تخمین هزینه ریکاوری اطلاعات پس از برسی و تست اولیه درایو (هارد،رم،فلش،مموری و ..) تعیین می شود. همچنین دریافت هزینه پس از اتمام کار است.

اما قبل از اجرای مراحل بازیابی اطلاعات ،مشتری از مقدار دقیق هزینه ریکاوری اطلاعات مطلع خواهد شد.این هزینه شامل تمام  فرایندی است که روی درایو صورت می گیرد.

برآورد هزینه بازیابی اطلاعات

هزینه ریکاوری اطلاعات به عوامل مختلفی وابسته است. انچه که در مراکز بازیابی، معیار هزینه بازیابی قرار میگیرد، از ۳ حالت خارج نیست:

حالت اول: مشکل هارد برسی و میزان خسارت وارد شده به هارد،تعیین و به مشتری اعلام می‌شود.

حالت دوم: مقدار حجم اطلاعات، مبنای محاسبه قیمت قرار می‌گیرد.(مقدار گیگ بیشتر=هزینه بیشتر)

حالت سوم: متاسفانه در این حالت براساس میزان نگرانی مشتری به دلیل حساسیت و ارزش اطلاعات قیمت بازیابی محاسبه می‌شود.(مشتریانی که عکس های خانوادگی یا شرکت هایی که اطلاعات ارزشمندی دارند)

مشتریانی عزیز می خواهند بدانند که تعرفه خدمات ریکاوری انواع هارد(فلش مموری،دوربین دیجیتال،دوربین مداربسته )چه قدر میشود؛ به همین دلیل اصرار دارند قیمت دقیق توسط کارشناسان مشخص شود.

تعرفه خدمات ریکاوری چطور محاسبه می شود؟

تعیین قیمت در حرفه بازیابی اطلاعات از جهاتی شبیه به ویزیت مریض توسط دکتر برای تشخیص بیماریست. بدون تشخیص درست از ایراد هارد،نمی‌توان قیمت را اعلام کنیم. در کانون بازیابی اطلاعات تشخصی خرابی هارد به صورت کاملا رایگان انجام می شود.به شرط انکه هارد باز نشده باشد(توسط مشتری یا شرکت های دیگر).در ادامه با توجه به نوع خرابی قیمت به شرح زیر تعیین می شود:

اطلاعات هارد بدلیل ویروسی شدن پاک شده است  ( باج افزار یا باجگیر جزو این مورد محاسبه نمی گردد)

 • هزینه ها برای هارد های کمتر از ۱ ترابایت از ۴۰۰ هزار تومان
 • هارد های ۱ ترابایت با مشکل ویروسی شدن از ۵۰۰ میلیون تومان
 • قیمت ریکاوری هارد ویروسی شده با ظرفیت 2 ترابایت از ۱ میلیون تومان
 • هزینه ریکاوری اطلاعات هارد ویروسی شده با ظرفیت ۳ ترابایت از ۱.۵ میلیون
 • قیمت بازیابی اطلاعات هارد ویروسی شده با ظرفیت ۴ ترابایت از 2.6 میلیون محاسبه می گردد.

 هارد فرمت شده است (هزینه هارد فرمت شده که به گوشی و یا تلویزیون وصل شده است)

 • هزینه ریکاوری اطلاعات هارد فرمت شده بعد از اتصال به گوشی یا تی وی با ظرفیت ۱ ترابایت از 1.3 میلیون تومان
 • قیمت بازیابی اطلاعات هارد فرمت شده یا پیغام فرمت می دهد با ظرفیت ۲ ترابایت از 1.5 میلیون
 • هزینه ریکاوری اطلاعات هارد فرمت شده با ظرفیت ۳ ترابایت از 1.7 میلیون
 • هزینه بازیابی اطلاعات هارد فرمت شده بعد از اتصال به تلویزیون یا گوشی موبایل ۴ ترابایت از 2.5 میلیون محاسبه می گردد.

هزینه ریکاوری هارد :

 • هزینه بازیابی اطلاعات هارد که دیتکت نمی شود و شناسایی ندارد هارد های کمتر از ۱ ترابایت از 1.6 میلیون تومان
 • قیمت ریکاوری هارد ۱ ترابایت که دیتکت نمی شود  از ۱ میلیون تومان
 • هزینه ریکاوری دیتای هارد که شناسایی نمیشود ۲ ترابایت از ۱.۵ میلیون تومان
 • هزینه ریکاوری اطلاعات هارد که توسط سیستم شناسایی نمی شود با ظرفیت ۳ ترابایت از .۶ میلیون
 • هزینه بازیابی اطلاعات هارد ۴ ترابایت از 2.8 میلیون محاسبه می گردد.

هارد سوخته است یا برق داخل هارد نمی رود و هارد خاموش است

 • هزینه ریکاوری هارد سوخته با ظرفیت کمتر از 1 ترابایت از ۱ تومان
 • قیمت بازیابی هارد خاموش ۱ ترابایت از 1.5 میلیون تومان
 • هزینه بازیابی اطلاعات هارد سوخته ۲ ترابایت از 1.6 میلیون تومان
 • هزینه ریکاوری اطلاعات هارد سوخته که توسط سیستم شناسایی نمی شود با ظرفیت ۳ ترابایت از ۱.۵ میلیون
 • هزینه بازیابی اطلاعات هارد سوخته با ظرفیت ۴ ترابایت از 2.8 میلیون محاسبه می گردد.

مبنای محاسبه و تخمین قیمت ریکاوری هارد

هنگام دریافت هارد در «کانون بازیابی اطلاعات» پس از برسی هارد، ایرادات آن به مشتری اعلام می‌شود. اما این تازه شروع کاراست،باید توجه داشت که همیشه امکان تعیین تمامی ایرادات در زمان کوتاه وجود ندارد. چرا که ممکن است برای تشخیص دقیق خرابی قطعه،لازم باشد چند ساعت با دستگاههای تعمیر هارد آنالیز شود.

 • تشخیص سالم بودن هارد : گاهی اوقات هارد سالم است و مشتری بدون دلیل به ما مراجعه کرده است.به عنوان مثال در برخی موارد که هارد توسط سیستم شناسایی نمی شود، ایراد از هارددیسک نیست بلکه از کامپیوتر یا لپ‌تاپی است که هارد آن وصل است.
 • خرابی هد ها و یا قطعات داخلی: گاهی لازم است مشتری در اسرع وقت دریابد که انجام تعمیر و یا بازیابی اطلاعات هارد او کار ساده ای نمیباشد و یا زمان بر است و همچنین نیازمند قطعات و یا هارد مشابه است.
 • قیمت اولیه بازیابی اطلاعات هارد: گاهی مشتری به این فکر است که قیمت بازیابی اطلاعات هارد او مثلا فقط ۱۰۰ هزار تومان است و اصلا ارزش اطلاعات او بیش از این نباشد. پس لازم است در بدو ورود او بداند که ممکن است مثلا قیمت بازیابی اطلاعات هارد ایشان از حداقل ۲۰۰ هزار تومان شروع شود. شاید بهتر باشد او به دنبال راه ساده تری برای بازیابی اطلاعاتش باشد و اصلا” ممکن است با صرف کمی زمان دوباره آنها را خودش بسازد.
 • دریافت اطلاعات کامل از مشتری: در تمامی پروژه های بازیابی اطلاعات لازم است که پس از تست اولیه مشتری تمامی دانسته های خود در مورد چگونگی پیدایش خرابی را به تکنسین ما توضیح دهد تا روشی بهتر ، سریع تر و ارزان تر برای بازیابی اطلاعات در نظر گرفته شود.
 • تشریح مراحل بازیابی اطلاعات و روشن کردن ذهن مشتری: لازم است که برای مشتری توضیح داده شود که ایراد قطعه ایشان چیست. شاید مشتری قصد تمیر و یا بازیابی اطلاعات را نداشته باشد و شاید خود ایشان راه هایی را برای رفع ایراد بلد باشند.
 • تست رایگان در زمان ورود هارد:شاید مشتری فقط بخواهد بداند که مشکل از کجا پیش آمده است. در کانون بازیابی اطلاعات بدون دریافت مبلغی برای تست این توضیحات بصورت کامل برای ایشان داده خواهد شد. تست هارد کاملا” مجانی میباشد.

 شروع پروسه بازیابی اطلاعات و اعلام  قیمت نهایی بازیابی اطلاعات هارد

پس از آنکه مشتری با قیمت اولیه موافقت کرد، پروژه بازیابی اطلاعات آغاز میشود. هارد دیسک بصورت دقیق و کامل تست و بررسی میشود. یک تکنسین بازیابی اطلاعات و یا تعمیر هارد باید اول یک متخصص تشخیص عیب باشد. چرا که باید تشخیص درست باشد تا بتوان درمان خوبی را هم برگزید.مهمترین یرادات هارد را می‌توان به چند دسته تقسیم بندی نمود:

 • ایرادات نرم افزاری:

بصورت خلاصه باید عرض کنم که در این حالت هیچگونه مشکل سخت افزاری ، سوختگی برد و خرابی برد الکترونیکی، خرابی مکانیکی، اثر ضربه یا خرابی بر اثر افتادن و … وجود ندارد و مشکل تماما نرم افزاری است. اما همیشه مشکلات نرم افزاری ساده نیستند و گاهی برطرف کردن آن ها سخت تر و برخی از موارد غیر ممکن خواهد بود. اما خوشبختانه  بسیاری از موارد نرم افزاری بر طرف می‌شوند و جای نگرانی وجود ندارد. بوسیله تکنیک های برتر، مهندسین کارآزموده و ابزارآلات به روز دنیا قادر است تمامی موارد و مشکلات را حل کند. قیمت بازیابی اطلاعات هارد در این موارد عموما بستگی دارد به زمانی که برای یک پروژه صرف میشود بعلاوه ابزار و تکنیک استفاده شده. مسلم است که قیمت بازیابی اطلاعات با یک نرم افزار ۳۰۰ دلاری با بازیابی اطلاعات بوسیله یک ابزار ۲۰ هزار دلاری تفاوت دارد همانطور که جابجایی یک بار به وسیله دو نفر آدم با هزینه جابجایی باری بوسیله یک جرثقیل ۲۰۰ تنی فرق میکند. لذا بهتر است مشتری یک هارد بانک جهت استخراج و ذخیره سازی اطلاعات در حین بازیابی اطلاعات به این مرکز ارسال نماید تا در زمان صرفه جویی شود.

 •  ایرادات سخت افزاری :
 • ایرادات و خرابی نرم افزاری و سخت افزاری:

مشکلاتی از قبیل خرابی هد، خرابی سطح پلتر، خرابی برد(pcb) ، اسپیندل موتور، ضربه خوردن و… در کل هرآنچه که مربوط به قطعه  باشد، جزو ایرادات سخت افازاری است. با تشخیص درست قطعه معیوب و تعویض آن، میتوان هارد دیسک را به حالت اول برگردانیم.اما انجام اجرای همین کار به ظاهر ساده،نیاز به تجربه و دانش لازم دارد.ضمن اینکه در این حالت نیاز به قطعه یدکی هم از عوامل تعیین کننده قیمت میباشد. مثلا برای تعویض هد هارد، باید هد را از درون یک هارد سالم جدا کرده و انتقال دهیم که البته این هارد نیز باید شرایط و مختصات خاص خودش را داشته باشد. گاهی ایرادات صرفا نرم افزاری یا سخت افزاری نیستند یا شاید چندین ایراد سخت افزاری و یا چندین ایراد نرم افزاری پیش آمده باشد. بعنوان مثال به دلیل نوسانات ولتاژی در زمانی کوتاه اطلاعاتی به اشتباه دوباره نویسی شده و به جداول پارتیشن آسیب وارد شده است ، همچنین متاسفانه هد بر روی پلتر خوابیده و شکسته است. مقاله مرتبط: ریکاوری اطلاعات پارتیشن حذف شده Raid پریده است و متاسفانه یک یا چند هارد نیز آسیب دیده اند و یا نوسانات ولتاژی برد را خراب کرده و در عین حال یکی یا چند هد خواندن و نوشتن را نیز معیوب ساخته و… کار مرحله به مرحله جلو میرود و هر چند برای مشتری ناخوش آیند است اما واقعتی است که امکان دارد اتفاق بیافتد.

قیمت هارد مشابه یا دونر Donor Drive

مشتریان عزیز توجه داشته باشند که جهت عملیات جراحی هارد و تعویض هد هارد و یا پلتر مراحل خاصی انجام می شود  که توضیح کامل آن را در صفحه جراحی هارد دیسک تعویض هد هارد موجود است. اما قیمت هارد مشابه ممکن است کمی کمتر از قیمت هارد نو باشد ( به دلیل دست دوم بودن ) و یا ممکن است چندین برابر قیمت نو آن هارد در زمان خودش ( به دلیل نایاب بودن و یا قدیمی بودن هارد ). برای هارد های مشابه دو مشکل زیر گاها وجود دارد: پیدا کردن هارد مشابه: ممکن است هارد مشابه مرد نیاز برای مشتری،درآرشیو ما نباشد و مجبور شویم  از خارج از کشور تهیه کنیم و یا در داخل به دنبال آن بگردیم و این زمان بر است. قیمت هارد مشابه: گاهی قیمت یک هارد مشابه برای جراحی، بیش از چند برابر قیمت خود هارد آسیب دیده باشد. چون ممکن است هارد نایاب و یا قدیمی باشد که دیگر از رده خارج شده باشد.اگر بخواهید هارد را از خارج از کشور نیز تهیه کنید باتوجه به اینکه قیمت ها به دلار است هزینه های سنگینی را متحمل خواهید شد.

روش محاسبه هزینه ریکاوری هارد

برای محاسبه قیمت بازیابی اطلاعات هارد ابتدا مشکل هارد برسی می شود.پس از برسی ، خرابی هارد را می توان به ۲ قسمت کلی تقسیم بندی کرد:

 • خرابی هارد به دلیل ایرادات سخت افزاری-مکانیکی(خرابی هد،پلتر و ….)
 • خرابی منطقی – نرم افزاری(ایرادات فریم ویر،مشکل raw شدن،….)

به طور کلی ایرادات نرم افزاری ، کمترین هزینه  ریکاوری را به خود اختصاص می دهند وبیشترین قیمت  مربوط به جراحی هارد و ریکاوری سخت افزاری هارد است.هزینه بازیابی اطلاعات با توجه به مدل هارد و مشکل هارد به صورت زیر مشخص می شود:

 • رفع بدسکتورگیری هارد
 • ایرادات ماژولی ( دیتکت نشدن هارد)
 • ریکاوری هارد فرمت شده،حذف شده(+)
 • شکستن قفل درایو بیت لاکر Bitlocker
 • ریکاوری هارد با صدای غیرعادی (تق تق ،کلیک و یا نویز)
 •  بازیابی اطلاعات هارد ضربه خورده
 • بازیابی هارد با نوسان برق
 •  تعمیر یا تعویض قطعات هارد (برد هارد سوخته،تعمیر پلتر و هد)
 • کند شدن هارد و گیر کردن هارد اکسترنال
 • و دیگر مشکلات هارد

در برخی از مراجعات، امکان بازیابی اطلاعات هارد وجود ندارد.چون قبلا هارد بازشده است.بنابراین برای نتیجه گیری بهتر و بازیابی حداکثری توصیه میکنیم هارد خود را دست کاری نکنید. در صورت باز شدن هارد امکان بیشتر شدن هزینه تعمیرهارد وجود دارد. تعمیر هارد درمواردی که اطلاعاتش مهم نیست، هزینه مشخصی دارد وبا توجه به ظرفیت و نوع هارد محاسبه می‌شود؛ که معمولا یک سوم قیمت محاسبه خواهد شد. چکیده: ممکن است  بعد از تست اولیه هارد، مبلغ مشخصی به عنوان هزینه ریکاوری اعلام شود.اگر هیچ مشکل خاصی در حین پروژه پیش نیاید از شما همان مبلغ توافق شده دریافت خواهد شد.اما اگر بعد از برسی مشکلات هارد بیشتر شد با شما تماس گرفته خواهد شد و قیمت جدید، به شما اعلام خواهند کرد. قیمت بازیابی اطلاعات هارد به عوامل زیادی بستگی دارد که میتوان به مهم ترین آنها بدین شرح اشاره نمود:

 • نوع خرابی هارد.
 • روش تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد.
 • زمان صرف شده جهت بازیابی اطلاعات هارد.
 • قطعات استفاده شده برای بازیابی اطلاعات هارد و ترمیم و تعمیر هارد.
 • نوع دستگاه و ابزار آلات استفاده شده.

اما گاهی قیمت ریکاوری حتی برای مرکز بازیابی اطلاعات نیز مقرون به صرفه نمیباشد زیرا زمان بسیار زیادی برای بازیابی هارد صرف شده و یا نوع و جنس اطلاعات ممکن است بصورتی باشد که برای مشتری مقرون به صرفه نباشد به همین دلیل آپشن آخر توافق میباشد.

۴.۴/۵ - (۱۰ امتیاز)
150 دیدگاه برای “برآورد هزینه بازیابی اطلاعات
 1. علیرضا بابایی گفته:

  سلام بر مهندسان کشور عزیزم

  بنده یک هارد اینترنال ws digital دارم که متاسفانه بعد گذشت چند روز دیگه کار نکرد و حتی روشن هم نمیشه و شناسایی نمیشه .
  حالا میخواستم بدونم اگر تعمیر بشه اطلاعات حذف میشه کامل ؟
  چون نیازی به هارد ندارم اطلاعات رو میخوام فقط

  الانم که هارد رو جدا کردم از سیستم سرعت خیلی بهتر شده

 2. اصل نهر گفته:

  با سلام و عرض ادب
  موقع نصب ویندوز ، هارد رو بدون بکاپ پارتیشن بندی کردم .چطور میشه اطلاعات قبلی رو بازیابی کرد.

  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   باید بررسی و مشخص شود مدل هارد تاریخ تولید هارد و مکان ذخیره اطلاعات مد نظر مهم بوده و باید دید علاوه بر نصب ویندوز چه اطلاعات جدیدی بعد از از دست رفتن اطلاعات روی هارد ذخیره شده است
   اصولا در بیشتر مواقع اطلاعات پارتیشن C قابل بازیابی نیست یا حداقل به صورت ناقص بازیابی می شود

 3. امیر هاشمی گفته:

  سلام من میخواستم ویندوز عوض کنک اشتباهی کل سیستم رو فرمت کردم و اطلاعاتم پاک شد میخواستم ببینم قابلیت بازیابی هست؟

  • محمد نامدار گفته:

   سلام‌
   من در گذشته گفته و مجدد تکرار می کنم. ریکاوری به نوع حافظه تاریخ تولید اتفاقات رویداده بعد از حذف و غیره بستگی داره و در نهایت تخصص تجربه و ابزار نرم افزاری و سخت افزاری مناسب می باشد

 4. مسلم گفته:

  سلام وقت بخیر
  یه هارد اکسترنال adata مدل ۷۱۰ دارم
  رو لب تاپ دوستم و تلویزیون بالا میاد و شناسایی میشه
  اما رو لب تاپ خودم بالا نمیاد
  تمام مراحل برای شناسایی از جمله نصب درایورها و… فایل منیجر و.. رفتم فایده نداشت
  کلا هارو رو نمی‌شناسه ..هیچ نشانی از وصل شدن هارد تو سیستم نیست با وجودی که هارد صدای کار کردنش میاد و چراغش روشنه
  لب تاپ من hp zbook هست ویندوز ۱۰ روشه
  ممنون میشم کمکم کنید

  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   اگر از سالم بودن کابل مطمئن هستید و با یک کابل به دو لپ تاپ اتصال می دهید ودر یک لپ تاپ شناسایی شده ودر لپ تاپ دیگه شناسایی نمی شود ممکنه مشکل از پورت USB لپ تاپ شما باشد شما می تونید هارد دیگه یا یک فلش به لپ تاپ خود متصل کنید و ببینید شناسایی می شود یا نه

 5. محمد گفته:

  سلام خسته نباشین.من لپتاپم ویروسی شده بود و تصمیم گرفتم ویندوزشو عوض کنم.بعد از بوت وارد تنظیمات پارتبندی شدم و درایو سیستم و درایو c را فرمت کردم.بعد که خواستم ویندوز را نصب کنم،ارور windows can only install to gpt disks. اومد. برای رفع این ارورم باید کل هارد لپتاپو اون طور که من در اینترنت تحقیق کردم فرمت کنم.چه طور میتونم اطلاعاتمو که تو درایو های دیگس و فرمت نکردم برگردونم؟

  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   در صورت GPT کردن اطلاعات از دست خواهد رفت بهترین و امن ترین حالت برای یک کاربر ساده بک اپ از اطلاعات مهم در یک هارد دیگه هست این کمترین ریسک و برای شما داره

 6. محمدی گفته:

  هارد اکسترنال دارم ۵۰۰گیگ بعد ۲ماه خواستم استفاده کنم دیدم عکس هام پاک شده اسم پوشه هست ولی عکس نداره فقط یک ویدیو باقی مونده نمیدونم دستم خورده فرمت شده یا دلیل دیگه ای داره بعد از اون هیچ اطلاعاتی داخلش نریختم عارد سالمه بالا میاد ولی بدون اطلاعات

  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   اطلاعات جدید ریخته نشود و هارد رو ارسال کنید شرکت ممکنه توسط ویروس هیدن شده است ممکنم هست بد سکتور در هارد باعث عدم نمایش کامل هارد شده است اما بهر حال درست ترین کار همان نریختین اطلاعات جدید بعد از حذف اطلاعات قبلی می باشد

 7. محمدی گفته:

  سلام روزتون بخیر
  من هارد اکسترنال ۵۰۰گیگ دارم بیشتر عکس دارم چند تا ویدیو اخرین بار عکس هامو مرور کردم بعد ۲ماه مجدد خواستم اسفاده کنم دیدم هیچ عکس وجودنداره اسم پوشه هست ولی باز میکنم عکسی وجود نداره قسمت ویدیو فقط یک ویدیو باقی مونده.نمیدونم اخطار فرمت برام اومد تایید کردم یا ..هیچی یادم نمیاد چون۲ماه استفادش نکردم لطفا راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *