هزینه بازیابی اطلاعات

روال محاسبه و برآرود قیمت بازیابی هارد پس از برسی اولیه و تست هارد(رم،فلش،مموری و ..) تعیین می شود. سیاست ما در «کانون بازیابی اطلاعات» دریافت هزینه پس از اتمام کار است!اما قبل از اجرای مراحل تعمیر هارد،مشتری  ازمقدار دقیق هزینه بازیابی مطلع خواهد شد.

قیمت ریکاوری هارد چطور محاسبه می‌شود؟


هزینه ریکاوری اطلاعات به عوامل مختلفی بستگی دارد. انچه که در مراکز بازیابی، معیار هزینه بازیابی قرار میگیرد، از ۳ حالت خارج نیست:

 • حالت اول: مشکل هارد برسی و میزان خسارت وارد شده به هارد،تعیین و به مشتری اعلام می‌شود.
 • حالت دوم: مقدار حجم اطلاعات، مبنای محاسبه قیمت قرار می‌گیرد.(مقدار گیگ بیشتر=هزینه بیشتر)
 • حالت سوم: متاسفانه در این حالت براساس میزان نگرانی مشتری به دلیل حساسیت و ارزش اطلاعات قیمت بازیابی محاسبه می‌شود.(مشتریانی که عکس های خانوادگی یا شرکت هایی که اطلاعات ارزشمندی دارند)

مشتریانی عزیز می خواهند بدانند که هزینه ریکاوری هاردشان(فلش مموری،دوربین دیجیتال،دوربین مداربسته )چه قدر آب می‌خورد؟به همین دلیل اصرار دارند قیمت دقیق توسط کارشناسان مشخص شود.تعیین قیمت در حرفه بازیابی اطلاعات از جهاتی شبیه به ویزیت مریض توسط دکتر برای تشخیص بیماریست. بدون تشخیص درست از ایراد هارد،نمی‌توان قیمت را اعلام کنیم.

در کانون بازیابی اطلاعات تشخصی خرابی هارد به صورت کاملا رایگان انجام می شود.به شرط انکه هارد باز نشده باشد(توسط مشتری یا شرکت های دیگر)

تست اولیه هارد و تخمین قیمت ریکاوری اطلاعات

هنگام دریافت هارد در «کانون بازیابی اطلاعات» پس از برسی هارد، ایرادات آن به مشتری اعلام می‌شود. اما این تازه شروع کاراست،باید توجه داشت که همیشه امکان تعیین تمامی ایرادات در زمان کوتاه وجود ندارد. چرا که ممکن است برای تشخیص دقیق خرابی قطعه،لازم باشد چند ساعت با دستگاههای تعمیر هارد آنالیز شود.

 • تشخیص سالم بودن هارد : گاهی اوقات هارد سالم است و مشتری بدون دلیل به ما مراجعه کرده است.به عنوان مثال در برخی موارد که هارد توسط سیستم شناسایی نمی شود، ایراد از هارددیسک نیست بلکه از کامپیوتر یا لپ‌تاپی است که هارد آن وصل است.
 • خرابی هد ها و یا قطعات داخلی: گاهی لازم است مشتری در اسرع وقت دریابد که انجام تعمیر و یا بازیابی اطلاعات هارد او کار ساده ای نمیباشد و یا زمان بر است و همچنین نیازمند قطعات و یا هارد مشابه است.
 • قیمت اولیه بازیابی اطلاعات هارد: گاهی مشتری به این فکر است که قیمت بازیابی اطلاعات هارد او مثلا” فقط بیست هزار تومان است و اصلا” ارزش اطلاعات او بیش از این نباشد. پس لازم است در بدو ورود او بداند که ممکن است مثلا” قیمت بازیابی اطلاعات هارد ایشان از حداقل هفتادهزار تومان شروع شود. شاید بهتر باشد او به دنبال راه ساده تری برای بازیابی اطلاعاتش باشد و اصلا” ممکن است با صرف کمی زمان دوباره آنها را خودش بسازد.
 • دریافت اطلاعات کامل از مشتری: در تمامی پروژه های بازیابی اطلاعات لازم است که پس از تست اولیه مشتری تمامی دانسته های خود در مورد چگونگی پیدایش خرابی را به تکنسین ما توضیح دهد تا روشی بهتر ، سریع تر و ارزان تر برای بازیابی اطلاعات در نظر گرفته شود.
 • تشریح مراحل بازیابی اطلاعات و روشن کردن ذهن مشتری: لازم است که برای مشتری توضیح داده شود که ایراد قطعه ایشان چیست. شاید مشتری قصد تمیر و یا بازیابی اطلاعات را نداشته باشد و شاید خود ایشان راه هایی را برای رفع ایراد بلد باشند.
 • تست رایگان در زمان ورود هارد:شاید مشتری فقط بخواهد بداند که مشکل از کجا پیش آمده است. در کانون بازیابی اطلاعات بدون دریافت مبلغی برای تست این توضیحات بصورت کامل برای ایشان داده خواهد شد. تست هارد کاملا” مجانی میباشد.

