بازیابی اطلاعات هارد فرمت شده

بازیابی اطلاعات هارد فرمت شده

یک وضعیت پر استرس وجود دارد که امیدواریم هرگز با آن روبرو نشوید و آن هنگامی است که هارد دیسک شما فرمت می شود. در این حالت دسترسی به اطلاعات روی هارد دیسک غیر ممکن می گردد. شاید درایو به طور تصادفی فرمت شود، یا قبل از اینکه متوجه شوید نیاز به فایل هایی که روی هارد دیسک بوده اند دارید به طور عمد فرمت شده باشد. در بعضی موارد، ممکن است فرمت هارد دیسک به به خاطر تغییر دادن فایل سیستم ها باشد اما در حین عملیات به مشکل برخورد کرده اید و اکنون نیاز به بازیابی هارد فرمت شده دارید.

مهم نیست که چگونه به این مرحله رسیده اید آنچه در حال حاضر اهمیت دارد بازیابی هارد فرمت شده و دسترسی شما به اطلاعات روی آن است. نگران نباشید، روش هایی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید هارد دیسک خود را به وضعیت قبلی باز گردانید.

هارد دیسک چگونه فرمت می شود؟

یک دقیقه زمان بگذارید تا دقیقا بفهمید فرمت هارد دیسک چه تغییری در آن ایجاد می کند. هنگامی که یک هارد دیسک را فرمت می کنید، سیستم عامل توانایی خود برای مرجع دهی داده ها بر روی هارد دیسک از دست می دهد. تا قبل از این که بخش های خاصی از هارد رونویسی شوند، هنوز امکان بازیابی فرمت شده وجود دارد.

فایل ها و داده ها هنوز وجود دارند، اما توسط سیستم عامل شما قابل دسترسی نیستند. تنها کاری که فرمت کردن انجام می دهد این است که اشاره گرهایی را که به سیستم عامل، محل فیزیکی فایل ها را نشان می دهند از بین می برد. اگر بتوانید این اشاره گرها را بازیابی کنید، می توانید دوباره به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید.

اگر متوجه شدید که به طور تصادفی هارد دیسک خود فرمت کرده اید، باید فورا استفاده از آن را متوقف نمایید تا بخش هایی از آن که ممکن است حاوی اطلاعاتی باشد رونویسی نشود و بتوانید بازیابی هارد فرمت شده خود را با کمترین مشکل انجام دهید. بهترین فرصت برای بازیابی تمام فایل ها، شروع فرآیند بازیابی هارد فرمت شده در اسرع وقت است.

بازیابی اطلاعات

اهمیت پشتیبان گیری

پشتیبان گیری مداوم از تمام هارد دیسک های داخلی و خارجی می تواند منجر به تسهیل بازیابی برای فرمت های عمدی و غیر عمدی هارد دیسک باشد. پشتیبان گیری یک مولفه مهم برای حفظ امنیت محیط محاسباتی شما است و باید به طور مرتب انجام شود. بسته به ماهیت داده هایی که دارید ممکن است نیاز به تنظیم برنامه زمان بندی پشتیبان گیری خود داشته باشید تا بتوانید داده های مورد نیازتان را به بهترین شکل بازیابی کنید.

در مواردی که داده ها استاتیکی هستند، پشتیبان گیری می تواند به صورت دوره ای انجام شود. برای داده های پویا نیاز است که پشتیبان گیری را حداقل یک بار در روز انجام دهید. برای داده های حیاتی سازمانی از قبیل دفاتر کارگزاری یا بانک ها ممکن است پشتیبان گیری به طور دائم انجام شده و به مکان های دیگری با هدف بازیابی سریع کپی شود.

پشتیبان گیری می تواند بازیابی هارد فرمت شده شما را با موفقیت کامل و بدون خطا تکمیل کند. در حقیقت، این روش ترجیحی برای بازیابی تاسیسات بزرگ در حین آزمایشات بازیابی است. پاک کردن دیسک های فرمت شده به عنوان پایه ای برای عملیات بازیابی در مقیاس بزرگ استفاده می شود.

امکاناتی که عملیات بازیابی را انجام می دهند به طور مداوم از سخت افزار مشابه، از جمله هارد درایوها استفاده می کنند. پس از این که عملیات بازیابی برای یک مشتری تکمیل شد، تمامی درایوها فرمت و رونویسی می شوند. مشتری بعدی با پشتیبان خود وارد می شود و می تواند تمام فایل ها و داده هایش را بازیابی کند و سیستم خود را قادر سازد تا فعال شود و به کار بیفتد. این روش می تواند بر روی سیستم شخصی شما به خوبی کار کند.

اگر تمام یا بخشی از هارد دیسک خود را از نسخه های پشتیبان قبلی بازیابی می کنید، در ادامه مراحل استفاده از بسته نرم افزاری پشتیبان را برایتان توضیح می دهیم.

برای بازیابی هارد فرمت شده با استفاده از نسخه پشتیبان:

  • فایل سیستم ها، فایل ها یا هارد دیسک کاملی را که می خواهید بازیابی کنید، شناسایی نمایید.
  • ایمیج صحیح پشتیبانی را که برای بازیابی خود می خواهید استفاده کنید بیابید. در بسیاری از موارد، آخرین نسخه پشتیبان تهیه شده در دسترس خواهد بود، اما در برخی موارد ممکن است بخواهید نسخه های قدیمی تر فایل های خود را بازگردانید.
  • بازیابی هارد فرمت شده را با شروع عملیات بازیابی از داخل ابزار پشتیبان گیری / بازیابی خود انجام دهید و لیست فایل هایی را که شناسایی شده است بازیابی کنید.
  • هنگامی که فرآیند کامل شد، فایل های خود را بررسی نمایید تا اطمینان حاصل شود که همه چیز همانطور که انتظار می رفته شده است. در مورد یک فایل آسیب دیده، ممکن است لازم باشد یک بازیابی دیگر برای آن فایل با استفاده از یک مجموعه متفاوت یا قدیمی تر از نسخه پشتیبان خود انجام دهید.
بازیابی اطلاعات هارد دیسک

بازیابی هارد فرمت شده بدون پشتیبان گیری

پشتیبان گیری عالی است و می تواند در بازیابی هارد فرمت شده سودمند باشد اما پشتیبان های خوب همیشه در دسترس نیستند. در برخی موارد ممکن است کاربر هیچ گاه از کامپیوتر خود نسخه پشتیبان تهیه نکرده باشد. اگر بدون نسخه پشتیبان هارد شما فرمت شود برای بازیابی اطلاعات روی آن چه کاری می توانید انجام دهید؟ آیا اطلاعات و فایل های شما برای همیشه از بین رفته اند؟

یک راه برای بازیابی هارد فرمت شده بدون استفاده از پشتیبان گیری وجود دارد. شما نیاز به بکارگیری یک ابزار نرم افزاری دارید که می تواند به شما در بازیابی اطلاعات کمک کند. چنین ابزاری می تواند اطلاعاتی را که هنوز روی هارد دیسک شما وجود دارد، پیدا کرده و اشاره گرهای سیستم عامل را دوباره ایجاد نماید و فایل ها را برای سیستم و برنامه های کاربردی در دسترس قرار دهد.

به یک مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات مراجعه کنید

اگر هیچ‌یک از روش‌های قبلی نتیجه‌ای در پی نداشته باشد، آنگاه آخرین گزینه، درخواست کمک از یک تیم حرفه‌ای و مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات است. در این زمینه، کانون بازیابی اطلاعات مفتخر است که با بهره‌مندی از اعضای متخصص و مجرب و تجهیزات مدرن خود، خدمات ارزشمندی را در حوزه بازیابی اطلاعات از دستگاه های مختلف مانند هارد دیسک، فلش مموری، کارت حافظه و …. به مراجعه‌کنندگان گرامی ارائه نماید. ما برای جلب رضایتمندی هر چه بیشتر شما، دانش، کیفیت و سرعت را در ارائه خدمات ما سرلوحه کار قرار داده و بازیابی اطلاعات و داده های شما را در اسرع وقت و با هزینه مناسب انجام خواهیم داد.

کلمات کلیدی: بازیابی هارد فرمت شده