وظایف هارد دیسک

هارد دیسک یا دیسک سخت، همان گونه که از نامش پیداست قوی ترین و سرسخت ترین بخش حافظه سیستم می باشد. اطلاعات موجود در هارد دیسک ماندگاری فوق العاده ای دارند و می توانند برای مدت های طولانی حفظ شوند.

 

وظایف هارد دیسک

 

هارد دیسک، بزرگترین حافظه جانبی بر روی کامپیوتر، لپ تاپ و انواع سیستم است. این هارد قادر است برای مدتی طولانی، انواع اطلاعات و دیتاها شامل فایل های مختلف صوتی، تصویری، فیلم، پی دی اف و… و همچنین برنامه ها و نرم افزارهای مختلف را بر روی خود حفظ کند. وظیفه اصلی در مورد هارد دیسک یا دیسک سخت، پاسداری و محافظت از این داده ها و اطلاعات برای مدت زمانی طولانی است. این دیتاها تا زمانی که یک مشکل حاد برای هارد پیش نیاید و یا به صورت آگاهانه حذف نشود، در حافظه هارد دیسک باقی می مانند.

هر چند برخی عوامل می توانند منجر به از دست رفتن دیتاهای موجود در هارد دیسک شوند که خوشبختانه ارائه بازیابی آن از جمله خدمات حوزه انفورماتیک در مورد هارد دیسک می باشد.

قسمت های مختلف هارد دیسک

هارد دیسک، پنج بخش اصلی را شامل می شود که عبارت اند از:

کنترل کننده مرکزی یا Actuator
بازوی مکانیکی یا Head Arm
سر خواندن و نوشتن یا Read/Write Head
دیسک یا Platter
موتور چرخان دیسک ها یا Spindle

این بخش ها مجموعا در کنار هم و با همکاری یکدیگر، به ذخیره سازی اطلاعات و دیتاهایی که کاربر به سیستم می دهد می پردازند. ذخیره سازی و خواندن اطلاعات توسط این مجموعه و در کنار هم، انجام می گیرد. اندازه یک هارد دیسک بین ۳٫۵ تا ۵ اینچ می باشد که بسته به نوع و برند هارد دیسک می تواند اندازه آن متغیر باشد.

اطلاعاتی در مورد هارد دیسک و نحوه کارکرد آن

 

اطلاعاتی در مورد هارد دیسک و نحوه کارکرد آن

 

 

درمورد هارد دیسک و کارایی آن، برنامه مشخصی اجرا می شود. کنترل کننده دیسک، به تفسیر داده های ارسالی یا دریافتی از هارد دیسک می پردازند. این تفسیر شامل مکان قرارگیری دیتا و همچنین خواندن یا نوشتن آن می باشد. دیسک کنترلر در هنگام نیاز به ذخیره سازی داده یا دریافت داده سیستم عامل یا یکی دیگر از قطعات سخت افزاری، وارد عمل شده و دستور را به کنترل کننده مرکزی می فرستد. کنترل کننده مرکزی وظیفه هدایت بازوی مکانیکی به بخش های مختلف دیسک را برعهده دارد. اگر دیسک کنترلر دستور خوانندن را بدهد، سر وظیفه دارد داده های مغناطیسی صفر و یک روی دیسک را خوانده و به کنترل کننده مرکزی بفرستد و برای پردازش به دیسک کنترلر بازگرداند.

اما اگر داده برای ذخیره کردن به هارد ارسال شود، کنترل کننده مرکزی داده ها را به سر می فرستد تا داده ها را به صورت صفر و یک در فضاهای ذخیره سازی دیسک ذخیره کند.

چرا هارد دیسک مهر و موم شده است؟

 

 

چرا هارد دیسک مهر و موم شده است؟

 

هارد دیسک، بخش حیاتی و مهمی در کامپیوتر است که حافظه اصلی و دراز مدت بوده و کلیه دیتاها در آن ذخیره می شود. به همین جهت حفظ سلامت و ماندگاری آن برای افراد اهمیت بالایی دارد. این مسئله به ویژه در کامپیوترهایی که استفاده های کاری از آن ها می شود و سازمان ها و شرکت ها، مهم تر می باشد. از همین رو مسائل ایمنی متعددی برای افزایش ماندگاری در مورد هارد دیسک انجام می گیرد. این جهت حفظ اطلاعات ذخیره شده در هارد دیسک بسیار مهم است. گرد و غبار، یکی از مهمترین مواردی ست که می تواند منجر به خرابی هارد دیسک و اطلاعات درون آن شود.

از همین رو اولین اقدام ایمنی در جهت حفظ سلامت هارد دیسک، مهر و موم نمودن آن و جلوگیری از ورود گرد و غبار به درونش است. تعبیه فیلترینگ هوا جهت خروج هرگونه گرد و غبار نیز در همین راستا صورت گرفته است.

جهت خريد اين محصول ميتوانيد با ما در ارتباط باشيد:
کانون بازیابی اطلاعات

راه هاي ارتباطي:

دفتر مرکزي تهران: ۰۲۱۶۶۴۷۹۵۸۰
دفتر مرکزي تهران: ۰۲۱۶۶۴۷۹۵۸۴
شماره فکس: ۰۲۱۶۶۴۷۹۵۷۶
آدرس کانال:Bazyabihard@
آدرس سايت:www.hard-repair.com
پست الکترونيکي: namdar.drc@gmail.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت شماره تماس

شماره تماس خود رابه صورت کامل وارد نمایید

مثال 0912000000