انواع مدل هارد های سیگیت

در این مقاله سعی به ارائه مطالبی مفیدی در رابطه با خرید هارد های سیگیت ارائه دهیم و عمده تفاوت هارد های سیگیت را در این مقاله بررسی خواهیم نمود.

کمپانی سیگیت یک شرکت تولید کننده هارد دیسک در آمریکا می باشد که ساختمان اصلی این شرکت در دوبلین ، ایرلند بوده و به عنوان بزرگ ترین تولید کننده هارد دیسک در دنیا می باشد.این شرکت در سال ۱۹۷۹ توسط آلن شوگرت و در سال ۲۰۰۶ با خرید سهام شرکت Maxtor و ادغام در Seagate توانست ابر قدرت دنیا در تولید هارد دیسک شود و با فاصله کمی از رقیب اصلی خود که شرکت Western Digital می باشد رتبه اول را در اختیار خود داشته باشد.

انواع مدل هارد هایSeagate  (از نظر Transfer Data)

 • هارد های اینترنال
 • هارد های اکسترنال
 • هارد های SSD

در مدل بالا بر اساس جا به جایی اطلاعات مورد بحث می باشد که در مقاله چه هاردی بخریم اکسترنال یا اینترنال این قسمت را کاملا” شرح دادیم که هارد های اکسترنال بیشتر برای Back UP و جا به جایی و هارد های اینترنال بیشتر برای OS و سیستم عامل نیز می باشد.

انواع مدل هارد های سیگیت از نظر تکنولوژی داخلی هارد

 • باراکودا
 • باراکودا پرو
 • اسکای هاوک
 • آیرون ولف
 • آیرون ولف پرو
 • فایرکودا

هارد سیگیت مدل Barra Cuda

هارد سیگیت مدل Barra Cuda

این محصول در دو ابعاد مختلف ۲.۵ اینچ مناسب برای لپ تاپ و ۳.۵ اینچ مناسب برای کیس های خانگی کاربر دارد.

از ویژگی های آن می توان به تکنولوژی Multi-Tier اشاره کرد که باعث افزایش حجم ذخیره اطلاعات و دارای قطر کمتر در مدل های ۲.۵ اینچ آن باشد که مدل های ۲.۵ اینچ آن در ظرفیت های ۱ ترا بایت ، ۲ ترا بایت ، ۴ ترا بایت و ۵ ترا بایت موجود می باشد.

مدل های ۳.۵ اینچ آن ، از ظرفیت های ۱TB تا ۱۰TB در حال حاضردر بازار موجود می باشد.

هارد های Barra Cuda دارای رابط ارتباطی Sata 3  بوده و در حال حاضر با مقدار کش حداکثر ۲۵۶ مگابایتی تولید شده است.

هارد های Seagate Barra Cuda Pro

هارد های Seagate Barra Cuda Pro

مهم ترین وجه تمایز هارد های باراکودا پرو نیست به باراکودا در اندازه و سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات می باشد.

حداکثر ظرفیت هارد های داخلی لپ تاپ در گذشته یک ترا بایت بود زیرا بر اساس قطر لپ تاپ هارد های یک ترا بالا تر توانایی جا گذاری در لپ تاپ نداشته و در صورت نیاز فضای بیشتر از یک ترا بایت کاربر به اجبار باید از یک هارد اکسترنال در کنار هارد اینترنال لپ تاپ استفاده کند.اما با تولید هارد های باراکودا پرو مشکل ابعاد حل شده و هارد با ظرفیت ۲TB با همان قطر هارد های یک ترا تولید کرده و توانسته اند در درون لپ تاپ از هارد های ۲TB نیز استفاده کنند.

و در مدل هارد های ۳.۵ اینچ نیز با افزایش سرعت و حجم ذخیره اطلاعات تا ۱۲TB تا حد زیادی مشکل حجم اطلاعات را پوشش دهند و تفاوت اصلی آن با مدل معمولی آن در سرعت و کش بالاتر و در بعضی از مواقع در روی تئوری تا ۱۶۰ مگابایت اما در واقعیت تا ۱۲۰ مگابایت Transfer اطلاعات داشته باشند .

هارد سیگیت آیرون ولف(Iron Wolf)

هارد سیگیت Iron Wolf یا همان اسم مستعار کرک آهنی یکی از جدید ترین تکنولوژی های هارد های سیگیت بوده که قدرت اصلی این هارد مقاومت بیشتر در برابر دما و لرزش بوده و در سیستم های Nas و سرور های Seagate کاربرد بیشتری دارد.

همانطور که می دانید سیستم های Nas و سرور ها به علت دائم روشن بودن دمای سیستم نسبت به سیستم های معمولی بالاتر بوده و در هارد های معمولی اصولا” در دماهای بالاتر سریع تر آسیب دیده اما شرکت سیگیت با تولید این نمونه مشکل دما را در این هارد ها به شکل قابل قبولی افزایش داده است و در این نمونه بر خلاف نمونه های مشابه که در درون خود از هوا بهره گرفته در این نمونه از گاز هلیوم استفاده شده است.

جا گذاری گاز هلیوم به جای اکسیژن به علت چگالی تر بودن گاز هلیوم نسبت به اکسیژن امکان تبادل ۱۸۰ ترابایت اطلاعات را در طول یک سال به راحتی فراهم نموده است.

پس از قابلیت های مهم هارد های (Iron Wolf) می توان

 • سرعت بالا تر
 • کار کردن در دما های بالاتر
 • افزایش ظرفیت یا ۱۲ ترا بایت با همان قطر قبلی

شرکت سیگیت در نهایت مدل پیشرفته آن را به اسم Iron Wolf Pro روانه بازار کرده که بزرگ ترین تمایز آن افزایش تبادل اطلاعات تا ۳۰۰ ترابایت در یک سال می باشد.

هارد های اسکای هاواک (Sky Hawk)

شرکت سیگیت به تقلید از شرکت Western Digital که هارد های بنفش را برای سیستم های نظارتی و دوربین های مدار بسته طراحی کرده بود هارد های اسکای هاوک را روانه بازار کرد.از مهم ترین قابلیت این هارد ها قدرت Read و Write بوده است سیستم های DVR یاهمان سیستم های نظارتی به علت ذخیره اطلاعات به صورت یکپارچه و پیوسته در بعضی از مواقع با افزایش دوربین هر یک هفته کل هارد پر و در روز هشتم روز اول پاک و در هفته دوم یک Write مجدد روی هارد انجام می شود.

اما هارد های بالا بیشتر برای سرعت بالا و دمای بالاتر طراحی شده بودند و در بعضی از مواقع ممکن است یک هاد به هیچ عنوان فضای کل آن پر و خالی نشود اما در هارد های DVR این امر هفتگی در بعضی از موارد نیز ماهانه انجام پذیر است.

پس بهترین انتخاب در هارد های DVR همان هارد های Sky Hawk بوده و از توانایی های بالقوه دیگر این هارد ها توانایی پشتیبانی از استریم  Ata و پشتیبانی همزمان ۶۴ دوربین با کیفیت HD بوده است. از دیگر توانایی های این هارد می توان به مصرف کم آن ها نیز اشاره کرد ، پس در صورت نیاز به هارد Back UP برای کامپیوترهای خانگی به علت مصرف کم و Stand By هنگام عدم استفاده یکی از بهترین انتخاب های شما برای هارد سیگیت می باشد.

کلام آخر:

اما نتیجه کلی استفاده مناسب از هارد بر اساس استفاده بوده اما بهرحال استفاده از تکنولوژی جدید نیز به طبع خرابی های خود را داشته مثلا” در هارد های باراکودا و باراکوداپرو به علت سرعت بالا نسبت به ضربه دارای خاصیت بیشتری بوده و در بعضی از مواقع با یک ضربه کوچک به لپ تاپ ممکن است هد دچار صدمه و دیتا از دسترس خارج شود.بهرحال استفاده از تکنولوژی های جدید با مرتفع کردن مشکلات قدیمی ما در بعضی از موارد باعث به وجود آمدن مشکلات جدیدی برای کاربر شده است.اما متخصصین کانون بازیابی اطلاعات با بهره گیری از آخرین متد های بازیابی اطلاعات و تعمیر به راحتی در صورت آسیب فیزیکالی یا لاجیکالی نگرانی شما را کاملا” با بازیابی موفقیت آمیز و تسلط به انواع برند های سیگیت مرتفع خواهند نمود.

از رای شما سپاسگزارم