 شروع پروسه بازیابی اطلاعات و اعلام  قیمت نهایی بازیابی اطلاعات هارد

پس از آنکه مشتری با قیمت اولیه موافقت کرد، پروژه بازیابی اطلاعات آغاز میشود. هارد دیسک بصورت دقیق و کامل تست و بررسی میشود. یک تکنسین بازیابی اطلاعات و یا تعمیر هارد باید اول یک متخصص تشخیص عیب باشد. چرا که باید تشخیص درست باشد تا بتوان درمان خوبی را هم برگزید.مهمترین یرادات هارد را می‌توان به چند دسته تقسیم بندی نمود:

 • ۱- ایرادات نرم افزاری:

در کل و بصورت خلاصه باید عرض کنم که در این حالت هیچگونه مشکل سخت افزاری ، سوختگی برد و خرابی برد الکترونیکی، خرابی مکانیکی، اثر ضربه یا خرابی بر اثر افتادن و … وجود ندارد و مشکل تماما نرم افزاری است. اما همیشه مشکلات نرم افزاری ساده نیستند و گاهی برطرف کردن آن ها سخت تر و برخی از موارد غیر ممکن خواهد بود. اما خوشبختانه  بسیاری از موارد نرم افزاری بر طرف می‌شوند و جای نگرانی وجود ندارد. بوسیله تکنیک های برتر، مهندسین کارآزموده و ابزارآلات به روز دنیا قادر است تمامی موارد و مشکلات را حل کند. قیمت بازیابی اطلاعات هارد در این موارد عموما بستگی دارد به زمانی که برای یک پروژه صرف میشود بعلاوه ابزار و تکنیک استفاده شده. مسلم است که قیمت بازیابی اطلاعات با یک نرم افزار ۳۰۰ دلاری با بازیابی اطلاعات بوسیله یک ابزار ۲۰ هزار دلاری تفاوت دارد همانطور که جابجایی یک بار به وسیله دو نفر آدم با هزینه جابجایی باری بوسیله یک جرثقیل ۲۰۰ تنی فرق میکند. لذا بهتر است مشتری یک هارد بانک جهت استخراج و ذخیره سازی اطلاعات در حین بازیابی اطلاعات به این مرکز ارسال نماید تا در زمان صرفه جویی شود.

 • ۲- ایرادات سخت افزاری :

مشکلاتی از قبیل خرابی هد، خرابی سطح پلتر، خرابی برد(pcb) ، اسپیندل موتور، ضربه خوردن و… در کل هرآنچه که مربوط به قطعه  باشد، جزو ایرادات سخت افازاری است.با تشخیص درست قطعه معیوب و تعویض آن، میتوان هارد دیسک را به حالت اول برگردانیم.اما انجام اجرای همین کار به ظاهر ساده،نیاز به تجربه و دانش لازم دارد.ضمن اینکه در این حالت نیاز به قطعه یدکی هم از عوامل تعیین کننده قیمت میباشد. مثلا برای تعویض هد هارد، باید هد را از درون یک هارد سالم جدا کرده و انتقال دهیم که البته این هارد نیز باید شرایط و مختصات خاص خودش را داشته باشد.

 • ۳- ایرادات و خرابی نرم افزاری و سخت افزاری:

گاهی ایرادات صرفا نرم افزاری یا سخت افزاری نیستند یا شاید چندین ایراد سخت افزاری و یا چندین ایراد نرم افزاری پیش آمده باشد. مثلا” به دلیل نوسانات ولتاژی در زمانی کوتاه اطلاعاتی به اشتباه دوباره نویسی شده و به جداول پارتیشن آسیب وارد شده است ، همچنین متاسفانه هد بر روی پلتر خوابیده و شکسته است. Raid پریده است و متاسفانه یک یا چند هارد نیز آسیب دیده اند و یا نوسانات ولتاژی برد را خراب کرده و در عین حال یکی یا چند هد خواندن و نوشتن را نیز معیوب ساخته و… کار مرحله به مرحله جلو میرود و هر چند برای مشتری ناخوش آیند است اما واقعتی است که امکان دارد اتفاق بیافتد.

