تعمیر هارد اکسترنال

تعمیر هارد اکسترنال شامل همه اقداماتی است که به بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال ختم شود.این فرآیند ممکن است، شامل تعمیر فیزیکی هارد یا برگرداندن اطلاعات توسط دستگاه بازیابی باشد.

ما در این نوشته سعی کردیم نگاه جامعی به  خرابی‌های هارد اکسترنال و روش های تعمیر آن داشته باشیم تا بتوانیم بر اساس آن ، با ارائه یک برنامه ریکاوری مناسب برای هارد اکسترنال اطلاعات  آن را به خوبی بازیابی کنیم.درادامه همراه ما باشید.

آیا هارد اکسترنال قابل تعمیر است

اگر هارد اکسترنال، در اثر ضربه یا بی دقتی آسیب فیزیکی نبیند، به احتمال زیاد دچار آسیب منطقی شده اند.اگر تاکنون با پیام خطای وحشتناک «Corrupt Hard Drive» مواجه شده باشید، قطعا از میزان ناامیدی حاصل از این پیام آگاه هستید.

اما هنوز هم جای امید باقی بوده و ممکن است بتوان داده‌های از دست رفته را بازیابی کرد. در این صورت اگر هارد دیسک خود را به یک رایانه‌ی دیگر متصل کنید، ممکن است متوجه شوید که فقط سیستم عامل دچار مشکل شده و وضعیت سلامت باقی داده‌ها خوب است. بنابراین صرفا می‌توانید با کپی کردن داده‌های سالم آن به یک هارد دیسک سالم دیگر، مشکل یاد شده را برطرف کنید.

آیا هارد ضربه خورده تعمیر می شود؟

تعمیر برد هارد اکسترنال

برد که رابط بین هارد و کامپیوتر است در صورت خرابی ،نمیتواند فرکانس و ولتاژ مورد نظر را به مدیا برساند و هارد را روشن نمی‌کند و در بعضی از موارد هارد بصورت ناقص روشن میشود که پس از تعویض برد و مشابه سازی رام (ROM)  هارد اکسترنال آسیب دیده تعمیر و یکاوری خواهد شد.برای مشاهده هزینه تعمیر هارد اکسترنال به این صفحه مراجعه کنید.(تعمیر هارد اکسترنال سوخته)

تعمیر هارد اکسترنال در اثر خرابی مدیا

برای تعمیر هارد اکسترنال، پس از برسی برد  در مرحله بعد سراغ مدیا هارد که محل قرار گرفتن هد پلتر و اسپیندل موتور هارد میرویم. اگر هارد صدای غیر متعارف داشت ، نیاز به تعویض هد یا اسپیندل موتور از طریق هارد مشابه میباشد که این امر ، نیاز به کلین روم ، ابزار دقیق تعویض هد و پلتر میباشد و نیز متخصصین مجرب کانون بازیابی اطلاعات با بهره گیری از کاملترین ابزار جراحی و متخصصین مجرب که عملا دوره های خارج از ایران در زمینه ی جراحی هارد میباشند را دیده و ریسک جراحی هارد شما را تا ۹۵% کاهش میدهند . نکته: اگر صرفا تعمیر هارد اکسترنال مد نظر است و اطلاعات ذخیره شده در هارد اکسترنال اهمیت چندانی ندارد، از نظر هزینه تعمیر هارد مقرون به صرفه نیست.

رفع مشکل کندی هارد اکسترنال

اکر هارد اکسترنال شما به شدت کند شده، بطوریکه برای انتقال اطلاعات خود زمان زیادی را منتظر می‌مانید؛ باید برسی دقیقی از هارد خود داشته باشید تا مشکل آن را برطرف کنید.برخی از دلایل کاهش عملکرد هارد اکسترنال را می توان به فهرست زیر اشاره کرد:

 • بررسی خرابی محفظه یا خود هارد
 • بررسی کابل ها و در صورت لزوم تعویض آنها
 • زیاد بودن فعالیت هارد دیسک
 • چک کردن درایو و کامپیوتر برای ویروس ها و بدافزارها
 • غیر فعال کردن ایندکس کردن ویندوز برای عملکرد سریعتر
 • هارد اکسترنال دچار بدسکتور شده(+)
 • خرابی هد، باعث کندی شده
 • هارد اکسترنال شما ایرادات فریموری داشته باشد.

هریک از موارد بالا تاثیر مستقیمی بر عملکرد هارد اکسترنال شما خواهد داشت.

تعمیر هارد اکسترنال؛ با اصلاح فریمور

فریم ویر یا همان ساختار کلی هارد که در زمان ساخت هارد از طریق شرکت سازنده ساخته شده است ؛ممکن است دچار خرابی شود که در این نمونه از خرابی ها با اصلاح فریمور، شما به هدف خود که همان تعمیر هارد اکسترنال خود میباشد رسیده و دیتا روی خود هارد باقی میماند.مشاهده شده است که خرابی های فریم ویری که در بعضی از حالت ها کمتر از چند دقیقه بیشتر اصلاح آنها طول نمیکشد ، توسط افراد غیر متخصص تخریب شده و در بعضی از موارد این خرابی ها برای همیشه دسترسی شما جهت تعمیر هارد اکسترنال خود و حتی دیتای آن هارد را از بین میبرد.

تعمیر هارد اکسترنال در صورت باز نشدن

در این حالت هارد اکسترنال، در Device Maneger شناسایی می شود اما پارتیشن مورد نظر در My computer یا Disk Management قابل شناسایی نیست.که تا بصورت کامل شناسایی نشود اطلاعات قابل دسترس نخواهد بود.

بازنشدن پارتیشن یا درایو هارد اکسترنال بسیار رایج است که هارد دیسک شما روشن می شود و بدون صدای غیر عادی کار می‌کند ولی درایو شما را باز نمی کند؛ یا در مواقعی مشاهده می‌شود که پیام فرمت ظاهر می شود دراین حالت توصیه میکنیم به هیچ عنوان گزینه فرمت را انتخاب نکنید.چون در ریکاوری هارد بسیار مشکل خواهد بود. پیشنهاد مطالعه: رفع مشکل باز نشدن هارد اکسترنال

تعمیر هارد اکسترنال با عدم شناسایی پسورد

برخی از هاردهای اکسترنال موجود در بازار به طور پیش فرض دارای پسورد هستند. برخی از این پسوردها از طریق شرکت سازنده مانند اسمارت ویر، که متعلق به شرکت وسترن رمز گذاری و برخی از آنها هارد دیسک هایی هستند که توسط ویندوز پسورد گذاری شده اند.

در اصطلاح دارای پسورد سخت افزاری بوده پس از مدتی ممکن است دچار ایراد شود و در حالی که شما پسورد هارد را دانسته و درست پسورد را میزنید اما اطلاعات هارد شما قابل دیدن نمیباشد و به اطلاعات خود دسترسی ندارید اگر هارد دچار پسورد سخت افزاری باشد و روی لپتاپ باشد از لپتاپ جدا و در کمتر از ۳۰ ثانیه پسورد برداشته و به اطلاعات هیچگونه اسیب نمیرسدو اما در مورد تعمیر هارد اکسترنال یا پسورد اسمارت ، ریکاوری به همین راحتی نبوده و در چند ماه اخیر مشاهده شده بعضی از مراکز که در زمینه بازیابی تخصص کافی نداشته با مواجه با این مشکل هارد مشتری را فرمت و سپس شروع به ریکاوری با نرم افزار نموده یا بیش از چند بار پسورد مورد نظر را وارد کرده و پس از مشاهده یک پیغام خاص ندانسته پیغام را اوکی کرده و برای همیشه اطلاعات خود را از دست میدهند . پیشنهاد مطالعه: بازیابی پسورد هارد وسترن دیجیتال

اگر هارد به هر دلیلی فرمت یا بیش از چند بار پسورد اشتباه وارد شود بخاطر مسائل امنیتی هارد ممکن است شروع به امحا اطلاعات کند و برای همیشه اطلاعات خود را از دست بدهید .

اگر هارد شما دچار این مشکل شد کارشناسان ما با دستگاه پی سی ۳۰۰۰ قادرند پسورد شما را بایپس کرده و به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند و اطلاعات شما را ریکاوری کرده و در صورت صحت اطلاعات حال میتوانید هارد خود را فرمت یا کلا امحا کرده و از هارد خود مجددا استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید:

تعمیر هارد اکسترنال wd

هارد اکسترنال وسترن، علاوه بر زیبایی از مقاومت خوبی بهره می‌برد….

تعمیر هارد اکسترنال seagate

هارد اکسترنال سیگیت، یکی از محبوب ترین هارد دیسک های موجود دربازار است….

تعمیر هارد اکسترنال سیلیکون پاور

هارد اکسترنال سیلیکون پاور، یک هارد مستقل نیست بلکه، یک پوشش و محافظ برای ….

تعمیر هارد اکسترنال adata

هارد اکسترنال ای‌دیتا، یکی از پرکاربردترین هارد دیسک های موجود دربازار است….

۴.۸/۵ - (۱۱ امتیاز)
53 دیدگاه برای “تعمیر هارد اکسترنال
 1. محمدرضا گفته:

  سلام
  یه هارد اکسترنال برند ای دیتا دارم متاسفانه به لپتاپ متصل نمیشه. البته چراغش روشن میشه و یه صدای چرخش دیسک ضعیفی داره ولی متصل نمیشه

 2. Neda گفته:

  سلام خسته نباشید. من یه هارد درایو Toshiba دارم که واقعا نمی‌دونم چه اتفاقی براش افتاده، ضربه نخورده ویروس هم نداره، درست کار میکرد ولی یهویی صدای کلیک ازش شنیده میشه و باز نمیشه، فایلش هم تو مای کامپیوتر میاد ولی به محض اینکه وصل میکنم کلا لپ تاپ هنگ میکنه. باید چیکار کنم؟

  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   هد هارد احتمالا خرابه می تونه به دلیل ضربه یا نوسان این مشکل به وجود آمده باشد اما در حال حاضر اگر اطلاعات مهم نیست باید هارد رو عوض کنید چون قابل تعمیر نیست اما اگر اطلاعات مهم است ممکنه با جراحی و استفاده از یک هارد مشابه بشه به اطلاعات شما رسید چون شما در مشکلتون نگفتید اطلاعات مد نظر هست یا فقط می خواید هارد تعمیر بشه اما باید بیارید از نزدیک بررسی کنیم

 3. داودپاشائی گفته:

  سلام. مطالبتون خیلی مفید هستن.
  من هارد یک ترا مای پاسپورت دارم که حدود سال ۹۰خریدم، یکبار با osd به گوشی موبایلم وصل کردم که پیغام فرمت داد و سهوا ok رو زدم و بلافاصله کابلشو از گوشی جدا کردم. از اونموقع دیگه در هیچ سیستمی بالا نمیاد،یعنی هیچ سیستمی نشونش نمیده.
  میشه بفرمایید مشکلش چیه؟

  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   چون فرمت به صورت کامل انجام نشده است فایل سیستم هارد به مشکل خورده است اگر اطلاعات مهم نیست می تونید در قسمت disk management هارد را مجدد فرمت کنید تا مشکل حل شود اما اگر اطلاعات مهم است حتما باید بیارید شرکت از نزدیک بررسی کنیم و ابتدا اطلاعات رو ریکاوری کنیم سپس مشکل فایل سیستم رو حل کرده و هارد رو هم تعمیر کنیم

 4. علیرضا طهماسبی گفته:

  سلام وقتتون بخیر من یه هارد اکسترنال tooshiba canvio gaming خریداری کردم برای ایکس باکس سری اس که بازی انتقال بدم.
  از خود دستگاه میتونم بدون مشکل بازیو انتقال بدم به هارد ولی وقتی از هارد میخوام به خود دستگاه انتقال بدم همه ی بازیارو تا جایی میره و بعد دیگه نمیره و ارور میده خواستم بدونم مشکل از چی میتونه باشه ایا با ریست کردن هارد درست میشه؟

 5. علی یاسری گفته:

  یه سوال دیگه هم داشتم، تو کدوم یکی از برندهای موجود اکسترنال از هارد داخلی وسترن استفاده شده؟
  با یک یوتیوبر خارجی مشورت کردم گفت از سیگیت اجتناب کن، این در حالیه که وقتی اکسترنال می خریم حق انتخابی برای اصل هاردی که تو اون کاور هست نداریم.

  • محمد نامدار گفته:

   هر هارد اکسترنالی دارای یک برند مشخص است. مانند هارد سیگیت، وسترن و توشیبا. هر کدوم از این هارد ها خریداری شود مطمئنا هارد داخلی آن هم همانند برند است. اما اگر هارد های اکسترنالی مانند ADATA و غیره خرید کنید چون این مدل ها تولید کننده باکس هستند نه هارد ممکنه هر برندی داخل آن باشد البته نرم افزار های مانند هارد دیسک سنتینال نیز می توانند مدل درونی این باکس ها را به شما بگوید

 6. علی یاسری گفته:

  سلام وقت بخیر.
  با توجه به تجربه تون از تعمیر هاردهای اکسترنال، کدوم برند و مدل رو برای استفاده پیشنهاد می کنید؟
  بنده بدون تحقیق کافی adata 680 گرفتم و متوجه شدم هاردهای داخلش یا سیگیت هست یا توشیبا و از طرفی سوکت ضعیفی داره. می خواستم بفروشمش و به جاش سیلیکون پاور مدل Armor A60 بخرم. نظرتون چیه؟

  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   هارد اکسترنال خاصی ما در حال حاضر نمی توانیم پیشنهاد کنیم فقط در حال حاضر پیشنهاد ما نخرید هارد های وسترن به خاطر مشکلات آن می باشد اما در هارد های adata و غیره چون فقط تولید کننده باکس هستند ممکنه در همین مدل برند دیگه وجود داشته باشد

 7. فاطمه گفته:

  سلام
  من یک هارد اکسترنال ۱ ترا دارم. برند ای دیتا هست و حدودا ۴ساله که خریدمش. مدتی بود که هنگام کار با فایلها صدای ریز عجیبی میداد، تقریبا ۲ماه پیش وسط انتقال تعدادی تصویر گیر کردن و یه سری از فایل تصاویرم رو خراب کرد. انگار که عکسهام سوخته باشه. قابل اجکت کردن نبود. برای همین سیستم رو ریستارت کردم. بعد از اون دیگه هرموقع هاردم رو به سیستم وصل میکنم چیزی نشون نمیده. یه چراغ آبی رنگ روی خود هاردم روشن میشه. اون صدای عجیب رو هم میده ولی اصلاً فایل هاردم رو توی سیستم نشون نمیده که بتونم بازش کنم. فقط در قسمت device سیستم، نشون میده و میشه اجکتش کرد. تنظیمات ویو رو هم چک کردم، هاید نیست.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 8. نگین بابادی گفته:

  سلام من یک هارد ۱ ترا برند adata دارم
  تا بحال به هیچ عنوان ضربه نخورده، تحت فشار نبوده و در آب هم نیوفتاده.
  فکر میکنم دو سال و تیم تا ۳ سال باشه دارمش.
  مدتی بود به لپتاپ که وصل میکردم از قسمت اتصال کابل به خود بدنه هارد دچار قطعی میشد، باید تکونش میدادم یا در وضعیت خاصی قرار میدادم تا اجرا می‌شد. الان دیگه همونم کابل اتصال رو برقرار نمیکنه.
  نمیدونم شاید جای کابل روی خود بدنه هارد آسیب دیده
  این امکان تعمیر داره؟ اگر داره حدودی چقدر هزینشه؟
  و اینکه من کرج هستم
  جایی رو می‌شناسید بتونم توی کرج بدم برای تعمیر
  چون تهران اومدن برام واقعا مشکله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *