بازیابی اطلاعات پاک شده هارد بدون نیاز به نرم افزار

بازیابی اطلاعات پاک شده هارد بدون نیاز به نرم افزار

بازیابی اطلاعات هارد کامپیوتر یا لپ‌تاپ از جمله مواردی است که ممکن است هر فردی به آن نیاز داشته باشد. پاک شدن اطلاعات هارد کامپیوتر یا لپ‌تاپ اتفاقی معمولی است که همه افراد با آن مواجه می‌شوند. پاک شدن داده‌ها می‌تواند به دلیل نقص فنی دستگاه باشد یا به دلیل خطای انسانی رخ دهد.  به هر دلیلی که اطلاعات و داده‌ها از کامپیوتر و یا لپ‌تاپ پاک شوند، امکان بازیابی آن‌ها وجود دارد. به شرط اینکه در اسرع وقت و توسط یک متخصص انجام شود.

بازیابی اطلاعات پاک شده هارد بدون نیاز به نرم افزار

ولی در برخی مواقع امکان مراجعه به یک متخصص امر بازیابی اطلاعات وجود ندارد. در این صورت می‌توان راه‌هایی را برای این کار امتحان کرد. معمولاً توصیه می‌شود برای بازیابی اطلاعات هارد کامپیوتر یا لپ‌تاپ  از نرم‌افزارهایی که در این زمینه وجود دارد استفاده کنیم. ولی ما در این مقاله سعی داریم درباره یکی از روش‌هایی صحبت کنیم که در آن برای بازیابی اطلاعات هارد، نیازی به نرم‌افزار نیست. اگر هارد آسیب ندیده باشد و کامپیوتر یا لپ‌تاپ معیوب باشند، می‌توان از این روش برای تعمیر هارد استفاده کرد.

‌بازیابی اطلاعات هارد با اتصال به کامپیوتر یا لپ‌تاپ دیگر

بازیابی اطلاعات پاک شده هارد بدون نیاز به نرم افزار

در این روش می‌توان با اتصال کامپیوتر یا لپ‌تاپ خراب شده به کامپیوتر یا لپ‌تاپ دیگر، بازیابی اطلاعات هارد کامپیوتر یا لپ‌تاپ را انجام داد. این کار در سیستم عامل ویندوز و لینوکس امکان پذیر است.

  • در مرحله اول باید یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ سازگار با لپ‌تاپ قدیمی خود پیدا کنید. توجه داشته باشید که هر دو کامپیوتر باید سیستم عامل یکسان داشته باشند. یعنی یک کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز فقط می‌تواند اطلاعات کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز را بخواند. البته کامپیوتر دارای سیستم عامل لینوکس قادر به خواندن اطلاعات کامپیوتر دارای سیستم عامل ویندوز است ولی عکس آن در حالت عادی برقرار نیست. همچنین توجه داشته باشید که کامپیوتر جدید فضای کافی برای اطلاعات بازیابی شده هارد قدیمی داشته باشد.
  • لپ‌تاپ قدیمی را خاموش و باتری آن را خارج کنید. با سرچ کردن در اینترنت، می‌توانید با توجه به مدل لپ‌تاپ خود محل قرار گیری هارد را پیدا کنید. هارد لپ‌تاپ از نظر ابعاد به یک فلاپی دیسک ۵/۳ اینچی شباهت دارد. سعی کنید نحوه صحیح خارج کردن هارد را بیابید. دقت کنید اگر هارد از نوع IDE باشد، آداپتور قابل جدا شدن نیز در کنار آن وجود خواهد داشت. با داشتن این آداپتور مشکلی برای اتصال به کامپیوتر جدید نخواهید داشت. در غیر این صورت باید کیت آداپتور هارد دیسک لپ‌تاپ مناسب تهیه کنید.
  • کیس کامپیوتر جدید را خاموش و اتصال برق آن را قطع کنید. کیس را باز و با استفاده از کیت آداپتور، هارد را به مادربورد کامپیوتر جدید وصل کنید. باید دقت کنید که در رابطه با هارد IDE، قبل از اتصال تنظیمات آن را در  حالت slave قرار دهید. برای این کار پوشش پلاستیکی روی پین یا پین‌های خاص که با نام مستعار jumper روی رابط هارد قرار دارند، باید برداشته شود. این کار برای این است که به هنگام بالا آمدن ویندوز، کامپیوتر با هارد خود بالا بیاید نه با هارد لپ‌تاپ معیوب.
  • در این مرحله باید تنظیمات مربوطه را انجام دهید. در واقع باید تنظیمات کامپیوتر را به نحوی قرار دهید که هارد لپ‌تاپ معیوب را شناسایی کند. برای این کار پس از برقراری اتصال برق و روشن شدن کامپیوتر، آن را با BIOS باز کنید. به قسمت Standard CMOS Settings یا قسمت IDE Config  بروید. در این قسمت چهار فیلد برای  MASTER و  SLAVEخواهید دید که هر چهار فیلد باید تغییر کنند. با بوت مجدد، کامپیوتر جدید هارد لپ‌تاپ معیوب را شناسایی خواهد کرد. حالا فرصت مناسب بازیابی اطلاعات هارد قدیمی است.
بازیابی اطلاعات بعد از فرمت و بازگرداندن فایل های پاک شده
  • با بالا آمدن سیستم، می‌توانید هارد قدیمی را باز کنید. در سیستم عامل ویندوز به My computer رفته و هارد را جستجو و باز کنید. در لینوکس هارد به قسمت dev می‌رود. ممکن است هارد خوانده نشود که نشان از آسیب دیدن آن در لپ‌تاپ قدیمی دارد. در این مورد تنها کاری که باید انجام دهید مراجعه به یک متخصص بازیابی اطلاعات هارد است.
  • جستجو کرده و به سراغ فایل‌های خود بروید و آن‌ها را بازیابی کنید. از فایل‌های بزرگتر شروع کرده و آن‌ها را به هارد کامپیوتر جدید یا یک هارد اکسترنال انتقال دهید. دقت کنید که این کار زمان بر خواهد بود.
  • پس از اتمام کار، اتصال برق را قطع و هارد را از کامپیوتر جدید خارج کنید. با توجه به اینکه این روش روی هارد سالم جواب می‌دهد، می‌توان با تعمیر و یا نصب مجدد سیستم عامل روی لپ‌تاپ آسیب دیده، مجدداً از هارد استفاده کرد.

شاید این مطلب برایتان مفید باشد: چگونه عمر هارد دیسک خود را طولانی تر کنیم؟

همان طور که ذکر شد از این روش در زمانی که هارد آسیب ندیده، می‌توان استفاده کرد. در صورت آسیب هارد و یا در صورتی که دانش شما در استفاده از کامپیوتر در سطح پایینی قرار دارد، پیشنهاد می‌کنیم برای بازیابی اطلاعات هارد به یک متخصص امر بازیابی اطلاعات مراجعه کنید. توجه داشته باشید که در انتخاب متخصص و یا مرکز فعال در زمینه بازیابی داده‌ها و اطلاعات از دست رفته، باید فاکتورهایی را در نظر بگیرید. قابل اعتماد بودن، انجام کار با سرعت بالا و در بهترین زمان، همچنین داشتن تخصص و ابزارهای لازم از جمله این ویژگی‌ها و فاکتورها هستند.

کانون بازیابی اطلاعات

بازیابی اظلاعات هارد|تعمیر هارد

کانون بازیابی اطلاعات ،با داشتن متخصصین امر بازیابی اطلاعات، می‌تواند گزینه مناسبی برای بازیابی اطلاعات هارد باشد. این مرکز که دارای دو شعبه است، از ابزارهای بسیار مدرن در این زمینه استفاده کرده و در اسرع وقت اقدام به بازیابی داده‌ها و فایل‌های از دست رفته شما می‌کند. چرا که عنصر سرعت در این زمینه بسیار مهم بوده و چه بسا با گذشت زمان، اطلاعات ارزش خود را از دست بدهند. این کانون با ارائه تخصصی‌ترین خدمات در بازیابی اطلاعات هارد دیسک‌های HDD  و SSD و همچنین سیستم‌های RAID توانسته اعتماد مشتریان خود را کسب کند. همچنین این مرکز تنها مرکز تحقیقاتی درباره هارد دیسک‌ها، به روز رسانی تکنولوژی‌های روز و امکان پیاده سازی آن‌ها با شرایط موجود است. این مرکز با داشتن سه عنصر اطمینان، تخصص و سرعت و همچنین با دارا بودن یک تیم حرفه‌ای و متخصص توانسته است در امر بازیابی داده‌ها و اطلاعات پیشتاز این عرصه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت شماره تماس

شماره تماس خود رابه صورت کامل وارد نمایید

مثال 0912000000