قیمت هارد مشابه (دونر Donor Drive 🙂

مشتریان عزیز توجه داشته باشند که جهت عملیات جراحی هارد و تعویض هد هارد و یا پلتر مراحل خاصی انجام می شود  که توضیح کامل آن را در صفحه جراحی هارد دیسک تعویض هد هارد موجود است. اما قیمت هارد مشابه ممکن است کمی کمتر از قیمت هارد نو باشد ( به دلیل دست دوم بودن ) و یا ممکن است چندین برابر قیمت نو آن هارد در زمان خودش ( به دلیل نایاب بودن و یا قدیمی بودن هارد ). برای هارد های مشابه دو مشکل زیر گاها وجود دارد:

پیدا کردن هارد مشابه: ممکن است هارد مشابه مرد نیاز برای مشتری،درآرشیو ما نباشد و مجبور شویم  از خارج از کشور تهیه کنیم و یا در داخل به دنبال آن بگردیم و این زمان بر است.

قیمت هارد مشابه: گاهی قیمت یک هارد مشابه برای جراحی، بیش از چند برابر قیمت خود هارد آسیب دیده باشد. چون ممکن است هارد نایاب و یا قدیمی باشد که دیگر از رده خارج شده باشد.اگر بخواهید هارد را از خارج از کشور نیز تهیه کنید باتوجه به اینکه قیمت ها به دلار است هزینه های سنگینی را متحمل خواهید شد.

روش محاسبه هزینه ریکاوری هارد


برای محاسبه قیمت بازیابی اطلاعات هارد ابتدا مشکل هارد برسی می شود.پس از برسی ، خرابی هارد را می توان به ۲ قسمت کلی تقسیم بندی کرد:

 • خرابی هارد به دلیل ایرادات سخت افزاری-مکانیکی(خرابی هد،پلتر و ….)
 • خرابی منطقی – نرم افزاری(ایرادات فریم ویر،مشکل raw شدن،….)

به طور کلی ایرادات نرم افزاری ، کمترین هزینه  ریکاوری را به خود اختصاص می دهند وبیشترین قیمت  مربوط به جراحی هارد و ریکاوری سخت افزاری هارد است.هزینه بازیابی اطلاعات با توجه به مدل هارد و مشکل هارد به صورت زیر مشخص می شود:

 • رفع بدسکتورگیری هارد
 • ایرادات ماژولی ( دیتکت نشدن هارد)
 • ریکاوری هارد فرمت شده،حذف شده(+)
 • بازیابی پسورد هارد سخت افزاری و نرم افزاری Bitlocker
 • ریکاوری هارد با صدای غیرعادی (تق تق ،کلیک و یا نویز)
 •  بازیابی اطلاعات هارد ضربه خورده
 • بازیابی هارد با نوسان برق
 •  تعمیر یا تعویض قطعات هارد (برد هارد سوخته،تعمیر پلتر و هد)
 • کند شدن هارد و گیر کردن هارد اکسترنال
 • و دیگر مشکلات هارد

در برخی از مراجعات، امکان بازیابی اطلاعات هارد وجود ندارد.چون قبلا هارد بازشده است.بنابراین برای نتیجه گیری بهتر و بازیابی حداکثری توصیه میکنیم هارد خود را دست کاری نکنید. در صورت باز شدن هارد امکان بیشتر شدن هزینه تعمیرهارد وجود دارد.تعمیر هارد،درمواردی که اطلاعاتش مهم نیست، هزینه مشخصی دارد وبا توجه به ظرفیت و نوع هارد محاسبه می‌شود؛ که معمولا یک سوم قیمت محاسبه خواهد شد.

چکیده:

ممکن است  بعد از تست اولیه هارد،رقم مشخصی به عنوان هزینه ریکاوری اعلام شود.اگر هیچ مشکل خاصی در حین پروژه پیش نیاید از شما همان رقم توافق شده دریافت خواهد شد.اما اگر بعد از برسی مشکلات هارد،بیشتر شد با شما تماس گرفته خواهد شد و قیمت جدید، به شما اعلام خواهند کرد. قیمت بازیابی اطلاعات هارد به عوامل زیادی بستگی دارد که میتوان به مهم ترین آنها بدین شرح اشاره نمود: نوع خرابی هارد، روش تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد، زمان صرف شده جهت بازیابی اطلاعات هارد، قطعات استفاده شده برای بازیابی اطلاعات هارد و ترمیم و تعمیر هارد، نوع دستگاه و ابزار آلات استفاده شده. اما گاهی قیمت حتی برای مرکز بازیابی اطلاعات نیز مقرون به صرفه نمیباشد زیرا زمان بسیار زیادی برای بازیابی هارد صرف شده و یا نوع و جنس اطلاعات ممکن است بصورتی باشد که برای مشتری مرون به صرفه نباشد به همین دلیل آپشن آخر توافق میباشد.

31 دیدگاه برای “هزینه ریکاوری هارد؛برای بازیابی هارد خود چه قدر باید هزینه کنیم؟

 1. ali گفته:

  سلام
  من میحوام باهاتون تماس بگیرم زنگ میزنم جواب نمیدید حس مسکنم برای کرونا تعطیله اونجا. به شماره برام ارسال کنید یا به شناره ی ۰۹۱۱۹۳۴۹۵۳۲ تماس بگیرید. کارم فوریه ممنون

 2. سارا گفته:

  سلام خسته نباشید من گوشیم سامسونگ گرند۲ و خاموش شده و روشن میکنم روی لوگوی کمپانی میمونه فلش هم بردم اما نشد فلش کنن گفتن هارد گوشیم سوخته اگ هاردشو عوض کنم اطلاعات قبلیمم پاک میشه؟

 3. محمد گفته:

  سلام وقت خوش من هاردم تازه خریدم کارمیکرد ولی یهو صفحه آبی مرگ اومد و دیگه ویندوز بالا نیومد بعدش خاستم نصب ویندوز کنم که درمرحله نصب هاردهابالانمیومدند بعددرب کیسو بازکردم ببینم هارد سالمه دیدم صدای چرخش هم میاد وصدا هم میده ولی اصلا ویندوز روشن نمیشه همش میپره

  • محمد نامدار گفته:

   سلام باید هارد رو جدا کنید وارسال کنید شرکت هارد شما خراب شده است واگر اطلاعات مهم است ریکاوری در غیر این صورت باید تعمیر شود

   • محمد گفته:

    اطلاعات مهمی ندارم که بازیابی کنم واسه همین میخام بدونم همینجوری درست نمیشه حتی اگه لازم باشه فرمت بشه چون صدامیادکه داره کارمیکنه؟

    • محمد نامدار گفته:

     وقتی هارد بالا نیاید شما چطور می تونید فرمتش کنید
     و اصولا فرمت کردن هارد بر خلاف نظر عام هیچ تاثیری در سلامت ودرست کردن هارد خراب ندارد

     • محمد گفته:

      بله من امروز بردم خدمات کامپیوتری بهم گفتن ویندوزشو خراب نصب کردین وهزینه۶۰تومن بابت درست کردنش میگیرن وگفت هارد مشکلی نداره ویندوز خراب نصب شده

 4. محمد گفته:

  بله من امروز بردم خدمات کامپیوتری بهم گفتن هارد داره خراب میشه وباید روش کارکنیم تادرست بشه بنظرشما هزینه ک بخان بگیرن چقدر درمیاد؟

  • محمد نامدار گفته:

   با توجه به اطلاعاتی که شما به ما دادین بازیابی اطلاعات شما تقریبا غیرممکنه.بعید میدونم یه خدمات کامپیوتری بتونه این کارو انجام بده چون تجهیزات خاصی نیاز داره

 5. فاطمه گفته:

  سلام وقت بخیر.هارد منو پسرم به دستگاه دیجیتال وصل کرده بود وقتی متوجه شدم خارجش کردم و بعد به سیستم وصل کردم اما متوجه شدم چراغش روشن نمیشه و بالا نمیاد یعنی الان هاردم سوخته؟؟

  • محمد نامدار گفته:

   سلام بدون بررسی هیچ نظری نمی تونم بدم باید اول هارد رو ارسال کنید شرکت بررسی کنم خرابی هارد رو اعلام می کنیم

 6. Kamran گفته:

  سلام من هاردم Raw شده هارد اکسترنال را به‌ آنجا ارسال کردم درست می‌شود اطلاعاتم اصلا پاک نکردم داخل هارد میباشد

 7. حسن گفته:

  سلام. خسته نباشید. هارد من بالا نمیومد و بردم تعمیر گفتن برد و سیلندر خراب شده اما اطلاعات قابل بازیافته. باید فرستاده شه تهران. برگردوندن اطلاعات همچین موردی حدودا چقدر هزینه داره؟مدل هارد هم وسترن دیجیتال
  WD1DEZEX
  یک ترابایت

  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   هزینه بر اساس نوع خرابی مشخص می شود
   ممکنه هد هارد اسیب دیده باشه ممکنه قطعات فیزیکی کاملا سالم و فقط فریم ویر یا خود نرم افزار هارد اسیب دیده باشه بهر حال بدون بررسی امکان اعلام هزینه نیست

 8. parham گفته:

  با سلام

  من یک هارد نیم ترا دارم که وقتی وصلش میکنم اصلا بالا نمیاد ولی چراغ خود هارد روشن میشه .
  اطلاعاتش اصلا واسم مهم نیست میخوام بدونم خود هارد قابل تعمیر هست یا خیر ؟
  اگر بله برای تعمیر باید به کجا مراجعه کنم ؟
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *