بازیابی رمز بیت لاکر؛شکستن درایو قفل شده توسط bitLocker

بازیابی رمز درایو قفل شده،توسط BitLocker

برای آموزش شکستن قفل بیت لاکر، ابتدا باید بدانیم که بیت لاکر چیست؟ رمز گذاری درایو، یکی از روش های پر استفاده کاربران برای افزایش امنیت اطلاعات است.این کار توسط نرم افزارهای رمز گذاری انجام می شود.bitlocker نام افزاری است که کاربران برای رمز گذاری درایو ها از آن استفاده می کنند. هدف از این مقاله ارائه روش‌هایی برای بازیابی رمز بیت لاکر در صورت فراموشی است.

روش بازیابی اطلاعات از درایو رمزگذاری شده با bitLocker

نرم‌افزار رمزگذاری BitLocker که توسط شرکت مایکروسافت توسعه یافته است، همیشه شما را در هنگام راه‌اندازی آن مجبور می‌کند تا یک کلید پشتیبان (Recovery Key) بسازید. ممکن است که پس از ساختن این کلید پشتیبان، آن را چاپ کرده، در جایی یادداشت کرده و یا آنرا به صورت فایل ذخیره کنید. یا حتی ممکن است آنرا به صورت آنلاین، در حساب کاربری مایکروسافت خود ذخیره کنید. اگر درایوی که با BitLocker رمزگذاری‌شده باز نمی‌شود، کلید پشتیبان تنها گزینه‌ی شما برای بازیابی اطلاعات در صورت فراموشی کردن رمز بیت لاکر است.

علت قفل شدن bitLocker چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است هارد درایو شما قفل شده باشد. شاید دلیل آن، TPM کامپیوترتان باشد که قفل درایو شما را به صورت خودکار باز نمی‌کند. یا ممکن است که رمز یا پین‌کد آن را فراموش کرده‌باشید. اگر بخواهید درایوی که با بیت لاکر رمزگذاری شده‌ را از کامپیوتر جدا کرده و آنرا در یک کامپیوتر دیگر باز کنید، وجود رمز یا پین‌کد ضروری است. اگر TPM در کامپیوتر اول وجود نداشته باشد، برای بازیابی پسورد به کلید پشتیبان (Recovery Key) نیاز خواهید داشت.

کلید پشتیبان (Recovery Key) خود را پیدا کنید.

اگر کلید پشتیبان (Recovery Key) خود را پیدا نمی‌کنید، به زمانی که رمز BitLocker را تعیین کردید، فکر کنید. در آن زمان، از شما خواسته شد که این کلید پشتیبان را در جایی یادداشت کرده، آنرا چاپ کرده، و یا آنرا به صورت فایل در درایو اکسترنال مانند USB ذخیره کنید. همچنین به شما گزینه‌ای نمایش داده شد تا کلید پشتیبان بیت لاکر را به صورت آنلاین در حساب کاربری مایکروسافت ذخیره کنید.

اگر این کلید پشتیبان را بر روی کاغذ چاپ کرده و یا در درایو اکسترنال ذخیره کرده‌اید، باید آنرا در جایی ایمن نگه‌داری کنید.

بازیابی رمز بیت لاکر؛شکستن درایو قفل شده توسط BitLocker

 

برای ریکاوری کلید پشتیبانی (Recovery Key) که بر روی سرورهای مایکروسافت بارگذاری یا آپلود شده‌است، لازم است که به صفحه‌ی OneDrive Recovery Key رفته و با همان حساب کاربری مایکروسافت و مربوط به کلید پشتیبان، متصل شوید. اگر کلید پشتیبان را در این حساب کاربری آپلود کرده باشید، آنرا در این صفحه خواهید دید. اگر کلید پشتیبان را مشاهده نمی‌کنید، حساب‌های کاربری دیگری که از آن استفاده می‌کنید را بررسی کنید.

اگر چندین حساب کاربری دارید، می‌توانید از “Key ID” که بر روی صفحه‌ی BitLocker نشان داده شده‌است، کمک بگیرید و آن را با Key ID نشان داده شده بر روی صفحه‌ی وب، مطابقت دهید. انجام این کار به شما کمک می‌کند تا کلید صحیح را پیدا کنید.

اگر کامپیوتر شما به یک دامنه متصل است (اغلب کامپیوترهای شرکتی و کامپیوترهایی که برای کارمندان یا دانش‌آموزان فراهم می‌شود)، به احتمال زیاد مدیر شبکه (network administrator) کلید پشتیبان را داشته باشد. با مدیر شبکه تماس گرفته و کلید پشتیبان را از او بگیرید.

بازیابی رمز بیت لاکر؛شکستن درایو قفل شده توسط BitLocker

 

اگر کلید پشتیبان خود را ندارید، متاسفانه شانس زیادی ندارید. امیدوارم که یک نسخه‌ی پشتیبان از تمامی اطلاعات خود داشته باشید! دفعه‌ی بعد، دقت کنید که کلید پشتیبان را بنویسید و آن را در جای امنی قرار دهید (یا آنرا در حساب کاربری مایکروسافت خود ذخیره کنید).

حالت اول. اگر کامپیوتر شما قفل درایو را در راه‌اندازی کار (Boot) باز نمی‌کند.

درایوهایی که با BitLocker رمزگذاری شده‌اند، معمولا در هنگام بوت، قفل درایو با TPM کامپیوتر به صورت خودکار باز می‌شود. اگر بازکردن از طریق TPM امکان‌پذیر نبود، با صفحه‌ی ارور “BitLocker Recovery” مواجه خواهید شد که از شما می‌خواهد تا “کلید پشتیبان را برای این درایو وارد کنید[۱]“. (اگر کامپیوتر خود را طوری برنامه ریزی کرده اید که با هر بار بوت کردن، رمز، پین‌کد، درایو USB یا کارت هوشمند بخواهد، بنابراین پیش از ورود به صفحه‌ی BitLocker Recovery، به طور معمول صفحه‌ی بازکردن قفل را مشاهده خواهید کرد. اگر رمز آن را نمی‌دانید، کلید Esc را فشار داده تا وارد BitLocker Recovery شوید.)

برای ادامه‌ی کار، کلید پشتیبان را وارد کنید. با وارد کردن کلید پشتیبان، درایو شما باز خواهد شد و کامپیوتر شما به طور عادی راه‌اندازی خواهد شد.

کد ID نشان داده‌شده در اینجا، به شما کمک می‌کند تا اگر چندین کلید پشتیبان به صورت چاپ‌شده یا ذخیره‌شده دارید، کلید پشتیبانی درست و صحیح را شناسایی کنید.

بازیابی رمز بیت لاکر؛شکستن درایو قفل شده توسط BitLocker

 

حالت دوم. اگر قصد دارید که درایو را از طریق ویندوز باز کنید.روش بالا به شما در بازکردن قفل درایو و هر درایو دیگر، از طریق فرآیند بوت کمک می‌کند.اما با این حال، شاید بخواهید درایوی که با بیت لاکر رمزگذاری شده‌است را در داخل ویندوز باز کنید. شاید شما یک درایو اکسترنال یا USB داشته باشید که با BitLocker رمز گذاری شده و اکنون قفل آن به طور معمول باز نمی‌شود، یا شاید درایو رمزگذاری شده‌ای را از کامپیوتر دیگر برداشته‌اید و آنرا به کامپیوتر فعلی خود وصل کرده‌اید.

برای بازکردن قفل آنها، ابتدا درایو خود را به کامپیوتر متصل کنید. قسمت Control Panel را باز کرده و به بخش System بروید. سپس از قسمت Security، به قسمت BitLocker Drive Encryption بروید. این کار را تنها می‌توانید در نسخه‌های حرفه‌ای ویندوز انجام دهید، زیرا تنها این نسخه‌ها هستند که دسترسی به نرم‌افزار BitLocker را فراهم می‌کنند.

درایو مورد نظر را در پنجره‌ی BitLocker پیدا کرده و بر روی گزینه‌ی “Unlock Drive” در کنار آن، کلیک کنید.

بازیابی رمز بیت لاکر؛شکستن درایو قفل شده توسط BitLocker

 

از شما خواسته می‌شود تا رمز، پین‌کد یا هر اطلاعات لازم دیگری را وارد کنید تا قفل درایو را باز شود. اگر این اطلاعات را ندارید، بر روی قسمت More Options کلیک کرده و سپس بر روی قسمت Enter Recovery Key کلیک کنید.

بازیابی رمز بیت لاکر؛شکستن درایو قفل شده توسط BitLocker

برای باز کردن قفل درایو، کلید پشتیبان (Recovery Key) را وارد کنید. به محض اینکه کلید پشتیبان را وارد کنید، قفل درایو باز خواهد شد و می‌توانید به فایل‌های درون آن دسترسی داشته باشید. کد ID نشان داده شده در این قسمت به شما کمک می‌کند تا در صورت داشتن چندین کلید پشتیبان ذخیره شده، کلید صحیح را انتخاب کنید.

بازیابی رمز بیت لاکر؛شکستن درایو قفل شده توسط BitLocker

 

اگر کامپیوتر شما پس از هر بار راه‌اندازی (Boot)، صفحه‌ی خطا و ارور BitLocker را نشان می‌دهد و هیچ راهی برای ارائه‌ی کلید پشتیبان ندارید، میتوانید از گزینه‌ی عیب‌یابی “reset this PC” استفاده کنید تا کامپیوتر خود را از شر آن خلاص کنید. با انجام این کار، می‌توانید دوباره از کامپیوتر و درایو خود استفاده کنید، اما تمامی داده‌های ذخیره‌شده بر روی کامپیوتر خود را از دست خواهید داد.

اگر یک درایو اکسترنال دارید که با BitLocker رمزگذاری شده است و کلید پشتیبان و راهی برای بازکردن آنرا در اختیار ندارید، می‌توانید همین کار را انجام دهید. درایو را فرمت کرده و تمامی محتوای آن را پاک کنید، اما حداقل می‌توانید دوباره از این درایو استفاده کنید.

سوالات متدوال

در موارد بالا کمی با عملکرد رمز bitlocker آشنا شده اید اما مهمترین سوال در زمینه رمز bitlocker این می باشد که ما رمز  bitlocker خود را نداریم امکان ریکاوری بدون رمز وجود دارد یا خیر ؟

جواب این عزیزان خیر می باشد ندانستن رمز bitlocker یا نداشتن RECOVERY KEY FILE باعث عدم دسترسی کامل به اطلاعات خواهد شد و هیچ کجای دنیا امکان بازیابی اطلاعات بدون رمز یا RECOVRY KEY نمی باشد.

ما به هیچ عنوان روی کامپیوتر یا هارد خود رمز bitlocker ،SET  نکرده ایم اما در حال حاضر از ما رمز و هارد ما دارای قفل bitlocker می باشد دلیل چیست ؟

حدودا” از سال ۲۰۱۴ بعد در دنیا با گسترش NETWORK و هکر های فعال در این زمینه شاهد گروگان گیری اطلاعات می باشیم یک هکر خارجی با دسترسی به کامپیوتر شما به دلیل رعایت نکردن موارد امنیتی وارد سیستم شما شده است و کامپیوتر شما را با bitlocker فعال نموده است و در حال حاضر برای دادن پسورد bitlocker از شما تقاضای مبالغ هنگ گفت خواهد کرد که بدون دانستن آن اطلاعات شما غیر قابل بازیابی می باشد.

من رمز bitlocker خود را میدانم وحتی فایل ذخیره شده را نیز دسترسی داردم اما در حال حاضر هنگام وارد کردن پسورد یا RECOVER KEY کامپیوتر هیچ آلارمی نمی دهد و دسترسی به اطلاعات من را نیز مهیا نمی کند چرا ؟

دلیل بالا بعد از ندانستن پسورد از سوالات متداول در زمینه bitlocker می باشد و این هم امکان پذیر می باشد و با زدن پسورد یا RECOVERY KEY  هارد را باز نکرده ، این به دو دلیل می باشد :

 1. ۱- مشکل در MBR
 2. ۲- خرابی فیزیکالی یا لاجیکالی هارد

مشکل در MBR:همان قسمتی که آدرس پارتیشن های فعال ، هارد را ذخیره می کند می باشد که به علت عدم کارکرد صحیح تشخیص درست یا نادرست بودن پسورد را ندارد و شما با وارد کردن پسورد صحیح به علت کارکرد نا صحیح در قسمت MBR اطلاعات باز نمی شود و در اصطلاح هارد شما قفل باقی می ماند .

پیشنهاد می کنیم بخوانید: MBR چیست؟

خرابی فیزیکالی : هارد به علت بدسکتور های فیزیکال یا لاجیکال یا خرابی یک یا چند هد توانایی باز کردن را  نداشته و شما با وارد کردن پسورد صحیح نیز به اطلاعات خود دسترسی ندارید.

هارد من دارای پسورد bitlocker بوده و به صورت سهوا” یا عمدا” فرمت شده است حال بعد از سپردن به چند مرکز بازیابی اطلاعات هیچ اطلاعاتی را قادر به ریکاوری نبوده و آن مراکز اعلام  نموده اند اطلاعات غیر قابل بازیابی است آیا آن ها درست می گویند یا خیر ؟

هارد با قفل bitlocker بعد از فرمت نیز به صورت کامل قابل بازیابی است اما بازیابی این گونه هارد ها کمی مشکل و در اصطلاح دو مرحله ای می باشد به این معنی که در مرحله اول شروع یا همان پیدا کردن مشخصات bitlocker بوده و پس از اعمال پسورد در این مرحله حال مانند یک هارد معمولی اسکن و اطلاعات مانند روز اول قابل ریکاوری می باشد.

به هر حال همانطور که در بالا به صورت مفصل شرح دادیم ریکاوری BitLocker نیاز به تخصص ویژه ای داشته و بیشتر مراکز غیر تخصصی توانایی بازیابی این نوع هارد ها را ندارند.

کلام آخر:

کانون بازیابی اطلاعات، در هر شرایطی البته با دانستن پسورد یا RECOVERY KEY  درست توانایی ریکاوری اطلاعات شما را داشته و چه با خرابی فیزیکالی ، خرابی در قسمت MBR یا مشکلات فرمت کردن پارتیشن نگران از دست رفتن اطلاعات خود نباشید.البته مشاهده شده است که سپردن این هارد ها با این پیچیدگی های خاص به مراکز غیر تخصصی گاه باعث از دست رفتن تمام اطلاعات شما خواهد شد.

18 دیدگاه برای “بازیابی رمز بیت لاکر؛شکستن درایو قفل شده توسط bitLocker

 1. امیر گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  چند روزی هست یه مشکل واسه لپ تاپم‌ پیش اومده..میخواستم یکی از درایوهارو‌ با برنامه بیت لاکر‌ قفل کنم.. بعد چند تا مرحله کنسلش کردم..وقتی لب تاپ و خاموش روشن کردم درایو‌ d چیزی رو نشون نداد…فقط اسمش هست ..یه جا بردم چندتا روش و استفاده کرد ولی بازم درست نشد..میخواستم بدونم میشه بدون اینکه فرمت یا حذف بشه درستش کرد..محتویات درایو d خیلی واسم با ارزش..ممنون میشم کمکم کنید..اگر میشه درستش کرد حضوری خدمتتون برسم..ویندوز۷ ..با تشکر

  • محمد نامدار گفته:

   سلام
   باید ارسال کنید بررسی کنم البته اگر بید لاکر ست کرده باشین حتما باید پسوردشم داشته باشین
   بهر حال ارسال کنید بررسی کنم ۲۴ ساعته جوابش رو بهتون می دم

   • امیر گفته:

    با سلام مجدد..عرض کردم خدمتتون بید‌ لاکر‌ کردم ولی نصفه کاره کنسلش کردم ..یعنی تا ۹۸ درصد انجام داد بعد کنسل کردم الان هم میزنم رو همون ۹۸ درصد ثابت می مونه..وقتی هم روشن میکنم و رو درایو d که خراب شد کلیک میکنم همین برنامه بید لاکر یه پیامی میده که راستش سر در نمیارم‌..وقتی رو همون پیام کلیک میکنم ..اون ۹۸ درصدی که انجام داده رو نشون میده..چشم سعی میکنم تو همین هفته حضوری خدمت برسم که به امید خدا مشکلمو‌ حل کنید ..ممنون که جواب دادین

 2. فرهاد گفته:

  سلام و خسته نباشید. دوستان من ویندوز ۱۰ داشتم و یکی از درایو هارو با بیت لاکر قفل کرده بودم. حالا ویندوزم رو به ۷ تغییر دادم و درایوم قفل مونده. از طرفی هم رمز و هم recovery key و identifier رو دارم اما وقتی روی درایو کلیک میکنم اررور میده که access denied و میگه درایو قفلش باز نمیشه. خواهشا راهنمایی‌م کنید. اطلاعات مهمی داخلش دارم و نمیخوام فرمت کنم. باید چیکار کنم. ممنونم

  • محمد نامدار گفته:

   سلام هارد رو حتما باید ارسال کنید شرکت
   این هارد دیگه از دست شما کاری ساخته نیست این حتما باید ریکاوری شود نیاز به یک دستگاه سخت افزاری هست از دست شما دیگه کاری ساخته نیست

 3. امیر گفته:

  سلام
  ببخشید ..همون جور که دستور دادین تماس گرفتم و با یکی از تکنسین هاتون‌ صحبت کردم و مشکلی که واسه درایو پیش اومده رو توضیح دادم ..همکارتون بهم گفت (بعد از اینکه حضوری اومدم خدمتتون) روزی که تماس گرفتیم باید یه هارد بیارید که اطلاعات این درایو و کپی کنیم داخل هارد..سوال داشتم خدمتتون.. من خودم هارد ندارم و نتونستم از کسی هم هارد قرض کنم ..اول اینکه حتما باید یه هارد جدا باشه واسه کپی؟ یعنی اینکه نمیشه اطلاعات و رو لب تاپ خودم بریزید..و دوم اینکه اگه هارد و نتونستم بیارم ..میتونم بجای هارد ..یه لب تاپ دیگه بیارم که اطلاعات درایو و کپی کنید داخلش..خیلی ممنون میشم کمکم کنید

 4. ahmad گفته:

  باسلام.فایل پشتیبان ریکاوری رو روی سیستم ذخیره کردم.وقتی سیستم بالا می یاد .رمز ریکاوری رو می خواهد که ندارم .و با مطالعه مطالب فوق به نظر بازکردن از طریق TPM امکان‌پذیر نیست، و باید سیستم رو ریست کنم . اما برای ریست هم ارور ذیل می یاد.خواهشا راهنمایی بفرمایید:
  there was a problem resetting your pc

 5. مهدی گفته:

  با سلام من چند سال پیش یسری اطلاعات رو روی یه درایو ذخیره کردم و مدتی بعد ویندوز رو عوض کردم و از اون به بعد دیگ اون درایو باز نمیشه رمزش رو دارم ولی ریکاوری کی رو نه وقتی رمز رو میزنم میگه درخواست امکان پذیر نیست امیدی به بازیابی اطلاعاتم وجود داره؟؟؟

 6. عطا گفته:

  سلام هارد اکسترنال رو با بیت لاکر رمزگذاری کردم ولی الان از حجم هارد خیلی استفاده شده دلیلش چی میتونه باشه باز بیت لاکر رو غیر فعال کردم فرقی نکرد

  • محمد نامدار گفته:

   سلام بدون بررسی نمیشه راهنمایی درستی کرد. اصول بیت لاکر این نیست.اما شما می تونید اطلاعات اضافی رو با نرم افزار low level format حذفش کنید

 7. mahdi گفته:

  ویندور ۷ اینترپرایس ۶۴ بیتی رو سیسامنصب بود
  روی هارد اکسترنال بیت لاکر رو فعال کردم. اما فقط ۲درصد. اجازه دادم و کنسل کردم
  در موقع نصب هارد پسورد رو میزدم و باز میشد تا اینکه ویندوز رو عوض کردم به ویندوز ۷ پرفشنال ۳۲ بیت
  از اون به بعد پسورد رو قبول نمیکنه. ریکاوری کی هم ندارم
  امیدی هست ؟؟

 8. بهروز گفته:

  سلام
  من چن روز پیش نصفه نیمه برا دو تا از درایوهام بیت لاکر فعال کردم ارمزو لپ تابم همش ریستارت شد مجبور شدم ویندوز عوض کنم رمز رو یادمه میزنم باز نمیکنه و کلید اصلی رو میخاد اونم ندارم چون داخل همون درایوهاست

  چکار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت شماره تماس

شماره تماس خود رابه صورت کامل وارد نمایید

مثال 0912000000