دلیل اصلی روشن نشدن لپ تاپ چیست؟

داستان از آنجایی شروع می‌شود که یک روز درست زمانی که احتیاج دارید از  لپ تاپ خود استفاده کنید آن را باز میکنید؛ اما می بینی با زدن دکمه پاور هیچ اتفاقی نمی‌افتد و لپ تاپ شما قصد ندارد روشن شود!

چرا لپ تاپ من روشن نمی‌شود؟

این موقعیت برای خیلی از کاربران ممکن است به وجود آید. ما در این نوشته قصد داریم به مواردی اشاره کنیم که نتیجه آن ، روشن نشدن لپ تاپ شماست.اما همیشه این مشکل فنی و پیچیده نیست و ممکن است با یک راهکار ساده ، آن را برطرف نمود.

در صورتی که دکمه پاور لپ تاپ خود را فشار می دهید و هیچ علائمی از روشن شدن لپ تاپ در آن مشاهده نمی کنید ، ابتدا مطمئن شوید که باطری دستگاه شما شارژ کافی برای روشن کردن لپ تاپ را داراست . ممکن است مشکل از وارد نشدن جریان الکتریسیته به درون دستگاه ناشی شود .

اطلاعات کاربردی در مورد باطری لپ تاپ | باتری نوت بوک :

همواره در مورد لپ تاپ یا نوت بوک این گزینه را مد نظر داشته باشید که هرچه از عمر لپ تاپ و نوت بوک شما بیشتر بگذرد ، احتمال سالم بود باتری لپ تاپ / باطری نوت بوک کاهش می یابد . باتری لپ تاپ نو ، حداقل بین ۲ تا ۳ ساعت میتواند بدون نیاز به شارژ مجدد کار کند .(هرچند لپ تاپ هایی نیز هستد که این قاعده را شکسته اند و میتواند بیشتر از ۸ ساعت مداوم و بدون نیاز به شارژ مجدد کار کنند) اما پس از چندین سال از کار دستگاه ممکن است این رویه عوض شود و باتری لپ تاپ یا نوت بوک شما تنها به اندازه بوت شدن نوت بوک یا لپ تاپ شما شارژ نگه دارد . اگر نحوه کار شما به گونه ایست که به پریز برق دسترسی ندارید ، بهتر است به فکر تعویض باتری لپ تاپ خود باشد .

برای این منظور پیش از هر کاری ابتدا به سایت سازنده لپ تاپ خود مراجعه کنید و از طریق آن و پس از یافتن باتری مناسب لپ تاپ یا نوت بوکتان آن را تهیه نمایید . حتما به این نکته توجه کنید که باتری با ولتاژ ، اندازه و رابط مناسب لپ تاپ خود تهیه نمایید . ایده صرفه جویی ممکن است باعث شود که برای تهیه باطری لپ تاپ خود به سراغ یک باتری دست دوم بروید . توصیه کارشناسان گروه فنی و مهندسی لاژورد بعنوان یک مرکز تخصصی تعمیرات لپ تاپ این است که به دو دلیل به سراغ باتری دست دوم برای لپ تاپ و نوت بوک نروید .

 1. راهی برای بررسی طول عمر یک باتری دست دوم لپ تاپ وجود ندارد . ممکن است که زمانی که شما باتری را خریداری و تست می کنید ، میزان نگهداری شارژ باتری به میزان قابل قبولی باشد . اما پس از مدت کمی که از باتری دست دوم نوت بوک /لپ تاپ مشاهده کنید که به مشکل قبل دچار شده است .
 2. عدم مشخص شدن و پدیدار شدن مشکلات باتری به صورت نمایان ، ممکن است باعث شود صدمات جبران ناپذیری به لپ تاپ / نوت بوک شما وارد نماید . باتری ها به صورت بالقوه ای خطرناک هستند . در صورتی باتری دارای مشکل باشد ، ممکن است باطری لپ تاپ یا نوت بوک شما بیش از حد گرم شود یا حتی در مواردی منفجر شود . پس لطفا در این مورد خساست را کنار بگذارید و بهترین نوع باطری موجود در بازار را برای لپ تاپ خود تهیه نمایید .
 3. در صورتی که از سالم بودن باطری لپ تاپ خود مطمئن هستید ، بهتر است شارژر آن را چک نمایید . در برخی موارد ممکن است که باتری لپ تاپ / باطری نوت بوک شما ، شارژ تمام کرده باشد و شارژر آن به دلیل خرابی قادر به شارژ آن نباشد . در بسیاری از لپ تاپ ها و نوت بوک ها ، بر روی شارژر ال ای دی (LED) کوچکی است که در صورتی که برق به صورت صحیح وارد آنها شود ، ال ای دی روی شارژر لپ تاپ / شارژر نوت بوک به رنگ سبز یا در مواردی قرمز روشن می شود .
 4. ابتدا باتری لپ تاپ / نوت بوک خود را در بیاورید . شارژر خود را بکشید . شارژر را بررسی کنید تا قطعی و وصلی نداشته باشد . اگر در کابل برق شارژر لپ تاپ خود متوجه عامل خرابی و آسیب دیدگی شدید ، حال دیگر می دانید کدام قطعه را باید عوض کنید . در غیر این صورت ، تمامی اتصالات لپ تاپ خود را چک نمایید تا مطمئن شوید همه چیز به صورت محکم و پایدار به لپ تاپ شما وصل شده است . در صورتی که از لپ تاپ استفاده می کنید ، پس از چک کردن کابل برق ، حتما از سالم بودن شارژر دستگاه مطمئن شوید .
 5. همچنین اگر شارژر لپ تاپ یا نوت بوک شما به صورت صحیح کار کند ، حتی اگر باتری هم دچار مشکل باشد بازهم لپ تاپ و نوت بوک شما روشن میشود . تنها مشکل این مورد این است که به محض کشیدن شارژر از برق و یا رفتن ناگهانی برق ، لپ تاپ شما خاموش می شود . پس اگر پس از اتصال شارژر نیز قادر به روشن کردن لپ تاپ یا نوت بوک خود نبودید، یکی از گزینه های احتمالی خراب بودن شارژرلپ تاپ / شارژر نوت بوک است . پس حتما با یک شارژر مشابه که المان های مشابه شارژر شما دارد لپ تاپ خود را تست نمایید یا در صورتی که شارژر مشابه ندارید یا از منطبق بودن آن با دستگاه خود اطمینان ندارید ، به یک مرکز تخصصی لپ تاپ مراجعه نمایید و تست کنیدکه مشکل از شارژر است یا خیر.
 6. اطلاعات کاربردی در مورد شارژر لپ تاپ – شارژر نوت بوک
 • شارژر مرکز اصلی برق رسانی به لپ تاپ و نوت بوک شماست و در صورتی که همین عملیات بسیار به ظاهر ساده به خوبی صورت نگیرد ممکن است که صدمات غیر قابل جبرانی برای قطعات داخلی لپ تاپ / نوت بوک شما به وجود آورد .
 •  . ورودی های جریان برق هر لپ تاپ و نوت بوکی ( حتی اگر از یک کمپانی سازنده باشند ) متفاوت است و بر اساس نیاز دستگاه تنظیم می گردد .
 • اگر از خرابی شارژر لپ تاپ یا نوت بوک خود اطمینان دارید بهتر است که به یک مرکز تخصصی تجهیزات لپ تاپ یا فروشگاهی مناسب که بتواند شما را در این زمینه یاری کنید مراجعه نمایید و شارژر مناسب لپ تاپ یا نوت بوک خود را تهیه نمایید .

اگر پس از چک کردن این موارد ، همچنان لپ تاپ شما روشن نمی شود ، چیزی شبیه لامپ یا چراغ خواب را به همان پریز برق وصل کنید تا از سالم بودن پریز برق مطمئن شوید . اگر از سه راهی برق یا محافظ برق برای لپ تاپ استفاده می کنید ، مطمئن شوید که آن را خاموش نکرده باشید یا از سالم بودن آنها مطمئن شوید .

همچنین مطمئن شوید که پریز برق اتصالی نداشته باشد و باعث خرابی شارژر شما نشود .

لپ تاپ خود را در محیطی ساکت چک کنید و ببنید که صدای چرخش فن لپ تاپ خود را می شنوید یا خیر؟ همچنین چک کنید که ال ای دی های روی کیبرد لپ تاپ مخصوصا روی دکمه پاور روشن است یا خیر . در صورتی که صدای فن لپ تاپ خود را می شنوید و یا ال ای دی های روی کیبرد روشن است ، لپ تاپ خود را به یک محیط تاریک ببرید و با دقت صفجه نمایش را بررسی نمایید که آیا تصویری مشخص است یا خیر.

اگر صدای فن نوت بوک را می شنوید یا نور دکمه پاور روشن است ، باید به خرابی ال سی دی شک کنید . مانیتور یا صفحه نمایش از جمله قطعاتی است که در معرض خرابی قرار می گیرد . رابطی بین ال سی دی و مادربرد وجود دارد که در صورت باز و بسته نکردن صحیح درب لپ تاپ ممکن است دچار قطعی شود و تصویری در لپ تاپ شما نمایش داده نشود . دلایل عمده تری نیز برای خرابی و عدم نمایش تصویر در ال سی دی وجود دارد که در صورت بروز آنها در بسیاری از موارد نیاز به تعویض LCD / LED لپ تاپ خواهد بود 

در صورتی که لپ تاپ شما روشن شد اما وارد ویندوز نشد ، وارد قسمت بوت دستگاه شوید و چک کنید که هارد دیسک لپ تاپ شما شناخته شده باشد . در صورتی که درایو هارد دیسک شناخته شده بود ، از سلامت ویندوز لپ تاپ خود مطمئن شوید . چک کردن دقیق سلامت هارد دیسک لپ تاپ ممکن است برای کاربران عادی مشکل باشد . در صورتی که لپ تاپ شما دارای گارانتی است به هیج عنوان اقدام به بازکردن پشت لپ تاپ برای بررسی هارد نکنید زیرا بازکردن به منزله ی اتمام تعهد شرکت گارانتی نسبت به لپ تاپ شماست . در صورتی که به کمک بررسی های ظاهری نتوانستید مشکل لپ تاپ یا نوت بوک خود را حل کنید ، حتما در صورت داشتن گارانتی به مرکز گارانتی و در صورت اتمام گارانتی به شرکت های تخصصی تعمیرات لپ تاپ / تعمیرات نوت بوک مراجعه نمایید .

در صورتی که تمامی این موارد را بررسی کردید و مشکل شما حل نشد ، ممکن است مشکل از منبع تغذیه لپ تاپ شما باشد که در این صورت باید آن را تعویض نمایید .

در مورد تعویض آی سی شارژ نیاز به تجهیزات و همچنین تخصص تعمیرات مادربرد می باشد و از شما میخواهم که کار تعمیر لپ تاپ خود را به یک متخصص تعمیرات لپ تاپ بسپارید .

54 دیدگاه برای “دلیل اصلی روشن نشدن لپ تاپ چیست؟

 1. آیسان گفته:

  سلام ببخشید من لپ تاپم هنگ کرد باتری رو خارج کردم و وصل کرد اما زوشن نشد وقتی هم که زدم به شارژ چراخ شارژش روشن میشه اما خودش نه

  ۲
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام این ایراد دلایل زیادی دارد از جمله خود هارد یا مادربورد لب تاب بهرحال بدون بررسی تشخیص این ایراد امکانپذیر نیست
   می تونید هارد رو جدا کرده و به صورت اکسترنال چک کنید درصورت سالم بودن ایراد از خود لب تاب است

   ۰
   ۰
 2. صلاح گفته:

  سلام من دکمه پاور لپ تاپم روشن نمیشه ولی محل اتصال شارژر با لپ تاپ یه چراغ کوچکی هست که روشن میشه یعنی مشکل از شارژره یا قطعات لپ تاپ

  ۰
  ۰
 3. عرفان گفته:

  سلام , من دکمه پاور لپتاپ رو میزنم , اما روشن نمیشه , به محض وصل کردن شارژر به اون و اتصال به برق روشن میشه و بدون مشکل کار میکنه , بعد اینکه از برق میکشم همون لحظه خاموش میشه , مشکل از چیه ؟

  ۱
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   باطری لب تاب تموم شده وبرق لب تاب به کمک برق مستقیم تامین می شود پس با اتصال به برق می تونید روشن وبعد از قطع برق به علت نداشتن باطری سریع خاموش می شود

   ۰
   ۰
 4. علیرضا گفته:

  سلام من دکمه پاور رو میزنم لپ تاپ روشن نمیشه و به شارژر هم وصل میکنم شارژ نمیکنه.مشکل از مادربرد هست؟ باید تعمیر بشه یا عوض بشه؟
  گارانتی قبول میکنه؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   می تونه از مدار شارژ مادر بورد و خیلی چیز ها باشه
   من گارانتی نیستم شرایط رو باید از گارانتی مربوطه بپرسین

   ۰
   ۰
 5. رضا گفته:

  سلام من لبتابم دکمه پاور میزنی روشن میشه بعد چند ثانیه خاموش میشه بعد چند با این کارو که انجام میدم روشن میشه ولی این دفعه بالا نمیاد فقط روشن و خاموش میشه
  چه ایرادی میتونه داشته باشه

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   تنوع این ایراد زیاده اما بیشترین دلیل می تونه ایراد در مدار پاور باشه اما بدون بررسی دلیل قطعی نمیشه گفت

   ۰
   ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سوال شما مانند اینه که از دکترتون بپرسین من یه مریض دارم اون اصلا بیهوش افتاده دلیل بیهوشیش چی هست
   باید بررسی بشه می تونه از کارت گرافیک چیپ گرافیک LCD یا LED هم باشه
   باید بررسی بشه

   ۰
   ۰
 6. تینا گفته:

  سلام من لپ تاپم دیگه روشن نمیشد
  پیش دو نفر هم بردم نتونستن تعمیر کنن
  ممکنه دیگه روشن نشه و کار نکنه واقعا؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام.مورد شما نیاز به برسی دقیق دارد.به همین دلیل توصیه میکنیم لپ تاپ رو به شرکت ارسال کرده و یا برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید.

   ۱
   ۰
 7. محمد حسین گفته:

  با سلام
  چند وقت پیش یه برنامه در لب تابم نصب کردم و ری استارت کردم ولی بعدش دیگه روشن نشد
  البته چراغ روشن شدنش چشمک میزنه . بنظر شما مشکل از چی میتونه باشه ؟

  ۱
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   اصولا نرم افزار دلیلی به بالا اومدن هارد یا بالا نیومدن هارد نداره
   اما بهر حال می تونید هارد رو از لب تاب جدا کرده وبه صورت مستقیم یا به کمک تبدیل اکسترنال به یک سیستم دیگه اتصال داده واز سلامت هارد مطمین شوید ودر صورت عدم سلامت هارد رو باید برای ریکاوری به شرکت ارسال نمایید

   ۱
   ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   دلیل موارد زیادی می تونه باشه مانند
   گرم شدن چیپ گرافیک
   اشغال گرفتن فن لب تاپ
   اما بدون بررسی دقیقا نمیشه دلیل اصلی رو پیدا کرد
   در بعضی از مواقع یک سرویس لب تاب که در نهایت لب تاب رو باز و کلا تمیز کردن فن وغیره خیلی می تونه به شما کمک کنه بهر حال می تونید از یک کارشناس کمک بگیرین

   ۰
   ۰
 8. محمد گفته:

  سلام
  من باتری لپ تاپم چند وقتی بود تموم شده بود و با برق کار میکردم؛ چند روز پیش که داشتم باهاش کار میکردم ارور debug system داد و یکدفعه خاموش شد؛ دیگه روشن نمیشه، ممنون میشم راهنمایی کنید

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   باطری علاوه بر تامین شارژ هنگام عدم اتصال به برق وظیفه نوسان گیری را هم دارد که در صورت عدم وجود باطری یا عدم کارکرد درست ممکن است به لپ تاپ اسیب وارد کند.
   خود لبپ تاپ هارد لپ تاپ ممکنه اسیب دیده باشد باید توسط یک کارشناس چک شود.

   ۰
   ۰
 9. علی گفته:

  سلام لبتاب من باطریش خرابه و با برق مستقیم کار میکنه .مشکلی که پیش اومده اینه که وقتی ادابتور رو به برق میزنم چراغش روشن میشه اما وقتی سوکتش رو میزنم به لبتاب چراغ ادابتور خاموش میشه!با یه ادابتور سالم لبتاب دیگه هم امتحان کردم همین اتفاق افتاد !مشکل از خود لبتابه؟

  ۰
  ۰
 10. عذرا السادات گفته:

  سلام وقت به خیر
  من دکمه پاور لپتاپ رو میزنم ,اما روشن نمیشه , به محض وصل کردن شارژر به اون و اتصال به برق روشن میشه و بدون مشکل کار میکنه , بعد اینکه از برق میکشم خاموش نمیشه و خوب کار میکنه جایی نشون دادم مشکلش و متوجه نشدن به نظر شما مشکل از چیه ؟

  ۰
  ۰
 11. ناشناس گفته:

  سلام
  مدل لپ تاپ من Q536FD از سری Asus هست و باتری کاملا سالم دارد.وقتی دکمه پاورش رو دفعه اول میزنم صفحه ای سیاه با لوگوی Asus بالا میاد ولی جلوتر نمیره بعد وقتی دکمه پاورش رو میگیرم و خاموش و روشنش میکنم ، دستگاه به سرعت روشن میشه و بدون مشکل کار میکنه.میخواستم بپرسم عادی که دفعه اول لپ تاپ بالا نمیاد؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   خیر غیر عادی است باید توسط کارشناس دلیل بررسی بشه بعضی وقت ها یک الارم کوچک نشان دهنده یک خرابی هست که در اینده به وجود می اید.

   ۰
   ۰
 12. علی گفته:

  سلام من قبلا کابل شارژ لپ تاپ رو جدا میکردم بدون اینکه خاموش کنم چند بار اینکارو کردم ولی لپ تاپ روشن میشد ولی امروز هر کاری کردم روشن نشد وقتی دکمه پاور رو میزنم هیچ علایمی نمیاد مثل : صدا یا نور کم هیچی مشکلش چیه؟ و راه حل اش

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   بهتره برای بررسی کارشناسی به یک مرکز معتبر مراجعه کنید خرابی باطری خرابی کابل شارژ ایراد در مدار شارژ از جمله عواملی هست که می تونه تاثیر گذار باشه

   ۰
   ۰
 13. علی گفته:

  سلام خسته نباشید من یک لپتاپ لنووideapad300دارم لیوان اب ریخت روش من سریع پاکش کردم اما از فرداش دیگه لپتاپم روشن نشد شارژر هم وصل میکنم نور شارژر روشن میشه اما پاور کار نمیکنه ایراد از کیبورده یا نه؟ ممکنه مادربورد سوخته باشه؟

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام بدون بررسی نمی تونم بگم کجا اسیب دیده است
   اما بهتر بود به جای پاک کردن اصلا روشن نکرده وبه یک مرکز جهت سرویس کامل لب تاب و بررسی ایراد و رفع و جلوگیری از اسیب بیشتر اقدام می کردین.

   ۰
   ۰
 14. محمدصادق گفته:

  سلام.من چن مدتی هست لبتابمو بدون باتری روشن میکردم و مشکلی نداشت تازگیا وقتی لبتابو روشن میکنم صفحه سیاه میاد فکر کردم مشکل از صفحه نمایش باشه اما وقتی به یه مانیتور دیگه ام وصل کردم روشن نشد. وقتی دکمه پاورو میزنم صدای فن میاد، چراغ برق هم روشن میشه اما چراغ هاردش خاموش میشه و صفحه سیاه میمونه. ممنون میشم راهنمایی کنین

  ۱
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   کلا اتصال مستقیم لب تاب به برق بدون اتصال باطری کاری اشتباه است.چون خود باطری حتی در صورت عدم شارژ یکی از وظایف اصلی ان نوسان گیر برق است.اما بهر حال این مشکل باید بررسی شود تا سطح اسیب مشخص شود

   ۰
   ۰
 15. یگانه گفته:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من باطری لب تابم و در آوردم وبابرق کار میکنه الان هرچی میزنم ب پیریز نه لب تابم‌روشن میشه نه چراغی ک پایینش وجود داره مشکلش برای چیه؟؟؟لطفا راهنماییم کنید

  ۰
  ۰
 16. فاطمه گفته:

  سلام، روی ال سی دی لپتام بدون اینکه ضربه ببینه لکه قرمز بزرگ افتاده، خاموش هم هست اون لکه مشخصه
  خط های خیلی ظریف و رنگی هم کنارش هست
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   برای حل این مشکل باید LCD شما کامل عوض بشه یا به همین صورت استفاده کنید زمانی که این لکه زیاد شد اون موقع LCD رو تعویض کنید
   بهر حال این مشکل قابل تعمیر نیست فقط باید تعویض کنید

   ۰
   ۰
 17. مجتبی گفته:

  سلام
  من لب تاب رو که خاموش میکنم و بعد روشن میکنم روشن میشه بالا نمیاد مگر اینکه بعد از خاموش کردن برقش رو قطع کنم یکی دو دقیقه بعد وصل کنم در این حالت روشن میشه و بالا میاد (باطری هم خرابه) ممنون میشم راهنمایی کنید

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   فعلا بهتره باطری لب تاب رو عوض کنید.ممکنه مشکل برطرف بشه در صورت بر طرف نشدن مشکل باید لب تاب رو برای بررسی مشکل به شرکت ارسال کنید

   ۰
   ۰
 18. حمید گفته:

  سلام وقت بخیر جناب مهندس
  لپتاپ من جدیدا با باطری روشن نمیشه ! اما وقتی میزنم به برق و سیستم بالا میاد تو ویندوز باطریو میشناسه و میزنه مثلا ۱۰۰% باطری رو در اوردنی هم میزنه خارج شد اما همینکه از برق میکشم با اینکه باطری روشه سیستم خاموش میشه به نظرتون مشکل از چیه لطفا راهنماییم کنین.

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام اینکه باطری full بزنه همیشه نشان دهنده پر بودن نیست در بعضی از مواقع بعد از قطع برق به علت خرابی سریع de Charge شده واین نشان دهنده خرابی باطری می باشد

   ۰
   ۰
 19. حسن گفته:

  سلام خسته نباشید من لپ تاپم دست یه بچه اشنامون بود داشت فیلم میدید یهو مشت زد روی لپتاپ و لپ تاپ خاموش شد چراغ روشن بودن و چراغ شارژرش روشن مونده ولی به برق متصل نیست اصلا دیگه روشن نمیشه مشکل چیه
  قبلش هم برا بالا اومدن سیستم خیلی طول میکشید

  ۰
  ۰
  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   ضربه به لب تاب روشن اولین و بزرگترین اسیب رو به هارد وارد می کند
   اما گزارشی که شما می دین به نظر می رسد علاوه بر هارد لب تاب مادر برد یا قطعات دیگه ای از این هارد نیز اسیب وارد شده است
   باید بررسی بشه مطمین باشید با ضربه به لب تاب این امر اتفاق امری طبیعی است

   ۰
   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *