آموزش تعمیر برد های الکترونیکی

آموزش تعمیر برد های الکترونیکی

آموزش تعمیر برد های الکترونیکی در مقاله پیش رو توضیح داده می شود. برد از قطعات اصلی دستگاه های الکتریکی و الکترونیکی است، که وظیفه تثبیت مدار های جریان و سخت افزار ها را بر عهده دارد.

در برخی اوقات این قطعه بر اثر عوامل مخرب مثل؛ نوسانات الکتریکی، عبور جریانات بیش از حد، ضربه و… آسیب می بیند. برد ها قائل تعمیر هستند. با کمک این فرآیند به دستگاه اجازه بروز ضعف را ندهید.

در ادامه درباره شیوه تعمیر این قطعه صحبت می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله ما را دنبال کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

علل خرابی برد های الکترونیکی

در ابتدای مقاله آموزش تعمیر برد های الکترونیکی، درباره علل خرابی این قطعه صحبت می کنیم. برد های الکترونیکی به علت موارد مختلفی خراب می شوند. در ادامه به برخی از علل شایع خرابی این قطعه را نشان می دهیم؛

 1. اتصالات ناصحیح: اتصالات نادرست یا نامناسب منجر به خرابی برد می شود. این آسیب ناشی از؛ جوشکاری نادرست، اتصالات فشرده یا اتصالات کوتاه مدت است.
 2. خوردگی و آلودگی: با ورود آب، رطوبت، گرد و غبار و سایر ذرات به داخل برد دستگاه، خوردگی و رسوبات دهی تجهیز شروع می شود.
 3. نوسانات ولتاژ: نوسانات ولتاژ ناپایدار باعث ایجاد تغییرات غیر منتظره در برد الکترونیکی خواهد شد. این عامل ضربه سختی به دستگاه وارد می کند.
 4. گرمای بیش از حد: مبحث آموزش تعمیر برد های الکترونیکی را حتما برای آشنایی بیشتر با ساز و کار این محصول گرما مطالعه کنید. گرمای بیش از حد با افت سرعت عملکرد قطعات الکترونیکی، ذوب شدن قطعات یا خرابی مدار های الکترونیکی همراه است.
 5. ضربه و ارتعاش: ضربه ها و ارتعاش های قوی به برد الکترونیکی صدمه وارد می کند و وضعیت الکتریکی ماشین را ناپایدار می سازد.
 6. عیب در تغذیه برق: مشکلات در تغذیه برق اولین عامل خرابی برد است. ناکارآمدی یا قطعی در منابع تغذیه لابد به دقت برطرف شود، وگرنه در آینده مشکل ساز خواهد شد.
 7. نوسانات دما: تغییرات ناگهانی دما به تغییرات در عملکرد قطعات الکترونیکی و خرابی برد الکترونیکی منجر می گردد.

آموزش تعمیر برد های الکترونیکی

مراحل آموزش تعمیر برد های الکترونیکی

در این بخش از مقاله آموزش تعمیر برد های الکترونیکی، درباره شیوه صحیح تعمیر این قطعه صحبت می شود. تعمیر و سرویس هارد های الکترونیکی، فرآیندی پیچیده و حساس است. رعایت نکات راهنما و جزئیات تاثیر قابل توجهی در کیفیت قطعه دارد.

این قطعه اتصال ایمنی بین دستگاه و سایر سخت افزار ها ایفا می کند. با بررسی آن، راندمان کلی دستگاه را بهینه گردانید. در زیر، مراحل تعمیر این قطعه توضیح داده می شود؛

 1. تشخیص مشکل: ابتدا باید مشکل برد الکترونیکی را تشخیص دهید. برای این کار از دستگاه های تست و اندازه گیری استفاده کنید و نشانه ها و علایم خرابی را بررسی نمایید.
 2. باز کردن برد: پس از تشخیص دقیق مشکل، باید قطعه را باز کنید. این مرحله نیازمند استفاده از ابزار های مناسب با دقت بالا است، تا هیچ آسیبی به قطعات داخلی برد وارد نشود.
 3. بررسی قطعات: پس از باز کردن تجهیز، قطعات داخلی آن را بررسی کرده و قطعات خرا و معیوب را خارج کنید.
 4. تعویض قطعات: مقاله آموزش تعمیر برد های الکترونیکی، آموزشی و کاربردی است. پس از شناسایی قطعات خراب، آن ها را تعویض کنید. در این مرحله فرآیند هایی مثل؛ جوشکاری، تعویض قطعات SMD و دیپل و اتصالات الکتریکی صورت می گیرد.
 5. تست قطعات: پس از تعویض قطعات، تست های لازم بر روی هر قطعه انجام دهید، تا از ایمنی و سلامت فرآیند مطمئن شوید.
 6. تست کلی برد: در آخر، به منظور اطمینان از وضعیت برد در انتقال جریان و دریافت اطلاعات، نسبت به تست کلی تجهیزات اقدام نمایید.
 7. بستن برد: پس از رفع مشکلات و تکمیل فرآیند تعمیر، باید آن را به درستی ببندید. زمانی این تجهیز بهترین عملکرد خود را خواهد داشت، که قطعات در جای مناسب خود قرار گیرند.

مبحث آموزش تعمیر برد های الکتریکی، شرح حال وضعیت الکتریکی این قطعه کاربردی است. موارد بالا، مراحل عمومی تعمیر برد های الکترونیکی را نشان داد. این فرآیند نیاز به دقت، دانش فنی و استفاده از ابزار های مناسب دارد. در صورتی که احساس مطمئنی نسبت به تعمیر آن ندارید، این وظیفه را به کارشناسان صنعت بسپارید.

نکات قابل توجه در آموزش تعمیر برد های الکترونیکی

در این قسمت از مقاله آموزش تعمیر برد های الکترونیکی، نکات راهنما برای تعمیر صحیح این قطعه را نام می بریم. سرویس برد های الکترونیکی، امری سخت است. جهت اجرای آن باید حداقل با ساز و کار این قطعه آشنا باشید.

افراد محدودی می توانند از پس تعمیر درست برد ها بر آیند. این فرآیند با این که قدرت الکتریکی دستگاه را بهبود می بخشد، اما در برخی مواقع می تواند برای شخص پیامد های نامطلوبی داشته باشد. در زیر نکات قابل توجه در تعمیر این محصول را نشان می دهیم؛

 • تشخیص دقیق مشکل: ابتدا باید به دقت مشکل برد الکترونیکی را تشخیص داده شود. به دنبال علت واقعی خرابی باشید.
 • استفاده از دستورالعمل ها و دیاگرام ها: در هنگام تعمیر آن به دستورالعمل ها، دیاگرام ها و نقشه های مداری مراجعه کنید، تا بهترین روش برای بهبود وضعیت دستگاه اجرا شود.
 • ایمنی شخصی: مقاله آموزش تعمیر برد های الکترونیکی، مطالب ارزشمندی در اختیار کاربر قرار می دهد. هنگام تعمیر برد های الکترونیکی، حتماً از ایمنی شخصی خود مراقبت کنید. استفاده از عایق های مناسب، دستکش ها، عینک و ماسک محافظ از خطرات جراحی و آسیب های احتمالی جلوگیری می کند.
 • جلوگیری از الکترواستاتیک: الکترواستاتیک یکی از عوامل خرابی برد ها است. برای جلوگیری از آسیب به قطعات الکترونیکی ناشی از الکترواستاتیک، از ابزار ها و محیط های ضد الکترواستاتیک استفاده نمایید.
 • آزمایش و تست: پس از انجام تعمیرات، حتماً برد را تست کنید. آزمایش ها و تست های دقیق در تشخیص مشکلات مخفی و جلوگیری از خرابی های آینده مفید است.
 • آموزش و بروزرسانی: مبحث آموزش تعمیر برد های الکترونیکی، کامل است. همیشه بروز باشید و از آخرین تکنولوژی ها، ابزار ها و روش استفاده کنید. هرگز از یادگیری و آموزش مداوم دست نکشید.
 • و…

سخن پایانی

در مقاله بالا علاوه بر آموزش تعمیر برد های الکترونیکی، درباره نکات قابل توجهی مرتبط با این فرآیند صحبت شد. مجموعه اینترنتی هارد ریپیر در زمینه خرید و فروش انواع تجهیزات الکترونیکی و شبکه فعالیت می کند. علاوه بر آن، به صورت غیر حضوری امکاناتی مانند؛ مشاوره را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.

از رای شما سپاسگزارم