از روی سطح پلتر توسط کاربر و یا نرم افزارهای کنترل هارد دیسک باعث افزوده شدن به ناحیه بدسکتورها و غیرممکن شدن بازیابی اطلاعات هارد می شود. ما در کانون بازیابی اطلاعات، با استفاده از ابزار و تکنیک های خاص کلیه سکتور های سالم هارد دیسک را به هارد سالم انتقال داده و اطلاعات شما را بازیابی می کنیم.

تعمیر برد هارد سیگیت

از دیگر خرابی هاردهای سیگیت، آسیب دیدگی در برد هارد دیسک است. هارد درایوها بصورت عمومی در برابر داغ شدن بیش از حد ، نوسان جریان یا شوک ESD آسیب پذیرند. نوسانات معمولا موجب خرابی چیپ کنترل کننده اسپیندل موتور هارد دیسک و سوختن آن می شوند و به دنبال آن ممکن است کامپیوتر خاموش و یا ریستارت شود و در شروع مجدد سیستم درایو به هیچ وجه روشن نخواهد شد!

عدم چرخش موتور ممکن است به دلیل قفل شدن موتور بر روی درایوهای باراکودای چند پلتر سیگیت نیز باشد. در این موارد درایو صدای بازر Buzz از خود بروز می دهد و صدایی شبیه تلاش برای چرخیدن نیز به گوش خواهد رسید. فرآیند بازیابی اطلاعات در این موارد بایستی با پیوند پلاتر به نمونه مناسب و در محیط کلین روم کلاس ۱۰۰ انجام گیرد.

تعمیر فرم ویر هارد دیسک سیگیت (Seagate)

هارد سیگیت سیگیت (Seagate)، تحت فرم ویر میکروکد ویژه ای کار می کند که ممکن است برخی اوقات دچار اختلال شود. معمولا اینگونه از هارد دیسک ها پس از خرابی فرم ویر ممکن است به صورت عادی کار کنند ، یعنی درایو شروع به چرخیدن کند و صدای نامتعارفی همچون کلیک کردن نیز ندهد اما هارد دیسک در سیستم توانایی آماده سازی ندارد و همچنین می تواند یکی از علائم زیر را بروز دهد :

  • هارد دیسک در بایوس شناسایی نمی شود
  • هارد دیسک با ظرفیت و یا شماره سریال غیر واقعی شناسایی شود
  • هارد دیسک بصورت کاملا عادی کار کند اما توانایی مشاهده اطلاعات و بوت کردن سیستم عامل را نداشته باشد

اگر تلاش کنید تا سیستم عامل را از هارد دیسک خراب بوت کنید ممکن است خطای “Primary Master Hard Disk Fail” ، “No operating system found” ، “USB Device malfunctioned” و یا خطای “S.M.A.R.T. Capable But Command Failed” ، “Disk boot failure. Insert system disk and press enter” ، “Hard drive not recognized” ، “Drive Mount Failure” و یا برخی خطاهای دیگر مشاهده کنید.

یکی از آخرین اعضای خانواده هارد دیسک سیگیت Seagate بنام Barracuda 7200.11 و بخصوص نسخه های با فرم ویر SD15 ، DE12 و HP24 بیشترین نرخ خرابی Firmware را به خود اختصاص داده اند. در عمده این موار هارد دیسک در بایوس شناسایی نمی شود و یا ظرفیت صفر از خود نشان می دهد.

فرآیند تعمیرات هارد دیسک کاملا پیچیده و تخصصی می باشد و نیاز به تجهیزات پیشرفته و دانش کافی طراحی هارد دیسک، تکنولوژی تعمیر ، بازیابی اطلاعات هارد دیسک و Firmware دارد. پس اگر بازیابی اطلاعات هارد دیسک برای شما حائز اهمیت است ، به هیچ وجه سعی در باز نمودن هارد دیسک نکنید چون عواقب غیر قابل جبرانی را به دنبال دارد.

ریکاوری هارد اکسترنال ای‌دیتا(adata)


هارد اکسترنال ای‌دیتا(adata) ،که در نوع جیبی و دسکتاپی در بازار موجود است؛ دچار مشکلات خاصی می شوند که به اختصار توضیح خواهیم داد. نکته قابل توجه این است که برند ای‌دیتا فقط تولید کننده باکس هارد است و از هارد های سیگیت,توشیبا,سامسونگ و وسترن داخل باکس های خود استفاده می کند. از شایع ترین مشکلات هارد اکسترنال adata بدسکتوری شدن هارد , سوختk برد و مشکلات فیزیکی ناشی از ضربه خوردن و تکان خوردن است که هرکدام تکنیک خاصی برای بازیابی اطلاعات هارد یا تعمیر هارد اکسترنال ای‌دیتا دارد. در مواقع خرابی فیزیکی ناشی از ضربه خوردن ما با تنظیمات و تکنیک های خاصی اطلاعات را بازیابی می کنیم در غیر اینصورت اگر خرابی فیزیکی شدید تر باشد، نیاز به جراحی هارد دیسک است. که با تعویض هد یا قطعات دیگر اطلاعات را ریکاوری می کنیم. روش بدسکتور گیری و ریکاوری از هارد اکسترنال adata همانند هارد های دیگر انجام می شود هر چند اختلاف های ناچیزی بین برند های مختلف است. با این حال نگران اطلاعات و تعمیر هارد خود نباشید ما به سرعت اطلاعات شما را تحویلتان خواهیم داد.

شباهت تعمیر هارد های اکسترنال ترنسند،ای‌دیتاو سیلیکون پاور


به طور کلی هاردهای سیلیکون پاور ، ترنسند و ای‌دیتا در یک دسته بندی در کنار هم قرار می گیرند؛ به این معنا که ه هر سه برند معرفی کننده‌ی باکس ضد آب و ضد ضربه می باشند ،اما تولید کننده ی خود هارد نیستند و از هاردهایی مثل سامسونگ ، سیگیت و توشیبا که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند ؛ پشتیبانی می کنند.

کمپانی سیلیکون پاور با ارائه ی پوشش هایی که در برابر قطرات آب و سقوط از ارتفاع مقاومت بالایی دارند ؛ در دسته ی هاردهای پرطرفدار قرار گرفته است.

اما این تبلیغ با قرار گرفتن هارد در داخل باکس ها معنی دیگری می یابد و امنیت اطلاعات شما همچنان در برابر چنین عواملی در معرض خطر می باشد ؛ پس چه بهتر که تحت تاثیر چنین تبلیغاتی قرار نگیرید و از اطلاعات هاردهای اکسترنال خود در چنین مواردی محافظت کنید.